کد خبر : 96771
تاریخ انتشار : دوشنبه 9 دسامبر 2019 - 2:49
-

مختار جباری

نااهل ترین تصمیم بر اهل ترین مردم

نااهل ترین تصمیم بر اهل ترین مردم

گیلان تایمز: فرض کنید در کنار خانواده تان هستید یا در کنار همکاران تان یا در کنار دانشجویان تان ، ناگهان فردى یک مشت بصورت شما میزند! شما در این حالت دو تجربه هم زمان را خواهید داشت یکى تجربه ى حسى درد و دیگرى تجربه ى غبن و خسران! ژاک رانسیر در مقاله ”

گیلان تایمز:


فرض کنید در کنار خانواده تان هستید یا در کنار همکاران تان یا در کنار دانشجویان تان ، ناگهان فردى یک مشت بصورت شما میزند! شما در این حالت دو تجربه هم زمان را خواهید داشت یکى تجربه ى حسى درد و دیگرى تجربه ى غبن و خسران!
ژاک رانسیر در مقاله ” آغاز سیاست” خود مى گوید:”…خط تمایز میانِ احساس ناخوشى از دریافت یک ضربه مشت و احساس ” غبن و خسران” ناشى از همان ضربه دقیقاً کجا باید ترسیم شود؟ مى توان گفت که این تفاوت دقیقاً در لوگوس ( برخوردارى از سخن و گفتار) برجسته مى شود که بیان گفتارىِ یک شکایت را از بیان صوتىِ یک ناله جدا مى کند”
واقعیت این است که شوک بنزین همان ضربه مشت بود و به نوعى تجربه حسى درد براى مردم و گفتار ها و متن هاى پس از آن ،همان تجربه غبن و خسران بود . وقتى وزیر کشور بعنوان مقام امنیتى و سیاسى کشور میفرمایند نیمه شب اجرا کردن قیمت بنزین جهت لو نرفتن بود( در هر کشور توسعه یافته اى فردى با این مقام چنین میگفت اول او را عزل میکردند بعد براى تست سلامت ذهنى و… به مراجع ذیصلاح معرفى میکردند) و بدتر از وزیر کشور رئیس جمهور با خنده اى بسیار کشنده در حالى که هنوز تعداد جان باختگان این غائله معلوم نیست و مادران و فرزندان و همسرانى هنوز اشک هاى چشم شان خشک نشده ،میفرمایند :… من هم صبح جمعه مطلع شدم! یا نظریه پرداز تاریخ و اقتصاد آقاى لیلاز خطاب به دولت میفرمایند: فریب این هیاهو را نخورید و ادامه دهید! یا روزنامه سازندگى درست در همان روزهاى سخت و درد ،صفحه اول خود را به رنگ قرمز چاپ کرده و تیتر میزند: هزینه جراحى!
این گفتارها و کلام ها همه ،در کنار درد آن مشت بر صورت ِزخمى دوران هاى مردم بى دفاع این وطن مظلوم ،احساس غبن و خسران را نیز به همراه داشت و چنین بود که مردم احساس کردند هم مشت خورده اند و همه دچار غبن و خسران شده اند. دولتى که بیشترین مقامات امنیتى را در میان دولت هاى بعد از انقلاب را در کنار خود داشت ( آشنا، ربیعى ، شریعتمدارى، صالح امیرى، معاون سیاسى وزیر کشور) ، دولتى که مهم ترین افراد رسانه اى را در کنار خود داشت( قوچانى، فیاض زاهد ، سعید لیلاز) و دولت ژنرال ها ، نااهل ترین تصمیم را بر اهل ترین مردم روا داشت و تازه این شروع ماجراست!

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه منتشر می شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.