کد خبر : 90827
تاریخ انتشار : دوشنبه 14 اکتبر 2019 - 10:16
-

اختصاصی/کاوه اسدی،دارنده دو نشان برنز آسیایی کوهنوردی:

افتخارآفرینان کوهنوردی گیلان درمراسم های تقدیر و تجلیل از ورزشکاران استان،جزء فراموش شدگان هستند

افتخارآفرینان کوهنوردی گیلان درمراسم های تقدیر و تجلیل از ورزشکاران استان،جزء فراموش شدگان هستند

گیلان تایمز: برای رسیدن به اهدافش سالها سخت تلاش کرده.معتقد است که باید همچنان قدرتمند به پیش رود. روزها، ماه ها ، سال ها و حتی گرما و سرما نتوانست او را متوقف کند. در طی سالها ،کوه ها و قله های ایران و چندین کشوراروپایی، قدمگاه استوار و محکم او بوده است. معتقد است

گیلان تایمز:

برای رسیدن به اهدافش سالها سخت تلاش کرده.معتقد است که باید همچنان قدرتمند به پیش رود. روزها، ماه ها ، سال ها و حتی گرما و سرما نتوانست او را متوقف کند.

در طی سالها ،کوه ها و قله های ایران و چندین کشوراروپایی، قدمگاه استوار و محکم او بوده است. معتقد است که هر کسی که دل به کوه و طبیعت داده در آرامش است.

او یکی از کوهنورهای افتخار آفرین ایران و استان گیلان است. او را به اسم مستعار ” پسر کوهستان” می شناسند.معتقد است ،کوهنوردی ورزشی است که سن و سال نمی شناسد ،ولی مهارت و تجربه لازم حرف اول را می زند.

کاوه اسدی، یکی از ورزشکاران رشته کوهنوردی گیلان است.او عضو تیم یخ نوردی کشوراست و تجربه مربیگری در رشته صخره نوردی و صعود به قلل مختلف ایران و چند کشور اروپایی را درکارنامه درخشان ورزشی خود دارد.

آنچه پیش رو دارید،گپ و گفت گیلان تایمز با اوست.

گیلان تایمز: لطفا خودتان را معرفی کنید.

کاوه اسدی هستم .سال ۱۳۶۶ در رستم آباد  که یکی شهرهای  شهرستان رودبار است به دنیا آمدم.دارای  مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بین الملل بوده و بعنوان کارمند در اداره تامین اجتماعی شهر رستم آباد فعالیت دارم.

گیلان تایمز:از چه زمانی و در چه رشته ورزشی فعالیت دارید؟

 کاوه اسدی: از دوران نوجوانی در رشته دو میدانی فعالیت داشتم و در سال های ۸۵-۸۴ با ورزش کوهنوردی آشنا شده و به گروه های کوهنوردی پیوستم.

گیلان تایمز: ورزش کوهنوردی را توصیف کنید.

کاوه اسدی: کوهنوردی  علاوه بر اینکه می تواند به صورت یک تفریح دلچسب انفرادی یا گروهی معنی شود، رشته  ورزشی دلچسب و پرخطری نیز هست در حالیکه مسوولان به پرخطر بودنش اعتقادی ندارند. از این نظر می گویم پرخطر، زیرا وقتی کوهنورد در حال صعود به کوه و ارتفاعات است، تنهاست و یا حداقل با گروه چند نفری همراه است، ودر صورت آسیب دیدگی و یا وقوع حادثه همچون وقوع بهمن و … از همه امکانات و امدادها دور است واز این نظر هم خطرناک و هم متفاوت با دیگر رشته های ورزشی است.

البته از زیبایی ها و شگفتی های این ورزش،آرامش و رمز و رازهای طبیعت و به ویژه کوه است که سبب جذابیت این رشته ورزشی برای بسیاری از ورزشکاران است.

گیلان تایمز:پس از آشنایی با رشته ورزشی کوهنوردی آیا آموزش ها و تمرینات  حرفه ای را زیر نظر مربی گذرانده اید؟

کاوه اسدی: بله. خدا را شکر با کمک ها و آموزش های پیشکسوتان این رشته به صورت جدی، پا به عرصه  ورزش کوهنوردی گذاشتم. البته لازم می دانم که بگویم تمام هزینه های تمرینات و حضور در کلاس های تخصصی و تمرینات را شخصا پرداخت کرده و هنوز هم پرداخت می کنم.در اینجا لازم می دانم ازجمیل حق پرست، مدیر کل سازمان تامین اجتماعی گیلان تشکر کنم که در این راه همیشه مشوق من بوده و حمایت های لازم را بعمل آورده است.

گیلان تایمز: آیا صعودهای شما شامل فصل خاصی از سال است؟

کاوه اسدی:  فصل زمستان،بهار کوهنوردان نام دارد. ولی کوهنوردی بنده شامل فصل یا ماه خاصی نیست. معمولا اکثر هفته ها یکی از شهرستان های استان گیلان یا استان های دیگر کشور را برای کوهنوردی در نظر گرفته و راهی می شوم.

گیلان تایمز: در مورد چگونگی صعودهای خود به قلل داخلی توضیح دهید؟

کاوه اسدی: حدود ۱۳ سال است که  کوهنوردی می کنم و طی این سال ها اکثر قله های بلند کشور را صعود و فتح کرده ام که از مهمترین آنها می توانم به صعود  قلل منطقه علم کوه، سبلان، توچال، الوند،شیرکوه بام ایران دماوند  و … اشاره کنم.

البته طرحی به نام طرح سیمرغ توسط هیات کوهنوردی آغاز و درحال اجرا است. در این طرح که از سوی فدراسیون برای صعود به بلندترین قله ۳۰  استان کشور در نظر گرفته شده ،تاکنون صعود به۸ قله  استان کشور انجام  شده  و در تیر ماه  سال جاری ،صعود به قله سماموس در استان گیلان نیز با موفقیت همراه بود.

گیلان تایمز: در مورد صعود به قله دماوند توضیح دهید.

کاوه اسدی: در شرایط نامساعد جوی و در سرمای منفی ۱۳ درجه ، قله پنج هزار ۶۷۱ متری دماوند که بلندترین قله کشور است را فتح کردم.در این صعود یک روزه که در نهم مرداد ماه  سال ۹۵انجام شد ،توانستم به تنهایی ، بلندترین قله کشور که لقب بام ایران رادارد، فتح کنم.

گیلان تایمز:صعودهای قلل خارجی شامل کدام کشورهاست؟

کاوه اسدی: در تابستان سال ۹۶ صعود به قله ٧١٠۵ متری کورژنوسکایا  تاجیکستان از مجموعه قلل رشته کوه هیمالیا با موفقیت همراه بود. که به دنبال آن نشان معادل برنز آسیا از سوی فدراسیون کوهنوردی ایران را دریافت کردم.

در سال ۹۷ موفق به فتح قله ۷ هزار و ۳۴ متری لنین قرقیزستان  طی ۲۷ روز شدم و به دنبال صعود به این قله ،دومین نشان برنز آسیایی را کسب کردم.

نشان پلنگ برفی فدراسیون جهانی کوهنوردی یک امتیاز ویژه در منطقه شوروی سابق است که کوهنوردان بسیار باتجربه باید بتوانند بر فراز تمام کوه‌های ۷ هزار متری منطقه صعود کنند و طی دو سال متوالی موفق به صعود به قلل کوژنوسکایا تاجیکستان به ارتفاع ٧١٠۵ متر و لنین قرقیزستان به ارتفاع ٧١٣۴ متر شدم و این نشان را دریافت کردم.

سه قله از قله‌های پلنگ برفی در منطقه پامیر کشور تاجیکستان واقع شده است که شامل، قله سامانی(کمونیزم) ۷۴۹۵ متر و قله کورژنوسکایا ۷۱۰۵ متر، در کشور تاجیکستان، قله ابن سینا (لنین) ۷۱۳۴ متر در مرز قرقیزستان – تاجیکستان است.

دو قله دیگر در منطقه تیان شان قرار دارد که قله جنگش چاقوسو (پوبدا) ۷۴۳۹ متر در مرز قرقیزستان – چین و قله خان تنگری ۷۰۱۰ متر در مرز قرقیزستان – قزاقستان قله‌های دیگر پلنگ برفی هستند.

در فتح قله ۴۰۹۰ متری آراگاتس، بام کشور ارمنستان و اروپای شرقی،بعنوان  سرپرست و مسوول فنی  به همراه جمعی از پیشکسوتان کوهنوردی استان، شرکت داشتم.

گیلان تایمز:هزینه های صعود وفتح قلل داخلی و خارجی شما ،چگونه تامین می شود؟

کاوه اسدی: هیات کوهنوردی در استان و فدراسیون کوهنوردی کشور به علت بالا بودن هزینه های اعزام ، تجهیزات و لوازم کوهنوردی، توان تامین منابع مالی و هزینه های آن برای فتح  قلل را ندارند و در نتیجه یا کوهنورد باید خودش متقبل منابع مالی و هزینه کردها شود و یا اینکه برای جذب اسپانسر تلاش کند.

در مورد خودم باید بگویم که تاکنون برای صعودهایم با هزینه شخصی اقدام کرده ام ،ولی با گران شدن لوازم ورزشی کوهنوردی، دیگر نمی توانم به این وضعیت ادامه دهم.

گیلان تایمز: حرف آخر

کاوه اسدی: مسوولان در کشورمان به جز فوتبال به رشته های ورزشی دیگر، کم توجه یا بی توجه هستند. سیل کمک های مادی و معنوی به سوی رشته ورزشی فوتبال روان است.اما رشته های دیگر ورزشی که  نه تنها در داخل کشور بلکه خارج از کشورنیز افتخارآفرین بوده و هستند، متاسفانه حمایت های لازم از آنها نشده و نمی شود.

دیده نشدن سایر رشته های ورزشی و قهرمانان آن، سبب ناامیدی ورزشکاران شده است. به ویژه ورزش کوهنوردی که قهرمانان و افتخارآفرینان  آن در مراسم های نکوداشت ، پاسداشت ، تقدیر و تجلیل ورزشکاران، جزء فراموش شدگان هستند.

 گزارش: مژگان شفاعتی 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.