کد خبر : 105105
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۶
-

اختصاصی//

مسوولان استان گیلان با عدم تدبیر، آگاهانه مردم را با ویروس کرونا، قتلِ عام می کنند

مسوولان استان گیلان با عدم تدبیر، آگاهانه مردم را با ویروس کرونا، قتلِ عام می کنند
.

گیلان تایمز:


طبق اظهار نظر بسیاری از متخصصان وهمچنین اعلام وزیر بهداشت، دوره کُمون یا نهفتگی ویروس کرونا، بین دو تا ۱۴روز برآورد شده و طی روزهای آینده با پیک این ویروس در کشوروبه ویژه استان های کانون شیوع ویروس وازجمله استان گیلان،مواجه خواهیم بود.
در این اوضاع نابسامان مدیریتی برای کنترل شیوع این ویروس، اگر چه دستورالعمل ها و اطلاعیه های خاصی جهت پیشگیری از ابتلا به این ویروس اعلام شده،ولی انجام هریک از این موارد نیازبه تجهیزات و امکانات بهداشتی و پزشکی دارد که اکثر عامه مردم با کمبود وعدم اقلام مطرح شده،همچنان دست به گریبان هستند.
اگر چین در مدت زمانی کوتاه توانست ویروس کرونا را تا حدی کنترل کند به این علت است که قوانین سختگیرانه قرنطینه مردم را اجرا کرد. رفت و آمدها به شدت کاهش و ترددها کنترل شد. ماسک کافی در اختیار مردم قرار گرفت. افراد بیمار و مشکوک در خانه ماندند و همزمان به همه مردم آموزش داده شد. در حالی که درایران و در استان های مختلف، با وجود چرخش ویروس در هفته های گذشته ،تنها با ارائه راهکارها بدون در اختیار قرار دادن تجهیزات کافی، گذشته و همچنان می گذرد.
در چنین شرایطی دولتمردان و سیاسیون برای ازبین رفتن چرخه انتقال ویروس نه تنها چاره ای عاجل نکرده اند، بلکه همچنان پله های آزمون و خطا را گام به گام، طی می کنند.
پس ازانکارهای متعدد مسوولین و مدیران استان گیلان ازتریبون های مختلف مبنی برعدم شیوع ویروس کرونا،حدود دو هفته ای از اعلام این استان بعنوان کانون شیوع می گذرد. این استان در شرایطی بسیار اسفناک، این دو هفته را پشت سر گذاشته است.آنقدر اسفناک که علاوه بر افزایش آمار تعداد مبتلایان، با سیر صعودی آمار فوتی ها نیز مواجه بود.
یکی ازعلت های شیوع ویروس کرونا در گیلان طی دو هفته گذشته این بود که مراجعین به بیمارستان ها،چنانچه علایم شدید تنفسی داشتند، باید از مرحله تست آنفلوانزا می گذشتند ودرصورت منفی بودن جواب، باید مرحله تست کرونای کلی یا همان تست PCR را طی می کردند که در صورت مثبت بودن جواب این تست ، باز هم مشخص نبود ویروس کرونای جدید باشد. در این زمان ، نمونه آزمایش باید به تهران و انستیتو پاستور یا آزمایشگاه خاصی که کیت تشخیصی این ویروس را به تعداد معدود دارد، ارجاع داده می شد. طولانی و زمانبر بودن این مراحل سبب شد تا مبتلایان یا جان خود را از دست داده و یا در این پُروسه زمانی، ویروس را به چند نفر دیگر منتقل کنند.
یکی دیگر ازعلت های شیوع این ویروس در استان گیلان این است که پرسنل بیمارستانی، پزشکان و پرستاران بیشتر از بقیه مردم در خطر ابتلا و ورود این ویروس به بدن بوده وهستند و به راحتی می توانند ویروس را به اطرافیان خود منتقل کنند.فوت چندین پرستار و پزشک در این راستا خود گواه این ادعا است.
از یک طرف کمبود لباس یکبارمصرف،دستکش و شیلد محافظ در بیمارستانها و از طرف دیگر رها کردن و دور انداختن ماسک و دستکش های مصرف شده در معابر عمومی و … و همچنین عدم نظارت درست بر چگونگی حمل و انتقال اینگونه زباله ها و زباله های بیمارستانی در چنین شرایطی و چگونگی حمل به جایگاه های دفن زباله ، چرخه کامل انتقال ویروس کرونا در استان گیلان را رقم زد.
اما در چنین شرایط بحرانی کشور،اظهار نظرهای بسیاری از رجال سیاسی نه تنها مشکلی از مشکلات این روزهای مردم حل نکرده و نمی کند؛ بلکه همان یک ذره از امیدی که در دلشان است، را بر باد می دهد.
یکی از این افراد، رییس جمهور است.
رییس جمهور در جلسه هیات دولت در روز۱۴ اسفند گفت: کاسبان کرونا برای سودجویی، ماسک را احتکار، پنهان و برخی دیگر با پنهان شدن پشت ماسکِ دلسوزی، جامعه را با دروغ پراکنی‌های خود، نگران و ملتهب می‌کنند.

اولین سوال از شخص رییس جمهوراین است که مگر نه اینکه شما بعنوان منتخب مردم در سمت ریاست جمهوری از قدرت اجرایی برخوردار بوده و هستید؟!.
چرا از این قدرت اجرایی برای مبارزه واقعی با احتکار کنندگان ، سودجویان و کاسبان کرونا، بهره نمی برید؟!.
اعلام آمار احتکاردر چنین شرایطی،چه دردی از مردم دوا می کند؟!.
آیا نباید برای مقابله با آفات نظام توزیع تجهیزات مقابله با کرونا، به فکر سم زدایی هدفمند باشید؟!.
طبق اعلام رسانه های ملی آمار احتکار بالاست.چرا پس از کشف این اقلام مورد نیاز مردم، عملیات توزیع در سطح جامعه اجرایی نشده و همچنان نمی شود؟!. که اگر اینگونه بود همچنان مردم با کمبود دستکش و ماسک و … دست و پنچه نرم نمی کردند.

در بخشی دیگر از سخنان رییس جمهور آمده است:
آمار دروغ می‌دهند؛ حرف‌های دروغ می‌زنند و نظرات دروغ منتشر می‌کنند؛ می‌گویند واقعیت‌ها به مردم گفته نمی‌شود.

آقای روحانی!
زمانی می توانید از آمار، حرف ها نظرات دروغ سخن بگویید که مستندات واقعی که نشان دهنده اولا شیوع این ویروس در اکثر استان های کشور و اعلام شرایط قرمز یا همان بحرانی و ثانیا افزایش تعداد مبتلایان و فوتی ها، روند صعودی، نداشته باشند.که متاسفانه اینگونه نیست.
بهتر است به جای مقاومت در برابر “واقعیت تلخ شیوع ویروس کرونا” در کشور از همه همت خود و کابینه تان برای مقابله با این “ویروس قرن” بهره ببرید.
دولت وسیاسیون با پنهان کاری در چنین شرایطی راه به جایی نبرده و نخواهند برد. با پنهان کاری و “آمار سازی های مصلحت اندیشی” نه تنها از آلام مردم و شیوع ویروس کاسته نخواهد شد، بلکه در مدت زمانی نه چندان دور،عواقب همه سهل انگاری ها ، مصلحت اندیشی در قبال” شیوع سونامی وار این ویروس” در کشور متوجه “دولت و سیاسیون انکار کننده” خواهد بود.

و اما در چنین شرایطی استان گیلان نیز از سوء مدیریت و ناتوانی مسوولان در مقابله با شیوع ویروس کرونا رنج می برد.
رنجی که مردم، تنها قربانیان آن بوده و هستند.
در این میان نباید سوء مدیریت و بی تدبیری افرادی که به عنوان مدیر و مسوول این استان می توانستند از شیوع این ویروس جلوگیری کنند ، را انکار کرد.

 

یکی ازسازمان هایی که در این راستا نقش کلیدی برعهده داشته و دارد، سازمان مدیریت بحران استان است که متاسفانه در این شرایط بحرانی، نه تنها نبض حیات آن در گیلان رو به کندی گذاشته؛ بلکه عدم حضور طولانی مدت مدیر کل این سازمان، برای بسیاری از شهروندان این استان با علامت سوال و تعجب همراه است.

 

سازمانی که نقش کمرنگ و بی تاثیر آن در شرایط بحرانی استان گیلان در سال های اخیر و همچنین بارش برف چند هفته گذشته این استان، مردم را دچار یاس و نا امیدی کرده است.سازمانی که برای انجام کمترین وظایف خود در استان، حتی از برداشتن قدم هایی اندک، عاجز مانده است.
در این روزهایی که مردم استان شرایط بسیار سختی را می گذرانند وهمچنان علیرغم اعلام و اختصاص ماسک، دستکش، ژل ضدعفونی و … به مردم این استان از سوی سازمان های متعدد داخلی و خارجی، رنج بی پایان عدم امکانات، بیشتر پُر رنگ تر است.
در این روزهای پُر التهاب استان گیلان، رضا اسلامی، مدیر کل مدیریت بحران استانداری گیلان از آن دسته از افرادی است که تنها با چند بیانیه اعلام حضور کرده وعملا شاهد حضور وی در بین مسوولان و مدیران استان نبوده ایم. و این در حالی است که وی بعنوان مدیر کل این سازمان حساس در استان، قاعدتا می بایست حضوری ملموس و عینی در جامعه داشته باشد.
در شرایطی که استان گیلان کانون شیوع ویروس کرونا اعلام شده از یک سو از حضور رضا اسلامی، مدیر کل مدیریت بحران استان، خبری نیست و از سوی دیگر ارسلان زارع، استاندار گیلان ،طی حکمی، ارسلان سالاری، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان را به عنوان دبیر ستاد و رییس کارگروه پیشگیری و درمان ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان، منصوب کرده است.

استاندار گیلان در شرایطی این حکم انتصاب را صادر کرده که ارسلان سالاری، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان طبق اعلام رسمی و ارائه مستندات از سوی شخص وی به ویروس کرونا مبتلا شده است.
سوال از استاندار گیلان این است که چگونه ارسلان سالاری که باید دوران قرنطینه را طی کرده تا همچنان بتواند به خدمات ارزشمند خود برای سلامت، بهداشت و درمان این استان ادامه دهد را به این سمت،منصوب کرده است؟!.

استان گیلان در شرایطی این انتصابات و عدم حضورها را شاهد است که ویروس کرونا همچنان قربانی گرفته و می گیرد و مسوولان استان گیلان به جای اینکه به فکر سلامت مردم باشند ، با عدم تدبیر، آگاهانه مردم را با ویروس کرونا، قتلِ عام می کنند.

مژگان شفاعتی،سردبیر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.