کد خبر : 89111
تاریخ انتشار : شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
-

اختصاصی/ رییس هیات کونگ فو گیلان:

سالنی به نام سالن کونگ فو در گیلان وجود ندارد/ امیدواریم مسوولین، ورزش کونگ فو را مانند سایر رشته های ورزشی،حمایت کنند

سالنی به نام سالن کونگ فو در گیلان وجود ندارد/ امیدواریم مسوولین، ورزش کونگ فو را مانند سایر رشته های ورزشی،حمایت کنند

گیلان تایمز: بسیاری از رشته های ورزشی با نام و آوازه ورزشکاران، مربیان و هیات های آن رشته ارتباط دارد. ورزشکارانی که در نتیجه تلاش های شبانه روزی در آن رشته خوش درخشیده وعلاوه بر کسب مقام ،باعث می شوند تا آن رشته ورزشی نیز ازمحبوبیت و مقبولیت ویژه ای بین مردم برخوردار شود. یکی

گیلان تایمز:
بسیاری از رشته های ورزشی با نام و آوازه ورزشکاران، مربیان و هیات های آن رشته ارتباط دارد. ورزشکارانی که در نتیجه تلاش های شبانه روزی در آن رشته خوش درخشیده وعلاوه بر کسب مقام ،باعث می شوند تا آن رشته ورزشی نیز ازمحبوبیت و مقبولیت ویژه ای بین مردم برخوردار شود.
یکی از این رشته های ورزشی، کونگ فو است.گیلان تایمز گفتگویی را با رییس این هیات ترتیب داده که در ادامه می خوانید.
گیلان تایمز: لطفا خودتان را معرفی کنید
مجید مهروانی هستم در تاریخ ۹ آذر ۱۳۹۵با اکثریت آرای مجمع هیات کونگ فو استان گیلان، بعنوان رئیس هیات کونگ فو و هنرهای رزمی استان ،انتخاب شدم.
گیلان تایمز: سابقه ورزشی خود در این رشته را شرح دهید
مجید مهروانی: بنده با این ورزش بیگانه نبوده و آشنایی کامل داشتم.از سال ۷۲من کونگ فو کار می کردم. حدود ۷ سال جزء تیم منتخب استان بودم. مربی و داور رسمی ورزش کونگ فو هستم. در گذشته با حضور روسای هیات گذشته فعالیت می کردم و فعالیت بنده در کمیته داوران، کمیته انضباطی و کمیته مسابقات.و در نهایت در سال ۹۵ بعنوان متولی این رشته انتخاب شدم.
گیلان تایمز:هیات کونگ فو استان گیلان چند عضو دارد؟
مجید مهروانی: سال ۹۵ که ما هیات را تحویل گرفتیم؛ فقط ۵۰۰ نفر عضو بودند؛ اما با کمک دلسوزان و حامیان این رشته ورزشی، هم اکنون بیش از ۲ هزار نفر در این رشته فعالیت دارند. به دلیل اینکه در گذشته وقبل از سال ۹۵ به مدت ۲ سال حدود ۵ الی ۶ رییس هیات در استان تغییر کرد. هر رییس هیاتی که می آمد فقط ۵ الی ۶ ماه می ماند واین تغییرات،مسلما باعث آسیب جدی هیات و ورزشکاران این رشته ورزشی شد.
گیلان تایمز: بزرگترین آسیب جدی این تغییرات چه بود؟
مجید مهروانی: بزرگترین آسیب جدی به نظر من این است که از هیات ورزشی کونگ فو استان های دیگر عقب می مانیم. داوران، مربیان و قهرمانان از دوره ها و از مسابقات عقب می مانند.
یکی از وظایف مهم رییس هیات، آنلاین‌بودن و همسویی هیات با فدراسیون است.در این راستا مسابقه های استانی برگزارو تیم اعزام می کنیم و جهت ارتقای مربیان برای دان، داوری و مربیگری ،پیگیری لازم را انجام می دهیم.
گیلان تایمز: برای ارتقاء کونگ فو کاران استان چه اقداماتی انجام داده اید؟
مجید مهروانی: بزرگترین آسیبی که کونگ فو کاران استان دیده اند این است که در گذشته نتوانسته اند ارتقاء یابند.بنده وقتی به فدراسیون می روم برای گرفتن حق بچه های خودم صحبت می کنم. اما وقتی با مسایل مطرح شده از سوی فدراسیون مواجه می شوم ،متوجه می شوم که درست می گویند
وقتی پیشکسوت این رشته ۳۵ الی ۴۰ سال است که فعالیت دارد اما؛درجه ۳ داوری و درجه ۳ مربیگری را دارد .علت این است که استان های دیگر برای ارتقای مربیان و داوران خود حمایت های لازم را بعمل آورده ولی در استان گیلان، اینگونه نبوده است.
زیرا برای برگزاری کلاس مربیگری، حداقل باید۴ روز از وقت مربی برای این کلاس آموزشی اختصاص داده شود که معمولا کلاس ها هم در تهران برگزار می شد ویا اینکه رییس هیات برای استان خودش ، نیابت می گرفت.
خوشبختانه ما بعد ۱۳ سال نیابت برای درجه ۲ را گرفتیم که حدود ۴۰ نفر از مربیان استان در این کلاس شرکت کردند. و نکته جالب این کلاس ها این بود که مربی و شاگرد با هم درجه ۲ گرفتند.و این رویداد به علت نواقصی است که در گذشته وجود داشت و باعث شده بود که آسیب های زیادی به هیات وارد آورده و سبب ناراحتی بسیاری از مربیان شده که چرا ارشد یا شاگرد با هم در این کلاس های درجه ۲ شرکت دارد.
بعنوان مثال یک مربی برای گرفتن درجه ۳ در کلاس های تهران درفدراسیون ،چهار روز وقت گذاشته وشرکت کرده و مدرک گرفته است اما؛ این پیشکسوت به دلیل مشکلات مالی و کاری نتواسته درکلاس تهران شرکت کند،نتوانسته هزینه کند،وقت بگذارد. اما حالا که ما نیابت گرفته ایم برای برگزاری کلاس ها در استان،هر دو با هم در کلاس های درجه دو شرکت می کنند و به این علت با مشکلات اساسی روبرو هستیم.
این مشکلات در دان هم مطرح است. بعنوان مثال پیشکسوت در کلاس دان ۷ شرکت کرده و سنوات به او تعلق گرفته و شاگردش، دان ۶ می گیرد. ریشه اینگونه مسایل با گذشته این هیات ارتباط تنگاتنگ دارد.
گیلان تایمز: آیا گیلان مربی بین المللی در رشته ورزشی کونگ فو دارد؟
مجید مهروانی: ما از فدراسیون توقع داریم اعضای فدراسیون ازاعضای هیات استان هم باشند؛ ولی از ما مدرک می خواهند و این درخواست درست هم هست. در بحث دبیر کمیته مسابقات یا داوران باید مربی را معرفی کنیم که که مدرک بین المللی داشته باشد.ما در سطح کشور ۴ الی ۵ مربی بین المللی داریم که خودشان پیگیری کردند .خودشان فدراسیون رفته اند. همه این مسایل از جمله آسیب هایی است که در گذشته وجود داشته و شامل مربیان این رشته نیزشده است.
شاید کمی طول بکشد ولی از زمان تصدی ریاست هیات پیگیر برگزاری دوره ها بوده و اولین کاری است که پیگیرشدم.حدود ۲۰ روز پیش دوره دان ۱ تا ۴ را برگزار کردیم تا دیگر شاهد بروز چنین مشکلاتی در آینده نباشیم.
برای گرفتن مدرک مربیگری، افراد باید حداقل دان ۱را داشته باشند تا بتوانند در کلاسهای مربیگری شرکت کنند.در ماه های آبان و آذر سال جاری دوره داوری درجه ۳ و درجه ۲و مربیگری درجه ۳ را برگزار خواهیم کرد.
در این راستا فراخوان داده ایم و افرادی را برای گرفتن همین عناوین های دان ۶ و ۷ به فدراسیون معرفی کرده ایم.برای تحقق اهداف بلند مدت هیات کونگ فو استان گیلان تلاش می کنیم ولی نمی گویم کافی است، چون نمی توانیم راه چندین ساله را سه ساله طی کنیم.
استان های دیگ همچون زنجان و البرز ریشه ای و مستمر ۱۰ الی ۱۲ سال است که در این رشته ورزشی اقدامات موثری را انجام داده اند، قاعدتا نفرات و مدارک آنها نیز ارتقاء یافته است.
اگر استان گیلان ۵ نفر ورزشکار،مربی وداوربین المللی دارد،زنجان از۲۰ نفر در این زمینه بهره مند است و به همین علت می تواند از این پتانسیل در کشور استفاده کند.
احترام به پیشکسوت وظیفه همه ماست؛ اما وقتی می خواهیم مربی تیم ملی از استان گیلان معرفی کنیم حداقل شرایط این است که مدرک درجه دو مربیگری را یک قهرمان باید داشته باشد.
وقتی فردی بعنوان پیشکسوت چندین دوره قهرمان استان بوده و کاپیتانی تیم ملی را هم در کارنامه کاری خود دارد، از او سوال می شود که مدرک مربیگری دارد یا نه؟ پاسخ منفی است؛ ولی طبق قانون ما باید مدرک ارائه دهیم وبه همین دلیل این شخص نمی تواند گزینه معرفی شده هیات کونگ فو گیلان باشد.
گیلان تایمز:دغدغه شما در این رشته ورزشی چیست؟
مجید مهروانی: بحث رقابت و خوش درخشیدن هیات کونگ فو استان گیلان در میان هیات های استان های دیگر یکی از دغدغه های من است. وقتی در سالن مسابقات کشوری حضور دارم، می بینم از تمام استان های دیگر کادر اجرایی حضور دارد؛ ولی از استان گیلان شاید یک یا دونفر.در حالیکه از استان البرز در داوری و کادر اجرایی ۷ الی ۸ نفر حضور دارند.
به کمک کونگ فو کاران استان با سرعت در حال پیشرفت هستیم و امیدواریم تا طی یک تا دو سال آینده شاهد نتیجه درخشان این تلاش ها باشیم.
گیلان تایمز:عملکرد ۶ ماهه اول سال هیات کونگ فو گیلان چیست؟
مجید مهروانی: چون فدراسیون این رشته ورزشی در سه ماهه اول سال با سرپرست اداره می شد و از آنجا که پست او موقت بود،تعدادی از برنامه های هیات، منوط به برگزاری انتخابات و تعین رییس فدراسیون شد.
پس از برگزاری انتخابات فدراسیون، رضا حیدری که در دوره قبل نیز ریاست فدراسیون را عهده دار بود، انتخاب شد. و با روی کار آمدن وی که فردی اصلح بوده و عملکردهای درخشانی طی ۴ سال گذشته در فدراسیون کونگ فو از خود به نمایش گذاشته است،روند اجرای برنامه های هیات کونگ فو گیلان با شتاب بیشتری دنبال شد.
یکی از برنامه های هیات کونگ فو استان گیلان، برگزاری کلاس های مربیگری و داوری درجه ۳ و درجه دو بود، که بعلت همزمانی با برگزاری انتخابات فدراسیون، طی مکاتباتی در این خصوص با فدراسیون، به شش ماهه دوم سال موکول شد.
برای شناسایی استعدادهای برتر کل کشور، مسابقه استانی در رده نونهال- نوجوان را یک روزه با حضور ۲۰۰ نفر از ورزشکاران رشته کونگ فو در مرداد ماه سال جاری در بخش خمام برگزار کردیم که با استقبال چشمگیری همراه بود.این مسابقه یک روزه از صبح شروع وعصر به پایان رسید.
همچنین۱۲ مهر،مسابقات جوانان و بزرگسالان آقایان در بندر انزلی برگزار خواهد شد.
درسال ۹۵که هیات را تحویل گرفتم وقتی در ۴ رده سنی مسابقه برگزار کردیم، فقط ۷۵ نفر شرکت کردند،اما بعد از دو سال و نیم که مسابقه برگزار می کنیم،۲۰۰ نفر در رده نونهال- نوجوان شرکت کردند.
در مسابقات بانوان در رده های نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان که در آستانه اشرفیه برگزار شد؛ تیم نوجوانان به المپیاد کشوری اعزام شد و در این مسابقات مبینا رمضانی، مقام سوم و در تیم اعزامی المپیاد آقایان،معین عرفانی مقام سوم را کسب کرد.
در مورد عملکرد دان نیز، برگزاری مسابقات دان دوره ۱ تا ۴ به میزبانی استان گیلان را برگزار کردیم.
بزرگترین عملکرد هیات کونگ فو به نظر من، انتخاب فردی اصلح به عنوان رئیس فدراسیون بود که در تاریخ فدراسیون ها به اعتراف ورزش و جوانان ،بی سابقه بود.زیرا رضا حیدری با اقتداراز۴۲ رای،موفق به کسب ۴۱ رای شد.
وی یکی ازافراد توانمند در این رشته بوده و در صدد آن است تا ورزش کونگ فو را به عنوان اولین ورزش ایرانی به سمت جهانی شدن،سوق دهد تا بعنوان یک ورزش ملی در جهان شناخته شویم.
گیلان تایمز: برای ثبت ورزش کونگ فو به عنوان اولین ورزش ایرانی در جهان چه اقداماتی باید انجام شود؟
مجید مهروانی: برای اینکه “ورزش کونگ فو توآی”، به عنوان اولین ورزش ایرانی در جهان و به نام ورزش ملی در جهان شناخته شده و به ثبت برسد، باید کشورهای دیگر در این این رشته فعالیت داشته باشند و قاعدتا باید دو مسابقات جهانی و سه مسابقه آسیایی در ایران برگزار شود که در این راستا تاکنون یک مسابقه جهانی و دو مسابقه آسیایی را برگزار کردیم و یک مسابقه آسیایی و یک جهانی دیگر باقی مانده است. مسابقه جهانی در کیش و با حضور ۸۰ کشور در بهمن‌ماه سال جاری برگزار می گردد.
مسابقه آسیایی کونگ فو در منطقه آزاد انزلی و با حضور۲۰ کشور برگزار خواهد شد و با انجام مسابقات جهانی و آسیایی بعنوان اولین ورزش ایرانی در جهان به ثبت خواهد رسید.
رییس فدراسیون جهانی کونگ فو آقای نیک بین و رضا حیدری نایب رئیس است و از آنجا که رییس فدراسیون کونگ فو است نمی تواند همزمان سمت رییس فدراسیون جهانی را نیزداشته باشد.ولی رضا حیدری در راستای تحقق ثبت نام ایران در این رشته ورزشی تلاش های فراوانی را بعمل آورده است. و در نتیجه این تلاش ها و برگزاری مسابقات آسیایی و جهانی کونگ فو،نام ایران با این ورزش،همچون سایر رشته های ورزشی،درسایر کشورها می درخشد.
بعنوان مثال ما ورزشی در گیلان داریم به نام ورزش کشتی گیله مردی.این ورزش به نام ” رزم گیلما” ثبت شد. (گیل برگرفته از ازسه حروف نام “گیلان” و “ما” برگرفته ازدو حروف ” مازندران”) در مسابقه جهانی یک کشتی گیر برزیلی مانند یک کشتی گیر گیلانی لباس می پوشد و از کلاه و دستکش استفاده کرد و مسابقه می دهد و با این روش ورزش ایران و ورزش های بومی و محلی این کشور را در جهان معرفی می کند.
گیلان تایمز: مشکلات هیات کونگ فو گیلان چیست؟
مجید مهروانی: در استان گیلان سالنی به نام کونگ فو وجود ندارد. مدیر کل ورزش و جوانان استان گیلان در این خصوص و همچنین اختصاص دفتر هیات در سالن یادگار امام قول مساعد داده است و امیدواریم با توجه به عملکرد مثبت و درخشان هیات کونگ فو و افزایش آماری هیات هر چه زودتر این مهم محقق گردد.
این هیات برای برگزاری اردو و مسابقه مجبور است سالن اجاره کند.دلیل این امر نگاه مسوولین گذشته نسبت به این ورزش است. ما در سال ۹۷ در حوزه فرهنگی رتبه برتر را در بین هیات های ورزشی استان به دست آوردیم. و بعنوان زیرمجموعه ورزش همگانی،رتبه دوم را به دست آوردیم.این نشان دهنده عملکرد بالای این هیات است.
گیلان تایمز:حرف آخر
مجید مهروانی: امیدواریم مسوولین، هیات کونگ فو را مانند سایر رشته های ورزشی نگاه کرده و حمایت کنند. ورزشکاران این رشته مانند رشته های ورزشی دیگرهمچون فوتبال و کاراته و … تلاش کرده و افتخارآفرین هستند. در اینجا لازم می دانم ازروژن میرزایی،دبیرهیات و همچنین مهیار سماکچی، هیات رییسه برای همکاری و تلاش های شبانه روزی ،تشکر می کنم.
لازم می دانم اشاره کنم که در این رشته ۲۱سبک داریم و درآمدی از لحاظ حکم سبک ها باید داشته باشیم؛ ولی وقتی می بینم که سبکی توانایی اعزام سبک خودش را ندارد ،نه تنها دریافتی از آنها نخواهم داشت،بلکه مساعدت نیز خواهم کرد.بعنوان مثال ما درصدی بعنوان هیات استان داریم وسهم احکامی را که می آورند را به عنوان کمک به آنها برمی گردانیم.در حالیکه هیات های دیگر از سبک ها، پول دریافت کرده و درآمد زایی می کنند.ولی من با اینکار می خواهم علاوه بر حمایت از ورزشکاران این رشته ،تعداد را هم افزایش دهم.

گزارش: مژگان شفاعتی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.