کد خبر : 81350
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 11 جولای 2019 - 8:47
-

اختصاصی/در نشست تخصصی عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت،عنوان شد:

احیا بافت ها و ابنیه های تاریخی شهر رشت، ضروری است

احیا بافت ها و ابنیه های تاریخی شهر رشت، ضروری است
نشست تخصصی عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت با هدف تشریح برنامه تدوین شده در راستای احیا بافت و ساختمان های تاریخی شهر رشت بر پایه اقتصاد مبتنی بر فعالیت های فرهنگی،اجتماعی و گردشگری(بازآفرینی عملکردی بافت مرکزی شهر رشت) برگزار شد.

گیلان تایمز:


نشست تخصصی عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت با هدف تشریح برنامه تدوین شده در راستای احیا بافت و ساختمان های تاریخی شهر رشت بر پایه اقتصاد مبتنی بر فعالیت های فرهنگی،اجتماعی و گردشگری(بازآفرینی عملکردی بافت مرکزی شهر رشت) برگزار شد.
رضا رسولی،نایب رییس شورای اسلامی شهر در این نشست گفت:شهر رشت در اجرای طرح بازآفرینی بافت ها و ابنیه تاریخی پیشرو است.
وی ادامه داد:متاسفانه دغدغه هویت، بسیار کم رنگ شده و تغییرات کاربری بافت های تاریخی بسیار نگران کننده است.
وی برگزاری جلسات تخصصی در این خصوص را مهم ارزیابی کرد و گفت: با برگزاری این نشست ها و بهره گرفتن از نظرات متخصصین، کارشناسان و صاحب نظران می توان از ادامه این روند،جلوگیری کرد.
وی اذعان داشت: بازآفرینی از دو رویکرد قابل بررسی است.کاربری و حفظ بافت و لذا بعد کاربری،عملکردی است.
وی یادآور شد: ترغیب مردم برای زندگی در محدوده بافت ها، مستلزم فراهم آوردن امکانات مورد نیاز آنهاست.
وی ادامه داد: بعنوان مثال در شهر رشت،بناهای جدیدی ساختیم مثل شهرک مهر،ولی اتفاقی که افتاد این بود که مردم برای سکونت در آن محدوده
ترغیب نشدند.
رسولی اذعان داشت: کوچ مردم برای زندگی، به محیط و بافت نیز بستگی دارد.بعنوان مثال ورود مردم در محدوده گلسار رشت،در عملکرد و کارآیی خود بافت، تاثیر گذار بوده و هست.
وی افزود: اگر می خواهیم که مردم شهر به زندگی با کیفیت در قلب شهر راغب باشند،باید کارآمدی را به شهر برگردانیم.
نایب رییس شورای شهر رشت گفت: شهر رشت به جهت تحولات فرهنگی،اجتماعی در صدساله اخیر،از شهرهای تاثیرگذار کشور بوده و به لحاظ دارا بودن قدمت تاریخی،بافت ها و ابنیه تاریخی برای جذب گردشکر مناسب است.
وی بر احیا و استفاده بهینه ابنیه تاریخی تاکید کرد و گفت:می توان از ساختمان های ابنیه تاریخی ،بدون آسیب رساندن به بنا، با کاربری های فرهنگی،گردشگری استفاده کرد.
دکتر رمضانپور دیگر سخنگوی این گفت: بافت های قدیمی استان گیلان،نشانگر هویت ماست و خیلی از کشورهای جهان دنبال هویت سازی هستند.


وی ادامه داد: باید بتوانیم بافت های قدیمی را به روز رسانی کرده و در معرض دید،مسافران و گردشگران داخلی و خارجی بگذاریم.
وی یادآور شد: جدای از بحث هویت سیاسی،اجتماعی،فرهنگی و …می توان با سرمایه گذاری در راستای جذب توریسم و گردشگر، تاثیر گذار باشد.
رمضانپور اضافه کرد: بعنوان مثال کاشان به واسطه داشتن بافت های تاریخی و قدیمی،محل مراجعه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است.
وی در این راستا ادامه داد: شهرهای مختلف استان گیلان دارای چنین مشخصه ای است و می توان با به روز کردن این بافتها نقش مهمی در توسعه اقتصادی این استان داشت.
وی بافت های قدیمی استان را ارزشمند ارزیابی کرد و گفت: این بافت ها و ساختمان ها جدای از هویت سازی می توانند در تولید ثروت در ابعاد مختلف تاثیر گذار باشد‌.
علی باستی،رییس پارک علم و فن آوری گیلان در ادامه این جلسه اظهار داشت:
باید بتوانیم از فضاو شرایط موجود برای کسب و کار استفاده کنیم.
وی ادامه داد: نوع کسب و کارها با توجه به شرایط امروز، نوین شده و با توجه به این شرایط باید بتوانیم جدای از پذیرش این نوع کسب و کارها،بستر را برای گسترش آن فراهم آوریم.
باستی خاطرنشان کرد: کسب و کارهای متفاوت در دانش بنیان بر پایه ارزش آفرینی استوار است و مبنای ارزش بر اساس خلاقیت،نوآوری در کسب و کار و درآمد است.
وی با بیان اینکه شهر رشت یکی از شهرهای پیشرو در ایجاد و بهره برداری از فضای کسب و کار نوین است،اضافه کرد: پس از تهران،شهر رشت در کسب و کارهای نوین از جمله تولید موبایل و نرم افزارها و اپلیکیشن …پیشقدم است.
وی خواستار استفاده بهینه از فضای کارخانه ها و واحدهای بلا استفاده برای افراد متقاضی کسب و کار نوین شد و گفت: این فضاها برای افراد خلاق و نوآور می تواند مفید و موثر باشد‌.
رییس پارک علم و فن آوری گیلان یادآور شد: ما در سطح استان کافه های بسیاری داریم؛ چرا کافه فن آوری نداشته باشیم؟
وی یادآور شد: در بسیاری از شهرها با توجه به تغییر ساخت و سازها و ایجاد فضای کسب و کار جدید، فضای کاری اشتراکی و مرکز نوآوری شهری وجود دارد.
مدیر کل میراث فرهنگی گیلان در ادامه جلسه طی سخنانی گفت:متاسفانه روابط جای ضوابط را گرفته و پیگیری های ما برای حفظ بافت ابنیه تاریخی مستمر و پایدار است.
وی ادامه داد:اکثرا کسانی که خود قانون گذار بوده و هستند، سازمان میراث فرهنگی را برای زیر پا گذاشتن قانون تحت فشار قرار می دهند.
شهرود امیرانتخابی افزود: صنعت گردشگری با هویت میراث ارزشمند است و صنعت گردشگری با دارا بودن بعد میراثی،ارزشمند بوده که متاسفانه در استان گیلان به بافت تاریخی اهمیتی داده نمی شود.
وی اضافه کرد: میراث فرهنگی،حافظ ابنیه تاریخی است نه مالک آن. و در این راستا همه تلاش خود را بعمل آورده و با ۵۰ نفر نیروی حفاظت در کل استان وظیفه حفظ و حراست از آثار را بر عهده دارد.
مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان اذعان داشت: با توجه به اعتبارات اختصاص داده شده به این سازمان،بر اساس اولویت ها، نسبت به مرمت بنایی اقدام می شود ولی متاسفانه بعد از گذشت مدتی،شاهد کندن در و پنجره آن بنا از طرف سودجویان هستیم.
شهرود امیرانتخابی، تصریح کرد:اقتصاد گردشگری از نظر سازمان میرات فرهنگی و گردشگری اهمیت داشته و در صدد است تا کسب و کار ها در بافت های سنتی رونق گیرد.
وی خواستار مراقبت و محافظت همگانی از بافت ها و ابنیه های تاریخی استان گیلان شد.
شهردار رشت نیز در ادامه این نشست گفت: مداخله در بافت های سنتی باید با این سوال همراه باشد که چطور می توانیم در بافت ها مداخله کرده و چه حقی برای تغییرات در بافت ها داریم؟ شهرداری ها چقدر مجاز هستند که در بافت ها مداخله کرده و این مداخلات در چه سمتی باشد؟
ناصر حاج محمدی اذعان داشت: با نگاهی به بناهای تاریخی کشورهای اروپایی همچون فرانسه و آلمان متوجه می شویم که این کشورها تا چه حد به این بناها و آثار اهمیت می دهند؟
وی تصریح کرد:آنها هرگز در بافت ها و بناهای تاریخی،کوچکترین مداخله ای نکرده اند،حال سوال اینجاست که آیا آنها توان و قدرت انجام این کار را نداشته اند؟جواب این است که آنها اهمیت ویژه ای به هویت تاریخی،ابنیه و بافت های تاریخی داده و علت حضور گردشگران در این کشورها،به این دلیل است.


وی افزود: در کشور ما به بافت ها اهمیتی داده نمی شود.صنعت ساختمان سازی کشور ما وارداتی و بی هویت است و امروزه در شهرهای کشورمان دچار یکنواختی و خستگی شده ایم.
شهردار رشت خاطرنشان کرد:مداخله در بافت ها شبیه عمل جراحی است،زیرا با کوچکترین اشتباه یا شخص می میرد یا عضوی که جراحی شده،برای همیشه از بین می رود.بنابراین مداخله گرها باید با دقت بسیار بالایی مداخله کنند.
وی شهر یزد را پرچم دار حفظ بافت ها و ابنیه تاریخی در کشور دانست.
وی خواستار ارائه طرح ها و ایده های مختلف در دانشگاه ها در راستای حفظ هویت و آثار،ابنیه و بافت های سنتی شد.
ناصر حاج محمدی ضمن ابراز ناخرسندی از ادامه روند تخریب بافت های سنتی استان گیلان و شهر رشت گفت:حفظ بناهای تاریخی بسیار مهم است و نباید به بهانه خیابان سازی،تعریض و …بافت های استان را که نشانه هویت تک تک ماست،تخریب شود.
وی ادامه داد: همه چیز کاسبی نیست و ما نباید در مسایل مختلف تنها به بعد اقتصادی و درآمد زایی توجه داشته باشیم ؛زیرا حفظ بناها و بافت های تاریخی و انتقال آن به آیندگان؛ سبب می شود آنها به هویت و تاریخ گذشتگان ببالند.
گفتنی است این جلسه که با حضور تنی چند از مهندسین شهرسازی،متخصصین،دانشگاهیان،اساتید و … در عمارت شهرداری  رشت برگزار شده بود ،با طرح پرسش و پاسخ به کار خود پایان داد.
گزارش:مژگان شفاعتی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.