کد خبر : 115868
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 30 جولای 2020 - 9:51
-

دختر ۱۶ ساله‌ای که به غسالخانه رفت

دختر ۱۶ ساله‌ای که به غسالخانه رفت
داشتم گزارشی می‌خواندم از کوچک‌ترین غسال ایران؛ دختری ۱۶ ساله اهل زاهدان که داوطلبانه مرده‌های کرونایی را غسل و کفن می‌کند.

گیلان تایمز:

خبرنیوز در یادداشتی به قلم هما حاصلی نوشت: داشتم گزارشی می‌خواندم از کوچک‌ترین غسال ایران؛ دختری ۱۶ ساله اهل زاهدان که داوطلبانه مرده‌های کرونایی را غسل و کفن می‌کند.

داستان از اینجا شروع می شود که پدر خانواده بنا به باورها و اعتقادات بی شائبه خود روا نمی دارد که جانباختگان کرونایی بدون غسل و کفن دفن شوند، کما اینکه در روزهای اول شیوع کرونا به دلیل نبودن غسال درگذشتگان به شیوه ای رقت بار و گاها با همان لباس بیمارستان دفن می شدند و فیلم تدفین اموات و گذاشتن پیکر با طناب داخل قبر و خاک ریختن با بولدزرروی آن دست به دست می چرخیده و «مهدی کیخا » هموطن زاهدانی با دیدن این فیلم ها در حرکتی جهادی و خودجوش با دوستان هیاتی اش گروهی تشکیل می دهند و داوطلبانه برای غسل و کفن درگذشتگان کرونایی به میدان می آیند. دختر نوجوانش هم به واسطه ایشان پا به این کارزار ترسناک گذاشته است.

ظاهر ماجرا هزار و یک اما و اگر دارد . از سختی روحی و جسمی کار در گرمای سوزان سیستان و بلوچستان گرفته تا ترس از ابتلا در مواجهه با مرده کرونایی و طرد شدن از فامیل و آشنا . خیلی های مان شاید چنین پدری را سرزنش کنیم ، فکرکنیم دخترک احساساتی شده ، جو گیر شده و بگوییم اصلا در این شرایط چه اصراری به غسل و کفن هست؟

اما لابه لای گفته های مهدی کیخا و دخترش که بی هیچ چشمداشتی کمر به کاری چنین سخت و طاقت فرسا بسته اند لایه های باشکوه فضیلتی انسانی می درخشد و آن چیزی نیست جز احترام به عزت انسان و حفظ حرمت او چه هنگام تولد چه در زمان زندگی و چه مرگ ؛ از خودگذشتگی و ایثار برای بدرقه محترمانه هم نوع خود. کار مهدی کیخا و دخترش درسی باشکوه از انسان دوستی و هم نوع دوستی است .

این تصویر روشن بارقه های امید برای ماندن و زندگی است که هنوز دل های بزرگی در سینه این کره خاکی کرونازده می تپد . مهدی و دختر نوجوانش چون نفس های تازه ای هستند در وسط جمع مایوس کننده ای که بی محابا پا بر گلوی همنوعان خود گذاشته و روز به روز زندگی را برهموطنان خود جانکاه تر می کنند ؛ از مفسدان و اختلاس کنندگانی که وقیحانه به بیت المال دست درازی می کنند تا دلال و بازاری و حتی کاسب خرده پایی که با هر اشاره ای گرانفروشی می کند و سفره هم نوع خود را خالی تر یا کسانی که بی شرمانه ماسک و اقلام بهداشتی ضروری این روزها را احتکار می کنند و با قیمت گزاف می فروشند و حتی من و شمایی که تحلیل رفتن کادر درمان را می بینیم و آمار تکان دهنده ابتلا و مرگ هم وطنانمان را می شنویم ولی باز از دورهمی و گشت و گذارمان دست نمی کشیم واز سر راحت طلبی حتی زحمت زدن ماسک را هم تقبل نمی کنیم .

بیایید به حرمت انسانیت به همدیگر احترام بگذاریم مثل مهدی کیخا و دخترش .

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.