کد خبر : 57053
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۹
-

نظام پارلمانی موجب افزایش قدرت ژوئوپلیتیکی ایران خواهد شد/محسن سترگی

نظام پارلمانی موجب افزایش قدرت ژوئوپلیتیکی ایران خواهد شد/محسن سترگی

گیلان تایمز/محسن سترگی نظام پارلمانی (parlimentary system) نظام مردم سالاری است که قوه مجریه مشروعیت خود را از قوه مقننه می آورد و قوه مقننه مشروعیت خود را از مردم گرفته. محسنات نظام پارلمانی : ۱-رییس جمهور یا نخست وزیر (که به عنوان رییس قوه مجریه است) با آرا منتخبان مردم که نخبگان ملت بشمار

گیلان تایمز/محسن سترگی

نظام پارلمانی (parlimentary system) نظام مردم سالاری است که قوه مجریه مشروعیت خود را از قوه مقننه می آورد و قوه مقننه مشروعیت خود را از مردم گرفته.

محسنات نظام پارلمانی :
۱-رییس جمهور یا نخست وزیر (که به عنوان رییس قوه مجریه است) با آرا منتخبان مردم که نخبگان ملت بشمار میروند وقبلا صلاحیت آنها بررسی شده و مشروعیت لازم را کسب کردند، انتخاب میشود وافراد غیر تحصیلکرد ه نا آشنا به مسائل ملی و بین المللی در این انتخاب مهم نقشی نخواهند داشت و ضریب اطمینان انتخاب رییس قوه مجریه بالاخواهد بود .
۲- در نظام پارلمانی رابطه دولت بامجلس خوب ارزیابی میشود واین تعامل متقابل موجب کاهش اختلاف نظر وتسریع در کارهای حکومتی خواهد شد .
۳- در این مکانیزم منتخبان ملت درقوه مقننه مسولیت بیشتری درقبال مردم احساس خواهند کرد وخانه ملت ( مجلس) از جایگاه وقدرت بیشتری برخوردار خواهد شد.
۴- نمایندگان مجلس در صورت استیضاح رییس قوه مجریه ، در برابر آرای مردم قرار نخواهند گرفت .
۵- منتخبان ملت قادر خواهند بود در صورت نیاز وزرا راعلاوه براینکه فردی مورداستیضاح قرار دهند جمعی نیز مورد استیضاح قرار دهند.
۶- انعطاف پذیری قوه مجریه در برابر مردم افزایش خواهد یافت
۷- حساسیت در انتخاب نمایندگان مجلس توسط مردم بیشتر خواهدشد ، گر وهها و نخبگان اجتماعی فعالیت بیشتری برای تاثیر گزاری دراتتخابات نمایندگان مجلس خواهند داشت

۸- برای کشوری چون ایران که به لحاظ ژئو پلیتیکی از هژمونی بالاوبرتری در منطقه برخوردار است وجود حکومت پار لمانی موجب اقتدار بیشتر در مجامع بین المللی خواهد بود .

 

محسن سترگی کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی _ محقق ونویسنده

 

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.