کد خبر : 41231
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۸:۵۰
دسته‌بندی نشده
-

۱۲ هزار معلول گیلان پشت نوبت دریافت مستمری

۱۲ هزار معلول گیلان پشت نوبت دریافت مستمری

 به گزارش گیلان تایمز سال ۵۹ سازمان بهزیستی بر پایه اصول ۲۱ و ۲۹ قانون اساسی با مصوبه شورای عالی انقلاب تشکیل شد و قانون این سازمان در سال ۸۳ به تصویب رسیده است. سال ۲۰۰۶ میلادی کنوانسیون ملی دفاع از حقوق معلولان در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید اما قانون جامع حمایت

۱۳۹۵۰۹۱۳۰۰۰۴۲۲_photoa به گزارش گیلان تایمز سال ۵۹ سازمان بهزیستی بر پایه اصول ۲۱ و ۲۹ قانون اساسی با مصوبه شورای عالی انقلاب تشکیل شد و قانون این سازمان در سال ۸۳ به تصویب رسیده است.

سال ۲۰۰۶ میلادی کنوانسیون ملی دفاع از حقوق معلولان در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید اما قانون جامع حمایت از معلولان را در سال ۲۰۰۳ میلادی در ایران داشتیم و از افتخارهای نظام اسلامی محسوب می‌شود.

قانون جامع حمایت از معلولان از ضمانت اجرایی پایین برخوردار بوده بنابراین اصلاحیه این قانون در دولت کنونی در حال تصویب است، مراحل نهایی آن انجام شده و ضمانت اجرایی این قانون بالاتر در نظر گرفته شده است.

دفاع از حقوق انسانی، کرامت و حرمت معلولان، برابرسازی فرصت‌ها، توانمندسازی و توانبخشی پزشکی، حرفه‌ای شغلی، آموزشی و اجتماعی معلولان از ویژگی‌های قانون جامع حمایت از معلولان است.

*برطرف کردن موانع فیزیکی معلولان از وظایف دولت است

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به وجود ۴۵ هزار نفر معلول زیر پوشش این سازمان اظهار کرد: تعداد ۱۸ هزار نفر معلول جسمی حرکتی، ۱۲ هزار نفر معلول ذهنی و همچنین معلولان نابینا و ناشنوا زیر پوشش بهزیستی گیلان هستند.

محمدرضا پارسی به چالش‌های معلولان در جامعه اشاره کرد و افزود: تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان از وظایف مهم سازمان بهزیستی محسوب می‌شود زیرا ۱۰ درصد از جمعیت هر کشوری را معلولان تشکیل می‌دهند، از سرمایه‌های انسانی هستند و باید به توانایی‌های آنها توجه بیشتری شود.

وی با بیان اینکه کارفرمایان در موضوع اشتغال باید به توانایی‌های معلولان توجه داشته باشند، تصریح کرد: دولت وظیفه دارد موانع فیزیکی را برطرف کند تا دسترسی معلولان به مراکز ارائه‌کننده خدمات افزایش یابد.

مدیرکل بهزیستی گیلان از پیگیری موضوع مذکور در شورای مناسب‌سازی معلولان خبر داد و بیان کرد: زمانی که با نارسایی‌های عمده‌ای مواجه می‌شویم سرعت اجرای برنامه‌ها کاهش پیدا می‌کند و موجب ایجاد نارضایتی در جامعه معلولان می‌شود.

پارسی به پیشرفت امور در اجرای برنامه‌های مناسب‌سازی مکان‌های عمومی برای معلولان در گیلان اشاره کرد و گفت: اختصاص درصدی از اعتبارات دستگاه‌های اجرایی برای مناسب‌سازی مکان‌ها برای مراجعه معلولان از مصوبات شورای مناسب‌سازی استان است.

وی با تأکید بر مناسب‌سازی آسانسورها و سرویس‌های بهداشتی برای معلولان توسط دستگاه‌های اجرایی در گیلان، خاطرنشان کرد: مجوزهایی که برای بخش‌های دولتی صادر می‌شود باید مناسب‌سازی حضور معلولان در آن لحاظ شود.

مدیرکل بهزیستی گیلان، رعایت مصوبات شورای مناسب‌سازی مکان‌های عمومی به‌ویژه توسط دفاتر پیشخوان دولت، مراکز درمانی، پلیس + ۱۰، کارگزاری‌ها و … را حائز اهمیت خواند و یادآور شد: شهرداری‌ها نقش مهمی در مناسب‌سازی معابر و مکان‌ها دارند.

پارسی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی گیلان مسؤولیت تأیید رعایت مناسب‌سازی مکان‌ها برای معلولان را به عهده دارد، اظهار کرد: موضوع مذکور به دستگاه‌های مربوطه اعلام شده و منتظر پاسخ آن هستیم.

*بین معلولیت و فقر ارتباط بسیاری وجود دارد

وی، تعداد بیکاران معلول در تمام کشورها را سه تا چهار برابر بیشتر از افراد عادی عنوان کرد و افزود: بین معلولیت و فقر ارتباط بسیاری وجود دارد و انتظار داریم به‌کارگیری معلولان در شرکت‌ها و واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی بر پایه تغییر نگرش‌ها انجام شود.

مدیرکل بهزیستی گیلان، خواستار راه‌اندازی نهضت ساخت مسکن معلولان در استان شد و بیان کرد: مبلغ ۱۸ میلیون تومان تسهیلات به مسکن روستایی تک‌معلولان پرداخت می‌شود و هشت میلیون تومان از کمک‌های سازمان بهزیستی است.

پارسی با اشاره به اینکه معلولان برای معرفی ضامن برای دریافت تسهیلات بانکی با مشکل مواجه هستند، تصریح کرد: دولت ضمانت زنجیره‌ای برای دریافت تسهیلات از طرف معلولان را به تصویب رسانده و ضمانت بازپرداخت آن را متوجه سازمان برنامه و بودجه کرده است.

وی بر استفاده از فرصت مذکور تأکید کرد و گفت: در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر ۳۲ میلیون تومان به چندمعلولیتی‌ها پرداخت می‌شود ضمن اینکه تسهیلات مسکن برای شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر ۳۰ میلیون تومان است.

*حتی یک معلول ماسال صاحب خانه نشده است

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه فرمانداری‌های رشت و آستارا در زمینه ساخت مسکن معلولان فعالیت‌های بسیار خوبی انجام دادند، خاطرنشان کرد: یک‌میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای پروژه‌های مسکن مهر ماسال و تالش هزینه کردیم اما حتی یک نفر معلول در ماسال صاحب خانه نشده است.

پارسی به اتمام اجرای پروژه مسکن مهر در ماسال اشاره کرد و یادآور شد: دیوار حائل و آبرسانی پروژه مذکور به اتمام نرسیده و فرمانداری ماسال هزینه ۳۸۰ میلیون تومانی آبرسانی مسکن مهر معلولان این شهرستان را به عهده گرفته است.

وی با اشاره به مشکل برق‌رسانی در پروژه مسکن مهر تالش، بیان کرد: ۹۶ واحد مسکن معلولان در ماسال و ۱۵۶ واحد در تالش داریم و انتظار داشتیم همزمان با روز جهانی معلولان تعدادی از این واحدها افتتاح می‌شد اما امیدواریم تا دهه فجر سال جاری این اقدام انجام شود.

مدیرکل بهزیستی گیلان، پرداخت مستمری به معلولیت‌های شدید و بسیار شدید را از برنامه‌های این سازمان دانست و تصریح کرد: طبق اصلاحیه قانون نظام حمایت از معلولان مستمری معلولان مذکور افزایش پیدا می‌کند.

پارسی از افزایش مستمری معلولان به ۲۰ درصد از حداقل دستمزد در سال آینده خبر داد و گفت: اکنون ماهانه ۵۰ هزار تومان به معلولان مستمری پرداخت می‌شود و این عدد در سال آینده به ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

*۱۲ هزار نفر معلول شدید گیلان پشت نوبت دریافت مستمری

وی با بیان اینکه از ۴۵ هزار نفر معلول زیر پوشش بهزیستی گیلان تعداد ۲۴ هزار نفر واجد شرایط دریافت مستمری هستند، خاطرنشان کرد: اکنون به ۱۲ هزار نفر معلول در استان مستمری پرداخت می‌شود و ۱۲ هزار نفر پشت نوبت هستند.

مدیرکل بهزیستی گیلان به قول‌های مساعد محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در پرداخت مستمری به تمام معلولان شدید و بسیار شدید در استان اشاره کرد و یادآور شد: امر مذکور نیازمند ارسال نامه‌ای از طرف محمدعلی نجفی استاندار گیلان به سازمان برنامه و بودجه است.

پارسی با اشاره به پرداخت ماهانه یک‌میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان یارانه به مراکز ارائه خدمات به معلولان در گیلان، اظهار کرد: ماهانه ۷۰۰ میلیون تومان مستمری به معلولان استان پرداخت می‌شود.

وی به خرید ۱۰ میلیارد تومان وسایل کمک توانبخشی و تجهیزات پزشکی برای معلولان در شش ماه نخست امسال در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: در تلاش هستیم ارائه خدمات به جامعه هدف معلولان در استان ارتقا داده شود.

*بازنگری ارائه خدمات به معلولان در مدیریت شهری و روستایی گیلان

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان نیز به بازنگری در ارائه خدمات به معلولان در مدیریت شهری و روستایی در سه سال گذشته در استان اشاره کرد و گفت: جلسه‌های مناسب‌سازی مکان‌ها برای معلولان به طور مستمر در استانداری گیلان برگزار می‌شود.

حجت شعبانپور، خدمت به جامعه معلولان را نیازمند مشارکت مردمی ذکر کرد و افزود: جلسه‌های مناسب‌سازی با حضور سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار می‌شود ضمن اینکه سازمان نظام مهندسی گیلان نظارت عالیه فنی و همچنین ارائه طرح به عنوان مشاور فنی در کمیته مناسب‌سازی استان را به عهده دارد.

وی با بیان اینکه تعداد ۲۲ جلسه کارشناسی در حوزه بهزیستی در استانداری گیلان برگزار شده است، تصریح کرد: سه جلسه اصلی برگزار شده و ۱۲ بازدید انجام دادیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان از احصای دستگاه‌های اجرایی دارای مراجعه‌کننده معلولان بسیار در استان خبر داد و بیان کرد: کمیته نظارت بر دستگاه‌های مذکور شامل بهزیستی، دستگاه‌های اجرایی، سازمان نظام مهندسی و سازمان‌های مردم‌نهاد در گیلان تشکیل شده و با بازدید از دستگاه‌ها یکسری از اداره‌ها اصلاح امور را انجام دادند.

شعبانپور به تعیین ۵۴ بانک هدف برای مناسب‌سازی مراجعه معلولان در گیلان اشاره کرد و متذکر شد: سالمندان را به منظور ارائه خدمات در ردیف معلولان محسوب کردیم تا بتوانند از خدمات مانند افراد عادی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه مناسب‌سازی ۲۰ بانک تاکنون انجام شده است، خاطرنشان کرد: مناسب‌سازی پلیس + ۱۰ مورد درخواست بهزیستی بود و طرحی به صورت پایلوت کشوری در گیلان اجرایی شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان به مشخص کردن پنج سالن همایش برای اجرای برنامه برای معلولان در استان اشاره کرد و یادآور شد: از ۱۰ دهستان بزرگ گیلان مانند پیربازار و امامزاده هاشم (ع) به منظور مناسب‌سازی مکان‌ها برای معلولان بازدید کردیم و نقشه آن تهیه شده است.

شعبانپور با بیان اینکه در مورد دریافت تسهیلات معلولان ضمانت زنجیره‌ای را مصوب کردیم، اظهار کرد: معلولان بهزیستی ماهانه ۵۴ هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند و با این میزان دریافتی مشکل دریافت تسهیلات چندمعلولیتی در استان برطرف شده است.

*۷۴ درصد از مسکن مهر گیلان به اتمام رسید

وی از اتمام ۷۴ درصد از پروژه‌های مسکن مهر گیلان خبر داد و افزود: پروژه مسکن ۱۹۲ واحدی معلولان آستارا زودتر از پروژه مسکن ۹۰۰ واحدی این شهرستان به اتمام رسیده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان با اشاره به وجود معلولان خودمالک بسیار در ساخت مسکن در استان، بیان کرد: ساخت مسکن برای معلولان مذکور با کمک بهزیستی و کمیته امداد انجام شده است.

شعبانپور در پایان به وضعیت پروژه‌های مسکن مهر معلولان در ماسال و تالش اشاره کرد و گفت: احداث ساختمان پروژه‌های مذکور به اتمام رسیده اما زیرساخت‌های آن با مشکل مواجه است ضمن اینکه در فاضلاب پروژه مسکن ماسال مشکل داریم و تلاش می‌کنیم این مشکل برطرف شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.