کد خبر : 46746
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱:۲۳
-

پرتو نیکان نگیرد هرکه بنیادش به دست…/ محمد پرتو

پرتو نیکان نگیرد هرکه بنیادش به دست…/ محمد پرتو

گیلان تایمز: وقتی برای چندمین بار و بهتر چند دهمین بار طی چند وقت اخیر در کانال‌ها تلگرامی و مجازی عبارت … قتل‌عام و خون‌آشام … را دیدم و علم عثمان کردن حوادث سال ۶۷ را، بخصوص تکرار آن را در آستانه ارتحال امام خوبی‌ها تا شاید عقده‌گشایند و به‌زعم خوش چنگالی از سر کین

گیلان تایمز:

وقتی برای چندمین بار و بهتر چند دهمین بار طی چند وقت اخیر در کانال‌ها تلگرامی و مجازی عبارت … قتل‌عام و خون‌آشام … را دیدم و علم عثمان کردن حوادث سال ۶۷ را، بخصوص تکرار آن را در آستانه ارتحال امام خوبی‌ها تا شاید عقده‌گشایند و به‌زعم خوش چنگالی از سر کین و عداوت بر چهره ماه گونه امام خوبی‌ها بکشند و به خیال خام خویش انتقام حقارت و پلشتی‌شان را گیرند. جدای از کنکاش در حادثه و بررسی همه جوانب آن، در تحیرم از جماعتی که همه‌چیز پای منافع خویش قربانی می‌کنند و از هر مسئله‌ای به نفع خود استفاده که نه سوءاستفاده می‌کنند. انگار یادشان رفته که چه مظلوم‌ها و چه بی‌گناه‌ها به دست این نامرد انسان‌نماها در خون خود غلتیدند و چه پاکان که به ید خبیث ایشان شربت شهادت نوشیدند!

حال چه شده که اینان غمگسار و دایه مهربان‌تر از مادر شده‌اند! و به قول رهبری معظم؛ چه شده که جای شهید و مظلوم با جلاد عوض‌شده است؟! خدا عالم است …

یاد این حکایت از باب اول در سیرت پادشاهان گلستان شیخ اجل و استاد سخن سعدی علیه‌الرحمه افتادم که نقل می‌فرماید:

طایفه دزدان عرب بر سر کوهی نشسته بودند و منفذ کاروان بسته و رعیت بلدان از مکاید ایشان مرعوب و لشکر سلطان مغلوب به‌حکم آنکه ملاذی منیع از قلّه کوهی گرفته بودند و ملجأ و مأوای خودساخته مدبران ممالک آن‌طرف در دفع مضرّت ایشان مشاورت همی‌کردند که اگر این طایفه هم برین نسق روزگاری مداومت نمایند مقاومت ممتنع گردد.

درختی که اکنون گرفتست پای به نیروی شخصی برآید ز جای

و گر همچنان روزگاری هلی به گردونش از بیخ بر نگسلی

سرچشمه شاید گرفتن به بیل چو پر شد نشاید گذشتن به پیل

سخن بر این مقرر شد که یکی به تجسس ایشان برگماشتند و فرصت نگاه می‌داشتند تا وقتی‌که بر سر قومی رانده بودند و مقام خالی مانده تنی چند مردان واقع دیده جنگ‌آزموده را بفرستادند تا در شعب جبل پنهان شدند شبانگاهی که دزدان بازآمدند سفرکرده و غارت آورده سلاح از تن بگشادند و رخت و غنیمت بنهادند نخستین دشمنی که بر سر ایشان تاختن آورد خواب بود چندان‌که پاسی از شب در گذشت

قرص خورشید در سیاهی شد یونس اندر دهان ماهی شد

مردان دلاور از کمین به در جستند و دست یکان یکان بر کتف بستند و بامدادان به درگاه ملک حاضر آوردند همه را به کشتن اشارت فرمود اتفاقاً در آن میان جوانی بد میوه عنفوان شبابش نورسیده و سبزه گلستان عذارش نو دمیده یکی از وزرا پای تخت ملک را بوسه داد و روی شفاعت بر زمین نهاد و گفت این پسر هنوز از باغ زندگانی برنخورده و از زیعانجوانی تمتع نیافته توقّع به کرم و اخلاق خداوندی است که ببخشیدن خون او بر بنده منت نهد ملک روی از این سخن در هم کشید و موافق رأی بلندش نیامد و گفت:

پرتو نیکان نگیرد هر که بنیادش به دست تربیت نااهل را چون گردکان بر گنبدست

نسل فساد اینان منقطع کردن اولی تر است و بیخ تبار ایشان برآوردن که آتش نشاندن و اخگر گذاشتن و افعی کشتن و بچه نگه‌داشتن کار خردمندان نیست.

ابر اگر آب زندگی بارد هرگز از شاخ بید بر نخوری

با فرومایه روزگار مبر کز نی بوریا شکر نخوری

وزیر این سخن بشنید طوعاً و کرهاً بپسندید و بر حسن رأی ملک آفرین خواند و گفت آنچه خداوند دام ملکه فرمود عین حقیقت است که اگر در صحبت آن بدان تربیت یافتی طبیعت ایشان گرفتی و یکی از ایشان شدی امّا بنده امیدوار است که در صحبت صالحان تربیت پذیرد و خوی خردمندان گیرد که هنوز طفل است و سیرت بغی و عناد در نهاد او متمکن نشده و در خبرست کلُّ مولود یولدُ علی الفطرهِ فَاَبواهُ یهوّدانَه وَ یُنصرانه و یُمجّسانِه.

با بدان یار گشت همسر لوط خاندان نبوّتش گم شد

سگ اصحاب کهف روزی چند پی نیکان گرفت و مردم شد

این بگفت و طایفه‌ای از ندمای ملک با وی به شفاعت یار شدند تا ملک از سر خون او در گذشت و گفت بخشیدم اگرچه مصلحت ندیدم

دانی که چه گفت زال با رستم گرد دشمن نتوان حقیر و بیچاره شمرد

دیدیم بسی که آب سرچشمه خرد چون بیشتر آمد شتر و بار ببرد

فی‌الجمله پسر را به ناز و نعمت برآوردند و استادان به تربیت او نصب کردند تا حسن خطاب و ردّ جواب و آداب خدمت ملوکش در آموختند و در نظر همگان پسندیده آمد باری وزیر از شمایل او در حضرت ملک شمه‌ای می‌گفت که تربیت عاقلان در او اثر کرده است و جهل قدیم از جبلت او به دربرده ملک را تبسم آمد و گفت.

عاقبت گرگ‌زاده گرگ شود گرچه با آدمی بزرگ شود

سالی دو برین برآمد طایفه اوباش محلت بدو پیوستند و عقد موافقت بستند تا به‌وقت فرصت وزیر و هر دو پسرش را بکشت و نعمت بی‌قیاس برداشت و در مغازه دزدان به‌جای پدر بنشست و عاصی شد. ملک دست تحسّر به دندان گزیدن گرفت و گفت:

شمشیر نیک از آهن بد چون کند کسی ناکس به تربیت نشود ای حکیم کس

باران که در لطافت طبعش خلاف نیست در باغ لاله روید و در شوره بوم خس

زمین شوره سنبل بر نیارد درو تخم و عمل ضایع مگردان

نکویی با بدان کردن چنان است که بد کردن به‌جای نیک‌مرد

.

گیلان تایمز:انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.