کد خبر : 115919
تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 آگوست 2020 - 13:11
-

الهام فریدونی

سرنوشت مراتع شیخ موسی در انتظار اراضی ملی وقف شده

سرنوشت مراتع شیخ موسی در انتظار اراضی ملی وقف شده
.

گیلان تایمز:

این روزها در باب وقف اراضی ملی سخن کم گفته نشده ، در یادداشت‌های پیشین نیز “در ضرورت ابطال رأی دیوان عالی کشور و بازگشت ۵۶۰۰‌ هکتار جنگل آقمشهد به منابع ملی و نیز ابطال اسناد موقوفه‌ی پلاکهای‌۶۸ و ۶۹ موسوم به ملار علیا و سفلی و صدور اسناد آن بنام دولت با نمایندگی سازمان جنگلها و مراتع” با ذکر ادله‌ی فقهی و قانونی در وقف ناپذیر بودن جنگلها و مراتع که انفال و متعلق به ملت ایران است، تاکید گردید.
امروز ما شاهد یکی از مهمترین موانعی هستیم که سالهاست در اخذ اسناد ملی؛ گریبان‌گیر سازمان جنگلها بوده و آن، اختلافات میان دو سازمان اوقاف و سازمان جنگلها و مراتع کشور بر سر مالکیت اراضی است که حتی تفاهمنامه‌ی سال‌۱۳۹۰ هم نتوانست رافع آنها باشد.
چگونه میتوان انتظار حل آن را داشت در حالیکه مسئولین حتی حاضر به بیان آن نیستند؟! مسئولین اگر جنگلهای وقف شده‌ی آق‌مشهد را دیدند‌ اینک نگاهی هم به مراتع پلاک شیخ‌موسی بیندازند.

شیخ موسی گویای واقعیت تلخی است که آن را بایستی در چهره‌ی طبیعت به ویلا نشسته‌ و صدای مرمانش دید و شنید.
پلاک شیخ موسی سالهاست که فرایند اجرای مقررات ملی شدن، ازگواهی تشخیص، آگهی و قطیعت قانونی و حتی صدور گواهی ۱۳ و ۳۹ جهت اخذ سند را طی نموده، لیکن هرگز سند آن به دلیل اختلاف بر سر وقفی بودن بخشی از آن صادر نگردید؛ هر چند نهایتاً در سال ۱۳۹۳ در قالب تفاهمنامه فی مابین دو سازمان ، ۲۴۸ هکتار از اراضی شیخ موسی و پلاکهای مجاورش (۴۸ هکتار قریه و اراضی زراعی و ۲۰۰ هکتار اراضی ملی) به سازمان اوقاف واگذار گردید، لیکن این حل اختلافات صرفاً بر روی کاغذ بوده و نه تنها مرتع مورد ادعای اوقاف که کل ۱۲۰۳ هکتارملی آن بدلیل مشکلات وقفی بدون سند باقی مانده است.
آنچه برچهره‌ی اراضی شیخ موسی نقش بسته، ویلاهای انبوهی است که آن را با جنگلهای پیرامونش بیگانه ساخته و این چیزی نیست جز حاصل اختلاف میان دو سازمان بر سر مالکیت.

حفاظت و حراست از جنگلها و مراتع نخستین رکن از ارکان سازمان جنگلها و مراتع کشور است. هدفی که قانونگذار آنرا بر عهده این سازمان نهاده و با این هدف ایجاد و ساختاربندی شده، حفاظت از عرصه‌های ملی نه بر عهده سازمان اوقاف است و نه اساساً برای چنین وظیفه‌ای خلق شده است؛ لذا تغییر کاربری در اراضی که به تملک اوقاف در‌می‌آید امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود که مراتع تغییر کاربری یافته‌ی شیخ موسی و لهه و… گویای این حقیقت است. تاکید ما هم بر مالکیت سازمان جنگلها بر منابع ملی جدا از وقف‌ناپذیر بودن این اراضی، تلاش برای حفاظت آنهاست.

چهره‌ی نازیبای شیخ موسی امروز به ما می‌گوید چه در انتظار مراتع‌ و جنگلهای آق مشهد و صدها مرتع و جنگل بکر دیگر است.
صدای مردم آق مشهد را شنیدید صدای دامداران و مرتعداران شیخ موسی بابل هم باید شنیده شود تا شاید با چاره‌اندیشی ، تدبیر و رفع اختلافات ، ابطال اسناد وقفی صادره در عرصه‌های ملی و خروج جنگلها و مراتع از وقفیت نه تنها مشکل دامداران و مرتعداران حل شود، بلکه این منابع ملی به مالکین اصلی‌شان که ملت ایرانند بازگردند.

برگرفته از کانال دکتر خدیجه گلین مقدم

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.