کد خبر : 52067
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۱
-

کاش به جای اظهارنظرهای وزیر، حکم جالب این قاضی به گوش همه برسد

کاش به جای اظهارنظرهای وزیر، حکم جالب این قاضی به گوش همه برسد

گیلان تایمز: از جمله این مسئولان، وزیر نیروست که مدتی است، بر افزایش نرخ آب اصرار دارد و در هر فرصتی، بر الزام این کار برای مقابله با کم آبی تأکید می‌کند؛ افزایشی که در برنامه ششم توسعه نیز پیش بینی شده و دستمایه کافی برای طرح و پیشبرد آن برای وزیر فراهم است، ولی

گیلان تایمز:

از جمله این مسئولان، وزیر نیروست که مدتی است، بر افزایش نرخ آب اصرار دارد و در هر فرصتی، بر الزام این کار برای مقابله با کم آبی تأکید می‌کند؛ افزایشی که در برنامه ششم توسعه نیز پیش بینی شده و دستمایه کافی برای طرح و پیشبرد آن برای وزیر فراهم است، ولی همه به خوبی می‌دانیم تأثیری در مصرف آب در کشورمان ندارد.

از این روی که می‌دانیم مصرف آب در کشورمان در بخش خانگی، کمتر از ۵ درصد است و الزام مردم به کاهش مصرف با اقداماتی مانند افزایش آب بها، در حالی که ۹۰ درصد آب مصرفی در کشورمان در بخش کشاورزی صرف می‌شود، جز آدرس غلط دادن چیزی نیست. اتفاقی که اگر با موفقیت به سرانجام برسد و به فرض محال مصرف آب در بخش خانگی در کشورمان را نصف کند، هنوز هیچ تأثیری در کاهش مصرف آب در کشورمان ندارد.

بدین ترتیب، جای شگفتی دارد که چرا امثال وزیر نیرو آن همه حیف و میل آب در بخش کشاورزی را ندید گرفته و به جای بهینه سازی مصرف آب در این بخش، بر بالا بودن میزان مصرف آب در بخش خانگی تأکید دارد و تنها راه مقابله با این مصرف بالا را، افزایش آب بها ذکر می‌کند. نسخه ای که به باور برخی برای افزایش پولی است که به جیب این وزارت خانه سرازیر می‌شود.

این در حالی است به نظر می‌رسد، طرح موضوع خشکسالی و کم آبی و عوامل موثر بر آن در سال های اخیر و بروز نشانه های آن موجب شده بسیاری از مردم به درستی با این معضل و علل و عوامل منجر به بروز آن آشنا شده باشند. مثل این قاضی در مراوه تپه که با آگاهی از این موضوع، برای یکی از دست درازی کنندگان به منابع آب های زیرزمینی حکمی صادر کرده که بسیار جالب توجه است.

قاضی شعبه اول دادگاه عمومی شهرستان مرزی مراوه تپه در شرق گلستان، پس از رسیدگی به پرونده یک بهره‌بردار غیرمجاز آب، وی را به تهیه «مقاله پژوهشی درباره آثار منفی برداشت‌های غیرمجاز از سفره‌های آب زیرزمینی» محکوم کرد. به این صورت که متهم می‌بایست «وضعیت آب های زیرزمینی ایران در یکصد سال گذشته، وضعیت کنونی آب های زیرزمینی و چاه های غیرمجاز، تأثیر روند کنونی برداشت آب از سفره های زیرزمینی بر زندگی مردم و پیشنهادهای کاربردی» را در پژوهشی علمی بررسی کرده و نتایج را در مقاله ای بیاورد.

مقاله‌ای که فرد محکوم به آن، دارای مدرک کارشناسی است و قاضی این موضوع را برای تنبیه وی مد نظر قرار داده و برای آشنایی وی با آثار شوم برداشت آب های زیرزمینی، وی را به بهره بردن از نظرات پرفسور کردوانی، پدر علم کویرشناسی ایران مکلف کرده است. با این ملاحظه که این فرد باید یافته های پژوهشی و راهکارهای کاهش آسیب های حوزه سفره های زیرزمینی را با اعضای شورای اسلامی، دهیار و اهالی روستای محل زندگی خود طرح کرده و نیز نسخه دست نویس و چاپی مقاله و فیلم کنفرانس مقاله را به واحد اجرای احکام کیفری شهرستان مراوه تپه ارائه نماید.

اقدامی که اگر به قدر سخنان وزیر نیرو درباره افزایش آب بها مورد توجه رسانه عمومی قرار گرفته و بازنشر شود، می‌توان امیدوار بود اطلاعات عمومی در خصوص چرایی بحرانی شدن بی آبی در کشورمان افزایش یافته و تدابیری اساسی تر برای مقابله با آن به کار بسته شود؛ تدابیری از جنس راهکارهای علمی برای کاهش مصرف آب، نه گران کردن قیمت آن برای مصرف کنندگان خرد آب.

تدبیری که ظاهرا امثال قاضی ساکن مراوه تپه به تأثیرات آن پی برده اند؛ اما برای مقامات عالی رتبه هنوز شفاف نشده است؛ آنقدر که شاید با خواندن سطرهای فوق، آرزو کنیم فردی زمامدار امور آب در کشور شود که راه مقابله با بحران آب در کشور را تکیه بر پژوهش های علمی و مستند و به کارگیری راهکارهای اصولی بداند، نه گران کردن نرخ آب خانگی!

تابناک

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.