کد خبر : 90751
تاریخ انتشار : یکشنبه 13 اکتبر 2019 - 15:15
-

علی دادخواه

در ستایش نقد؛ تحلیلی درباره پنجمین دوره انتخابات شورایعالی سازمان نظام پرستاری کشور

در ستایش نقد؛ تحلیلی درباره پنجمین دوره انتخابات شورایعالی سازمان نظام پرستاری کشور
.

گیلان تایمز:

عکس از راست به چپ : اسکندری( هیات مدیره نظام پرستاری زنجان) – سعید لک ( روابط عمومی پیشین سازمان نظام‌پرستاری،وروابط عمومی معاونت پرستاری وزارت بهداشت)- علی دادخواه- مهدی منتظریان( فعال دانشجویی)- محمدزاده( فعال دانشجویی )- مسعود فاطمی( فعال دانشجویی)- حمیدرضا عزیزی( عضوشورایعالی) -علی اکبر جراحی( ریاست اداره پرستاری و مامایی یزد)- دکتر محمدمیرزابیگی( معاون پیشین پرستاری وزیر بهداشت، ریاست سه دوره سازمان و از موسسین آن)- عبداله صفری( ریاست اداره پرستاری آذربایجان شرقی) – سلیمان نارویی( هیات مدیره زاهدان) -حسین سرمدیان( عضوشورایعالی)

پیش گفتار:

پنجمین دوره انتخابات شورایعالی سازمان نظام‌پرستاری کشور بعنوان‌بالاترین نهاد سیاستگذار پرستاری روز گذشته در دانشکده پزشکی دانشگاه شهیدبهشتی انجام شد و مطابق با آنچه که پیش بینی ها نشان می داد ائتلاف رفاه و همدلی با قاطعیت آرا پیروز انتخابات شد وتوانست تمامی ۲۵ صندلی شورایعالی را برای خود کند.ائتلافی که با رهبری ومدیریت دکتر محمد میرزابیگی ( معاون پیشین پرستاری وزیر بهداشت، و ریاست سه دوره سازمان نظام پرستاری کشور و از موسسین سازمان) شکل گرفته و پیش از این و در انتخابات هیات مدیره های نظام پرستاری کشور( در تیرماه سال جاری) توانسته بود بیشترین آرا را ( بیش از ۱۰۸ هیات مدیره) را بخود اختصاص دهد.

ائتلاف موسوم به عدالتخواهان که در دوره چهارم یعنی از سال ۹۴ تا ۹۸ تمامی ارکان سازمان اهم از ریاست سازمان( دکترآدابی و بعدا دکتردالوندی)، ریاست شورایعالی( خانم زاهدصفت) ،دبیرشورایعالی( آقای چراغی) و تمامی معاونت ها ومدیریت های سازمان و بنابر ادعای خود بیشتر هیات مدیره های کشور را در دست داشتند در رقابت با ائتلاف رفاه وهمدلی تمامی صندلی ها را واگذار کردند.در این میان محمد شریفی مقدم که در طول چهار سال گذشته نقش رهبری عدالتخواهان و البته قایم سازمان و بعدا معاونت پشتیبانی آنرا ایفا می کرد نیز نتوانست اقبال ۱۶۸ عضو مجمع عمومی را بدست آورد و از راهیابی به شورایعالی بازماند. نتیجه ای که او پیش از این و در انتخابات هیات مدیره تهران در تیرماه سال جاری تجربه کرده بود . نزدیکان شریفی مقدم که جز حلقه اولیه تصمیم گیرنده او در اقلیت موسوم به گروه ” عدالتخواهان ” محسوب می شدند یعنی طاهره زاهد صفت و محمودعمیدی نیز چنین نتیجه ای را در انتخابات روز گذشته تجربه کردند.

و بدین ترتیب ریاست شورایعالی نظام پرستاری پس از چهار سال و در طی انتخاباتی شفاف و رقابتی از گیلان گرفته شد.و تنها سهمیه ای که از گیلان توانست به شورایعالی راه یابد سهمیه بهیاری بود که این خود جای بحث و بررسی دارد.زیرا گیلان در مجمع عمومی ۶ رای داشته و توان چانه زنی لازم را داشت.و نمی توان از نظر دور داشت که با حضور آخرین لحظه یکی از این شش نفر در ائتلاف رفاه وهمدلی ( و در حقیقت با توان رای آوری این ائتلاف) سهمیه بهیاری گیلان حفظ شد .که در این میان نقش میانجی گری آقای محمدرضا یگانه بعنوان یکی از نمایندگان‌مجمع از گیلان بااهمیت بوده وعلی رغم همه بلاتکلیفی ها با نظر و مساعدت ایشان آقای اسماعیل صفری نژاد توانست در لحظه آخر در لیست ایتلاف رفاه وهمدلی قرار گیرد.و البته خود ایشان نیز از خودگذشتگی کرده و از انتخابات کناره گیری کرد. و امیدوارم این درسی برای ما و شروعی برای اتحاد در بین فعالین صنفی و حرفه ای در گیلان باشد.

درباره رفاه وهمدلی : ما آمده ایم‌ تا جانی تازه بمعنای ” عدالت ” بخشیم.

‍ آنچه روز گذشته در طهرانی که حالا بواسطه انتخابات شورایعالی نظام پرستاری برای ما دوباره صنفی شده بود گذشت، بی‌شک نقطه عطفی در تاریخ پرستاری کشوراست: غلبه عینیت جهان یا همان واقعیتی که هست و از آن غفلت می شد ،بر ذهنیت آماسیده‌ای که هراسناک از “تجربه ” می‌گریخت و درلباسی بتاراج رفته،نقش “حقیقت” را بازی می کرد.

“تجربه” یعنی گذار از امپراتوری معطر ذهن ،آنجایی که هر چیز درست است (چون من و دوستانم آنطور فکر می کنیم )و ورود به عرصه نمناک زندگی،که شناخت ما در نسبت با دیگری کامل می شود. “تجربه ” یعنی گشودگی نسبت به یکدیگر، یعنی درست دیدن دیگری و ونه درشت دیدن او،یعنی پذیرش آوردگاه جایی که همه آنچه تصور می کردیم به محک واقعیت و دیگری تغییر خواهد کرد.” تجربه” یعنی با دیگران نشستن در آموزشگاه جهان. آری ! تجربه گذار از مرزهای ممنوعه و نگاه های تکراری است که ما سالها و دههاست که بدان عادت کرده ایم. ” تجربه” یعنی من دیگری را ” غیر” نبینم.

مسلما ما دیگر به آن گذشته سرتاسر تاریکی و یاس باز نخواهیم گشت، ما آمده ایم که با سرهای افراشته واقعیت ها را و خودمان و دیگری را ” تجربه ” کنیم. برای ما دیگری که در منش و روش با متفاوت است دیگر ” خائن ” و یا ” دروغگو”! نخواهد بود. برای ما دیگر هیچ پرستاری وابسته به قدرت نخواهد بود.برای ما دیگر هیچ کسی “سالار” نخواهد بود.

ما می خواهیم رو به جلو حرکت کنیم ،هر چند سخت باشد و افق های تغییر بسیار دور .ولی ما مقاومت خواهیم کرد ،دست یکدیگر را خواهیم فشرد و رو به جلو پیش خواهیم رفت. برای ما “امید” هم بمثابه تاکتیک خواهد بود و هم استراتژی.امیدی نه با رنگ و بوی از عیار افتاده “بنفش” بلکه از جنس ایمانی اصیل ،پیش برنده و متحول کننده. آری ! ما آمده ایم تا آب از جوی رفته را به مسیر خود باز گردانیم و جانی تازه بمعنای ” عدالت ” بخشیم.

در ستایش نقد

در کتب مقدس و البته میتولوژی‌ها ( اسطوره شناسی ها) آمده است که خداوند انسان را از پست‌ترین متریال ( ماده) آفرید و از روح خود درون او دمید. او آن‌قدر از مخلوق خود به وجد آمد که زبان به تمجید خود گشود که تبارک الله احسن الخالقین و نیز به فرشتگان گفت تا بر وی تعظیم کنند.( داخل پرانتز خداوند دچار احساسات نمی شود واین یک تمثیل است).

اما از آنجایی که همیشه کسی هست که برخلاف بقیه تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد و زبان به نقد می‌گشاید. شیطان به این اثر هنری به دیده تردید و تحقیر نگریست و خداوند نیز وی را از بهشت بیرون راند. نکته جالب تمام این داستان احترامیست که خداوند برای آزادی بیان قائل است. هر دو از هم رنجیدند شیطان از غرور خداوندی و آنچه که او حق ناشناسی پروردگار نسبت به مقام خودش می دانست و خدا از این که مخاطبش اثر هنری او و خواسته اش را ( سجده بر مقام آدم بمثابه یک اثر هنری متعالی را) نادیده گرفته است. اما نهایت واکنش خداوند نسبت به شیطان خاتمه رابطه با او و راندنش هست( ونه ستاندن جان و خلع ید او از قدرت که به او عمر جاودان هم می دهد) و نیز در مقابل شیطان نه تنها آزادانه پیش فرشتگان این نمایش الهی را نقد می‌کند بلکه باعث می‌شود انسان هم از بهشت اخراج شود.

آری ! خداوند در سوی دیگر این ماجرا نه شیطان را می کشد نه عذاب می دهد و نه دهانش را می بندد حتی زمانی که می‌بیند مخلوقی که آن همه برای خلقش دردسر کشیده است با شیطان همدست می‌شود به جای سرزنش شیطان، از انسان گله‌مند می شود. خدا درست مانند یک هنرمند حرفه‌ای می‌داند ( البته در مقام مثال است) که نقد لازمه رشد و تعالیست و این شاهکارترین پند اخلاقی این داستان است. هر اثر و پدیده‌ای با نقد است که ارزش پیدا می‌کند. شاید بتوان‌گفت خداوند یک جاهایی حتی به مرگ مولف نیز معتقد است و منتقد را با مخاطب تنها می‌گذارد. و فراتر از آن ادامه آفرینش را به مخاطب و منتقد وا‌گذار می‌کند. از این رهگذار است که هنر، فلسفه و متون جدید زاده می‌شود. باری ! اگر خداوند به آزادی بیان و نقد اعتقادی نداشت اثرش در گنجه کائنات به فراموشی سپرده می‌شد. برخورد خدا و شیطان در حقیقت تعین دیالکتیک هگلی است که در آن شعار زنده باد منتقد من به حقیقت می پیوندد.

از این مقدمه طولانی وفیلسوفانه که بگذرم آنچه که در وهله اول موجب عدم اقبال پرستاران به گروه عدالتخواهی وشعارهای پرطمطراق آنان شد را باید همین نقد گریزی و البته حذف منتقدان بدانیم.نگاه از بالا و گزینشی، جزمیت، منفعت طلبی شخصی وگروهی ،نخبه گریزی و خصومت افقی از ویژگی های بارز این گروه در حیطه فکر و عمل بود.( البته نقد من گروهی است ونه به افراد و گرنه دوستان خوب، موثر و با توانی در این گروه مانند آقایان سیفی پور، رحمان پناه و قربانی حضور دارند و علی رغم تمامی انتقادات ، شخصیت جناب آقای محمد شریفی مقدم برای ما بعنوان یک فعال صنفی با سابقه کشوری قابل احترام است) و آنچه که پیش آمد تضعیف قدرت و اقتدار پرستاری بود که دهه ها بعنوان دومین گروه صنفی بزرگ کشور و اولین گروه بزرگ حرفه ای در وزارت بهداشت نقش تعیین کننده داشت. واین درس بزرگی برای همه ماست که بجای توجه به خط کشی های ذهنی که در آن هر چه خود ودوستان مان‌می گویند درست است به دیگری و نقدهایی که می شود هم‌توجه کنیم ودر وهله اول اتحاد حرفه ای را مدنظر قرار دهیم.انتخابات و رقابت تمام شده است امیدوارم در گیلان‌ما همه کنشگران و تلاش گران صنفی دست یگدیگر را بفشارند و از منیت ها دوری کنند و فارغ از خط کشی هایی که گفته شد به داد پرستاران هم استانی خود و کشور برسند.گیلان‌پتانسیل کافی در اینمورد دارد و فعالین صنفی بسیار خوب وتاثیرگذار. از دید من هیچ پیروزی و شکستی در کار نیست اگر همه یک صنف و یک گروه باشیم.ما پرستاریم و همه در راه اقتدار حرفه ای ، ائتلای هویت شغلی و توسعه رفاه همکاران خود تلاش خواهیم کرد.

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.