کد خبر : 95030
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 26 نوامبر 2019 - 11:01
-

اختصاصی/نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی:

دانشگاه علوم پزشکی گیلان،رتبه دوم بدهکاری را بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور دارد/مطالبات جامعه پرستاری گیلان تا پایان سال پرداخت می شود

دانشگاه علوم پزشکی گیلان،رتبه دوم بدهکاری را بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور دارد/مطالبات جامعه پرستاری گیلان تا پایان سال پرداخت می شود

گیلان تایمز: نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه دانشگاه علوم پزشکی گیلان یکی از بدهکارترین دانشگاه های علوم پزشکی کشوراست که در این راستا رتبه دوم کشور را دارد و این بدهکاری دلایل متعددی دارد که نمی خواهم وارد جزییات شوم. قربانی در گفتگو با گیلان تایمز، اضافه

گیلان تایمز:


نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه دانشگاه علوم پزشکی گیلان یکی از بدهکارترین دانشگاه های علوم پزشکی کشوراست که در این راستا رتبه دوم کشور را دارد و این بدهکاری دلایل متعددی دارد که نمی خواهم وارد جزییات شوم.
قربانی در گفتگو با گیلان تایمز، اضافه کرد: یکی از مولفه های بسیار حائز اهمیت در جهت جذب منابع و کمک مالی برای دانشگاه علوم پزشکی گیلان استفاده از ظرفیت های مجمع نمایندگان گیلان است.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: خوشبختانه طی سه ماهه اخیر مبلغ ۹۰ میلیارد تومان اعتباربرای دانشگاه علوم پزشکی گیلان جذب شده است.همچنین در سفر اخیر وزیر بهداشت و درمان به گیلان نیز این مهم محقق شده است.
وی در خصوص زمان پرداخت معوقات کارکنان و کارمندان همه بیمارستان ها و به ویژه بیمارستان رازی رشت اذعان داشت: یکی از ضعف های طرح تحول سلامت عدم تخصیص منابع از منابع عمومی دولت بود که سبب شد تا عمده مشکلات طرح تحول سلامت در کشور به وجود آید و یکی از مشکلات و ضعف های کشور،مطالبات پیمانکاران ،بخش خصوصی و حتی بخش دارویی از دانشگاه علوم پزشکی است و استان گیلان نیز از این ضعف مستثنی نیست و باید در این راستا چاره ای اندیشید.
قربانی در پاسخ به این سوال که آیا روند عزل و نصب مدیران و روسای بیمارستان های استان گیلان و به ویژه بیمارستان حشمت را در ارتقاء سلامت و بهداشت استان، موثر می دانید، گفت: تغییر و تحولات مدیریتی در حوزه بهداشت و درمان استان،همچون سایرحوزه ها، طبیعی است. یکی از خصوصیات بنده این است که در تغییر و تحولات مدیریتی دخالتی نمی کنم ؛ زیرا مدیریت اجرایی کشور در استان، استاندار و مدیران کل و… در این راستا اقدامات لازم را بعمل خواهند آورد .در خصوص بیمارستان حشمت نیز همین رویه را در پیش گرفتم. وقتی رییس دانشگاه علوم پزشکی تصمیم بگیرد تا رییس بیمارستان و مدیر شبکه بهداشت و درمان و … را جا بجا کند، خودش هم باید پاسخگو باشد.
نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا در خصوص انتصاب رییس بیمارستان حشمت با شما مشورت شد، گفت: نه.مشورتی نشد و اظهار نظرهم نکرده ام.
وی خاطر نشان کرد: قطعا در تغییر و تحولات مدیریتی چند مولفه مد نظر است که از جمله می توان به همراه و همگام بودن با نظام مدیریتی اجرایی کشور، همراه وهمگام بودن با مدیر اجرایی ارشد استان،نگاه تخصصی و حرفه ای داشتن،توانمندی های یک مدیر اشاره کرد. امیدوارم در عزل و نصب های استان این موارد در نظر گرفته شود.
قربانی برگزاری نشست ها مشاوره ای مسوولان استان و به ویژه رییس دانشگاه علوم پزشکی با مجمع نمایندگان گیلان را در پیشبرد اهدافشان موثر دانست و گفت: این بستگی به ظرفیت و دیدگاه رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و سایر مسوولان دارد.عقل سلیم حکم می کند که با متخصصین این حوزه مشورت شود. البته مدیران و مسوولان استان گیلان نه تنها در حوزه بهداشت و درمان؛ بلکه در سایر حوزه ها می توانند از نگاه حمایتی و مشورتی اعضای مجمع نمایندگان گیلان و کمیسیون بهداشت و درمان بهره مند شوند.
وی در خصوص گله مندی های جامعه پرستاری گیلان مبنی برعدم دعوت از آنان برای حضورو برگزاری نشست و دیدار با وزیر بهداشت در رشت و عدم دریافت معوقات،گفت: گله مندی های جامعه پرستاری گیلان در این راستا درست است و این گله را به حق و به جا می دانم. به علت فشردگی برنامه های سفر یکروزه وزیر بهداشت به گیلان این قول را به جامعه پرستاری خواهم داد تا در سفر ماه آینده وزیر بهداشت، این نشست مشترک برگزار گردد.
نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر درمجلس شورای اسلامی یادآور شد: درخصوص مطالبات جامعه پرستاری باید بگویم ( که بنده این مساله را مطرح کردم) دانشگاه علوم پزشکی گیلان متعهد شده که ازهمان منابع مالی که در اختیار این دانشگاه قرارگرفته، مطالبات جامعه پرستاری پرداخت گردد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا زمان خاصی برای پرداخت مطالبات پرستاران اعلام شده است، گفت:زمان خاصی اعلام نشده، ولی همه مطالبات باید تا پایان سال جاری پرداخت شود.
نایب رییس کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس در پاسخ به این سوال که چرا پزشکان برای استفاده از دستگاه کارتخوان در مطب ها مقاومت می کنند، گفت: من یکی از طرفداران سرسخت دریافت مالیات به صورت شفاف در کشور هستم. زیرا معتقدم که پرداخت مالیات در اداره کشور موثر است.در قانون برنامه ششم ،دولت موظف شد تا “سامانه فروشگاهی” راه اندازی کند. اما این سامانه به علت ضعف در سازمان امور مالیاتی و ساختار دولت هنوز اجرایی نشده است.
وی تصریح کرد:در بودجه سال ۹۸ یک تبصره به بند “ی” مالیات های مستقیم اضافه شد؛ مبنی بر اینکه جامعه پزشکی از تاریخ ۱/۱/۹۸ به سامانه وصل شود.دلیلی برای نامه نگاری و مخالفت پزشکان وجود نداشت. علیرغم اینکه باور دارم جامعه پزشکی پیشتاز در اجرای قانون و ارائه خدمت از شفاف ترین قشر هستند.علت مخالفت آماده نبودن ساختار بود و در برنامه بودجه سال ۹۸ سایر مشاغل را از تاریخ اول مهر موظف به وصل شدن به سامانه قرار دادیم. به نظرم این استثناء باعث رنجش جامعه پزشکی شد. در بعد دوم قضیه صرف وجود کارتخوان در مطب مصداق دریافت مالیات نیست.ولی این مساله را چماق کردیم بر سر جامعه پزشکی و سبب بی اعتمادی جامعه پزشکی شده ایم.
قربانی خاطر نشان کرد: درست است که کارتخوان می تواند سبب تسهیل در نقل و انتقال پول شود. ولی در جامعه پزشکی به مراتب فرار مالیاتی نسبت به مشاغل دیگر کمتر است.پزشکان می گویند چطور مطالباتی را که پرداخت نکرده ایم ، مالیات آن را بپردازیم. این حرف درستی است.اصل مالیات بر درآمد است نه بر اصل فروش.
نماینده مردم آستانه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص صندلی فروشی دانشگاه‌ها در رشته پزشکی گفت:در این راستا، روز۱۳ آبان با محوریت بنده و با حضور وزیر بهداشت و درمان،معاونین وی و مسولان سازمان سنجش،دانشگاه آزاد ،سازمان بازرسی و مرکز پژوهش های مجلس جلسه ویژه ای برگزار شد. در این جلسه نحوه ورود بسیاری از دانشجویان خارج ازعرف ،ضوابط و چهارچوب سازمان سنجش به دانشگاه ها در رشته علوم پزشکی واستفاده از رانت والدین هیات علمی دانشگاه ها و صندلی فروشی ،مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی تاکید کرد: مصوبه این جلسه، تشکیل کمیته تحقیقاتی با محوریت سازمان سنجش،وزارت علوم،وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد بود تا همه کسانی که از این رانت استفاده کرده و بر روی صندلی ۳ رشته برتر پزشکی(پزشکی، دندانپزشکی و دارو سازی) نشسته اند، شناسایی و ضمن اقدام قاطعانه از ادامه تحصیل آنان جلوگیری شود.
گزارش: مژگان شفاعتی، سردبیر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

카지노 چهارشنبه , 4 دسامبر 2019 - 22:53

I want to to thank you for this fantastic read!!
I certainly loved every little bit of it. I have you book
marked to check out new things you post… https://woori88.com

shefaati پنج‌شنبه , 5 دسامبر 2019 - 1:01

Hi. Thanks for your comment. Good luck