کد خبر : 64433
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۶
-

همدلی کنید نه توبیخ../ علی دادخواه

همدلی کنید نه توبیخ../ علی دادخواه

گیلان تایمز: من نمی توانم افسردگی، ناراحتی و ناامیدی خود را از وضعیت موجود ابراز نکنم. ما یک نسل خود را در نهضت مشروطه از دست دادیم، در اندیشه تشکیل عدالتخانه که نخبگان ما در سر داشتند و رویای یک وجب کباب بیشتر که مردم در دل می پروراندند و حاصل نسل کشی ایرانی شد

گیلان تایمز:

من نمی توانم افسردگی، ناراحتی و ناامیدی خود را از وضعیت موجود ابراز نکنم. ما یک نسل خود را در نهضت مشروطه از دست دادیم، در اندیشه تشکیل عدالتخانه که نخبگان ما در سر داشتند و رویای یک وجب کباب بیشتر که مردم در دل می پروراندند و حاصل نسل کشی ایرانی شد و قحطی اسفناک سال ۱۲۹۶ خورشیدی.

بله! از پس پانزده سال مشروطه خواهی جز قحطی و تجزیه کشور چیزی به ثمر نیامد و نسل ها سوختند و باز در عهدی دیگر و قلدری دیگر.

و در نقطه بازگشت، در مدار صفر درجه،  یازده سال بهترین نخبگان کشور در قتل، اعدام و‌ خودکشی فسردند و حاصل کلاه پهلوی بود و کشف حجاب.

و قلدری پس از دیگری و در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ خورشیدی و دیگر باغچه هیچ خانه ای گلی نداد. و در زمستانی سرد شکوفه ها روییدند به امید آزادی به امید رهایی.

می اندیشم تا کجا و تا کی؟  در رویای خرد و حق طبیعی انسانی، در جستجوی عشق و آزادی باید تباهی را به نظاره بنشینیم. اینجا کشور عجیبی است، می پندارم ایران روح جهان است، حداقل برای من که اینطور است، ایرانی معنای زندگی است.

سید اصلاحات؛ بهترین جوانان ما را اراذل شورشی خواند. عیبی ندارد، از دوست هر چه رسد خوش باشد‌. این جوانان دهه هفتادی فرزندان من و شما هستند، اینها آشوبگر نیستند. ناامیدی ها اینها سید عزیز! پرخاشگری هایشان حاصل دو دهه و بیشتر اصلاح طلبی من و شماست. وعده های مبهمی که داده اید.

اینها حاصل فضای سیاسی بسته و‌ فرهنگ امنیتی شده اند. اینها اگر عصبی و خشونت طلب شده اند بخاطر آن رویکردی است که می خواهد ذهنیت خود را در فعلیت آنها به ظهور بنشیند. اینها حاصل فقر،بی عدالتی، تبعیض و فرهنگ دستوری اند. حاصل همه التزام های عملی هستند که چهار دهه از آن خواسته اند.

عیبی ندارد‌.در این کشور همیشه و همیشه آزادی و خرد فدای امنیت می شود. البته که شما راست می گویید و من هم می دانم ایران کشور عجیبی است، پر از تضادها، من، شما و حتی همه آنهایی که دگر اندیشی و مدارا و حقوق انسانی را بر نمی تابند راست می گویند، ایران در طمع انواع زیاده خواهی هاست.

همه و همه آزادی را دوست دارند ولی گروهی برای آزادی قربانی می شوند و گروهی برای آزادی قربانی می گیرند، این است که من می گویم اینجا کشور تضادهاست‌.

ولی لااقل این جوانان را اراذل نخوانید، شورشی نخوانید، موافقم که حرکتشان اشتباه است ولی با آنها همدلی کنید. این خواسته زیادی است؟

دیگر خشونت را از خشونت تولید نکنید. بیاییم قبول کنیم همه اشتباه کردیم. از اصول گرا و اصلاح طلب.

این را من با نگرانی فزاینده می گویم، در پوچی و یاس تولدی در کار نیست، شادی نمی نشیند از عشق خبری نیست‌. اگر نخواهیم این پوچی را مداوا کنیم باید منتظر خشونت های بسی بیشتر باشیم. از داغ و درفش هم کاری بر نمی آید. سید عزیزم از تکرار های شما هم دیگر حاصلی بعمل نمی آید.

من متاسفم که بگویم بازنده اصلی این اعتراضات سیاسیون اصلاح طلب ما هستند که حالا محافظه کار شده اند. تاجران نیولیبرالیسم با آرایش لیبرالی. دیگر اصلاح طلبی در این جریانات  آبرویی برای خود باقی نگذاشت. این را در آینده بخوبی خواهید دید. ولی حسن روحانی نشان داد که چرا باید بجای عارف رییس جمهور باشد؟ مردی کیس، باهوش و نکته دان. امیدوارم او بتواند از خشونت های فزاینده جلوگیری کند، همچنان که بجای توبیخ و تنبیه با شجاعت اجازه داد که در یک هفته اخیر اعتراضات ادامه یابد.

آقای روحانی از شما سپاسگذارم.

علی دادخواه

 

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای پذیرش محتوای آن نمی باشد و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه منتشر می شود.

برچسب ها : ، ، ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.