کد خبر : 70655
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۰:۲۲
-

شهردار رشت: ۱۵ هکتار جنگل تحت تاثیر ایستگاه زباله سراوان رشت است

شهردار رشت: ۱۵ هکتار جنگل تحت تاثیر ایستگاه زباله سراوان رشت است

گیلان تایمز: مسعود نصرتی در دومین دوره سلسله نشست‌های مطالبه‌گری تخصصی دانشجویی در سازمان بسیج دانشجویی در رشت اظهار داشت: طرح موضوع ساماندهی ایستگاه زباله سراون همواره توسط گروه‌های مختلف در مجموعه شهرداری و خارج از این مجموعه در حال بررسی است. شهردار رشت با اشاره به اینکه حل و فصل مشکلات پسماند و ایستگاه‌ زباله

گیلان تایمز:

مسعود نصرتی در دومین دوره سلسله نشست‌های مطالبه‌گری تخصصی دانشجویی در سازمان بسیج دانشجویی در رشت اظهار داشت: طرح موضوع ساماندهی ایستگاه زباله سراون همواره توسط گروه‌های مختلف در مجموعه شهرداری و خارج از این مجموعه در حال بررسی است.

شهردار رشت با اشاره به اینکه حل و فصل مشکلات پسماند و ایستگاه‌ زباله سراوان نیازمند تعامل، همکاری، کشف و شناسایی عدم کارایی در این حوزه است بیان کرد: ایستگاه زباله سراوان به مدت ۳۴ سال شاهد انباشته شدن زباله به روش سنتی است و هر چند سال یک بار دچار رانش زباله می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵ هکتار از جنگل سراوان رشت تحت الشعاع ایستگاه زباله این منطقه قرار دارد و در روزهای خشک و آفتابی این شیرابه به آب‌های زیرزمینی نفوذ می‌کند تاکید کرد: در روزهای بارانی در هر ثانیه ۱۸ لیتر شیرابه زباله ایستگاه سراوان وارد رودخانه‌های رشت می‌شود.

شهردار رشت با تاکید بر اینکه در ایستگاه زباله سراوان و انباشت زباله در این منطقه هیچ اقدام تخصصی انجام نشده است خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمامی استان به‌منظور رفع و ساماندهی مشکل پسماند و ایستگاه‌ زباله سراوان بسیج شده‌اند.

نصرتی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶۰ درصد از زباله تولیدی شهر رشت را پسماند مواد غذایی تشکیل می‌دهد و این امر مقوله‌ای غیرقابل قبول است تصریح کرد: ویژگی و توانایی مجموعه دانشجویی می‌تواند در فرهنگ‌سازی تفکیک زباله از مبدا و کاهش تولید زباله مواد غذایی اثرگذار باشد.

وی با تاکید بر اینکه استان‌های شمالی کشور به‌شدت با مشکل تولید و ساماندهی زباله مواجه هستند و دولت پرداخت عتبارات ساماندهی این حوزه را تقبل می‌کند گفت: گفته می‌شود که در سال‌های گذشته شهرداری رشت برای ساماندهی ایستگاه زباله سراوان با یک شرکت مشاور کره‌ای تفاهم‌نامه منعقد کرده است.

شهردار رشت با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ اثری از لحاظ مطالعاتی و اقداماتی از این تفاهم‌نامه در حوزه مدیریت پسماند شهر رشت دیده نمی‌شود افزود: به گفته اعضای شورای شهر ادامه روند این تفاهم‌نامه با رانش زباله در ایستگاه سراوان و مدفون شدن زمین تفاهم‌نامه به زیر زباله ابتر مانده است.

وی با بیان اینکه جابه‌جایی هرکیلو زباله برای شهرداری ۸۰ تومان هزینه دارد و این هزینه از درآمدهای شهرداری رشت تامین می‌شود خاطرنشان کرد: فرهنگ‌سازی در حوزه کاهش زباله موجب صرف هزینه بیشتر شهرداری برای امکانات و توسعه شهری می‌شود.

شهردار رشت با اشاره به پیوستن شهر رشت به شهر خلاق خوراک یونسکو و با بیان اینکه شهر رشت ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فرهنگی زیادی برای مطرح شدن دارد تاکید کرد: با اقدامات مطلوب و فرهنگ‌سازی در حوزه‌های مختلف ظرفیت‌های شهر رشت قابلیت جهانی شدن دارد.

وی با تاکید بر اینکه صدور برداشت شن و ماسه در استان بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت است و نظارت بر برداشت معادن از سوی این سازمان انجام‌ می‌شود افزود: شهرداری رشت برای برداشت شن و ماسه از معادن هیچگونه مجوزی را صادر نمی‌کند.

شهردار رشت با بیان اینکه کارخانه آسفالت شهر رشت به مدت ۳۷ سال زیر نظر شهرداری فعالیت کرده است تصریح کرد: دیدگاه ایجاد توسعه پایدار و آینده‌ای روشن برای شهر رشت از اهداف مهم مجموعه شهرداری است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه صدور پروانه‌های ساختمانی در شهر رشت به‌درستی عمل نشده است و در حال حاضر اداره‌کل بازرسی به این حوزه ورود کرده است خاطرنشان کرد: با استفاده از قانونمداری و اقدامات مطلوب به‌دنبال تحولی اثرگذار در این حوزه هستیم.

شهردار رشت با بیان اینکه مشکلات، معضلات و حواشی در حوزه عزل و نصب نیروی انسانی در مجموعه شهرداری از بزرگترین آسیب‌های شهر رشت است افرود: معیار انتخاب مدیران و مجموعه پرسنل شهرداری بر مبنای سوابق کاری و پرونده‌های مدیریتی است.

نصرتی با اشاره به اینکه شهر رشت با یک بروکراسی اداری نامتوازن و نامناسب مواجه است و این امر بر اساس آمار مشخص شده است خاطرنشان کرد: شهر رشت در محاسبات دیوان اداری رتبه نخست کشور را در تخلفات ساختمانی و در حوزه رای تخریب دارد.

وی با بیان اینکه برخی از بخشنامه‌ها و قوانین در حوزه شهری نیازمند اصلاح است و سختگیری در برخی قوانین رانت را به وجود می‌آورد تاکید کرد: برخی قوانین و آیین‌نامه‌ها در حوزه شهرداری نیازمند بازنگری است و این روند در شهر رشت آغاز شده است.

تسنیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.