کد خبر : 100962
تاریخ انتشار : شنبه 18 ژانویه 2020 - 17:52
-

اختصاصی/ دبیر انجمن اسلامی پزشکان گیلان مطرح کرد؛

“بدهکاری کلان” دانشگاه علوم پزشکی گیلان نتیجه ضعف مدیریت استانی است/ مدیریت در حوزه بهداشت و درمان گیلان ضعیف است

“بدهکاری کلان” دانشگاه علوم پزشکی گیلان نتیجه ضعف مدیریت استانی است/ مدیریت در حوزه بهداشت و درمان گیلان ضعیف است
دبیر انجمن اسلامی پزشکان گیلان ،ضمن ابراز ناخرسندی در خصوص عدم  وجود بیمارستان جنرال در رشت گفت: متاسفانه در رشت بیمارستان جنرالی که تیمی متخصص در همه زمینه ها  داشته باشد، وجود ندارد.

گیلان تایمز:

دبیر انجمن اسلامی پزشکان گیلان گفت:بیمارستان ها و مراکز درمانی بخش دولتی به مرکزی برای درآمد زایی بخش خصوصی، تبدیل شده است.
دکتر مجید دل آور در نشست خبری با خبرنگاران استان در خصوص بررسی مسائل و مشکلات حوزه سلامت استان ،اظهار داشت: اگر مدیران و پزشکان بیمارستان های دولتی به تعهد خود پایبند باشند ،از روند رو به رشد مراجعه بیماران به بخش های خصوصی کاسته می شود. وی افزود: بیمارستان ها، کوتاهی های متعددی در حق  بیماران انجام داده و می دهند و لذا در این راستا  باید بررسی های لازم صورت گیرد.
وی با اشاره به حضور مافیای قوی و ریشه دار در حوزه سلامت و درمان استان  گیلان  ادامه داد: وجود مافیاهای گسترده در این حوزه و عدم مبارزه لازم از سوی مسوولین دانشگاه علوم پزشکی  در این راستا، صدمات فراوان و جبران ناپذیری را وارد کرده است.دکتر دل آور تصریح کرد:  البته گستردگی مافیا در حوزه سلامت  درمان و سلامت استان گیلان شامل همه حوزه ها و پزشکان نشده و دراین میان تعدادی از پزشکان، عملا الگوهای انسانی بوده و انصافا در حال کمک به مردم هستند.
دبیر انجمن اسلامی پزشکان گیلان ،ضمن ابراز ناخرسندی در خصوص عدم  وجود بیمارستان جنرال در رشت گفت: متاسفانه در رشت بیمارستان جنرالی که تیمی متخصص در همه زمینه ها  داشته باشد، وجود ندارد.
دکتر دل آور خاطر نشان کرد:اورژانس بیمارستان پورسینا  که مرکز ترومای رشت است، باید حداکثر دارای ۲۰ تخت باشد که متاسفانه درحال حاضر این بخش، دارای ۴ تخت است.وی تصریح کرد: معمولا مدرن ترین و مجهزترین مرکزرادیولوژی در مراکز دانشگاهی قرار دارد.زیرا دانشجویان در آنجا تحت آموزش قرار می گیرند و باید در اولویت باشد؛ اما متاسفانه آنچه دیده می شود اکثر مراکز رادیولوژی به بخش خصوصی ،اختصاص داده شده است.دکتر دل آور اضافه کرد: مشکل مذکور نه تنها در استان گیلان، بلکه سراسر کشور اینگونه است.
دبیر انجمن اسلامی پزشکان گیلان اظهار داشت: متاسفانه  در بیمارستان پورسینا رشت، فقط یک دستگاه سی تی اسکن و دو آبیسلایس وجود دارد که با توجه به حجم مراجعه بیماران  به این مرکز، جوابگو نیست.
وی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت موجود، گفت: با توجه به افزایش مراجعه بیماران و استفاده از دستگاه های مذکور، اگر خراب شود ،برای تعمیر آن مدت زمان زیادی از دوره مراجعه و درمان بیماران از دست رفته و به ناچار بیماران به بخش خصوصی مراجعه می کنند.درحالیکه سوال این است که مرکز رادیولوژی استان، چرا نباید دو دستگاه داشته باشد؟.
دکتر دل آور ادامه داد:این وضعیت کمبود دستگاه ها، شامل دستگاه ام آر آی هم  شده و بیماران چاره ای جز مراجعه به بخش خصوصی ندارند.
دبیر انجمن اسلامی پزشکان گیلان گفت:هدف مسوولین حل مشکل نیست. چون دغدغه ای در این راستا ندارند تا مشکل مردم و بیماران را برطرف کنند.
وی اضافه کرد: متاسفانه رشت، مرکز سی تی آنژیو ندارد و اتلاف زمان برای رسیدن به اولین مرکز سی تی آنژیو، جان بیماران را تهدید می کند.
وی  ادامه داد: وضعیت بیمارستان رازی نیز از بیمارستان های دیگر بهتر نیست،بخش گوارش این بیمارستان با مشکلات متعددی مواجه است.دراین بیمارستان یک کلینیک که حداقل ۳ روز پزشک فوق تخصص و دستیار حضور داشته و به بیماران رسیدگی کند، وجود ندارد. دکتر دل آورهمه این مشکلات را نتیجه عدم مدیریت در دانشگاه علوم پزشکی گیلان دانست و گفت: نماینده های مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در این خصوص اهمال کاری های فراوانی داشته و دارند و سبب  این مشکلات شده اند. به گونه ای که یکی از نمایندگان تلاش های فراوانی کرد تا یکی از ضعیف ترین و پرحاشیه ترین فرد در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، روی کار بیاید.
دبیر انجمن اسلامی پزشکان گیلان با اشاره به بدهی سنگین دانشگاه علوم پزشکی گیلان که هر سال بیشتر از سال گذشته می شود، اذعان داشت: سال های طولانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نتوانسته مشکل مالی  خود را برطرف یا به حداقل برساند.
وی ادامه داد:  بخش جراحی قلب دانشگاه علوم پزشکی  گیلان می تواند،برای بیمارستان حشمت  جراح قلب بیاورد که  هم کارکرده و هم درآمد زایی داشته باشد.اما به علت وجود مافیای خاص، متخصصین جوان و شایسته  نمی توانند در این مرکز حضور داشته  و فعالیت کنند. در حالیکه اگر دانشگاه بخواهد می تواند این مشکل را دو سه روزه  برطرف کند .وی یادآورشد: روسای بخش ها در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بخش خصوصی  مشغول فعالیت هستند، در صورتیکه اگر تعهد وجود داشته باشد،اینگونه نخواهد بود.
دکتر دل آور، معاونت فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی را یکی از اثر گذارترین معاونت های دانشگاه علوم پزشکی برشمرد و گفت: این معاونت، مسوولیت تربیت و پرورش دانشجویان و کادر درمانی  و همچنین پرورش مدیران آینده را برعهده دارد که متاسفانه از بدنه داخلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان جدا شده و به علت دوری مسافت و همزمان شدن با  زمان تشکیل کلاس، عملا امکان حضور در این معاونت برای دانشجویان، غیر ممکن شده است.
وی در بخش دیگری از بیانات خود به  مهم بودن عرصه رسانه و اطلاع رسانی اشاره کرد و گفت: رسانه در همه حوزه ها اهمیت داشته و با اطلاع رسانی دقیق ، حرفه ای و به دور از بازی های سیاسی، می تواند بر افکار عمومی تاثیر گذار باشد.
دکتر مجید دل آور در ادامه با اشاره به معضل زباله سراوان یادآور شد: ضعف مدیریت در همه این ۴۰ سال، سبب انباشت زباله در سراوان شد و با این اوصاف همچنان مشکل زباله در این مکان لاینحل باقی مانده است.وی اذعان داشت:شیرابه های زباله سروان از رودخانه ها وارد تالاب انزلی شده و علاوه برتاثیرات مخرب بر اکوسیستم ، سبب شیوع  انواع سرطان ها در شهرستان های مختلف استان شده است.
گزارش از مژگان شفاعتی،سردبیر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.