کد خبر : 53582
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰
-

وزیر کار: افزایش حقوق بازنشستگان در دستور کار قرار گرفت

وزیر کار: افزایش حقوق بازنشستگان در دستور کار قرار گرفت

گیلان تایمز: علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در برنامه تیتر امشب با بیان اینکه وزارت کار نمی‌تواند شغل ایجاد کند و شغل را باید جاهایی ایجاد کنند که بخش سرمایه گذاری را در دست دارند، گفت: اشتغالزایی تنها به وزارت کار ارتباط ندارد. سیاست اشتغال و تولید به هم بسته

گیلان تایمز:

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در برنامه تیتر امشب با بیان اینکه وزارت کار نمی‌تواند شغل ایجاد کند و شغل را باید جاهایی ایجاد کنند که بخش سرمایه گذاری را در دست دارند، گفت: اشتغالزایی تنها به وزارت کار ارتباط ندارد. سیاست اشتغال و تولید به هم بسته هستند، بازرگانی و تولید و اشتغال به هم وابسته‌اند.

ربیعی با ابراز اینکه مسئول تولید جای دیگر است و به سیاست‌های کلان مالی کشور بستگی دارد، اظهار داشت: سال ۹۳ من پدیده رشد بدون اشتغال را مطرح کردم، همچنین بیان کردیم که یک درصد رشد، ۱۰۰ هزار شغل تولید می‌کند.

وزیر کار ادامه داد: درصورتی که رشد با کیفیت باشد شغل ایجاد می‌شود. اما رشد در سال‌های اولیه خود، با کیفیت پایین است و رشد در درازمدت کیفیت بالاتر دارد. ما رکود طولانی و مزمنی داشتیم و رشد در نفت و گاز برای ما رکود داشت.

وی گفت: فعلاً اتفاقات بزرگی در کشور صورت گرفته است و نسبت به دهه ۶۰ و ۸۰ پنجره امنیتی بزرگی برای کشور باز شده است. در دهه کنونی قشر تحصیل‌کرده افزایش یافته است و ما برای ایجاد حدود ۶۰۰ هزار شغل در سال برنامه‌ریزی کرده‌ایم. دو نوع رشد داریم؛ یکی رشد منجر به ایجاد اشتغال از نظر کمی می‌شود. البته یک نظریه اشتغال فراگیر را مطرح کردیم و کارشناسان معتبری از برزیل و سنگاپور آوردیم تا بر رسته‌های پرکشش اشتغال سرمایه گذاری کنیم و وضعیت استان‌ها را از نظر پوشاک و باغداری و تجارت بررسی و ابلاغ کردیم و تمرکز ما در برنامه ششم روی کاهش بیکاری است بااینکه عرضه نیروی کار بر کار پیشی گرفته است.

ربیعی با تصریح بر اینکه بانک مرکزی و دولت به ایجاد اشتغال متقاعد شده‌اند و در زمینه گردشگری معتقدند وام نباید به ایجاد هتل داده شود بلکه باید به جاذبه گردشگری تعلق گیرد، ادامه داد: سیاست جبرانی و سیاست صدقه‌ای رفاه نداریم و آخرین مرحله کار در حوزه اشتغال، توانمندسازی است، یعنی در صورت توانمند کردن نیروی کار، ایجاد اشتغال هم محقق می‌شود. طبیعت تعاون ایرانی یعنی همکاری‌های جوامع که در حال حاضر نیز بحث روستا تعاون را دنبال می‌کنیم. در جایی که بخش خصوصی نتوانسته ۲۵درصد رشد کند نمی‌توان انتظار داشت تعاونی هم به ۲۵ درصد رشد برسد.

وی ادامه داد: اکنون ما حدود ۱۲۰ هزار تعاونی داریم و قصد داریم از ۷۵۷ هزار تعداد آنها را به یک میلیون و ۱۲۷ هزار برسانیم و امیدواریم بتوانیم با افزایش تعاونی‌ها، آنها را به طبیعت خود بازگردانیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در دوران وزارت بنده برای رفاه کارگران و افزایش درآمد آنها سیاستی اتخاذ شد که رئیس جمهور نیز آن را پذیرفت؛ سیاست این بود که قدرت خرید کارگران را در یک بازه زمانی بالا ببریم. زمانی که بنده وزیر شدم یک بازنشسته ۴۸۰ حقوق می‌گرفت الآن به یک میلیون رسیده است البته که این هم رقم پایینی است اما افزایش پلکانی حقوق داشته‌ایم و قدرت خرید را نیز بالا برده‌ایم.

وی ادامه داد: ۶۷ درصد حقوق بازنشسته‌ها از تورم پایین‌تر افتاده است و قدرت خرید آنها نیز کم شده است، اقتصاد ما در حال حاضر کشش ندارد اما این استراتژی را داریم که قدرت خرید کارگران و بازنشستگان را افزایش دهیم.

ربیعی با بیان اینکه بخشی از سیاست رفاهی تأمین اجتماعی است، افزود: ما از اول باید تأمین اجتماعی را بزرگ می‌کردیم. ما با گونه‌های مختلف فقر روبه‌رو هستیم؛ فقر درآمدی یکی از فقرهای اجتماعی است. بیمه سلامت مقابله با فقر بیمه‌ای بود. توانمندسازی معتاد مبارزه با فقر سلامتی است. ساماندهی کودکان کار نیز در راستای مبارزه با فقر انجام می‌شود. راه بی‌بدیل ما نظام چندلایه اجتماعی است. صندوق‌ها دارند به بحران آینده کشور تبدیل می‌شوند. صندوق‌ها در حقیقت از چندجا آسیب خوردند، چون صندوق‌ها زیر نظر دولت بود و سیاست‌های حمایتی و سیاست‌های بیمه‌ای با هم درآمیخت و مشکلات بیشتر شد.

وی گفت: یکی از برنامه‌هایم این است که ۶ میلیون شاغل داریم که بیمه بازنشستگی ندارند و امیدواریم بخش بیمه فراگیر را در بخش بازنشستگی دنبال کنیم. برنامه ما درباره صندوق‌ها این است که باید اصلاحات صندوق‌ها را پارامتریک کنیم. دولت باید چند برنامه طی ۲۰ سال داشته باشد که بتوانیم بدهی‌ها را تأمین کنیم. در ۲۰ سال گذشته دولت‌ها سرمایه را به شرکت‌های ورشکسته داده‌اند. باید از بنگاه‌داری خارج شویم که این یکی از کارهای من در این دوره است.

ربیعی با تأکید بر اینکه یکشنبه آینده بحث اصلاح ساختار صندوق‌ها در دستور کار دولت است، گفت: بیکاری، فقر و بحران صندوق‌ها در این وزارتخانه است. افزایش حقوق بازنشستگان نیز در دستور کار است و سعی داریم فقر مطلق را کاهش دهیم و از بین ببریم. اصلاح ساختار صندوق‌ها بدون همکاری و همبستگی امکان ندارد.

تسنیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.