کد خبر : 95174
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۲:۴۳
-

آرش عاقبتی خطبه‌سرا

دست کج،پای لنگ و زبان دراز دولت

دست کج،پای لنگ و زبان دراز دولت
.

هیچ توجیهی برای افزایش قیمت بنزین به سبک آقای روحانی وجود ندارد، حتی اگر با عدد و رقم ثابت شود قیمت سوخت و انرژی در ایران ارزان یا مفت است.

اصلاحات اقتصادی در هر بخشی نیازمند بسته سیاستی منسجم و هدفمندی است که دولت فعلی توان و اراده‌ای برای آن ندارد.

دست کردن در جیب مردم مهم‌ترین هنر این دولت تنبل اما وقیح است، اقدام اخیر دولت همه را شوکه کرده است،امنیت روانی به خطر افتاده است. ترس و نگرانی بیش از ۲۰ میلیون خانوار را فراگرفته است، بی‌خبری و غافلگیری همه را خشمگین کرده است.

در گام نخست حرکت و حمل‌ونقل با ابهام و چالش مواجه شده است و درباره توقف این زنجیره هیچ اطمینانی وجود ندارد. نام این کار «شوک‌درمانی» نیست «شوک بیماری» است زیرا اقدام دولت رفتاری «بیمار گون» است.

باید مشخص شود هدف دولت از سیلی زدن به صورت مردم چیست؟ دولت از سال ۱۳۹۶ تاکنون چند بار جیب مردم را خالی کرده است؟
چند بار از توان اقتصادی مردم کاسته است؟ چند بار آینده مردم را پیش‌فروش کرده است؟ چند بار هزینه‌های نجومی برای طرح‌های بی‌خاصیت تلف کرده است؟ چند بار پول و ثروت مردم را به جیب فرصت‌طلبان ریخته است؟

مگر برای شکستن کمر مردم بازی با قیمت ارز کافی نبود؟ مگر برای کوچک کردن سفره مردم تورم افسارگسیخته کافی نبود؟ مگر طرح تحول سلامت برای اتلاف منابع حوزه درمان و سلامت کافی نبود؟ مگر برجام برای پیش‌فروش کردن آینده مردم کافی نبود؟ ماشاءالله! عجب اشتهایی دارد این دولت!

عجیب این است گفته می‌شود منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین به خانوارهای کم‌درآمد تعلق خواهد گرفت اما باید پرسید کدام خانواده کم‌درآمد؟ با کدام سازوکار؟ با کدام حساب‌وکتاب؟ چه قدر به حساب مردم خواهید ریخت که آسیب‌های وارد شده جبران شود؟ آیا قرار است یک کمیته امداد ۶۰ میلیونی درست کنید؟

اگر شفافیت و صداقت در کار شما وجود داشت مجبور نبودید یک‌باره و در نیمه‌شب جمعه افزایش قیمت بنزین را خبری کنید. اگر محبوبیت رئیس‌جمهور و رئیس مجلس با هم جمع شود باز هم به عدد ۱۰ نخواهد رسید.
مگر تصمیمات چنین افرادی برای ۸۰ میلیون ایرانی مشروعیت دارد؟ آیا انتظار دارید مردم حرف آن‌ها را باور کنند و تصمیمات آن‌ها را در راستای منافع خودشان تلقی کنند؟

هرچند که درباره حذف یارانه ثروتمندان هم سؤالات مهمی وجود دارد اما دولت و مجلس در ۶ سال گذشته حتی نتوانستند یارانه یک دهک را حذف کنند. دولت از حذف یارانه ثروتمندان عاجز است اما از خالی کردن جیب فقرا و فرودستان شرم ندارد.

سیاست‌های این تیم اقتصادی روشن است: خالی کردن جیب مردم، بدهکار کردن و به گدایی کشاندن آن‌ها. گدایی تنها کاسه به دست گرفتن و نشستن کنار خیابان نیست.
گاهی یک کارمند را هم می‌توان به گدایی انداخت و او را چنان محتاج و نیازمند کرد که هیچ عزتی برایش باقی نماند و صبح تا شب دنبال یک لقمه نان بدود.

هدف روشن است: ضعیف کردن مردم.

آن‌گاه که مردم ضعیف شدند به هر شرایط اقتصادی و به انواع تبعیض‌ها و نابرابری‌ها تن خواهند داد.
دولت تاکنون به اندازه کافی مردم را ضعیف کرده است و به قول آقای زنگنه تا جایی که جا داشته باشد این مسیر ادامه خواهد داشت.

اقدامات هدفمند دولت جامعه ایرانی را به مسیر خطرناکی هدایت می‌کند. نخستین پیامد آن شکاف میان حاکمیت و مردم است.

در ۶ سال گذشته اعتماد مردم به حاکمیت به شدت آسیب دیده است. علاوه‌براین همه آرمان‌های انسانی و اجتماعی ما در حال لگدمال شدن است و آهسته‌آهسته به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که باید تنها برای «بقا» بجنگیم.

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه منتشر می شود.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.