کد خبر : 99620
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۱
-

علی دادخواه

پرستاری الگوی عشق، ایمان و امید برای جامعه

پرستاری الگوی عشق، ایمان و امید برای جامعه
.

گیلان تایمز:

امسال روز پرستار و هفته پرستار برای ما پرستاران بسیار متفاوت بود. جامعه بزرگ پرستاری کشور میهمان رهبری معظم انقلاب در حسینیه حضرت امام‌( ره ) بودند.این البته پوزیشن سازمان نظام پرستاری و پرستاری در سه دوره ابتدایی بوده است. این در حالی بود که در طول دوره گذشته حضور وزرای بهداشت در جلسات شورایعالی و البته مراسم بزرگداشت جز دغدغه های سازمان بوده است.

در طول هفته گذشته و دوماهی که از عمر شورایعالی دوره‌پنجم می گذرد مدیران سازمان روزهای سخت و پرکاری را پشت سر گذاشته اند. سه دیدار با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری،دیدار با رهبری معظم انقلاب، سه دیدار با رئیس مجلس؛ هئیت رییسه و کمیسیون بهداشت و سه جلسه مهم با وزیر بهداشت در طی یکهفته ( که در غالب شورایعالی و شرکت در همایش بزرگداشت روز پرستار بوده است) ، بیش از پنج جلسه کاری با معاونت توسعه وزارت بهداشت،سه جلسه با معاونین قوه قضائیه و رئیس کل سازمان نظام پزشکی، پنج جلسه کاری با رئیس سازمان بیمه سلامت ، جلسه با استاندار تهران و البته کنفرانس مطبوعاتی و یک مراسم با کیفیت برای روز پرستار ( البته با کمک معاونت پرستاری وزارت بهداشت ) را در کنار برنامه تلویزیونی و بسیاری از کارهای دیگر را می توان در لیست تلاش های شبانه روزی سازمان‌نظام‌پرستاری کشور در ایندوره ثبت نمود.

‍ تحلیل گذشته مسلما چراغ راه آینده ماست، هر چند نباید به بهانه تحلیل گذشته بساط اختلافات و مقایسه ها را دوباره گسترد.ما باید چیزهایی را بیاموزیم ،از جمله‌ آنکه نمی توانیم‌یک تفکر ایدئولوژیکی را که ذهنیتش مشخص نیست چه ارتباطی با پرستاران دارد را وارد سازمان آنها کنیم. این یک فریب بزرگ است که ما فکر کنیم در پناه شعارهای ساختارشکنانه‌ می توانیم تغییر و تحول ایجاد کنیم.حرف من این است که ما نمی توانیم تنها با گفتن “نه” به این و آن ( نه به سیستم‌پزشک سالار ،نه به عوامفریبی و نه به مدیران….) از پس هژمونی جریان حاکم نئولیبرالی برآئیم. ما نمی توانیم بحران را بعنوان‌راه‌حل به خورد جامعه پرستاری بدهیم.کلمات قدرت زیادی دارند و ما با کلمات جهان‌خود را می سازیم.و اینکه ” دیگری” را ” دوست” ، ” دشمن ” یا ” همکار “بنامیم مسیر راه و تعاملات ما را مشخص می کند.کلمات آفریینده هستند ،آنها می توانند ما را در دنیای توهمی و سوبژکتیوی غرق کنند و سرمایه های تاریخی که در طول دو و سه دهه اخیر در جامعه پرستاری بدست آورده ایم را هدر دهند.

همچنان که شدت آسیب هویتی و اخلاقی که در گذشته به سازمان نظام پرستاری کشور و به تبع آن به پرستاران آمده بیشتر از هر حوزه دیگری بوده است.و به تبع این آسیب ،حوزه های ارتباطی و اعتباری سازمان نیز صدمه دیده و زمینه را برای انباشته شدن مطالبات و ناامیدی مضاعف از افق های قابل دسترس آینده فراهم آورده است.

در چنین وضعیتی که اخلاق صدمه می بیندو افراد بجای استراتژیک اندیشیدن‌ منافع کوتاه مدت و شخصی را مدنظر قرار می دهند ،معمولا مدیران وفعالینی ( که خود مسبب وضعیتی بوجود آمده اند) منکر می شوند که اصلا بحرانی وجود دارد، و البته می کوشند از این موقعیت اسفناک به نفع خویش بهره ببرند.

وقتی می گویم مهمترین حوزه ای که در پرستاری در طول سالهای گذشته آسیب دیده حوزه اخلاقیات است این را باید جدی گرفت.آسیب دیدن این‌حوزه به تبع اقتدار وهویت حرفه ای را نیز از بین برده و مسائل عادی و بدیهی را فربه و امتیازی بزرگ جلوه داده است، و البته که در چنین فضایی افق های بزرگ برای ارتقا صنفی و اقتدار سازمانی نادیده گرفته می شود.

کارانه ها داده می شوند ، دیگر معوقات نیز ،اصولا پیگیری این موارد در حیطه عملکرد اداری است و ادارات پرستاری دانشگاهها باید پیگیر چنین اموری باشند.هر چند هیات ها نقش مطالبه گری خود را در این حوزه باید داشته باشند.ولی از این موارد مهم تر پیگیری تصویب قوانینی است که به ارتقا معیشت،رفاه و شان حرفه ای کمک می کند،همچنان که باید ساختارهای تازه ای ایجاد کرد تا دایره تاثیرگذاری و نفوذ حرفه ای افزایش یابد.در چنین فضایی است که توان هیات ها وسازمان برای اجرای مطالبات مهم تری مانند امنیت شغلی ، اجرای مصوبات پیشین و مطالبه مصوبات تازه افزایش می یابد.

در دیدار اخیر با رهبری معظم، وزیر بهداشت( دکترسعید نمکی) از جداسازی هویت پرستاری گفت و از نقش مهم پرستاران . رهبری هم این مورد را تاکید کردند و حتی پرستاری را الگوی جامعه فعلی دانستند. اینجاست که دیگر ما خودمان باید آستین بالا بزنیم. حضرت آیت اله خامنه ای پرستاری را “ترکیبی از مجموعه ارزش های اخلاقی و فضائل انسانی از جمله شفقت ، دلسوزی ، اهتمام، مسئولیت پذیری ،صبر و بردباری در برابر بی تابی ها ،و کج خلقی ها ،واستقامت و دل زده نشدن از مشاهده سختی ها ” برشمردند و افزودند :” تکریم پرستار بمعنای تکریم ارزش های انسانی و ارزش گذاری برای فضایل اخلاقی کمیاب است.” رهبری معظم بخوبی به این‌نکته اشاره کردند که :” امروز جامعه ی ایران در حال حرکت به سمت قله است ودر این حرکت بسیار مهم و پرافتخار وخطیر ،ترویج ارزش های اخلاقی نیاز مبرم است.” و تاکید کردند :” همه دستگاههای مدیریتی، رسانه ها، معلمان ،فعالان دینی وحتی فعالان سیاسی وظیفه دارند این فضایل اخلاقی را در جامعه ترویج و توسعه دهند.” خب ! این رهنمود و این‌تاکید یعنی آنکه وظیفه این گفتمان تازه و البته مهم بر دوش ما پرستاران‌و به تبع سازمان نظام‌پرستاری کشور نهاده شده است و این‌اتفاق محوری و مبارکی است.و این همان چیزی که بارها دلسوزان‌و بزرگان پرستاری بدان اشاره کرده بودند یعنی پی ریزی یک گفتمان همه گیر اخلاقی که هویت پرستاری را هم در برگیرد ونقش اجتماعی وحضور سیاسی پرستاران را به شکل متفاوتی تامین‌کند.

من همیشه این پرسش اساسی را مطرح می کنم :” اگر تعرفه گذاری اجرا شود و اگر پرداخت ها عادلانه شوند ،دیگر ما چه می خواهیم و چه کاری داریم ؟!!!!” مشکل همین است در طول سنوات گذشته هویت سازی و گفتمان سازی نادیده گرفته شده است. و باید این مورد هر چه زودتر تصحیح شود و گرنه فعالیت های شبانه روزی سازمان در ایندوره برای تحقق مطالبات تنها سقف انتظارات را بالا خواهد کشید نه آنکه بتواند تغییری مهم در آینده ایجاد کند ،حتی اگر مطالبات اساسی مانند اجرای تعرفه گذاری تحقق یابد.

یکسال پیش از این هم دکترمحمدمیرزابیگی در گفتگویی بر این موضوع مهم تاکید کرده و اشاره کرده بود که :” به نظرم زمان آن رسیده با تلفیق مراقبتهای پرستاری با دانش اجتماعی وفلسفه ؛ مقداری رویکردهای تلفیقی و بین رشته‌ای حرفه مان را با فرهنگ عمومی مردم گره بزنیم. وبه تعمیق وتوسیع اجتماعی حرفه کمک کنیم. با این روش طرفداران ؛ هواداران وحتی مطالبه گران مردمی ؛ فقط درحوزه درمان وبیماری ؛ مارا تعقیب نمیکنند. بلکه فرهنگ عمومی مردم ، درحوزه نشاط اجتماعی ؛ کیفیت زندگی و…… برای ما نقش قائل خواهد بود که باز خود این مقوله ارزشمند ما را به سمت نهادسازی هاو کسب هویت های تازه سوق خواهد داد .” ایده بسیار خوبی که تحقق آنرا در ماههای آینده می توان‌انتظار داشت.

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.