کد خبر : 90152
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
-

اختصاصی/باید یک تقویم سیاسی وجود داشته باشد که در آن غارت های کشور ثبت شود

سهم خواهی”یقه سفیدان شیک پوش”تمامی ندارد

سهم خواهی”یقه سفیدان شیک پوش”تمامی ندارد

گیلان تایمز: این روزها در بین هجوم خبرهای داخلی و خارجی ،خبرهایی پررنگ تربوده و شنوندگان و خوانندگان تنها با تکان دادن سری به علامت تاسف و آهی به نشانه حسرت از کنارش می گذرند و می گویند: و اما بعد… شهردار فلان منطقه به اتهام اختلاس دستگیر شد. اعضای شورای شهر؟ راهی زندان شدند.

گیلان تایمز:

این روزها در بین هجوم خبرهای داخلی و خارجی ،خبرهایی پررنگ تربوده و شنوندگان و خوانندگان تنها با تکان دادن سری به علامت تاسف و آهی به نشانه حسرت از کنارش می گذرند و می گویند: و اما بعد…

شهردار فلان منطقه به اتهام اختلاس دستگیر شد.

اعضای شورای شهر؟ راهی زندان شدند.

پرونده اختلاس میلیاردی آقا زاده ها ؟؟؟؟؟؟؟؟ رو شد ؟(تعداد علامت های سوال دلیل بر افزایش تعداد اسامی است که ازذکر نامشان فعلا صرف نظر می شود)

و…

متاسفانه در شرایط تحریم و تورم کشورمان، خبرهای اقتصادی و اجتماعی خوبی به گوش نمی رسد.خبرهایی که حکایت از رونمایی “فسادهای اقتصادی” دارد.

سوء مدیریت،فساد گسترده اقتصادی و اداری در ایران این روزها نیاز به سپری آهنین دارد،سپری از جنس “مقابله و مبارزه”

فساد به ویژه در بخش های اقتصادی کشور، سبب ناامیدی مردم از تعدادی از دولتمردان و مانع رسیدن “حق به حق دار”،رواج سیاست های تبعیضی از سوی مدیران و تضییع حقوق مردم شده است.

رهبر انقلاب:

با مفسد بدون هیچ ملاحظه‌ای برخورد قاطع صورت گیرد

رهبر انقلاب در این راستا در دیدار با اقشار مختلف مردم در تاریخ(۲۲/۵/۹۷) نامه‌ اخیر رییس قوه‌ قضائیه در خصوص رسیدگی به اتهامات مالی – اقتصادی برخی متهمان را یک گام مهم مثبتی برای مقابله با فساد و مفسد اقتصادی دانستند و تأکید کردند:

«مفسد باید مجازات شود. وقتی با فساد و مفسد مقابله صورت گیرد، جیغ‌ودادهایی بلند می‌شود. من چندین سال پیش نامه نوشتم به سران سه قوه و نوشتم که فساد یک اژدهای هفت‌ سر است که باید به‌ طور کامل با آن مقابله شود. این را بدانید بناست با مفسد بدون هیچ ملاحظه‌ای برخورد قاطع صورت گیرد.»

حال سوال های زیادی مطرح می شود؛ اینکه چرا علیرغم تاکیدهای مکررایشان و سایر مسوولان و دلسوزان واقعی کشور، نه تنها فساد در کشور ریشه کن نشده، بلکه در مقایسه با گذشته، بیشتر نیز شده است؟

اصلا منبع و ریشه فساد کجاست و اینکه آیا با شناسایی رگ و ریشه های فساد به راحتی می توان با آن مقابله کرد؟

چرا اکثر مفسدان اقتصادی از بین دولتمردان و نزدیکان و فرزندان مقامات کشوری هستند؟

آیت الله جوادی آملی: 

 باید یک تقویم سیاسی وجود داشته باشد که در آن غارت های کشور ثبت شود

آیت الله جوادی آملی  در این زمینه می گوید: گرچه انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود اما آن طور که باید در همه بخش ها این اصل، رعایت نشد و از فرهنگی بودن انقلاب، غفلت صورت گرفت. در کشور دهه های مختلف فرهنگی همچون دهه کرامت، دهه ولایت و امثالهم وجود دارد. وجود این دهه ها حفظ کردن یک بخش است، برخی در مقابل این دهه‌ها، دهه غارت و چپاول کشور را داشتند که از آنها غفلت شده بود.

وی یادآور شد: در نتیجه باید یک تقویم سیاسی وجود داشته باشد که در آن غارت های کشور ثبت شود، تا هرگز از یادها نرود چه کسانی و چه هنگامی، به کشور و نظام آسیب زدند.

این عالم دینی تاکید کرد: در نظام، مسوولین خوب کم نیستند که در بعضی موارد متاسفانه کار به دست آنها داده نشده است، لذا باید ارزیابی و آسیب شناسی شود که چگونه کشورغارت شد، و در مرحله بعد با غارتگران به شدت برخورد شود و این آسیب ها در کشور جبران شود.

براستی فساد از کی و از کدام دولت آغاز شد که اکنون رهبرانقلاب از آن به عنوان اژد های هفت سر یاد می کند؟

ریشه فساد های کشور، خانواده ، گروه و افرادی هستند که در بدنه دولت حضورداشته و دارند

اینکه مفسدان اقتصادی کسانی هستند که براحتی به بیت المال دسترسی داشته و یا از نزدیکان و فرزندان این افراد هستند،برکسی پوشیده نیست،زیرا مردم عادی کوچکترین دسترسی به منابع نفت،گاز، طلا، معادن و … کشور برای چپاول و غارت ندارند.

از اینجا می توان به ریشه فساد خانوادگی و گروهی افرادی که در بدنه دولت بوده و هستند،پی برد.

آشکار است که فرزندان این مسوولین نیزبه تبعیت از پدران خود وارد چرخه همیشه در چرخش فساد شده‌اند.

 

سهم خواهی “یقه سفیدان شیک پوش” تمامی ندارد

واضح است که فرزندان و همسران این “یقه سفیدان شیک پوش” از مواهب قدرت و نفوذ پدر و همسر بی نصیب نبوده و نخواهند ماند و با استفاده از رانت و نفوذ پدران و همسران  است که” سهم خواهی هایشان” تمامی ندارد.

آنان از این موقعیت نهایت سوء استفاده را کرده و هر روز با اضافه شدن بر تعداد این هرم و حلقه “تاراج کشور”اژدهای هفت سری را تشکیل می دهند که رهبر انقلاب نسبت به بزرگتر شدن آن بارها هشدار داده و می دهد.

در مورد عبارت ” یقه سفیدان” باید گفت: این نظریه نخستین بار در مبحث جرم‌شناسی توسط جرم‌شناس آمریکایی «ادوین ساترلند» در دهه ۵۰ میلادی مطرح ‌شد. به اعتقاد وی، جرم ‌های “یقه سفید” بیانگر فعالیت ‌های غیرقانونی است که از اشخاص سرشناس و درخور احترام صوری و طبقه‌ بالاتر جامعه سر می‌زند. شغل و موقعیت اجتماعی و اشرافی این دسته از جنایتکاران ایجاب می ‌کند که مانند طبقه ممتاز جامعه بهترین و گرانبهاترین لباس با “یقه سفید” بر تن بپوشند و صورت ظاهرشان موجب شود تا مردم به آنها گمان بد نبرند و چپاول و غارتگری را دون شان آنها تصور کنند.

کشوری که حاصل خون بهای شهیدان است

سوال بعدی که مطرح می شود این است که آیا این حجم از فسادهای مالی و اقتصادی و اختلاس های گسترده که هر روز با رنگ و بویی دیگر در ادارات و نهادهایی رخ می دهد، بدون حضورناظر، بازرس، مدیر و چشم بیداری رخ می نماید؟

آیا محاسبه ای در حساب و کتاب ها نیست؟

شاید این حجم از مفاسد اقتصادی، اختلاس ها، چپاول و غارت بیت المال در”تاریکخانه” و “پستوهایی” نمور و دور از دسترس هشیاران رقم می خورد و یا اینکه “شریک و همدستانی آلوده” حلقه اتصال این گروه از مفاسد اقتصادی کشور هستند.

کشوری که حاصل خون بهای شهیدان است.آنهایی  که راهی جبهه شدند، جان دادند،خون دادند،تا ایران چپاول نشود؛ ولی غافل از این بودند که “معبر گشای” اژدهایی شدند به نام “مفسدان اقتصادی” که با القاب” یقه سفیدان” نام ایران و ایرانی را زیر سوال برده و همچنان می برند.

کم نیستند مسوولینی که با پاک دستی و شجاعت با مقابله این گونه مفاسد،نور امیدی را در دل مردم برافروخته اند

عدم پاسخگویی مسوولین، نبود شفافیت،کنار گذاشتن مقررات، وجود تحریم‌ها در کنار کم رنگ بودن فضای رسانه‌ای کارآمد و آزاد، باعث شد تاهر روز تعداد” یقه سفیدان سهم خواه”همچون قارچ های سمی، افزایش یابد.

در جامعه ای که مسوولان غیر مسوول بر اساس هر آنچه که خود آن را “سهم خواهی”می نامند، به خود اجازه می دهند به اموال عمومی و بیت المال دست درازی کرده ودرقبال مردم جامعه نیز احساس مسوولیتی نداشته باشند،چه باید کرد؟

باید در این میان به براندازی شبکه های فساد اقتصادی داخلی و اختلاسگران،حقوق بگیران نجومی و … با برخوردها و مقابله های قوه قضاییه امیدوار بود و این نکته را هم بیان داشت که این برخوردها و مقابله ها شامل مفسدین اقتصادی است. اگر نه اینکه خوشبختانه کم نیستند مسوولینی که با پاک دستی و شجاعت با مقابله این  گونه مفاسد،نور امیدی را در دل مردم برافروخته اند.

اما آیا در این میان، فقط قوه قضاییه، نقش اصلی مبارزه با فساد را برعهده دارد ؟

آیت الله فلاحتی:

 رسانه ها هر جا فساد دیدند، فریاد بزنند

نماینده ولی فقیه در گیلان در این راستا خواستار ضرورت استمرار رسیدگی به پرونده آقازاده ها توسط قوه قضائیه شده است.

آیت الله فلاحتی به مبارزه دستگاه قضا با فساد اشاره کرد و افزود: در راس دستگاه قضا فردی انقلابی قرار گرفته و تصمیم دارد با مفسدان برخورد کند.

وی با اشاره به  برنامه های قوه قضائیه برای مبارزه با فساد، بیان کرد: پیگیری مجدانه در برگزاری دادگاه های مبارزه با فساد و توجه نکردن به هیچ خط قرمزی نخستین برنامه دستگاه قضا برای مقابله با مفسدان است.

آیت الله فلاحتی با بیان اینکه استمرار تشکیل دادگاه های مبارزه با مفاسد مالی و رسیدگی به پرونده های آقازاده و وابستگان رده بالای کشور سومین برنامه دستگاه قضا است، گفت: برنامه مذکور بسیار خوب است.

وی با قدردانی از روزنامه نگاران و رسانه ها به ویژه خبرنگاران گیلان، تصریح کرد: رسانه ها هر جا فساد را مشاهده کردند فریاد بزنند، زیرا این امر موجب ایجاد امنیت در جامعه می شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان، مبارزه با مار هفت سر فساد را سخت دانست و خاطرنشان کرد: مبارزه با فساد در رده مسوولان و آقازاده ها کار آسانی نیست و به طور قطع مردم در این مبارزه دستگاه قضا را حمایت می کنند.

حال این روزها مردم در انتظار هستند تا نتیجه صدور فرمان قاطع رهبر در مورد مبارزه با مفسدین را از سوی مسوولین متعهد ببینند.

امیدواریم اقدامات شجاعانه قوه قضاییه خواب راحت چندین ساله اژدهای هفت سر این کشور را ربوده وطلسم فرمانروایی “آقازاده ها”، “نجومی بگیران مرفه طلب”و”کارچاق‌کن‌‌های آنان” را باطل و تخلفات و جرم های پنهان و آشکار آنها را دردستگاه قضایی با جدیت دنبال کند.

مژگان شفاعتی(سردبیر)

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.