کد خبر : 28892
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۱
دسته‌بندی نشده
-

صالحی: اظهارات بان‌کی‌مون و مرکل توطئه جدید علیه ایران است/برجام راه را کامل باز نکرده‌ است

صالحی: اظهارات بان‌کی‌مون و مرکل توطئه جدید علیه ایران است/برجام راه را کامل باز نکرده‌ است

رئیس سازمان انرژی اتمی هم‌زمانی ادعاهای مرکل و اظهارات بان‌کی‌مون علیه جمهوری اسلامی ایران را حاکی از ایجاد توطئه‌ای جدید علیه کشورمان دانست و بر جلوگیری به‌هنگام از آن تاکید کرد.       به گزارش گیلان تایمز ، علی‌اکبر صالحی تصریح کرد: البته بنده برای صحبت کردن در این خصوص احتیاط می کنم و نگرانم

رئیس سازمان انرژی اتمی هم‌زمانی ادعاهای مرکل و اظهارات بان‌کی‌مون علیه جمهوری اسلامی ایران را حاکی از ایجاد توطئه‌ای جدید علیه کشورمان دانست و بر جلوگیری به‌هنگام از آن تاکید کرد.

 

۱۴۵۹۹۲۶۹۹۶۴۲۸_amin khosroshahi (16 of 17)

 

 

به گزارش گیلان تایمز ، علی‌اکبر صالحی تصریح کرد: البته بنده برای صحبت کردن در این خصوص احتیاط می کنم و نگرانم که بگویند بحث سیاسی است اما احساس می‌کنم اتفاقاتی در حال روی دادن است زیرا آقای بان کی مون و خانم مرکل حرف‌های عجیبی زده‌اند.
وی با اشاره به ادعاهای مقامات آلمانی مبنی بر تلاش ایران برای خرید تجهیزات مرتبط با سلاح‌های هسته‌ای گفت: اول چنین ادعاهایی مطرح کردند و بعد گفتند سازمان انرژی اتمی چنین خریدی نکرده بلکه بیشتر برای وزارت دفاع ایران بوده است.
صالحی هشدار داد:‌ احساس می‌کنم در حال زمینه‌چینی و پخت و پز علیه ما هستند و ما باید گوش به زنگ باشیم.
معاون رئیس‌جمهور در پاسخ به این ادعاها افزود: به طور منطقی وقتی یک کانال خرید در برجام تعبیه کرده‌ایم دیگر ضرورتی ندارد که سازمان انرژی اتمی بخواهد دستگاهی را به طور غیرمستقیم از بازار سیاه خریداری کند که هم هزینه بیش‌تری دارد و هم خطر آلودگی احتمالی خواهد داشت.
وی گفت: می توانیم تجهیزات لازم را از منشأ اصلی‌اش بخریم به کانال خرید اعلام کنیم و آنان شرایطش را مهیا می‌کنند تا با قیمت ارزان‌تر در زمان سریع‌تر با کیفیت بهتر و با اطمینان بیش‌تر تجهیزات لازم را بخریم. ضرورتی ندارد که سازمان انرژی اتمی بخواهد خرید غیررسمی انجام دهد ما این همه زحمت کشیدیم و برجام را به اینجا رساندیم که یک کانال خرید هم داشته باشیم و خرید را هم از این کانال انجام دهیم اکنون چگونه ممکن است خودمان را به دردسر بیندازیم؟
بنا بر گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: البته این به ما مربوط نیست به وزارت امور خارجه مربوط است و دوستان حتماً رصد می کنند، متوجه هستند و قطعاً با پیش‌بینی‌های لازم اقدامات لازم را خواهند کرد تا این را در نطفه خفه کنند.
وی تاکید کرد: باید به آقای بان کی مون بابت سخنان دو پهلویش و به خانم مرکل اعتراض جدی شود البته من نظر شخصی‌ام را به عنوان یک هموطن می‌گویم و این موضوع ربطی به سازمان انرژی اتمی ندارد اما امیدوارم زودتر جلو این توطئه گرفته شود.
صالحی با اشاره به هم‌زمانی اظهارات بان کی مون و مرکل بار دیگر افزود: به نظر بنده توطئه‌ای در حال ایجاد است وگرنه دلیلی ندارد که آقای بان کی مون و خانم مرکل داد و بیداد و فریاد راه بیندازند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به دقت و توجه ویژه مقام معظم رهبری در بحث توان هسته‌ای ایران گفت: ایشان از ابتدا، نظارت ویژه ای بر موضوع هسته‌ای داشتند و علاقه‌مند بودند که این صنعت در کشور انجام شود، لذا پشتیبانی و حمایت‌های گسترده‌ای هم از حیث مقررات و تسهیلات ویژه در این صنعت و هم از حیث معنوی اعمال داشتند. به دلیل همین حمایت‌ها و به رغم تغییر دولت‌ها، شاهد بودیم که نشاط و فعالیت‌های هسته‌ای کشور همچنان پابرجا و برقرار مانده است.
صالحی با اشاره به مسئولیت فنی خود در موضوع برجام تاکید کرد: تمام منویات مقام معظم رهبری در بعد فنی برجام در نظر گرفته شده است. ما در یک گفت‌وگو با طرف مقابل نمی‌توانیم به صورت آرمانی تمام خواسته‌های خود را مطرح کنیم و هیچ‌گونه امتیازی ندهیم. با توجه به اظهار نگرانی طرف مقابل از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، نظر ما همواره مبنی بر واهی بودن این ادعا برای اعمال فشار بر ایران و یک نگرانی ساختگی بوده است. آنها می‌خواستند با دادن صبغه سیاسی به یک بحث فنی، بر ما فشار سیاسی وارد کنند.

صالحی گفت: با وجود بازدیدهای مکرر طرف مقابل و اعلام آژانس مبنی بر مشاهده نشدن فعالیت انحرافی و در نهایت بسته شدن پرونده پی ام دی، حقانیت ایران اثبات شد. البته سال‌های پیش و زمان آقای البرادعی، باردیگر ادعای غنی سازی بالای ۵۰ درصد نیز مطرح شد، که با توجه به اعلام ما مبنی بر اینکه این موارد آلودگی هایی است که از خارج وارد شده، همچنان این ادعا را علیه ما مطرح می کردند. طرف مقابل پس از مدت‌ها تست و نتیجه گیری که این آلودگی از خارج آمده است، در نهایت اعلام کردند که این آثار مربوط به تجهیزات آلوده‌ای است که از خارج وارد شده و غنی‌سازی در جای دیگری اتفاق افتاده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان این‌که نمی‌توان مسائل فنی را کتمان کرد، اظهار داشت: طرف مقابل در بعد فنی همیشه تسلیم اراده ما شده است و هرچند مدت‌ها زمان صرف شد اما در نهایت، آنچه را که ما اعلام کرده ایم، همان شده است.
صالحی با اشاره به تلاش طرف مقابل برای انحراف افکار عمومی گفت: طرف مقابل ادعای فعالیت های غیر صلح آمیز و نظامی ایران در پی ام دی را مطرح کردند که در نهایت حرف ما تایید شد زیرا بحث فنی، با دقت مشخص می شود.
وی با اشاره به مذاکرات برجام افزود: وقتی وارد گفت‌وگو شدیم مقداری محدودیت، جهت رفع نگرانی‌های ساختگی طرف مقابل را پذیرفتیم، زیرا آنها معتقد بودند که ما توان بالقوه این کار که شامل علم هسته‌ای، تکنولوژی، فناوری ، اکتشاف و استخراج تا ساخت سوخت و طراحی رآکتور را در اختیار دارید. آنها اعلام کردند که ما می خواهیم با اعمال این محدودیت‌ها مطمئن شویم که ایران با داشتن این امکانات به سمت استفاده های غیر صلح‌آمیز حرکت نکند. طرف مقابل محدودیت‌هایی از جمله محدودیت در  ساخت پلوتونیوم به مدت ۱۵ سال و محدودیت در ساخت فلز اورانیوم را اعلام کردند. پاسخ ما این بود که ما اصلا پلوتونیومی برای ۱۵ سال آینده نداریم که بخواهیم فلز آن را بسازیم.

صالحی با بیان این‌که ما این محدودیت را پذیرفتیم تا نگرانی طرف مقابل رفع شود افزود:  نه تنها ما چیزی را از دست نداده‌ایم بلکه ما برای ساخت فلز پلوتونیوم، پلوتونیومی در اختیار نداریم زیرا نه از سوخت راکتور بوشهر می‌توان استفاده کرد و باید طبق قرارداد آن سوخت را پس از استفاده به روسیه بازگردانیم و نه این‌که نیروگاه اراک هنوز راه‌اندازی نشده بود که سوخت آن  دارای پلوتونیوم شود و پلوتونیوم آن را استخراج کنیم.

وی با اشاره به شایعات مطرح شده در خصو ص پلوتونیوم راکتور تهران گفت: این راکتور نیز پلوتونیومی به آن صورت ندارد که بخواهیم وقت خود را صرف آن کنیم.

صالحی با بیان این‌که یکی از گلوگاه‌های ساخت سلاح هسته‌ای، ساخت همین فلزات است گفت: ما توانایی ساخت فلز اورانیوم را داریم و قبلا نیز آن را ساخته و به آژانس نیز اعلام کرده‌ایم، اما آن را داوطلبانه بسته و اعلام کرده‌ایم که با توجه به صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای، دیگر آن را نخواهیم ساخت و اعلام کردیم که تا چند سالی که برجام هست، از ساخت فلز اورانیوم نیز استنکاف خواهیم کرد و این موضوع ضرورتی برای ما ندارد. پذیرش این محدودیت‌ها از جمله مواردی بود بود که با قبول آن تلاش کردیم تا طرف مقابل به افکار عمومی خود اعلام کند که به نوعی مانع ایران برای انحراف و ساخت سلاح هسته‌ای شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره نوع محدودیت‌هایی که ایران پذیرفته است گفت: این محدودیت‌ها در مقایسه با راهبرد و مطالبه غربی‌ها از ما که غنی‌سازی صفر بود ناچیز است زیرا هدف آنان محقق نشد و مجبور شدند حق غنی‌سازی ما را بپذیرند.

صالحی توانمندی جمهوری اسلامی ایران برای تولید فلز اورانیوم را بالا توصیف کرد اما در عین حال آن را در شرایط کنونی غیرضروری دانست.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ما ۹ هزار و اندی تا ۱۰ هزار ماشین غنی‌سازی داشتیم که اینها ۶ هزار ماشین شدند و از این تعداد ۵ هزار  مشغول غنی سازی اند و هزار تا هم در خلاء دارند می‌چرخند لذا ۱۰ هزار تا به ۶ هزار تا تبدیل شده که تفاوت چندانی نسبت به قبل ندارد.

وی با اشاره به این‌که مقصد ما ۱۹۰ هزار سو است گفت: اگر از ماشین های نسل آی آر یک  برای رسیدن به هدف گذاری ۱۹۰ هزار سو بخواهیم استفاده کنیم میان ۵ یا ۱۰ هزار ماشین برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو تفاوت زیادی وجود ندارد.

او با اشاره به طرح برخی انتقادها در خصوص کاهش دادن شمار سانتریفیوژها در افکار عمومی افزود: باید این موضوع را با آن چیزی  بسنجیم که باید داشته باشیم؛ حتی اگر امروز هم ۱۹۰ هزار سو مواد داشته باشیم این مواد اولیه‌ای می‌خواهد و به طور مستمر حداقل بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن مواد اولیه برای این مقدار سو  نیاز داریم که این مقدار را نداریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: با حمایت رهبر معظم انقلاب، پی‌جویی‌های هوایی و زمینی را انجام می‌دهیم و انشاء‌الله  ظرف ۷ – ۸ سال آینده به شرایطی خواهیم رسید که بتوانیم نیاز سالانه کارخانه های ۱۹۰ هزار سو را تامین کنیم.

صالحی گفت: در بعد فنی ما به حفظ غنی سازی، حفظ فعالیت‌های اکتشافات و استخراج دست یافتیم و به حفظ اصل تحقیق و توسعه که البته در این بخش مقداری محدودیت پذیرفتیم اما محدودیتی نیست که فعالیت ما را کند سازد. محدودیت در بخش تحقیق و توسعه نیز به نحوی است که هم طرف مقابل راضی شد و هم تصمیم گرفته شد که مشکلی برای ما پیش نیاید.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره آب سنگین اراک هم گفت : سالی ۲۰ تا ۲۵ تن آب سنگین تولید می‌کنیم.

صالحی هم‌چنین درباره ۳۲ تن آب سنگین برای فروش به آمریکا هم افزود: این اقدام به خاطر دستبرد دو میلیارد دلار از ایران،  به انتقال پول آن منوط شد که اول پول را بگیریم و بعد آب سنگین را بفروشیم.

وی هم‌چنین در پاسخ به پرسشی درباره مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک با اعلام شروع این کار به تشکیل کارگروه فنی کارشناسان ایران ، چین و آمریکا در این زمینه اشاره کرد و گفت: این کارگروه تشکیل شده و آخرین جلسه دو هفته پیش در چین با حضور کارشناسان سه کشور برگزار شد در این جلسه طراحی مفهومی را مجدداً مورد ارزیابی قرار دادیم و داریم اقدامات لازم را برای طراحی های پایه  شروع می‌کنیم. از ادغام شرکت های قبلی ما یک شرکت بزرگ تشکیل دادیم که بیش از ۸۰۰ مهندس در این بخش مشغول کار هستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره کارگروه مشترک ایران، چین و آمریکا خاطر نشان کرد: قرار شد این کارگروه به ترتیب در پایتخت‌های یکدیگر جلسات فنی را برگزار کنند که امیدواریم ظرف هفته‌های آینده جلسه‌ای در ایران در این زمینه داشته باشیم و در ادامه این جلسه قرار است در چین و آمریکا جلساتی برگزار شود.

وی بد عهدی‌های آمریکا را در اجرای برجام، در تناقض با روح توافق دانست و گفت: به مردم عزیزمان اطمینان می دهم که جای هیچ نگرانی در بعد فنی برجام وجود ندارد.

صالحی با تاکید بر رعایت منویات مقام معظم رهبری در بعد فنی برجام تصریح کرد: ما در این راستا در حفظ اصل غنی‌سازی و همچنین حفظ اصل حلقه‌های عمده تشکیل سوخت مانند اکتشاف، استخراج، ساخت سوخت و پسمانداری عمل کردیم.

وی با اشاره به درخواست طرف مقابل مبنی بر تعطیلی رآکتور آب سنگین اراک افزود: ما توانستیم آب سنگین اراک و تولیدآن  را حفظ کنیم و این در حالی بود که طرف مقابل می‌گفت تولید آب سنگین ما باید در حد صفر باشد و حتی در ازای کنار گذاشتن رآکتور آب سنگین اراک حاضر بودند رآکتور آب سبک تحقیقاتی به ما بدهند اما ما قبول نکردیم و رآکتور آب سنگین اراک را حفظ کردیم.

او با بیان این‌که بعد تحقیق و توسعه صنعت هسته‌ای کشور را نیز با محدودیت مختصری حفظ کردیم ادامه داد: هم اکنون در بعد فنی همه چیز رو به جلوست. البته هم اکنون مواردی وجود دارد که قابل بیان نیست چرا که اقدامات خوبی در ابعاد فنی صورت گرفته است که انتظار داریم در صورت تحقق و زمانی که مسائل به طور کامل حل و فصل شد، قدم‌هایی را که برداشته‌ایم اعلام کنیم.

وی به تعویق کلنگ زنی ساخت دو نیروگاه با روس ها اشاره کرد و اظهار داشت: قرار بود که در سال گذشته این کلنگ زنی انجام گیرد اما به خاطر برخی مسائل در خصوص اختلاف نظر کارشناسان ایرانی و روسی در زمینه شاخص های فنی، تصمیم گرفتیم تا زمانی که این اختلاف نظرها در مسائل فنی حل نشده است ، کلنگ زنی را به تعویق بیندازیم. از این رو پس از این گفتیم که تا تحقق نیافتن چیزی دوستان بی خود آن را اعلام نکنند بلکه بگذاریم تا کار انجام شود و زمان واقعی کلنگ زنی آن را انجام دهیم.

صالحی ضمن پوزش از مردم بزرگوار کشور به دلیل اعلام خبر کلنگ زنی ساخت دو نیروگاه گفت: ما قرارداد را با روس‌ها منعقد کرده‌ایم و مقرر بود که این اقدام صورت گیرد ولی بحث فنی و ایمنی رآکتورها برای ما مهم است از این رو تا زمانی که مسائل فنی کاملاً روشن نشود و کارشناسان ما متقاعد نشوند یقیناً شروع به ساخت نیروگاه نخواهیم کرد.

وی با تاکید بر حساس بودن ساخت این نیروگاه ها تصریح کرد: ما در این خصوص امین مردم هستیم از این رو باید کار را به درستی انجام دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: برخی اقداماتی از همین دست وجود دارد که در زمان خود آن را اعلام می کنیم که البته به نظر من اقدامات خوشحال کننده‌ای است.

در بعد فنی جمهوری اسلامی ایران برخی محدودیت‌هایی را پذیرفته است که این محدودیت‌ها به اصل صنعت و فناوری هسته‌ای ما لطمه‌ای نمی‌زند و آن را کند نمی‌کند، بلکه صنعت هسته‌ای ما طبق همان رویه سابق کماکان پیش می‌رود.

وی با اشاره به اعداد و ارقام ماشین‌های غنی‌سازی گفت: بحث ۵ هزار و ۱۰ هزار ماشین غنی سازی را همیشه باید در مقایسه با ۱۹۰ هزار سو در نظر بگیریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه تولیدات آب سنگین کشور وارد بازار جهانی شده است ادامه داد: اینکه روس‌ها اعلام ۴۰ تن نیاز دارند و همچنین چند کشور اروپایی نیز اعلام کرده‌اند که به ۲۰ تن آب سنگین احتیاج دارند، این خود واقعاً یک افتخار است. جمهوری اسلامی ایران جزو معدود کشورهای جهان است که توانایی تولید کالایی راهبردی را دارد و آن را به دنیا عرضه می‌کند.

وی با اشاره به اهمیت ورود به بازار آب سنگین آمریکا گفت: کل مصرف آب سنگین دنیا چیزی حدود ۱۰۰ تن است که حدود ۷۰ تن آن را امریکا مصرف می کند و این در حالی است که ما توانسته ایم در این مرحله ۳۲ تن آب سنگین را به امریکا بفروشیم؛ اینها نکات مثبت برجام است.

رئیس سازمان انرژی اتمی هم‌چنین در خصوص نکات منفی برجام به تذکرات مقام معظم رهبری به سازمان متبوعش اشاره کرد و افزود: ایشان خواستند که به توقعات نابجای طرف مقابل پاسخ مثبت داده نشود. طرف مقابل توقعاتی دارد که البته برجام آنها را مشخص کرده است. آنها پس از پایان برجام متوجه شدند که کاش در بعد فنی جور دیگری عمل می‌کردند که البته ما اکنون با طرف مقابل در حال گفتگو هستیم.

صالحی با بیان این‌که مشکل خاصی وجود ندارد خاطر نشان کرد: برجام مبنای مناسبی برای حل و فصل مسائل فنی است از این رو در مسائل فنی مشکلات خاصی به آن مفهوم نداریم ضمن این‌که اصل فناوری هسته‌ای خود را نیز حفظ کرده‌ایم.

وی در خصوص نکات منفی ابعاد سیاسی، حقوقی، اقتصادی و بانکی برجام افزود: چند ماه پیش بنده گفتم که مسائل بانکی مقداری کند پیش می‌رود که خب حرف ما مقداری مطلوب واقع نشد. از این رو از آن موقع تصمیم گرفتیم نه در بعد سیاسی، نه در بعد بانکی و نه در بعد حقوقی صحبت نکنیم چرا که بنده مسئول فنی برجام هستم. خوشبختانه مقام معظم رهبری کاملاً در جریان امور هستند و من نیز این اطمینان را به مردم عزیزمان می‌دهم که جای هیچ نگرانی در بعد فنی وجود ندارد. 

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که مقام معظم رهبری طرف مقابل را بدعهد و بد ذات خواندند که دبه درمی‌آورد و زیر قول خود می زند، این موضوعی است که شما در حین فرایند مذاکرات نیز به صراحت گفته بودید. مهم ترین دبه یا بدعهدی‌های آمریکا در عرصه فنی تاکنون چه بوده است؟ گفت: زمانی که من موضوع دبه را مطرح کردم هنوز ما به نتیجه نهایی نرسیده بودیم. در آن زمان ما در حین مذاکره بودیم که هرگاه به نتیجه مشترکی در مذاکره‌ای می‌رسیدیم پس از مدتی که بار دیگر وارد مذاکره می‌شدیم مشاهده می‌کردیم که مذاکرات قبلی همچنان بی‌اثر بوده است.

صالحی با بیان این‌که من بر این اساس گفتم که طرف مقابل دبه می‌کند افزود: مذاکره می‌کردیم و پس از گرفتن نتیجه وقتی می‌خواستیم به موضوع بعدی وارد شویم طرف مقابل به موضوع قبلی باز می گشت و می‌گفتند که از اول مذاکره کنیم. من یک بار با آقای مونیز که طرف مذاکره‌کننده بود گفتم که این روش مذاکره نیست و برگشت بر روی موضوعاتی که تصمیم مشترک گرفته شده است خیلی امر منطقی و منصفانه‌ای نیست، البته این را من در بعد فنی عرض می‌کنم.

وی با اشاره به پیش رفتن مذاکرات و عملکرد طرف مقابل در تعهدات خود به برجام تصریح کرد: من نباید وارد این موضوع شوم، حالا دوباره ممکن است عزیزی ناراحت شود اما در برجام طرف مقابل متعهد شده است کاری نکند که با روح برجام در تضاد باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی به وضع قانون روادید در کنگره آمریکا پس از برجام اشاره کرد و گفت: حالا من این را می‌توانم بگویم و دوستی نمی‌تواند به من اعتراض کند که مثلاً آقا شما وزیر اقتصاد و یا رئیس بانک مرکزی و یا وزیر امور خارجه نیستید چرا که حداقل از نظر علمی ۴۰ سال استاد دانشگاه هستم از این رو این را می‌توانم بگویم.

وی ادامه داد: پیش از این دانشگاه‌های ما با دانشگاه‌های خارج در تماس بودند و تزهای مشترک داشتند و به ویژه دانشمندان اروپایی به راحتی به ایران می آمدند و در کارگاه‌های فنی، آموزشی و تحقیقاتی مشارکت داشتند و این در حالی بود که هیچ مسئله‌ای در رفت و آمد آنها وجود نداشت. هم اکنون و پس از پیش آمدن قضایای روادید تعداد زیادی از دانشمندان اروپایی که مقداری احتیاط می‌کنند از آمدن به ایران استنکاف دارند. به قول دانشگاهی‌ها این یعنی وضعیت آنها پیش از برجام بهتر از پس از برجام بوده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی هم‌چنین در خصوص مقالات علمی دانشگاهی نیز گفت: پیش از برجام کشورهای دیگر در انتشار مقالات دانشمندان ایرانی به دلیل تحریم ها و مشکلات نقل و انتقالات مالی مقداری مشکل آفرینی می کردند، قرار بود پس از برجام این موضوع حل شود اما همان وضعیت کماکان پابرجاست.

صالحی با اشاره به مذاکره چندی پیش خود با مونیز تصریح کرد: بنده نمونه‌ای از این مشکل ایجاد شده را با خود بردم و به آنها اعلام کردم که این طور نمی‌شود که دیگر موارد قابل توجهی از مقالات دانشمندان کشور ما نه به خاطر اصل ماهیت علمی آنها بلکه به خاطر قوانین اوفک که به صراحت به آن اشاره کرده‌اند چاپ نشود. آقای مونیز با مشاهده این نمونه با به کار بردن کلمه‌ای این اقدام را بسیار غیرمنطقی خواند و گفت، این موضوع را پیگیری خواهد کرد که البته واقعا نیز پیگیری و این موضوع را به وزارت خارجه آمریکا منعکس کرده است.

صالحی گفت: آمریکا بد عهدی می‌کند که حداقل در یکی دو قسمت که اشاره کردم این نوع بدعهدی وجود دارد.

وی خطاب به طرف مقابل (آمریکا) خاطرنشان کرد: یعنی چه که شما قانون روادید را می‌گذارید؟ یعنی چه که مقالات دانشمندان ما را چاپ نمی‌کنید؟ یعنی چه که برخی محدودیت‌ها را در فضای تبادلات علمی برقرار کرده‌اید؟ این اقدامات با روح برجام در تناقض است چرا که عیناً در برجام آمده است که نباید هیچ قدمی در تضاد با اصل برجام برداشته شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که طرف مقابل برجام همچنان از ایران متوقع است گفت: در بعد فنی مشکلی نداریم و در حال امتحان کانال خرید هستیم. این کانال خرید طبق توافق برجام ایجاد شده که ما خریدهایی را که برای سازمان انرژی اتمی نیاز داریم  از طریق آن انجام دهیم. دو سه مورد هست که تقاضا کرده‌ایم و ظرف یکی دو هفته آینده قرار است کانال خرید به این موارد رسیدگی کند. این اولین آزمایش است که ببینیم کانال خرید واقعا کار می کند یا نه؟ و آیا آنجا هم می‌خواهند بد عهدی انجام دهند؟  از این رو ما در بعد فنی باید صبر کنیم ظرف چند هفته آینده اگر کانال خرید درست کار کند یعنی مسائل دارد پیش می‌رود ولی اگر درست انجام نشود این یک نوع بدعهدی از طرف مقابل نسبت به تفاهم در برجام است.

وی در پاسخ به این پرسش که مقام معظم رهبری تاکید داشتند که درباره الیاف کربن که در ساخت سانتریفیوژ ها بکار می‌رود و همچنین اندازه گیری ۳۰۰ کیلو مواد هسته‌ای مطلقا ایران چیزی را قبول نکند نظر شما چیست؟ گفت: این نشان می‌دهد که ایشان چقدر در جزئیات فنی حضور دارند. ایشان بزرگوارانه مطالبی را که به خدمت‌شان ارسال می‌کنیم کامل و دقیق مطالعه می‌کنند، نظر می‌دهند و توصیه‌ها و دستورات لازم را می‌دهند و البته ضرورتی نیست که بخواهم وارد جزئیات شوم ولی ما دقیقا مطابق نظر رهبر معظم انقلاب عمل م‌ کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ایشان فرمودند توقعات آنها را قبول نکنید، افزود: آنها می‌خواهند نوشته ‌جات برجام را طوری تفسیر کنند که امتیازاتش میل به سمت آنها پیدا کند و ما هم می‌گوییم که نه و هرچه نوشته شده همان را عمل کنیم.

وی با بیان این‌که دست بالا با ماست و آنها تقاضاهایی دارند گفت: ما در چارچوب فرمایش‌های مقام معظم رهبری عمل می‌کنیم چون چون بحث حساس است نمی‌شود آن را باز کرد زیرا اگر باز کنیم بازتاب‌های خاص خود را خواهد داشت. ولی تذکری که رهبری دادند؛ خدمتشان گفته بودیم که موضوع چه هست و همان را داریم عمل می‌کنیم و غیر آن نیست و البته خیلی هم چیز خاصی نیست. ما به آنها تذکر دادیم و گفتیم این موضوعات جوری است که در حد رهبری کشور هم تکلیف را برای ما روشن کردند و خیلی به ما فشار نیاورید.

صالحی در پاسخ به این پرسش که ‌مقام معظم رهبری از این‌که ما در صورت بد عهدی طرف مقابل، قابلیت بازگشت‌مان حفظ شده ابراز خوشحالی کردند آمادگی شما در قبال بد عهدی آنها چقدر است؟  اظهار کرد: هر آنچه مقام معظم رهبری گفتند دقیق، کامل و رسا است و بیش از این از من توضیح نخواهید.

وی در پاسخ به این سوال که مذاکرات با چینی‌ها و آمریکایی‌ها درباره بازطراحی رآکتور آب سنگین به کجا کشید و آیا آمریکایی‌ها در این زمینه هم کارشکنی کردند؟ گفت: نه، آنها اتفاقا از نظر فنی خیلی خوب با ما راه آمدند. ما یک مقدار درباره کارگروه مشکل داریم و البته الان نمی‌خواهم اسم کشور خاصی را ببرم. آنجا که دبه می‌کنند می‌گویم و آنجا که همکاری کرده‌اند نیز می‌گویم و ابایی از این بابت ندارم.

صالحی با بیان اینک‌ه واقعا آمریکایی‌ها در بعد فنی درباره بازطراحی رآکتور اراک خوب عمل کردند گفت: انتظار داریم این کارگروه فنی نیز خوب عمل کند.

وی با بیان این‌که از برنامه عقب نیستیم گفت: وقتی برجام را می‌نوشتیم، اصرار داشتیم که صاحب این طرح و کارفرمای آن ایران است به همین خاطر طراحی و همه چیز آن را خودمان انجام می‌دهیم و فقط خواستیم طراحی‌های ما را مرور  و نواقص آن را به ما اعلام کنند تا ما مجددا در طراحی بازنگری کنیم. کشوری مثل چین و آمریکا سال‌ها از ما در این فن‌آوری جلوتر هستند و تجربه آنها با ما قابل مقایسه نیست. این اولین رآکتور سایز بزرگ است که ما می‌سازیم و البته رآکتور ، موجود حساسی است که باید در ساخت آن دقت لازم شود.

صالحی با ابراز گلایه از برخی گفته‌های غیرفنی در زمینه مسائل هسته‌ای گفت: یک وقت یک کسی می‌گفت آب سنگین خیلی مهم است و نباید آن را بفروشیم زیرا در رآکتورهای گداخت به کار می‌رود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: این درحالی است که رآکتورهای گداخت قرار است ۴۰ سال دیگر تجاری شود و بعد از ۴۰ سال نیز هر رآکتور به ۱۵۰ کیلو آب سنگین نیاز دارد در حالی که ما الان ۲۵ هزار کیلو آب سنگین در سال تولید می کنیم.

صالحی با بیان این‌که طراحی مفهومی رآکتور سایز بزرگ تمام شده است گفت: دو سه هفته پیش آن را در چین مطرح کردیم که بسیار مورد عنایت مهندسان چینی و آمریکایی قرار گرفت. البته اگر بخواهند در برنامه ما تاخیر بیندازند ما برنامه خود را  جلو می‌بریم.

وی با بیان این‌که علاقمندیم این کارگروه با جدیت تشکیل شود و از نظر ایمنی اطمینان‌خاطر بیشتری پیدا کنیم گفت: می‌خواهیم مهر استاندارد بر روی اولین رآکتور سایز بزرگ ایران قرار بگیرد. قرارداد تجاری ساخت را به چینی ها پیشنهاد داده‌ایم که باید آن را امضا کنند که به صورت تعهد آور تجاری جلو برویم. تنها اشکال این است که هنوز قرارداد تجاری امضا نشده که درصدد هستیم زودتر امضا شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی، آب سنگین تولیدی در کشورمان را خالص‌ترین آب سنگین جهان دانست و در پاسخ به پرسشی درباره موانع فروش آب سنگین کشورمان گفت: فرض کنیم برجامی نبود، ما آب سنگین را تولید و انبار می‌کردیم، اشکالی ندارد زیرا آب سنگین را می‌توانیم برای سال‌های متوالی در ظرف‌های مخصوصی که داریم حفظ کنیم آب سنگین ماده‌ای نیست که متعفن و خراب شود.

وی آب سنگین را از کالاهای راهبردی دانست که آن را می‌توان برای سالهای متوالی حفظ کرد. کارخانه آب سنگین اراک جزو استثنایی ترین مراکزی است که کیفیت تولیداتش، سند رسمی تائید شده از  بهترین آزمایشگاه‌های جهان مانند ساوانا ریور دارد که آب سنگینی عالی است در حالی که آب سنگینی که پیش‌تر عالی دانسته بودند در مقایسه با تولیدات کنونی کیفیتی بسیار کمتر دارد. خلوص تولیدات پیشین ما ۹۹٫۸۵  درصد بود در حالی که خلوص آب سنگین کنونی ۹۹٫۹۵ درصد است این در حالی است که خلوص آب سنگین مورد نیاز هسته ای ۹۹٫۹۷ درصد است. ارتقاء خلوص آب سنگین ۹۹٫۹۷ درصد به ۹۹٫۸۵ درصد سخت است و سخت‌تر از آن اینکه خلوص آن را به ۹۹٫۹۵ برسانیم که در اینجا ارتقاء هر یک صدم درصد نیز بسیار دشوار است.

صالحی گفت: ما آب سنگین تولیدی کشورمان را به اندازه‌ای که نیاز داشته باشیم نگه می‌داریم که این میزان ۱۳۰ تن است و بقیه اش را می‌توانیم بفروشیم یا نگه داریم. عمر مفید کارخانه تولید آب سنگین ۳۰ سال است و اگر مبدأ آن را از حالا ۳۰ سال در نظر بگیریم به ازای هر سال ۲۰ تن تولید کنیم که در مجموع ۶۰۰ تن در ۳۰ سال تولید می‌شود. اگر این ۶۰۰ تن را هم نخرند آن را نگه می‌داریم زیرا مانند طلا کالای راهبردی است که از بین نمی‌رود پس ما از نظر نگهداری و فروش این محصول مشکل نداریم. به فرض که اکنون موجودی انبارهایمان صفر شود در مدت سه سال می‌توانیم نیاز راکتورمان را که تا ۵ – ۶ سال آینده به کار خواهد افتاد تأمین کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تولید سه سال آب سنگین اراک ۷۵ تن است در حالی که نیاز راکتور ما در ابتدای کارش ۶۰ تن است بنابر این در مدت دو سال و نیم می توانیم نیاز راکتورمان را تأمین کنیم. این را هم باید در نظر گرفت که وقتی ۶۰ تن آب سنگین درون راکتور ریخته می شود دیگر نیازی نیست که هر سال ۶۰ تن در آن بریزیم بلکه این میزان برای طول عمر راکتور کافی است و فقط کمی از آن ممکن است تبخیر شود که سالانه تا ۵۰۰ کیلو جابجایی خواهد داشت. بنا بر این حتی اگر اکنون همه آب سنگین تولیدی مان را بفروشیم چیزی را از دست نداده‌ایم چون می‌توانیم سالانه ۲۵ تن تولید کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در مجموع برجام را در چارچوب منافع کشورمان می‌دانم گرچه باید در مقابل بد عهدی طرف مقابل هوشیارانه و مدبرانه عمل کنیم، توجه داشته باشیم و آمادگی‌مان را افزایش دهیم تا اگر بد عهدی کردند بدانند هزینه سنگینی برایشان خواهد داشت. این‌گونه نیست که بد عهدی کنند و سرشان را پایین بیندازند و بروند؛ خیر هزینه سنگینی برایشان خواهد داشت.

وی هشدار داد: جمهوری اسلامی ایران توانمندی‌های فراوانی در ابعاد مختلف دارد پس بهتر است که دست به کاری نبرند که همگان متضرر شوند همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند ما آغاز کننده نقض برجام نخواهیم بود پس امیدواریم آنان نیز عاقل باشند و آن را نقض نکنند. برجام تا امروز گشایش‌های زیادی برای ما ایجاد کرده است؛ اگرچه آنان راه را کامل باز نکرده‌اند اما راهی که کاملاً بسته بود اکنون حداقل نیمه باز است مانند رودخانه‌ای که سدی مقابلش بود و اکنون با ایجاد کانال آب جریان یافته است.

صالحی ابراز امیدواری کرد: طرف مقابل در ادامه باقی تعهداتش را طبق محتوای برجام انجام دهد. بنده نسبت به آینده امیدوارم همچنان که پیش‌تر امیدوار بودم که مذاکرات به نتیجه می‌رسد و رسید از این پس نیز ما در سرازیری هستیم.

/ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.