کد خبر : 72148
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۸:۵۳
-

لذت صف/ صاحب مقصودی

لذت صف/ صاحب مقصودی

گیلان تایمز: خدا را شکر دولت به موقع ورود کرد و فتیله ارز ۶۳۰۰ تومانی را پایین کشید و آن را به ۴۲۰۰ تومان رساند اما اکنون سئوال اینجاست ارز تک نرخی جدید کی، کجا و چگونه عرضه می شود تا ملت بروند صف بیاستند؟ می گفت، توی صف که بودم متوجه شدم نفر پشت

گیلان تایمز:

خدا را شکر دولت به موقع ورود کرد و فتیله ارز ۶۳۰۰ تومانی را پایین کشید و آن را به ۴۲۰۰ تومان رساند اما اکنون سئوال اینجاست ارز تک نرخی جدید کی، کجا و چگونه عرضه می شود تا ملت بروند صف بیاستند؟
می گفت، توی صف که بودم متوجه شدم نفر پشت سری من، دختر نفر جلویی بود و نفر اول صف هم پسرش بود، احتمالا برخی دیگر از اعضای خانواده اش نیز در صف مرغ بودند، مرغی که به تازگی از ۴۱۰۰ تومان به ۶۷۰۰ تومان افزایش یافته بود، سهمیه بندی شده بود و به هر نفر مقداری خاص می دادند و آنها چقدر خوشحال بودند که می توانستند با کلک رشتی، تعداد مرغ بیشتری به نسبت سایرین خریداری کنند. مرغی که تا دیروز ۴۱۰۰ تومان بود و آنها رغبتی به خریدنش نداشتند و اکنون که افزایش یافته است، انگار تخم طلا می گذارد و باید برایش هزینه داد. و بعد از یک تنش کوتاه مدت، مرغ ۵۰۰۰ تومان شد و همه راضی به خانه هایشان برگشتند.
حکایت امروز دلار نیز به همین شکل است، تا وقتی ۳۷۰۰ یا ۳۸۰۰ تومان بود آرامش داشتیم، ولی وقتی سوار بر اسب مراد شد و با تشویش آن سوی مرزنشینان، تاخت و تا ۶۳۰۰ تومان هم بالا رفت، طول صف هایش هم دیگر از عهده واحد “متر” برنمی آمد و نیاز به واحد “کیلومتر” داشت. و اکنون خیلی بی سر و صدا بعد از دو سه هفته پر تنش، ارز ۴۲۰۰ تومان شد و همه خنده بر لبانشان آمد و یادشان رفته سه هفته پیش ارز ۳۷۰۰ تومان بود.
می گویند در روزگاری نه چندان دور در ناتینگهام انگلستان قیمت یک بطری شیری که هر روز دم درب منازل قرار می گرفت یک سنت بالا رفت، تولیدکنندگان خوشحال از این افزایش قیمت بودند اما وقتی دیدند مردم ناتینگهام متحد شده و دست به بطری های شیر جلوی درب منازلشان نمی زنند تسلیم این مقاومت مدنی شدند و تا قبل از اینکه بیشتر از این متضرر شوند، قیمت شیر را به حالت اول برگرداندند؛ مردم ناتینگهام هرگز از ترس گران تر شدن یک بطری شیر به فروشگاه ها حمله ور نشدند بلکه آن کالا را تحریم کردند تا به حالت اولیه برگردد و موفق هم شدند؛ نمی دانم چرا درس به این سادگی را یاد نمی گیریم.
خوشبختانه هم سواد رسانه ای مردم ما بالا رفته است و هم فرهنگشان را دارند که دست و پای خود را در صف های بیهوده نذری و دلار و مرغ و غیره له نکنند اما ظاهرا لذت صف چیز دیگری است.
باوجود اینکه دولت اعلام کرد دلار ۴۲۰۰ تومانی صرفا به تجار و مسافرین و دانشجویان و بیماران اختصاص می یابد اما ملت غیور ایران هرگز فرصت در صف ایستادن را از دست نمی دهد. نکته جالب تر اینکه خود دلار نیز به شدت دنبال ورژن ۴۲۰۰ تومانی اش می گردد و به هر بانک و صرافی که گفته باشید سر زد ولی دریغ از اینکه بتواند خودش را پیدا کند، ظاهرا دلار تک نرخی جدید فقط اعلام شده است و وجود خارجی ندارد. بهتر است دولت در گام بعدی به جای اینکه عرضه ارز را بیشتر کند، ترفندی برای کاهش تقاضا پیدا کند. در غیر اینصورت ملت همیشه در صحنه ما هرگز فرصت در صف ایستاندن آن هم برای دلار ۴۲۰۰ تومانی را از دست نخواهند داد.

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

برچسب ها : ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.