کد خبر : 102910
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 فوریه 2020 - 14:16
-

اختصاصی/

مسوولین شهر رشت در بارش برف اخیر، باز هم “پرچم غافلگیر شدیم “را بالا بردند/ اعلام آمادگی مسوولان استان گیلان در مواقع بحران، شعاراست، باور نکنید!

مسوولین شهر رشت در بارش برف اخیر، باز هم “پرچم غافلگیر شدیم “را بالا بردند/ اعلام آمادگی مسوولان استان گیلان در مواقع بحران، شعاراست، باور نکنید!
.

 گیلان تایمز:

تقریبا از هفته گذشته، سازمان هواشناسی هشدارهای لازم برای بارش برف تقریبا سنگین را دراکثر استان های کشورمان و به ویژه استان گیلان اعلام کرد.

با این اعلام استاندار گیلان، فرماندار رشت، مدیر کل ستاد بحران استان، شهرداری و … به صف شدن تا مبادا از گروه مصاحبه کنندگان،جا نمانند برای اعلام آمادگی با هر نوع بحران ناشی از بارش برف استان گیلان و شهر رشت.

اما حرف همیشه باد هوا بوده و هست.

تک تک مسوولین نامبرده و سایرین با انواع جملات و کلمات دلفریب خواستند تا تجربه ناموفق مهار بحران های سطحی و ساده، سال های گذشته ؛ همچون آبگرفتگی معابر شهر رشت، بارش برف و … را بر” پرده دید، چشم های همیشه نگران مردم” شهر رشت و شهرهای همجوار، “رنگی و زیبا” به نمایش بگذارند

اما نشد که نشد.

مسوولین شهر رشت  “پرچم غافلگیر شدیم “را بالا بردند تا شاید “شعار درمانی هایشان” را با “معجون ناکارآمدی” به خورد مردم این شهر بدهند

 

از همان ساعت های اوایل بارش برف در روزهای یکشنبه و دوشنبه تا ظهر سه ‌شنبه، ارتفاع آن در شهرها بین ۴۰ تا ۶۰ و در ارتفاعات تا ۱.۵ متر هم رسید .در شهر رشت خدمات گاز، برق، تلفن، دچار اختلال شد. در حالیکه هنوز بارش برف به اوج نرسیده بود که  کوچه ها، معابر و خیابان های شهر رشت برفگیر شده و عملا رفت و آمد را با مشکل مواجه کرد و اینبار نیز مسوولین شهر رشت  “پرچم غافلگیر شدیم “را بالا بردند تا شاید “شعار درمانی هایشان” را با “معجون ناکارآمدی شان” را به خورد مردم این شهر بدهند.

تماس های مردم با شماره های اضطرای شرکت برق که از شبکه خارج شده و کسی  هم جوابگو نیست، بی فایده است. سرما بر شهروندان مناطق لاکان، مسکن مهر، لاکان شهر و …غلبه کرده ؛زیرا  از ساعت ۱۱ شب با قطعی برق مواجه و به دنبال آن شاهد خاموش شدن پکیج و سیستم گرمایش منازل بودند.اوضاع بحرانی شهروندان درسایر مناطق این شهر هم دست کمی از مناطق مذکور نداشت.

 

میرشمس مومنی زاده،فرماندار رشت:

آمادگی های لازم وجود دارد،مردم نگران نباشند

غلبه سرما بر شهروندان و بی فروغ شدن شعله های آبی بخاری های منازل و تغییر رنگ آن به قرمز ، نواختن آژیر خاموشی را خبر می دهد و اینبار نوبت به شماره های شرکت گاز می رسد که با توجه به تماس های مکرر شهروندان از شبکه خارج شده و کسی جوابگو نباشد.

اکثر خیابان ها و کوچه ها پوشیده از برف شده، تا جاییکه رفت و آمد مردم عملا غیر ممکن است. اما مسوولان هربارخبر از کنترل اوضاع می دهند در صورتیکه اینطور نبوده و نیست.

این مسوولان دقیقا در کدام نقطه شهر سُکنی دارند که خبر از رفع مشکل می دهند خدا می داند؟!.

و همه این بحران ها در شرایطی به وقوع پیوسته است که مسوولین چند روز قبل با اعلام هشدارهای هواشناسی، با لبی خندان خبر از کنترل اوضاع در صورت وقوع بحران بارش برف را داده بودند.

و همه این بحران ها در شرایطی به وقوع پیوست که  فرماندار رشت در جلسه‌ ستاد مدیریت بحران  شهرستان با محوریت  مقابله با برف احتمالی گفته بود: با توجه به پیش بینی هواشناسی  استان  گیلان تاکنون چند جلسه مدیریت بحران برگزار شد و به  دستگاه های داخلی  مدیریت بحران هشدارهایی داده شده  و آمادگی  لازم  وجود دارد. بنابراین مردم  نباید  با  توجه به این آمادگی ها  با  مشکل  مواجه  شوند.

آقای فرماندار از کدام آمادگی صحبت می کنید؟!.

چرا آمادگی دستگاه های ذیربط که از آن خبر داده بودید در دو روز بارش برف برای مردم، ملموس نبود؟!.

کدام مسوول پاسخگوی بحران برف چند روز اخیر شد؟!.

براستی باید خدا را شکر کرد که  شهروندان فقط  دو روز شاهد بارش برف بوده اند.

 

علیرضا مقصودی ، معاون  خدمات  شهری  شهرداری رشت :

در صورت بارش برف، ارائه خدمات به شهروندان شبانه روزی است

 

علیرضا مقصودی ، معاون  خدمات  شهری  شهرداری رشت  نیز در این ارتباط گفته بود:

۴۵۰  نیروی  انسانی برای  ارائه خدمات  شبانه‌روزی  در دو  نوبت کاری  تقسیم بندی  شده‌اند و هماهنگی  در این باره انجام  شده  است. همچنین  ۶۰۰  نیروی  پاکبان، ۳۰۰  نیروی آتش نشان  و ۳۰۰  نیروی  فضای سبز برای خدمات رسانی در صورت بارش برف ساماندهی شده اند  تا  خللی  در تردد  شهروندان  ایجاد  نشود.

آقای مقصودی  این اعداد و ارقام بیان شده از سوی شما، واقعی است؟!.

با فرض درست بودن اعداد و ارقام اعلامی، این تعداد نیرو چند ساعت می توانند در شرایط بحرانی بارش برف، فعالیت کنند؟!.

این تعداد به چند منطقه در سطح شهر رشت می توانند خدمات رسانی  کرده یا به قول شما تقسیم کار کنند؟!.

چرا هشدارهای سازمان هواشناسی را جدی نگرفته و اقدامات موثرتر اجرایی نشد؟!.

 

بلبل آبادی، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان:

 از مردم عذر خواهی می کنیم

 

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان پس از وقوع بحران برف و قطع شدن برق بسیاری از مشترکین شهر رشت، ضمن عذرخواهی از تمامی مشترکینی که برق آنها قطع شده ،گفت: بارش شدید برف و ایجاد پدیده گالوپینگ، همچنین برخورد خطوط فشار ضعیف با خطوط فشار قوی و برخورد درختان مجاور دکل های برق با سیم های خطوط برق، موجب از مدار خارج شدن خطوط  وموجب قطع برق مشترکین شده است.

وی اضافه کرد: به منظور تسریع در خدمات‌دهی، از استان مازندران نیز درخواست کمک شده است که با ملحق شدن اکیپ‌های عملیاتی استان مازندران هر چه سریع‌تر بر مشکلات و چالش‌ها غلبه کنیم.

آقای بلبل آبادی

عذر خواهی شما از کدام مشکل می کاهد؟!

خدا را شکر که شاخه های درختان استواراین شهر،چون همیشه آماده جانفشانی و قرار گرفتن در لیست خطا کاران و مسببین قطعی برق بوده و هستند!.

راستی اینبارخبری از “مقصر دانستن فرسودگی شبکه برق” نداده اید؟!.

این چه نوع دلیلی است، درست زمانیکه از هفته قبل، سازمان هواشناسی هشدارهای لازم را در خصوص بارش برف سنگین در استان گیلان، داده بود؟!.

آیا نمی توان قبل از وقوع بحران ،چاره ای اندیشید؟!

البته در مواردی هم کارکنان این شرکت بعد ساعت ها انتظار شهروندان،کوچه ها و مناطق گرفتار قطع برق را با  قدوم مبارک  خود مزین کرده و توپ را به زمین راهداری پاس داده و بیان کرده اند، چنانچه راه باز بود، می توانستند زودتر و البته بهتر، خدمات رسانی کنند.

 

“مسوولیت سنگین تر از بحران برف”، این روزهای اعضای شورای شهر، حضور فعال در ستادهای انتخاباتی است

 

و اما در این میان نقش شورای شهر رشت نیز پر رنگ تر از همیشه است.

اعضای شورای اسلامی شهر رشت و شهرداری که یکی از دیگر نهادهای مرتبط در این خصوص است،  ترجیح داده که” روزه سکوت” گرفته و اظهار نظر در این خصوص را به “اهل فن ” بسپارند.

هر چه باشد این روزها ، روزهای شلوغ اعضای شورای شهر رشت است، حضور در ستاد فلان کاندیدا و رتق و فتق امور کاندیداهای این شهر، “مسوولیت سنگین تر بحران برف”، این روزهای اعضای شورای شهر است.

شورانشینان شهر رشت فرصت سرخاراندن را هم ندارند. هر چه باشد پای کاندیدای مورد تاییدشان در میان است!.

آنها را چه به رسیدگی مشکلات مردم این شهر در بحران بارش برف؟!.

شورانشینان مگر وظیفه دیگری جزانجام امورات غیر مرتبط با شورای شهر داشته یا دارند؟!.

تردد خودروها در سطح شهر و مسیرهای اصلی با بارش برف،خود تراژدی دیگری است

و اما…

 

 تراژدی تکراری که تنها دستاورد آن برای شهروندان است و مسافران

 

متاسفانه علیرغم اعلام ها و هشدارهای سازمان هواشناسی در خصوص بارش برف سنگین، تعدادی از هموطنان و خودروهایشان در مسیر امامزاده هاشم به رشت و بالعکس و سایر مسیرهای ارتباطی استان، گیر کردند.

نقطه شاخص گرفتار شدن ماشین ها و سرنشینان آن در محور امامزاده هاشم به رشت و بالعکس بود که نمی توان آن را نادیده گرفت.

اگر چه نیروهای امدادی و پلیس راه و … تلاش کردند تا این شرایط را کنترل کرده و از آلام مسافران بکاهند، اما سه هزار خودرو  گرفتار در برف بیش از یک متر را با کدام نیرو و امکانات آن هم در حداقل زمان ممکن، می توان از شرایط بحرانی نجات داد؟!.

سوال این است که اقدامات مفید و کارگشای ستاد مدیریت بحران استان و سایر مسوولان استان با شجره عریض و طویلشان در صورت وقوع بحران کجا و چه زمانی محقق شده است؟!.

آنچه که در روزهای دوشنبه و سه شنبه ای که گذشت  و در شرایط بحرانی بارش برف محقق شده، باز هم کمک ، همیاری و” مشارکت مردمی” برای رهایی از شرایط بحرانی بود.

مسدود شدن راه های ارتباطی داخل استان و بین شهرستان ها، بخش ها و روستاها، قطع خدمات آب ، برق، تلفن و … با بارش برف که یکی از نعمت های خدادی است، نباید موجبات “غافلگیری مسوولینی” را فراهم آورد که خود خبر ازاختصاص اعتبارات و تحت کنترل بودن اوضاع را داده و می دهند.

این زمان مدیریت جهادی مرحوم مهندس قهرمانی را می طلبد که در زمان بحران ها نه تنها خود او بلکه همه مدیران و کارکنان به راستی همراه و همپای مردم این شهر بودند.

مژگان شفاعتی، سردبیر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.