کد خبر : 63517
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
-

۳ طرح و برنامه پوپولیستی دولت/ موریس باقری

۳ طرح و برنامه پوپولیستی دولت/ موریس باقری

گیلان تایمز: در تابستان ۹۲ به علت تحریم های اقتصادی ,گران شدن ارز ونامناسب بودن فصل برای جوجه ریزی میزان تولید مرغ کشور کاهش یافت این در شرایطی بود که به دلیل تحریم ها با واردات مرغ هم نمی توانستیم مشکل را حل کنیم و در نهایت نهادهای امنیتی مامور حل مشکل شدندو با کاهش

گیلان تایمز:

در تابستان ۹۲ به علت تحریم های اقتصادی ,گران شدن ارز ونامناسب بودن فصل برای جوجه ریزی میزان تولید مرغ کشور کاهش یافت این در شرایطی بود که به دلیل تحریم ها با واردات مرغ هم نمی توانستیم مشکل را حل کنیم و در نهایت نهادهای امنیتی مامور حل مشکل شدندو با کاهش دستوری قیمت مرغ باعث حل موقت مشکل گردید.
این مساله ومسائل مشابه باعث شد مردم در آن شرایط مساله اساسی خود را مشکلات اقتصادی قرار بدهند ودر نهایت در انتخابات سال۹۲ به دنبال گزینه ای باشند که آنها را از شرایط نابسامان اقتصادی نجات دهد .
باید دیدآیا با مساله تخم مرغ نیز ما وارد همچون شرایطی خواهیم شد ,کما اینکه جریان مخالف وطبقه ای که در انتخابات گذشته در رای به روحانی مردد بوده ویا حتی بسیاری از فرصت طلبان دنبال موقعیتی هستند تا دولت را به چالش بکشند.
در چند ماه اخیر نیز دولت در بخش اقتصادی برنامه مشخصی از خود ارائه نکرده وبیشتربه دنبال اجرای برنامه های پوپولیستی است که بحرانهای اقتصادی را حل نمی کند در اینجا به صورت خاص فقط به طرح وامهای روستایی وطرح کارورزی وطرح رفع موانع تولید اشاره می کنم.
۱_وامهای روستایی:در مورد اول با توجه به بهره بسیار پایین بسیاری از متقاضیان به این وامها به عنوان فرصتی برای اندوختن سرمایه بیشترنگاه می کنند وبعضا در برخی ازروستاها بهره های این نوع ازوامها حتی صفر می باشد. والبته باید توجه نمود که بسیاری از متقاضیان این وامهای میلیونی حتی در روستاها نیز ساکن نیستند. مشابه این طرح بارها در دولت های گذشته همانند طرح مشاغل خانگی با شکست مواجه شده است وفقط سرمایه های کشور را بر باد داده واز سوی دیگر با افزایش نقدینگی باعث افزایش تورم می گردد,متاسفانه مجریان این طرح ها دچار توهم اشتغال زایی اند.
۲_طرح کارورزی:مورد دوم ادامه طرح شکست خورده ای است که یک بار در دوران خاتمی اجرا شد اما هیچ گونه دستاوردی نداشت مگر اینکه فقط ورود نیروی کار رابه بازار به تاخیر می اندازد در دوره کارورزی کارفرما هیچ گونه تعهدی به کارگر ندارد وهمه حق وحقوق کارگر از سوی دولت پرداخت می شود ومتاسفانه هیچ گونه نظارتی بر اجرای درست این طرح در دوره اول صورت نگرفت(چون خودم در سال ۸۲ در این طرح شرکت داشته ام با معایب آن کاملا آشنا هست
۳_طرح رفع موانع تولید:فقره سوم که البته در دولت قبلی نیز اجرا می شد برنامه یا حتی شوی رفع موانع تولید است .
متاسفانه دولت به دلیل اینکه نمی تواند فرصت برای سرمایه خارجی ایجاد کند مجبور است به سراغ بنگاههای موجود یا سرمایه گذاران داخلی برود. در این بین این سرمایه گذاران نیز فرصت را غنیمت شمرده وهر خواسته غیر منطقی را نیز با عنوان ایجاد اشتغال به کرسی می نشانند.ما از این پروژه ها در دوران احمدی نژاد ومه آفرید ها کم ندیده ایم. وباید دید گند این پروژه ها کی بلند می شود.

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.