کد خبر : 115560
تاریخ انتشار : یکشنبه 26 جولای 2020 - 14:10
-

مزبان‌حبیبی

مالکیت موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با چه کسی‌ است؟

مالکیت موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با چه کسی‌ است؟
.

گیلان تایمز:

تصور کنید که شما در سال هشتاد، ماهانه مبلغ پنج هزار تومان را در صندوق ذخیره فرهنگیان سرمایه‌گذاری کرده باشید که سالانه با افزایش حدود بیست درصدی حقوق، این حق‌السهم صندوق نیز افزایش بیابد. حالا در سال ۱۴۰۰ و پس از بازنشستگی، در بهترین و خوش‌بینانه ترین حالت شما چیزی حدود دوازده تا پانزده میلیون تومان دریافت خواهید کرد.

سناریوی اول، سناریوی بورس اگر فرهنگیان فقط حق‌السهم پرداختی در سال‌های هشتاد تا هشتادوشش را در بورس سرمایه‌گذاری می‌کردند، با توجه به افزایش شاخص از ۱۲,۰۰۰ واحد به ۱,۹۰۰,۰۰۰ یعنی افزایش ۱۶۰ برابری شاخص کل بورس، هم‌اکنون مبلغی حدود ۵۰ میلیون تومان سرمایه در بورس داشتند که سالانه حدود ده میلیون تومان سود ناشی از تولید را دریافت می‌کردند، یعنی صندوق ذخیره فرهنگیان در هنگام بازنشستگی، در واقع فقط سود یک سالِ پول‌های خودمان را به ما پرداخت می‌کند.

سناریوی دوم، سناریوی دلار ارزش یک دلار در سال هشتاد ۱۷۵ تومان بود و هر یک از همکاران عضو صندوق ذخیره فرهنگیان، ماهانه حدود ۳۰ دلار به صندوق ذخیره پرداخت کرده‌است و طی شش سال، بیش از ۲۵۰۰ دلار به موسسه پرداخت کرده‌اند، اگر سود سالانه را فقط ده درصد در نظر بگیریم، سرمایه همان شش سال، عددی حدود ۳۰ هزار دلار خواهد بود، یعنی بیش از ۷۰۰ میلیون تومان. اگر این هفت‌صد میلیون تومان را با نرخ سود سالانه ۱۵ درصد سرمایه‌گذاری کنیم، سود یک سال آن، تقریبا ۱۰۵ میلیون تومان خواهد بود.

سناریوی سوم: تجدید ارزیابی اموال
در تمامی شرکت‌ها و موسسات مالی، سالانه ارزیابی اموال انجام شده و بابت افزایش یا کاهش ارزش دارایی‌ها، سود یا زیان تعلق گرفته به اعضا تغییر خواهد کرد. با یک مثال این موضوع را روشن می‌کنیم، فرض کنید در سال هشتاد یک ساختمان ده طبقه را در شمال تهران، با دو میلیارد تومان از اموال معلمان در صندوق ذخیره فرهنگیان احداث کرده باشیم، حالا آن ساختمان چند صد میلیارد تومان ارزش دارد، وقتی ارزش ساختمان از سال هشتاد تا کنون، حداقل ۱۰۰ برابر شده‌است چگونه و با چه استدلالی زمان بازنشستگی همکاران فرهنگی، فقط دو تا سه برابر اندوخته به آنها بازگردانده می‌شود؟!

سناریوی چهارم: سپرده‌گذار یا سهام‌دار؟
در قانون تجارت، بین سهام‌دار و سپرده‌گذار تفاوت قائل شده‌است و در اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان، اعضای صندوق به اشتباه سپرده‌گذار معرفی شده‌اند و تنها دلیل عدم بهره‌مندی فرهنگیان از سودهای سی سال گذشته صندوق، استناد به همین بند است که اعضای صندوق، سپرده‌گذار هستند و نه سهام‌دار، در این باره سه سوال مطرح است:
سوال اول: اگر اعضای صندوق سپرده گذار هستند، چه کسانی سهام‌دار هستند و از منافع و سودهای انباشته منتفع شده‌اند؟ کار سختی نیست که در یک همه‌پرسی از اعضای صندوق سوال شود که آیا مایل هستید تا کلمه سپرده‌گذار در اساسنامه به سهام‌دار تغییر کند یا خیر؟!

سوال دوم: اگر اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان، سپرده‌گذار بودند و نمی‌توانستند از سود تجدید ارزیابی دارایی های صندوق بهره‌مند شوند، سودهای انباشته سی سال گذشته، چه شده‌است؟ چرا سود ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های صندوق، در پرتفوی دارایی اعضا وارد نمی‌شود؟

سوال سوم: وقتی تمام دارایی‌های صندوق ذخیره فرهنگیان، متعلق به اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان است چه تفاوتی بین سهام‌دار و سپرده‌گذار است؟

سناریوی پنجم: مالکیت موسسه اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان را چه سپرده‌گذار بنامیم و چه سهام‌دار، باید در سود تجدید ارزیابی دارایی های صندوق شریک باشند. بر این اساس، اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان، مالک تمام دارایی‌های منقول و غیرمنقول هستند و مالکیت معنوی صندوق نیز فقط با اعضاست و هم‌چنین حق تصمیم‌گیری درباره سرنوشت آن با اعضاست و لذا هر قانون یا آئین‌نامه‌ای که خلاف حق مالکیتِ اعضای صندوق باشد از اعتبار ساقط است.

توضیح: نویسنده عضو صندوق ذخیره فرهنگیان نیست.

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.