کد خبر : 71827
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۴
-

نوبخت کمتر از یک دقیقه برای بالاترین نهاد آماری وقت گذاشت

نوبخت کمتر از یک دقیقه برای بالاترین نهاد آماری وقت گذاشت

گیلان تایمز: اقتصاددانان ، جامعه شناسان ، دست اندرکاران امور فرهنگی و علاقمندان به تحلیل مسایل ایران سالهاست از فقدان آمارهای بهنگام ، روزآمد و با دقت بالا و جامع گلایه دارند و باوردارند تولید امار در کشور با کندی انجام و با سرعت پایین تر توزیع می شود. علاوه بر این،  روشهای تولید آمار

گیلان تایمز:

اقتصاددانان ، جامعه شناسان ، دست اندرکاران امور فرهنگی و علاقمندان به تحلیل مسایل ایران سالهاست از فقدان آمارهای بهنگام ، روزآمد و با دقت بالا و جامع گلایه دارند و باوردارند تولید امار در کشور با کندی انجام و با سرعت پایین تر توزیع می شود.

علاوه بر این،  روشهای تولید آمار و استفاده از تکنیک های روز جهان در این فن و دانش با اهمیت نیز وضعیت مساعدی ندارد. در حالی که بانک مرکزی و مرکز آمار ایران هنوز به توافق کارشناسانه در باره تولید آمار مربوط به خانوارهای ایرانی و شاخص های کلان دست نیافته اند و هردونهاد برای خود روشهای جداگانه دارند معلوم است شورای عالی آمار باید گامهای بلندی برای اصلاح امور بردارد. اما در ۵سال اخیر به دلیل اینکه این شورا وقت کافی به این کاراختصاص نداده است این اتفاق رخ نداده و سردرگمی هنوز پابرجاست. ساعت ۲۴ با بررسی فعالیت این شورا در سال ۱۳۹۶ به این نتیجه رسیده است محمد باقر نوبخت به عنوان رییس شورای عالی آمار در سال ۱۳۹۶ تنها دردونشست این نهادعالی حاضر شده است. یک بار در ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ به مدت ۱۵۰ دقیقه و یک بار در مهرماه پارسال به مدت ۱۲۰ دقیقه .

یک محاسبه ساده نان می دهد رییس شورای عالی امار درسال ۱۳۹۶ کمتر از یک دقیقه درروز برای این شورا وقت گذاشته است . در صورتی که وقتهای هدررفته در این نشست ها رانیز لحاظ کنیم شاید وقت تخصیص داده شده رییس شورای عالی آمار به این نهاد به نیم دقیقه درروز برسد که فوق العاده ناچیز است. آیا نوبخت که درسال گذشته دردهها سمینار و کنفرانس وهمایش مربوط و نامربوط حاضرشده و دقایق پرشماری از اوقات خود را به سخنرانی هایی اختصاص داده است که اهمیت آنها به مراتب کمتر از حضور در شورای عالی آمار است در سال ۱۳۹۷وقت بیشتری  به این شورااختصاص خواهد داد؟ شاید ادعا شود مسایل آمار در ایران هیچ نقطه ضعفی ندارد و با همین دونشست در طول یک سال مسایلش حل خواهد شد. در صورتی که چنین است باید برای علاقمندان به آمار توضیح داده شود.  کارشناسان و علاقمندان به مسایل آماری باوردارند شماری از اطلاعات مورد نیاز برای بررسی وضعیت اقتصادی در حال حاضر درکشورهایی که سازماندهی مناسب برای تولید و توزیع امار دارند دردوره های زمانی کوتاهتر قابل دسترس شده است در حالی که این آمارها درایران درفاصله های طولانی تولید و با فاصله بیشتر توزیع می شوند. به طور مثال دوره ارایه امارهای مربوط نرخ بیکاری در کشورهای با روش ها مدرن آمار گیری اکنون ه به روز رسیده است و ایران هنوزامارهای این شاخص را در هر فصل تولید می کند و توزیع ان نیز با تاخیر انجام می شود و تازه در جامعه ایران نسبت به درستی آمارها تردید وجوددارد. به نظر می رسد رییس سازمان برنامه و بودجه ایران که برای بررسی های کارشناسانه بیشتر از هرفرددیگری نیاز به آمار بهنگام درد بای زمان بیشتری به شورای عالی آمار اختصاص دهد.

ساعت ۲۴

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.