کد خبر : 90450
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 10 اکتبر 2019 - 13:21
-

علی دادخواه

‍ ‍ آقای رییس جمهور چرا مانع تقسیمات کشوری می شوید؟/ آیا مردم خمام باید منتظر کلیدی دیگر باشند که قفل دروازه شهرشان را بگشاید؟

‍ ‍ آقای رییس جمهور چرا مانع تقسیمات کشوری می شوید؟/ آیا مردم خمام باید منتظر کلیدی دیگر باشند که قفل دروازه شهرشان را بگشاید؟

گیلان تایمز: مشکل این است که ما آنقدری که بعد از انقلاب و در طول این چهاردهه افرادی نخبه در نیروهای نظامی داشته ایم که مصدر خدمات مهم برای کشور بوده اند در تربیت و شناسایی سیاستمداران و دیپلمات های استخوان دار دچار فقر و ناکارآمدی بوده ایم.و این چالش بزرگی برای کشور است.سیاستمداران ما

گیلان تایمز:

مشکل این است که ما آنقدری که بعد از انقلاب و در طول این چهاردهه افرادی نخبه در نیروهای نظامی داشته ایم که مصدر خدمات مهم برای کشور بوده اند در تربیت و شناسایی سیاستمداران و دیپلمات های استخوان دار دچار فقر و ناکارآمدی بوده ایم.و این چالش بزرگی برای کشور است.سیاستمداران ما اهم از مدیران‌ ،نمایندگان‌احزاب و کنشگران فعال ما عموما (و نه البته همه آنان) منفعت طلب ،بی فضیلت و باری بهرجهت هستند وهیچ آرمانگرایی و عقلانیتی در آنها برای تعالی و پیشرفت کشور دیده نمی شود. شما کمتر معادل سیاسی مهدی باکری ، علی صیاد شیرازی ، مهدی خوش سیرت ، محمد ابراهیم همت ویا سردارقاسم سلیمانی را در بین سیاستمداران ما پس از انقلاب دارید .و این در حالی است که پیش از انقلاب ما دیپلمات ها و سیاستمداران بزرگی ( فارغ از اینکه موافق ویا مخالف مواضع آنان باشیم) مانند محمد علی فروغی ، محمد‌مصدق ، احمد قوام و علی امینی را داشته ایم.حالا شما کنار این اسامی اضافه کنید غلامحسین صدیقی و یا مهدی بازرگان را.‌ وقتی نماینده فلان شهرستان ما در گیلان می گوید:” من نیازی به دستاورد و کارنامه ندارم وقتی می توانم‌آرای مردم را بخرم” و یا فلان‌نماینده که پرچم امریکا را در مجلس آتش می زند ،فرزندش در امریکا خوش می گذراند از اینها که آبی برای کشور و مردم داغ نمی شود، اینها کجا و امثال مرحوم مدرس، علی امینی و یا محمدمصدق کجا.برای همین است که بین چوپانی و نمایندگی مجلس فرقی نمی گذارند! در حقیقت‌آن‌پایداری که ما بعد از انقلاب در امثال مرحوم عباس امیر انتظام دیدیم،فارغ از گرایش ها و جناح بندی های که به طرفداری و یا مذمت ایشان هست ، عموما در بین سیاستمداران ما کمیاب است.

بین نمایندگان فعلی خودمان در گیلان و شهرستان رشت کسی که به مناسبات نمایندگی نزدیک باشد ،بنده غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی را می شناسم.البته این را یک تبلیغات انتخاباتی بحساب نیاورید، چون علی القاعده بنده در هیچ دوره ای از ایشان حمایت نکرده ام وبعید می دانم این کار را هم در آینده بکنم.ولی یک نماینده ای که در همه جهات امور شهری ،استانی و کشوری از اموربانکی تا سیاست خارجه نظر بدهد بنده فقط در مواضع ایشان دیده ام.حالا ایراداتی هم هست که اتفاقا به ایشان وارد است ،ولی نمایندگان دیگر ما عموما به امور محلی،حزبی ،جناحی و حتی صنفی مشغول هستند.شما مهندس جبار کوچکی نژاد نماینده سه دوره رشت را که ” سناتور” ! است ببینید. ایشان بیش از آنکه در وظایف نمایندگی باشد سیاسی است. یعنی تابع مواضع جناحی و حزبی خودش هست.این هم می شود و البته ایرادی هم ندارد. حالا من مثال می زنم که با سند خدمتتان مدعای خودم را بیان کنم.این نطق را در صحن علنی مجلس بخوانید:

” جناب آقای رییس جمهور چرا مانع از اجرای تقسیمات کشوری می شوید، شهرستان رشت دارای بخش هایی است که هر بخشی از چند شهرستان دیگر بزرگتر ودارای جمعیت بیشتر است‌. عدم شهرستان شدن ” سنگر” و ” کوچصفهان” و ” لشت نشا” و ” خشکبیجار ” و ” خمام ” مانع پیشرفت و توسعه این بخش ها شده است. همگی استعداد شهرستان شدن را دارند اما هنوز با یک بخشداری و چند دهستان زیر نظر یک فرمانداری مرکز استان مشغول خدمات هستند که به هیچ عنوان امکان سرویس دهی را به دلیل وسعت و جمعیت بالا را ندارند و وقتی از عوامل وزارت کشور سوال می شود می گویند حق با شماست اما رئیس جمهور مانع اجرای تقسیمات کشوری است! تو را به خدا شهرستان شدن بخش های تابعه شهرستان رشت را اجرایی کنید.”

این سخنان اخیر مهندس جعفرزاده است ، البته نطق جعفرزاده مسبوق به سابقه بوده ودر جاهایی شبیه گفتگوی جبارکوچکی نژاد با پایگاه خبری و تحلیلی به وقت خبر گیلان است که در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۷ منتشر شده است ( یعنی حدود ۸ ماه قبل ) کوچکی نژاد در این مصاحبه و بعنوان نایب الرئیس کمیسیون آموزش مجلس خبر ازجلسه ۲۷ آذرماه خود با وزیر کشور در راستای پاسخ به پاره ای از ابهامات می دهد که از جمله تقسیمات کشوری بوده و بلاتکلیفی مردم خمام برای شهرستان شدن ! او البته عنوان هم‌می کند که توقف لایحه تقسیمات کشوری در هیات وزیران بنابر دستور رییس جمهور در حالی صورت گرفته که ” با خبر شدیم دو منطقه در سیستان وبلوچستان به شهرستان تبدیل شده اند “! والبته از قول وزیر کشور ( در جلسه ای که داشته اند) خبر می دهد که :” مقدمات تبدیل خمام به شهرستان فراهم است اما به علت وجود برخی از نواقص آن به استانداری گیلان برگشت داده شده که در صورت اصلاح نواقص زمینه تبدیل خمام به شهرستان کاملا مهیا می شود‌” خب ! این مصاحبه در دی ماه ۱۳۹۷ گرفته شده ( کدخبر ۱۶۸۵۳) وجالب است که رضا مهدوی در دوازدهم اردیبهشت ماه مصاحبه ای می کند و از ارسال اصلاحیه طرح شهرستان شدن خمام به وزارت کشور در فروردین ماه خبر می دهد.یعنی حدود سه ماه پس از مصاحبه کوچکی نژاد.( دیارمیرزا کدخبر۴۷۶۱۰۴) ولی وقتی نطق مهندس جعفرزاده را می خوانیم‌متوجه می شویم که علت اصلی این توقف مشکلات طرح نبوده بلکه اراده رییس جمهوری برای توقف طرح است.نطقی که ۷ مهرماه ۱۳۹۸ در مجلس ایراد شده ودیار میرزا با کدخبری ۵۰۶۳۰۶ آنرا منتشر کرده است.یعنی پس از ماهها کش وقوس و انتظار متوجه می شویم ابدا اراده ای برای این کار از سوی رییس جمهوری در کار نیست،مطلبی که از محتوای مصاحبه کوچکی نژاد در همان دی ماه ۱۳۹۷ برمی آید ولی وی با مطرح کردن نواقص طرح و ارجاع آن به استانداری آنرا بهردلیلی پنهان می کند.( شاید خود کوچکی نژاد هم دلیل اصلی را نمی دانسته و وزیر کشور به وی داده های متناقض داده !)

خب ! من شخصا با مهندس کوچکی نژاد درباره گردنه حیران مصاحبه کرده ام ( پایان همه سرگردانی ها بر سر گردنه حیران ؛گیلان تایمز، ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۷، کدخبر۷۳۰۰۲) و البته مواضع تند ایشان را درباره مشکلات مردم سراوان دیده ام ، ولی انصافا در موضوع اخیر که مورد طرح این یادداشت است آقای جعفرزاده تلاش زیادی کرده که ابدا در ظرفیت وتمناهای حزبی و گروهی نبوده است.او حتی اعلام کرده اگر تقسیمات کشوری اجرا شودخمام اولین شهری است که قابلیت شهرستان شدن را در گیلان دارد. البته که دیگر نمایندگان رشت هم در این موضوع سعی کردند ورود کنند ولی با اقدام عجولانه وغیرقانونی رضا مهدوی بخشدار خمام در نصب پارچه نوشته ( بنر) تشکر از وزیر کشور ،استاندار ،فرماندار و نمایندگان محترم درجهت ارجاع لایحه شهرستان شدن خمام به هیات وزیران ! برد تبلیغاتی مطلب برای اقایان‌نماینده ادا شده و عموما دیگر پای کار نیستند.اینجاست که باید گفت نماینده مردم شریف خمام در مجلس شورای اسلامی کسی است که از حقوق آنان دفاع نماید.حالا مردم خمام نشسته اند و دنبال می کنند که پس از چهار سال چه کسی صدای آنان را به هیات وزیران و شخص رییس جمهور می رساند؟و کلید قفل شهرستان شدن خمام در دست چه کسی است؟

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.