کد خبر : 99517
تاریخ انتشار : یکشنبه 5 ژانویه 2020 - 9:59
-

اختصاصی/دکترحمیدرضا درودیان،هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان:

راهکار”تکذیب وانکارمسوولین”برای چالش های محیط زیست استان گیلان،جوابگو نیست

راهکار”تکذیب وانکارمسوولین”برای چالش های محیط زیست استان گیلان،جوابگو نیست
.

گیلان تایمز( زمان گیلان):


دکتر درودیان گفت:راهکار”تکذیب وانکارمسوولین”برای چالش های محیط زیست استان گیلان،جوابگو نیست.

وی در حاشیه برگزاری همایش چالش های محیط زیست استان گیلان که به همت انجمن علمی- کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان وانجمن بوم بانان گیل و دیلم در شهرستان لاهیجان برگزار شده بود،افزود: مهمترین هدف این همایش، گرد هم آمدن مردم و تعدادی از همشهریان بود تا با همفکری و تعامل هم با چالش های محیط زیست بیشتر از گذشته آشنا شده و راهکارهای لازم و اجرایی در این راستا بررسی و پیگیری شود.

هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان ادامه داد: سخنرانان و کارشناسان دعوت شده در این مراسم سعی کردند تا با بیان مصداق‌های عینی چالش های محیط زیست، مانند دفن زباله ، آب و فاضلاب و… را ریشه‌ای بررسی و مسایل زیست محیطی و ضرورت آموزش از دوران کودکی درخانواده و سپس آموزش و پرورش تاکید کنند.
وی افزود: در این همایش،دکتر کریم زادگان ومهندس محمد درویش، طی سخنانی ریشه و علت بسیاری از چالش های مطرح شده را بررسی و راهکارهای لازم را ارائه دادند.
وی بر اصول و ارائه استراتژی درست در چالش های محیط زیست اشاره کرد و گفت: یکی دیگر ازاهداف برگزاری این همایش ارائه استراتژی درست و اصولی برای توسعه بود.زیرا استراتژی توسعه درعلل چالش های محیط زیست از اهمیت بالایی برخوردار است و استراتژی اشتباه سبب می شود که منابع آب و خاک را از دست داده ونتوانیم صادرات متناسب با ارزش این آب و خاک داشته باشیم.
دکتر درودیان تصریح کرد: یکی دیگر از اهداف این همایش، شناساندن فعالان محیط زیست در استان و کشور به عموم مردم بود تا بتوانیم با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد، پیگیر بسیاری از مسائل محیط زیست بوده و با تشویق سایرین به پیوستن به این انجمن‌ها، به قدرت این انجمنها افزوده واین خود ،گام مثبتی در زمینه مسوولیت پذیری اجتماعی و حفظ محیط زیست برای نسل کنونی است.
هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان خاطرنشان کرد:هدف دیگر این همایش، هم افزایی انجمن های فعال، افراد فعال در حوزه محیط زیست با یکدیگر بود تا بتوانیم در فضای این همایش،مسائل را چهره به چهره مطرح و چنانچه نظر، ایده و انتقادی وجود دارد، شفاف بیان شود.
وی یادآور شد: در این جلسه تعدادی از معلمین ،کادر مدرسه و اولیای دانش آموزان شهرستان لاهیجان و شهرستان اطراف حضور داشتند وبسیار خوشحالم که طی زمان برگزاری همایش، اهمیت آموزش در سنین دبستان و پیش دبستان مورد بحث و بررسی قرار گرفته وبه این قشر اختصاص داده شد.


وی ضمن انتقاد از عدم حضور مسوولین ،شهردار و شورای اسلامی شهر لاهیجان در چنین همایش هایی اذعان داشت:این انجمن به دلیل چالش هایی که با برخی مسوولین دولتی این شهرستان داشته و انتقاداتی نسبت به عملکرد شورای شهر، شهرداری و همچنین فرمانداری لاهیجان در خصوص چالش های محیط زیست دارد، از دعوت این نهادها خودداری کرده است.ولی از آنجا که خبربرگزاری این همایش برای آنان ارسال می شود، امیدواریم تاثیر گذار بوده و بدانند که انجمن‌های محیط زیست همچنان زنده و پویا، پیگیر مسائل محیط زیستی هستند.
وی حضور اقشار مختلف مردم، دانشجویان، فرهنگیان، و … را در چنین همایش هایی مطلوب ارزیابی کرد و گفت: تک تک این اقشار می توانند بعنوان سفیران محیط زیست، انتقال دهنده دستاوردها و آموزه های خود برای دیگران باشند.
دکتر درودیان اهمیت برگزاری همایش های بررسی چالش های محیط زیست را ضروری دانست و اذعان داشت: حضور افراد متعدد در این راستا ازاهمیت ویژه ای برخوردار است.زیرا در این جلسات و همایش ها، بیشتر از گذشته بر حفظ و حراست از محیط زیست تاکید شده و سبب ایجاد انگیزه برای فعالیت ها و رویدادهای محیط زیستی و انجام مطالعات بیشترمی شود.
وی اضافه کرد:متاسفانه نسل جوان به مطالعه کتاب رغبتی نداشته و سخنرانی ، مصاحبه و گفتگو و … نمی تواند جایگزین کتاب باشد و به شخصه امیدوارم دانشجویان و نسل جوان به موضوعات محیط زیستی علاقمند بوده و در این راستا مطالعات گسترده ای داشته باشند.
وی تصریح کرد: فشارهای زیادی از طرف شورای شهر و شهرداری لاهیجان به برگزار کنندگان این همایش تحمیل شد تا به موضوعات مطالبات حوزه پسماند و … پرداخته نشود؛ ولی ما تا حدی که شرایط اجازه می‌داد،به این مسائل اشاره کردیم.
دکتر حمیدرضا درودیان از عدم حمایت مسوولین شهرستان لاهیجان از برگزاری همایش های بررسی چالش های محیط زیست ابراز نارضایتی کرد و گفت:مسوولین این شهرستان هیچگونه کمک مالی برای برگزاری این همایش نکرده و انجمن علمی- کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان وانجمن بوم بانان گیل و دیلم مسوولیت برگزاری این همایش را برعهده گرفت.
وی در این راستا اذعان داشت: نکته حائز اهمیت این است که باید مسوولین بدانند که سازمان‌های مردم نهاد از خواسته های به حق خود کوتاه نیامده و به فعالیت های قانونی خود در این راستا ادامه داده و خواهد داد.
هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان تصریح کرد:سوالی که مطرح می شود این است که آیا راهکارمسوولین برای چالش های محیط زیست استان گیلان ،تکذیب وانکاراست؟! جواب این است که چنین راهکاری جوابگو نیست.برگزاری چنین همایش هایی، پیامی است به سازمان دولتی و ادارات شهرستان لاهیجان و استان گیلان مبنی بر اینکه، سازمان های مردم نهاد، می‌توانند با همکاری نهادهای علمی، فعالیت های محیط زیستی وفعالیت اجتماعی خود را دنبال کنند.
وی ابراز امیدواری کرد تا شیوه برگزاری چنین همایش هایی، الگویی باشد برای سایر ادارات، تا با رویکردی مستقل،محیطی مناسب برای بیان راهکارها، انتقادها وارائه پیشنهادات زیست- محیطی فراهم آورد.
گزارش: مژگان شفاعتی، سردبیر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.