کد خبر : 92292
تاریخ انتشار : یکشنبه 3 نوامبر 2019 - 12:34
-

اختصاصی//

آی کیو بالاهای سیاستمدار می آیند؟/ بخش دوم

آی کیو بالاهای سیاستمدار می آیند؟/ بخش دوم
شما ببینید یکی از نمایندگان سابق مجلس در شهرستانی فوت کرده است، خب! رحمه اله من یقرا فاتحه مع الصلوات، ولی مشکل اینجاست که شبکه های مجازی را که نگاه می کنید پر از پیام تسلیت کسانی است که با لحنی سنگین، موقر و حزن انگیز دارند برای آن مرحوم طلب مغفرت و خانواده داغدارش طلب صبر می کنند! چرا؟ چون همه حضرات کاندیدای انتخابات پیش روی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هستند و مصداق آنکه با بزرگان باش،حتما دیده خواهی شد بالاخره یک طوری "خصوصی" و عمومی خودشان را وصل می کنند به درگذشت این مرحوم و غیره و ذلک.

گیلان تایمز:

البته می شود برای آن دسته تابوها و حرکات عجیب و غریب اهالی قبایل بومی پولینزی ساکن‌جزایر پوکاپوکا بیشتر احترام قائل بود تا مجموعه مواضع و رفتارهای سیاسی برخی نمایندگان مجلس و البته کاندیداهای محترم! و البته برای آن رسومات و سنت های قبیله ای با آن دماغ های پهن گوشواره خورده ،زبان های بشقاب کرده می شود تعبیر و تفسیری عمیق پیدا کرد ولی برای سخنان و راهکارهای دوستان به اصطلاح سیاسی مان خیر! .

البته در کشور ما می شود سیاست را جز امور مفرح محسوب کرد که گاهی می تواند در حد یک استندآپ کمدی (البته مثبت ۱۸ سال) آدم را بخنداند. شما ببینید یکی از نمایندگان سابق مجلس در شهرستانی فوت کرده است، خب! رحمه اله من یقرا فاتحه مع الصلوات، ولی مشکل اینجاست که شبکه های مجازی را که نگاه می کنید پر از پیام تسلیت کسانی است که با لحنی سنگین، موقر و حزن انگیز دارند برای آن مرحوم طلب مغفرت و خانواده داغدارش طلب صبر می کنند! چرا؟ چون همه حضرات کاندیدای انتخابات پیش روی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هستند و مصداق آنکه با بزرگان باش،حتما دیده خواهی شد بالاخره یک طوری “خصوصی” و عمومی خودشان را وصل می کنند به درگذشت این مرحوم و غیره و ذلک. بعد هم فکر می کنند عجب پولیتیک زده اند. نمی دانند که ما نشسته ایم به ایشان می خندیم. در همین بحران سیل اخیر که یادتان هست آنقدر که حضرات سیاستمدار و مشتاق خدمت در مناطق بحران زده بواسطه بودن تبلیغاتی شان مشکل ایجاد کردند که آخر ورود و خروجشان ممنوع شد. حالا ما می گوییم سیاست در ایران جز تفریحات (سالم و ناسالم) است، شما قبول نکنید.

از اینها که بگذریم ما می خواهیم پیرو قلم فرسایی که درباره کاندیداهای محتمل علوم پزشکی کردیم و با نام ” آی کیو بالاهای پزشک “! (اینجا) در تاریخ ۱۶ مهرماه ۱۳۹۸ منتشر شد، بخش دومی را تقدیمتان کنیم آنچنان که وعده کرده بودیم ولی اینبار درباره کاندیداهای مطرح در شهرستان رشت.‌ در این بخش که طولانی هم‌ خواهد ما بر اساس تقسیمات جغرافیایی ابتدا بسراغ لشت نشا خواهیم رفت. از آنجهت که “امی لشت نشا” اولا با آن مساحت کوچکش خاکی سیاستمدار پرور دارد. و امثال علی خان‌امین‌الدوله و خانواده وی که جز رجال خوشنام سیاسی و سیاستمداران کاردان و کاربلد ایران در عهد قاجار و پهلوی بوده اند در این شهر ریشه های عمیقی داشته اند و دوما همواره این شهر در سرنوشت انتخابات در شهرستان رشت تاثیر مهم داشته است. از این شهر تاریخی و سرنوشت ساز ما دو نام را بیرون کشیده ایم یکی دکترحسن تامینی لیچائی و دیگر دکترمحمدصادق حسنی جوریابی (لطفا با شیخ حسن‌جوری اشتباه نشود!)

محمدصادق حسنی انصافا تور لیدر خوبی شده است. یادمان نمی رود در انتخابات مجلس دهم که محمد‌ رضا عارف آمده بود رشت برای پرزنت این آقایان حسنی و جمالی، وقت به سخنرانی دکتر_حسنی که رسید ایشان یک جمله ای گفت که یخ زدیم، چیز مهمی نبود البته هل کرده بود از یک آقایی بنام”حسین روحانی”! نام برد که ما بعد از چند دقیقه ای متوجه شدیم منظورش حسن روحانی، رئیس جمهوری است. (بگذریم که‌ خود عارف هم در سخنوری معمولی چنگی به دل نمی زند) خلاصه دور دوم انتخابات بود و اصلاح طلبان رشت می خواستند در کنار مهندس غلامعلی جعفرزاده که با قاطعیت در همان‌ دور اول وارد مجلس شده بود این دو نفر را هم جا کنند و اصلا هم برایشان مهم نبود که این فرد کارآیی لازم را دارد یا نه، فقط صندلی پر کند کافی بود، مهم حذف آقازاده و عظمتی بود که انجام شد. بالاخره انتخابات برای اصلاح طلبان‌ حکم نبات داغ را دارد برای مادربزرگ ها، دوای هر دردی است!!!!

ولی در مورد شاخصه تور لیدر بودن این نماینده پرتلاش همین بس، که در اینستاگرام شان، می بینیم که هر روز و در هر جای شهرستان رشت ایشان یک جلسه ای دورمیزی دارد که به یمن حضور ایشان، ما با خیلی افراد و مشاغل آشنا می شویم. و دست‌ کم فقط مانده است ایشان جلسه ای مثلا با رئیس پاسگاه ایستگاه انزلی هم بگذارد تا به بررسی مشکلات حمل و نقل این نقطه از شهر رشت رسیدگی شود. عکس ها را حتما در اینستاگرام شان ببینید، ایشان اصلا مانند آن عضو شورای شهر که خستگی مزمن دارد هم‌ نیستند: حضور دکتر حسنی در مسابقات والیبال سوپر لیگ جوانان استان گیلان، دیدار با مدیر عامل بانک ملی ایران، دیدار با مدیر عامل آب منطقه ای استان گیلان، دیدار صمیمانه با مدیر کل دیوان محاسبات کشور، دیدار با ریاست اسبق دانشگاه علوم‌ پزشکی گیلان، دیدار صمیمانه با مدیرکل بنیاد مسکن استان گیلان و البته نشست صمیمانه با دهیار و اعضای شورای شهر ویشکا سوقه، نشست صمیمانه با دهیار و اعضای شورای شهر شکار اسطلخ و … .

البته که نقش حسن تامینی در بالا آمدن حسنی جوریابی بسیار مهم بود. انصافا دکتر تامینی در این زمینه برای همشهری جویای نامش (که حسنی جوریابی نام داشت ولی چندان برای قامت نمایندگی جور در نمی آمد!) سنگ تمام گذاشت، البته غلامعلی جعفرزاده هم کم نگذاشت.

دیدار محمدصادق حسنی نماینده رشت با دکتردلق پوشش مدیر کل صنعت و معدن استان گیلان! به‌ نحوه‌ نشستن و نگاه ملتمسانه ایشان به آقای مدیر کل دقت‌کنید.‌ وکیل الرعایا هستند ایشان.

یادش بخیر در همان‌ جلسه معارفه ایشان توسط عارف، چقدر سارنگ حسن پور “بلند، رسا، قاطع و محکم صحبت می کرد که: “رای ما فقط جمالی و حسنی و لاغیر”! ای آقا “نزن”! (درست ماننددیالوگ های جذاب علی نصیریان در نقش کاظم خان در “مسخره باز” ) که علیرضا سحرخیز و ندای ایرانیان‌ بازی خام دستانه ایشان‌ را بهم زدند و از جبارکوچکی نژاد هم‌حمایت کردند (که آقا! بزن، بلند، رسا، محکم و قاطع). خب! سارنگ جان هم رییس ستاد آقای حسنی بود و هم از بخت های مهم پیشرفت جوانان در استان! دیدید که بعدا بخشدار خشکبیجار هم شد.‌ از این خاطره بازی ها که بگذریم در مورد محمدصادق حسنی و کارنامه سیاسی او در طول چهار سال گذشته و بخت سیاسی اش در آینده اگر بخواهیم صحبت کنیم باید بگوییم ایشان کارآموز خوب و توانمندی در عرصه سیاست است ولی این موضوع به ضرر مردم شریف و به نفع ایشان است. مواضع حسنی در مورد شرکت دخانیات گیلان، آب شرب مردم شهر رشت، انتخاب شهردار این شهرستان، انتخاب استاندار و البته درباره کشاورزی و برنج کاران انتقادی، روشن گرانه و دلسوزانه است ولی این موضع گیری ها و البته افشاگری های تکراری را رسانه هایی که دارای یک کا ممبر و کمتر هستند هم می توانند داشته باشند و البته دارند. حسنی دیر به عرصه سیاست وارد شده و مراحل آموزش و پیشرفت را در جای نامناسب و زمان نامناسبی طی می کند، درست مثل آنکه در دانشگاه تهران دروس متوسطه تدریس شوند و او این نقطه ضعف اساسی را و عدم تاثیرگذاریش بر مراکز و مراجع تصمیم گیری در استان و البته کشور را نمی تواند با تخریب و انتقاد از پیشکسوتان خود جبران کند، بخصوص آنکه رقبای احتمالی او کسانی مانند غلامعلی جعفرزاده، علی نوبخت و حسن تامینی و کمی با فاصله بیشتر از این اسامی امثال سیدمحمد احمدی هستند (حالا ما کاری به رقبای بزرگ جناح اصولگرایی نداریم) و این شانس او را برای قرار گرفتن در لیست اصلاح طلبان و اعتدالی ها کم خواهد کرد، مگر آنکه ابر و باد و مه و خورشید و فلک بکار ایشان بیاید و فی المثل حسن تامینی نتواند تایید صلاحیت شود.

درباره حسن تامینی در بخش اول این یادداشت تحلیلی با نام ” آی کیو بالاهای پزشک “! بصورت مقدماتی پرداخته ایم و از نفوذ او در وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی و همچنین پروژه های اقتصادی صحبت هایی کردیم. ایشان رقبای دل چرکین بسیاری دارد که بسیار تمایل دارند که عرض پرونده ایشان را به کیلومتر برسانند و شایعات‌ هم توسط نزدیکان ایشان بطور قطع رد شده است. در مورد حیات سیاسی حسن تامینی باید بگوییم او بیش از آنکه یک اصلاح طلب و یا اعتدال گرا باشد یک اصولگرا محسوب می شود که مواضع معتدل و انتقادی دارد. دایره همپوشانی مواضع او با اصولگرایان استان تا حدی بوده که فی المثل در شهردار شدن مسعود کاظمی (پاییز سال ۹۳) آنقدر موافقت داشته که جبارکوچکی نژاد و ولی اله عظمتی موافقت داشتند و البته خود او هم‌ بنظر می رسد ترجیح می دهد به اصولگرایان نزدیک‌تر باشد تا به اصلاح طلبان. از همین روست که می توان گفت در صورت تایید صلاحیت تامینی او رقیب بزرگی برای غلامعلی جعفرزاده خواهد بود اگر اصلاح طلبان- اعتدالی های استان‌ نتوانند به لیست مشترکی برسند. زیرا تامینی دارای سبد رای مشترکی با اصلاح طلبان و اصولگرایان می باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.