کد خبر : 114209
تاریخ انتشار : شنبه 11 جولای 2020 - 12:32
-

اختصاصی//دکتر درودیان:

جریمه و مجازات زمین خواران و ساحل خواران، بازدارنده نیست

جریمه و مجازات زمین خواران و ساحل خواران، بازدارنده نیست
.

گیلان تایمز:
.
این روزها بحث داغ پایین آمدن سطح آب دریای خزر،توجه بسیاری از کارشناسان ، اساتید و متخصصین محیط زیست است. زیرا با ادامه این روند وسعت ساحل دریای خزر بیشتر شده و این خود انگیزه بسیاری از زمین خواران و ساحل خواران را افزایش داده و می دهد.
حمید رضا درودیان،رییس هیات مدیره انجمن بوم بانان گیلان دراین راستا طی گفتگویی با گیلان تایمز گفت: در طی سال های اخیر شاهد افت آب دریای خزر و بالطبع آن تالاب انزلی و تالاب میانکاله بوده ایم و متاسفانه همچنان این روند ادامه دارد.
استاد دانشگاه آزاد لاهیجان ادامه داد: در سالهای اخیر به دلیل گرم شدن هوا و امکان کشاورزی در اطراف رودخانه ولگا، مقدار کمتری آب وارد دریای خزر می شود.
وی افزود: با پایین آمدن سطح آب تالاب های اقماری همچون تالاب انزلی و تالاب میانکاله، عمق آن از ۶ متر در سال های گذشته، هم اکنون به نیم متر رسیده است.
دکتر درودیان تصریح کرد: رسوبات دریای خزر از یک سو و ورودی آب رودخانه سیاه درویشان و رودخانه های اطراف که وارد تالاب انزلی می شد، ازسوی دیگر در سال های اخیر کاهش یافته و این موضوع به علت رسوب گذاری‌های ۲ سال اخیر بوده که باعث کاهش ارتفاع آب در این تالاب شده است.
وی خاطرنشان کرد: در حاشیه غربی تالاب انزلی با پایین آمدن آب، نیزارها نمایان شده و در فصل تابستان با گرم شدن هوا و افزایش دما، پتانسیل آتش سوزی افزایش و یا با دخالت انسان ها، عمدا آتش سوزی اتفاق می افتد تا زمین خشک و تبدیل به شالیزار شود و در این زمان است که بستر برای زمین خواری، مهیا می گردد.
وی تنها راهکار برون برفت از این مشکل را اجرای طرح کاداستر دانست و گفت: راه اصلی جلوگیری از تغییر کاربری تالاب، اجرای کامل طرح حدنگار ( کاداستر ) همه تالاب ها و به ویژه تالاب انزلی است تا به این طریق، از رواج پدیده زمین‌خواری و سوء استفاده از اراضی ملی، جلوگیری شود.
دکتر درودیان اذعان داشت: با نهایی شدن کاداستر،حریم و حد تالاب ها مشخص و دیگر نمی توانیم شاهد دست درازی افراد با نفوذ، جهت تصاحب زمین های اطراف تالاب باشیم.
وی ادامه داد: متاسفانه در برخی از مواقع به علت ضعف قانون در این راستا ، مشخص نشدن حریم و حد تالاب،عدم نطارت کامل نهادهای نظارتی و تعدد تخلفات و بهره گیری از افراد بومی و محلی و … دست به دست هم داده تا زمین خواران و افراد با نفوذ، سوء استفاده کرده و شاهد پدیده زمین خواری و ساحل خواری باشیم.


استاد دانشگاه آزاد لاهیجان خاطر نشان کرد: پدیده زمین خواری و ساحل خواری معمولا در مناطقی اتفاق می افتد که صعب العبور عبور ، محل تردد صیادان و افراد کمترو دوراز چشم دستگاه های نظارتی است.
رییس هیات مدیره انجمن بوم بانان گیلان افزود: عدم اعمال اعمال قانون برای جریمه و مجازات این افراد، یکی از ضعف های قانونی است که سبب ریسک پذیری این افراد می شود. زیرا زمین خواران با تصاحب زمین و ساحل و محاسبه ارزش زمین به راحتی می توانند، قانون گریز باشند. به این صورت که اگر زمین و ساحل تصرف شده را بفروشند به یک نحو سود می کنند و چنانچه ساخت و ساز کرده و بفروشند به نحوی دیگر. برای آنان ریسک تفاوت ارزش زمین ساخته شده و نشده چندان مهم نیست.اگر با قانون مواجه نشوند سرمایه ساخت و سازهایشان را در مدت کوتاهی به دست می آورند و چنانچه با اهرم قانون روبرو شوند، سرمایه زیادی را از دست نداده و با پرداخت جریمه ناچیز، تنها ضرر مالی کمی متوجه آنها شده است.
دکتر درودیان تصریح کرد: جریمه تغییر کاربری برای زمین خواران و ساحل خواران مبلغ هنگفتی نیست که نتوانند از عهده پرداخت آن برآیند.
وی اضافه کرد: جریمه ها برای زمین خواران بازدارنده نیست و لازم است مسوولین در این راستا راهکارهای مهمتری را در پیش گیرند.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.