کد خبر : 47917
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
-

«سی.ان.ان» عنوان کرد؛ معانی ولیعهد شدن محمد بن سلمان برای آمریکا، ایران، یمن و قطر

«سی.ان.ان» عنوان کرد؛ معانی ولیعهد شدن محمد بن سلمان برای آمریکا، ایران، یمن و قطر

گیلان تایمز: انتخاب محمد سلمان به عنوان ولیعهد جدید پادشاهی سعودی همه توجهات را معطوف به خود کرد و تحلیل های زیادی حول محور آن ارائه شده است. در همین رابطه شبکه خبری « سی ان ان» در مطلبی به معانی انتصاب محمد سلمان به عنوان ولیعهد جدید عربستان برای جهان پرداخته است. در این

گیلان تایمز:
انتخاب محمد سلمان به عنوان ولیعهد جدید پادشاهی سعودی همه توجهات را معطوف به خود کرد و تحلیل های زیادی حول محور آن ارائه شده است.
در همین رابطه شبکه خبری « سی ان ان» در مطلبی به معانی انتصاب محمد سلمان به عنوان ولیعهد جدید عربستان برای جهان پرداخته است. در این مطلب آمده است؛
ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی،  محمد بن سلمان فرزند ۳۱ اش را در نخستین قدم برای تصاحب تاج و تخت پادشاهی سعودی به عنوان ولیعهد انتخاب کرد که می تواند عواقب وسیعی را برای این کشور به عنوان متحد کلیدی آمریکا و خاورمیانه به صورت یک کل داشته باشد.
محمد بن سلمان که در کانون این تغییر قرار دارد، با استفاده از موقعیت پادشاهی پدر، در اقدامی بی‎سابقه قدرت را به شکل مستقیم و موروثی برای خود تضمین کرد و دست دیگر مدعیان نسل اول و دو قدرت را از رسیدن به تاج و تخت عربستان دور کرد.
این تغییرات غیرمنتظره بود؟
در حالی که این اتفاق و خبر ممکن است غافلگیرکننده باشد اما این یک حرکت و اقدام طولانی مدت بود. واقعیت این است که پادشاه عربستان در سال های اخیر قدرت زیادی را به پسرش انتقال داده بود و ناظران سعودی بر این باور بودند که او برای رهبری پرورش یافته است.
همچنین گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه عربستانی ها قصد دارند تاج و تخت را به یک نسل قبل از موقعیت و نسل فعلی منتقل کنند.
 Mohammed bin Salman (L) has replaced Mohammed bin Nayef (R) as crown prince.

محمد سلمان جوان که پیش از این تغییرات در رتبه دوم رسیدن به تاج و تخت پادشاهی بود، انتخاب آشکاری بود مبنی بر اینکه پادشاهی سعودی در حال مدرنیزاسیون خود جهت حفظ و تحکیم قدرت پادشاهی است.
برای ایالات متحده چه معنایی دارد؟
اولویت های اصلی ایالات متحده در خاورمیانه ثبات و قابلیت پیش بینی است؛ اما انتصاب محمد بن سلمان که نسبتا بی تجربه است بدون شک تغییری در این رویکرد و اولویت آمریکا است.
به عنوان وزیر دفاع، شاهزاده جوان یک یک مسیر سخت تهاجمی را علیه یمن، ایران و قطر در پیش گرفت و ایالات متحده باید منتظر باشد خود را در میان تنش های سیاسی فزاینده و در حال وقوع در خاورمیانه درگیر کند.
 Mohammed bin Salman meets President Donald Trump in the White House in March.

واشنگتن به صورت عمومی از عربستان در کشمکش هایی که تحت رهبری محمد سلمان در پیش دارد پشتیبانی می کند اما در عین حال به حفظ پایگاه های نظامی خود در قطر نیز فکر می کند.
در حال حاضر به نظر می رسد با انتخاب این شاهزاده جوان فرض بر این است که موضع تند و سخت عربستان سعودی در مورد ایران، یمن و قطر دو چندان خواهد شد.
چه معنایی برای قطر دارد؟
در کوتاه مدت است صحبت در این مورد سخت است. اما پیام برای قطر روشن است؛ انتظار می رود فشار بر این کشور بیش از پیش شود. در واقع انتصاب محمد سلمان به این معنی است که رویکرد سفت و سخت سعودی ها در مقابل قطر حفظ خواهد شد و نباید به این زودی ها در انتظار رویکرد معتدل تری بود.
چه معنایی برای ایران دارد؟
انتصاب محمد سلمان بی ثباتی قبلی را بیش از پیش در وضعیت ناپایدار خطرناکی قرار می دهد. پیش از این و در ماه ژوئن، ایران انگشت اتهام خود را به سمت عربستان سعودی به خاطر آنچه در حملات تروریستی تهران اتفاق افتاد نشانه گرفت و پس از آن نیز به همین دلیل یک حمله موشکی را در سوریه و بر علیه داعش راه اندازی کرد.
تنش میان دو کشور اخیر به صورت آرامی افزایش یافته است و محمد سلمان رویکرد تندی را در مقابل ایران در پیش گرفته است. او اخیرا در مصاحبه ای گفته است؛ «ما منتظر نمی مانیم که عربستان میدان جنگ شود، بلکه ایران را میدان جنگ خواهیم کرد».
 Iran denies plotting 'terrorist act' on Saudi oilfield

از طرف دیگر این شاهزاده جوان سعودی بدون اینکه تجربه زیادی داشته باشد، برای پیگیری رویای خود جهت ایجاد یک اتحاد بزرگ سنی و اینکه عربستان قدرت بی قید و شرط خاورمیانه است احساس جسارت خواهد کرد که این می تواند منجر به یک محاسبه و پیش بینی غلط و خطرناک شود.
چه معنایی برای جنگ یمن دارد؟
این مسئله قطعا صلحی را در یمن به ارمغان نخواهد آورد. این یک منازعه ای است که محمد سلمان نقش مهمی در آن دارد و در همین رابطه جنگ یمن جنگ اوست. او یکی از معماران جنگ یمن است که به نطر می رسد به زودی از طریق دیپلماسی حل نخواهد شد.
 Yemen cholera outbreak grows, with children bearing brunt

آیا ولیعهد جدید فرهنگ محافظه کاری عربستان را تضعیف خواهد کرد؟
پادشاهی سعودی به زودی ممنوعین رانندگی زنان را لغو خواهد کرد. این امر براساس زمان بندی سعودی ها و بدون در نظر گرففتن فشارهای بین المللی برای تغییر قانون در حال انجام است.
همچنین بخشی از چشم انداز ۲۰۳۰ محمد بن سلمان مدرن کردن اقتصاد عربستان و کاهش اتکای آن به نفت است که می تواند باعث اصلاح و تقویت این کشور و در عین حال حضور افراد جوان تری در راس کار شود.
جامعه جوان سعودی میل به تغییر دارد و پادشاهی سعودی می داند که نمی تواند خود را از اینترنت و زندگی مدرن دور کند. نباید یک شبه انتظار تغییرات بزرگ را داشته باشیم.
تابناک
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.