کد خبر : 112122
تاریخ انتشار : سه شنبه 9 ژوئن 2020 - 15:33
-

اختصاصی/دکتر خدیجه گلین مقدم:

طمع زمین خواران برای تصرف سواحل، افزایش یافته است/احداث سد، سبب بسته شدن رگ دریا و ورود آب کمتری به دریا می شود

طمع زمین خواران برای تصرف سواحل، افزایش یافته است/احداث سد، سبب بسته شدن رگ دریا و ورود آب کمتری به دریا می شود
.

گیلان تایمز:

طبق اعلام بسیاری از کارشناسان ومتخصصین محیط زیست ،هواشناسی، زمین شناسی و … تراز آب دریای خزر کاهش یافته و با ادامه یافتن این روند، وسعت زیادی از سواحل آشکار شده است. آشکار شدن سواحل یکی از پدیده هایی است که به شدت مورد توجه زمین خواران برای تصرف سواحل گردیده و جسته و گریخته شنیده یا دیده ایم که تعدادی از سرمایه گذاران به علت نزدیکی به رجال حکومتی اقدام به خرید و فروش سواحل نموده اند.
سوال اینجاست که چه عواملی سبب پسروی آب دریای خزر و در نهایت پدیدار شدن سواحل شده است.
دکتر خدیجه گلین مقدم در گفتگویی با گیلان تایمز در خصوص اینکه چرا آب دریای خزر در حالت عقب نشینی است گفت: دریای خزر دریا نیست، دریاچه است. چون به آب های آزاد راه ندارد.نه به اقیانوس ها و نه به دریاها. تنها راه تغذیه این دریا ، ریزش های جوی شامل باران و برف و چشمه سارها است که این ریزش ها از طریق رودخانه ها وارد دریای خزر می شود.
وی افزود: در واقع این دریاچه مانند استخر بزرگی است که از همه طرف بسته است.دیوار و حصاری از خشکی آن را فرا گرفته است.
گلین مقدم اضافه کرد: اطراف آن از طرف ایران به خط جنگلی منتهی شده که بخارات آب سبب رشد جنگل ها می شود.پشت جنگل ها به طرف جنوب با کویر روبرو می شویم.با نگاهی از طرف ایران به سمت دریا در سمت شرق با کویر و در قزاقستان تا حدودی با خشکی مواجه هستیم ولی در سمت غرب ( روسیه و آذربایجان)دریا پر آب تر است.


وی تصریح کرد: از طرف قطب ، با وزش بادهای قطبی مواجه ایم و بخاراتش سبب سرسبزی شالیزارها، جلگه ها ،رشد جنگل های هیرکانی می شود.
این فعال محیط زیست یادآور شد: سال های متعددی با خشکسالی مواجه بوده ایم و به همین سبب مقدار آبی که وارد دریا شده با حجم کمی روبرو شده است. از طرفی با گرم شدن هوا مقدار زیادی از این آب، بخار شده و از چند جهت آب دریا در حال کم شدن است و این کم شدن آب به علت خشکسالی ها، دریاچه بودن و بخارات است.
گلین مقدم اظهار داشت: در سواحل بعضی از کشورها از دستگاه آب شیرین کن استفاده شده و آب شیرین را راهی سواحل خود می کنند. در سواحلی که آب ندارند،انتقال داخل حوزه اتفاق می افتد.( انتقال بین حوزه ای نیست که با مشکل مواجه شود).در ایران نیز،استان گلستان از این روند پیروی کرده و آب را در استان ساحلی به این شکل استفاده می کنند و در نهایت همه این بهره برداری ها سبب کم شدن آب دریا شده ، عقب نشینی و در نهایت آشکار شدن ساحل می شود.
وی خاطر نشان کرد: مشکل دیگری که در این راستا وجود دارد، سدسازی های بی رویه و غیر ضروری است. سد شفارود یکی از آن دسته از سدهاست که با احداث آن چندین هزار اصله درخت و جنگل ها با نابودی مواجه خواهد کرد.
دکترگلین مقدم با اشاره به اینکه در گیلان و مازندران نیازی به احداث هیچ سدی نیست، ادامه داد: از آنجاییکه احداث سدها برای پیمانکاران سودآوری های کلانی دارد به دنبال اجرای پروژه سد سازی هستند.
وی یادآور شد: سد شفارورد یکی از معضلات بزرگی است که در آینده نه چندان دور سبب بروز مشکلات عدیده ای برای دریا خواهد بود.
وی ادامه داد: سد ها خاصیت دیگری ندارد و مسوولان برای جلب رضایت مردم در حاشیه سد شفارود و رضوانشهر با این استدلال که دچار بی آبی خواهید شد،وارد عمل شدند. در حالیکه مردمان این دیار می توانند از آب بندها به راحتی استفاده کنند.
دکتر گلین مقدم تصریح کرد: وقتی سدی احداث گردد سبب می شود که رگ دریا بسته شده و آب کمتری وارد دریا شود.
وی در پاسخ به این سوال که چرا مسوولین از راهکارهای متخصصین و کارشناسان استفاده نمی کنند، گفت: ما متخصص و کارشناس هستیم که نظرخود را اعلام کرده و راهکارارائه می دهیم واز آنجاییکه حرف های متخصصین، علیه سودآوری های کلان آنان است ،علاقه ای برای شنیدن اظهار نظرها و راهکارهای ارائه شده متخصصین ندارند.آنها تنها به دنبال سودآوری های خودشان بوده و هستند و تاثیر تغییرات شرایط اقلیمی،برایشان اهمیتی ندارد.در حالیکه اگر دارای آمایش سرزمین بودیم شاهد وقوع چنین رویدادهایی نبودیم.
وی در این راستا اظهار داشت: سد دیگری که در این زمینه احداث شده، سد لاسک است که سال گذشته افتتاح گردید. این سد دقیقا مصعب آن تالاب انزلی است و آب وارد تالاب می شود. با احداث این سد تالاب انزلی باز هم کم آب تر و سواحل آن برهنه تر خواهد شد .
دکتر گلین مقدم یادآور شد: سد دیگری که نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، قول افتتاح آن را در سال ۹۹ داده است،سد پلرود است که در اصل نیازی به احداث این سد نبوده و نیست و کشاورزان آن نواحی با مدیریت آب می توانند همچنان به کشاورزی بپردازند.با ادامه روند سدسازی های غیر ضرور هر روز بیشتر از گذشته رگ دریا بسته تر شده و سواحل برهنه تر و آشکارتر و آب دریای خزر هر روز بیشتر از روز گذشته عقب نشینی خواهد کرد .


وی افزود: با کمی دقت به نقشه های ماهواره ای در شمال دریا زیر قطب در ۶۰ درجه، دریا در حال خشک شدن است و بالای آن حدود ۳ الی ۵ متر آب دارد. اگر این آب همچنان به پسروی ادامه دهد ، آن منطقه به بیابان نمک تبدیل خواهد شد.از آنجا که ما در جنوب قرار داریم وعمق این منطقه زیاد ،پسروی ها محسوس نیست؛ ولی طبق آمارهای ارائه شده یک و نیم متر آب خزر، پایین رفته است. به همین علت سواحل پدیدار می شوند و در این شرایط چه کسانی برای ساحل خواری اقدام می کنند؟ مردم عادی که توان اینکار را ندارند. گاها تعدادی از نمایندگان مجلس و سرمایه گذاران با وصل بودن به مراکز قدرت با سند سازی ها اقدام به تصرف سواحل می نمایند و به این ترتیب طمع زمین خواران برای تصرف سواحل، افزایش یافته است.طبق شنیده ها در چند وقت اخیر، دو تن از نمایندگان گیلان در این زمینه سند سازی هایی کرده اند ولی هنوز اطمینان کامل در این راستا ندارم.


وی افزود: همچنین یکی از سر ماهیگیرها، دو سال قبل اطلاع موثق داده و مدارکش هم موجود است که سرمایه داری با همکاری مسوولی در استان گیلان، بخشی از ساحل را که پدیدار شده، خریداری کرده و بخشی از آب را هم به نام خودش کرده تا وقتی آب عقب نشینی کرد، ساحل به نام خودش ثبت شود.(این سر ماهیگیر هم چنین گفته است که اسناد و مدارک این بخش از فروش ساحلی و آب دریا در اداره ثبت و اسناد انزلی موجود است‌. درستی یا نادرستی این موضوع نیاز به بررسی بیشتر از سوی مسئولین امر دارد‌.)
وی ضمن ابراز نارضایتی از ادامه این روند تصریح کرد: چنانچه در سواحل برهنه، ساخت و ساز، ویلاسازی و … صورت گیرد، مشکلات بیشترخواهد شد. زیرا از یک طرف ساحل از دست رفته و از طرف دیگر آلودگی ناشی از حضور انسان ها، همزمان با کاهش آب دریاچه، زیست دریایی و به ویژه آبزیان نیز با خطر مواجه شده و موجوداتی همچون فک های خزری، پلانکتون ها ، ماهیان و فیتوپلانکتون، سگ ماهی ها، فک های خزری، خاویاری ها، ماهی های کفال و کیلکا، و ماهیان آزاد و … دچار مرگ و میر می شوند.
دکتر گلین مقدم یادآور شد: افزایش آلودگی ، کاهش حجم آب و سر ریز شدن سم ها،پساب ها فاضلاب های بیمارستانی و خانگی و … وارد دریا شده ودر نهایت شاهد آلودگی بیشتری خواهیم بود.
وی اضافه کرد: متاسفانه هم اکنون با آلودگی نفتی ، سم و کود شیمیایی، صنعتی،( پساب های صنعتی بدون فیلتر) فاضلاب های بیمارستانی و خانگی ، زباله ها و شیرابه های دریای کاسپین، زیست سواحل به خطر افتاده و با ساخت و سازهای در سواحل نیز دوباره این چرخه آلودگی با تکرار مواجه می شود.
گزارش: مژگان شفاعتی، سردبیر

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.