کد خبر : 103752
تاریخ انتشار : یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
-

محمد کاظم شکوهی راد/مدیر مسوول روزنامه گیلان امروز

ما هم برای حوادث طبیعی مسئولیم!

ما هم برای حوادث طبیعی مسئولیم!
.

گیلان تایمز:


برف گیلان که از روز دوشنبه ۲۱ بهمن شروع و تا چهارشنبه ادامه یافت موجب گرفتاری و ناراحتی‌ها و نیز خسارات و تلفاتی شد که باید تا آنجا که ممکن است از سوی مسوولین نسبت به جبران خسارات و بازسازی زیرساخت‌های آسیب‌دیده اقدام عاجل صورت گیرد و الا ممکن است با حادثه طبیعی دیگری مواجه شویم و خسارات دوچندان شود.
به‌خاطر داشته باشیم که زیرساخت‌های ما فرسوده و آسیب‌پذیرند. به‌هرحال حوادث طبیعی کم و زیاد در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد و نمی‌توان از این حوادث جلوگیری کرد اما با اقدامات و برنامه‌ریزی و آمادگی می‌توان حوادث را طوری مدیریت کرد که از حجم خسارات و تلفات تا حد زیاد کاسته و مشکلات را کاهش داد.
تجربه نگارنده در برخورد با این حوادث طبیعی که برمی‌گردد به حوادثی چون زلزله قیروکارزین (فیروزآباد فارس) سیل کرمان و مرودشت و جلگه تخت جمشید در سال ۵۶، سیل سال ۶۳ گیلان و سیل سال ۶۶ و زلزله سال ۶۹ و برف‌های سال‌های ۸۳، ۸۶ و ۹۶ و برف چند روز اخیر، همه موید این است که اگرچه مسوولین و مدیران دولتی (حاکمیتی) در غالب موارد ضعیف عمل کرده و نتوانسته‌اند آن‌طور که باید حادثه را مدیریت کنند اما ما (مردم) نیز متاسفانه آن‌طور که باید و شاید، عمل نکرده‌ایم، عده‌ای از مردم دچار حادثه شده در عسرت بوده و خسارت دیده‌اند و به‌طور طبیعی برای رفع مشکل خود اعتراض کرده و انتقاد نموده‌اند و مطالبه‌گری داشته که این البته به حق و صحیح است ولی عده‌ای هم به انگیزه‌های سیاسی و برای دیده شدن و چهره شدن، بدون اینکه خود حتی در حد توان‌شان وارد صحنه شوند دست به انتقاد و حتی جوسازی و شایعه‌سازی زده، گاه موجب دلزدگی و بی‌انگیزگی در تلاشگران صحنه کمک و امداد و یا مدیران در صحنه شده‌اند.
نمونه بارز و شاخص آن در برف سال ۸۳ بود که فردی از افراد که در یکی از رسانه‌های مهم استان هم مدیر بود جریان‌ساز علیه مدیریت استان شد که به روایت غالب ناظرین انگیزه خیر در این کار ضعیف و بیشتر انگیزه سیاسی داشت و در همین چند روز اخیر نیز برخی انتقادات و اعتراضات که از سوی عناصری مطرح می‌شود چندان انگیزه انسانی و کمک به مردم ندارد بلکه انگیزه تخریب چهره‌های سیاسی جناح رقیب یا دولت در کارشان مشهود است.
این به معنی دفاع از مدیریت‌های مسوول و در صحنه کمک‌رسانی و امداد برف اخیر نیست چرا که قبلا هم نوشتیم باید کار هر دستگاه در این مسیر به‌وسیله دستگاه‌های مسوول ارزیابی شود و آنها که به موقع و خوب و متناسب با امکانات کار و خدمت ارایه کردند معرفی و تشویق شوند و آن مدیران و نهادهایی که با توجه به وظایف ذاتی باید در صحنه می‌بودند و امکانات داشتند نتوانستند خدمت مناسب و شایسته ارایه کنند حتما باید بازخواست و قانونی با آنها برخورد شود.
البته پیوسته امکانات در دسترس باید مورد توجه باشد. اما ما مردم و رسانه‌ها به‌عنوان سخنگوی مردم و رابط مردم با مسئولین نیز در ارزیابی‌های خود جانب انصاف را باید رعایت کنیم و از جوسازی‌های رسانه‌ای دوری و برای رفع مشکل مردم و آسیب‌دیدگان باید و باید مطالبه‌گری داشته باشیم!
علاوه بر این همه ما مردم باید در مسیر این حوادث نقش خود را در حل مسایل ایفا کنیم، به‌عنوان مثال نباید توقع داشته باشیم که نهادهای عمومی و دولتی با امکانات محدود و ناتوانی‌های شناخته شده خود همه مسایل را حل کنند، کارهای بزرگ و اساسی و عمومی باید به‌وسیله نهادهای حکومتی و دولتی اعم از نظامی، انتظامی و اجرائی و امدادی حل و فصل شود کارهایی که در حوزه خصوصی است باید به‌وسیله خود ما رفع شود. اغلب و ظرف چهار روز اخیر بنده شاهد بودم که مغازه‌دارها و خانه‌های شخصی حتی محوطه جلو ساختمان شخصی خود را هم برف‌روبی نکرده‌اند. چند مدرسه دیدم که با گذشت ۵ روز و در روز شنبه که مدرسه‌ها باز بود حتی ورودی مدرسه را پاک‌سازی نکرده‌اند و منتظر مانده‌اند دیگران – شاید دستگاه دولتی – بیاید جلوی مدرسه را برف‌روبی کند یا پاک‌سازی سقف گلخانه و مرغداری و سوله کارخانه باید به موقع انجام شود که خسارت را کم کند و پیش از آن همه‌ی این‌ها از جمله خانه‌ها، مراکز تولید و توزیع که شخصی است باید بیمه شود تا اگر خسارتی وارد شد، همه‌ی خسارت متوجه آسیب دیده نشود چون به‌طور طبیعی دولت اگر بتواند و خیلی مهربانی به خرج دهد فقط قادر است بخش ناچیزی از خسارات وارده در حوادث طبیعی را جبران کند بنابراین تکیه ما در این موارد باید بر موسسات بیمه باشد و باید فرهنگ بیمه را گسترش دهیم، کشور ما کشور حادثه‌خیزی است هر آن ممکن است زلزله، سیل، برف، طوفان و … حادث شود و هستی ما را در معرض خطر قرار دهد بنابراین عقل و منطق حکم می‌کند که ما آینده‌نگری داشته باشیم و برای اینکه بتوانیم در برابر خسارات این حوادث روی پای خود بمانیم و از هستی ساقط نشویم، اموال خود را بیمه کنیم.
در طول بحران هم اگر بتوانیم از طریق سمن‌ها به کمک نهادهای عمومی و دولتی برویم امر پسندیده‌ای است و این نکته را پیوسته به‌خاطر داشته باشیم که امکانات دولتی و عمومی حتی برای روزهای غیرحادثه هم کافی نیست چه برسد که حوادثی از این دست رخ دهد ما مردم باید مطالبه‌گری داشته باشیم اما در طرح مطالبات خود، متوجه امکانات ناچیز و محدود دستگاه‌های مسوول هم باشیم، «لایکلف الله نفساً الا وسعها» هرکس به اندازه وسع و امکاناتش تکلیف دارد. از مسوولین هم به اندازه توان و امکاناتشان باید توقع داشت نه بیشتر؟ نگاه عادلانه و منصفانه در این مواقع ما را آرام می‌کند و امکان ارایه خدمت به مسوولین هم می‌دهد.
دعواهای جناحی و حیدری و نعمتی را هم بگذاریم برای بعد از حادثه و مصیبت!!
هرگاه در ارزیابی این وقایع در احوال خود غور کردیم و دیدیم به تکلیف و به‌کارگیری توان خود عمل کرده‌ایم و مطالبه‌گری ما هم منصفانه و عادلانه بوده، می‌توانیم هر نوع انتقاد و ایرادی را به آنها که رسیدگی و پاسخگویی به این مسایل از وظایف ذاتی آنهاست، وارد کنیم و اگر خطایی هم رخ داده از مسوولین نظارتی و قضایی خواهان تعقیب آنهایی شویم که به وظایف خود عمل نکرده‌اند.
ولی می‌توانیم از نمایندگان مجلس و شورا که توپ را حواله زمین دیگران کردند و در راس منتقدین بودند سوال کنیم شما در زمینه زیرساخت‌ها و توسعه امکانات طی سال‌های گذشته برای استان چه کرده‌اید؟ آیا شما نیز مسوول ضعف زیرساخت‌ها و کمبود امکانات نیستید، حتی اگر مدیریت‌ها ضعیف هستند شما در گماردن آنها نقش نداشته‌اید؟

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.