کد خبر : 62734
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰:۲۰
-

در جلسه کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر رشت؛پرداخت به‌موقع مطالبات و حقوق کارگران بخش رفت‌وروب شهرداری

در جلسه کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر رشت؛پرداخت به‌موقع مطالبات و حقوق کارگران بخش رفت‌وروب شهرداری

گیلان تایمز: فاطمه شیرزاد در شانزدهمین جلسه کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورا با تبریک به مناسبت ۲۶ آذر مصادف با روز حمل‌ونقل و رانندگان اظهار کرد: پیمانکاران پنج منطقه شهرداری رشت در بخش رفت‌وروب که عده‌ای بومی و عده دیگر غیربومی هستند به جلسه امروز دعوت‌شده تا مشکلات پیرامون این حوزه را مطرح کنند. وی با

گیلان تایمز:

فاطمه شیرزاد در شانزدهمین جلسه کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورا با تبریک به مناسبت ۲۶ آذر مصادف با روز حمل‌ونقل و رانندگان اظهار کرد: پیمانکاران پنج منطقه شهرداری رشت در بخش رفت‌وروب که عده‌ای بومی و عده دیگر غیربومی هستند به جلسه امروز دعوت‌شده تا مشکلات پیرامون این حوزه را مطرح کنند.

وی با اشاره به برگزاری همایش تجلیل از نارنجی پوشان رشت افزود: این اقدام به‌منظور قدردانی از تلاش‌های پاکبانان شهر رشت در راستای بهداشت شهر و ارتقای خدمات شهری در شورای چهارم انجام شد.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر رشت بابیان اینکه پیمانکاران بخش رفت‌وروب در برخی از شهرهای کشور خدمات لجستیکی بسیار خوبی دارند تصریح کرد: در شهر رشت به‌عنوان مرکز گیلان  خدمات و امکانات پاکبانان باید افزایش یابد و خدماتی ازجمله اعزام به سفرهای زیارتی و… برای آنان از سوی پیمانکاران در نظر گرفته شود.

شیرزاد بیان کرد: انتظار داریم نظافت و پاکیزگی شهر رشت در سطح محلات با جدیت بیشتری در دستور کار قرار بگیرد و با توجه به نزدیک شدن به فصل زمستان البسه مناسب برای فعالیت پاکبانان در روزهای برفی و بارانی فراهم گردد.

وی پرداخت سنوات معوقه پاکبانان را ضروری دانست و تصریح کرد: در برخی از مناطق این اقدام انجام‌شده که شایسته تقدیر است.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر رشت بابیان اینکه از طرح‌های خلاقانه پیمانکاران بخش رفت‌وروب در بخش ساماندهی پسماند استقبال خواهیم کرد افزود: حقوق مهرماه پاکبانان شهرداری رشت پرداخت‌شده و در تلاشیم تا حقوق آبان نیز با توجه به نزدیک شدن به شب یلدا هر چه سریع‌تر پرداخت گردد.

شیرزاد به وضعیت نامناسب مخازن زباله در برخی از محلات رشت اشاره و بیان کرد: قرار بود مخازن جدید زباله در سال ۹۵ جایگزین مخازن فرسوده بشود اما متأسفانه هنوز این موضوع محقق نشده است.

 وی با انتقاد از میزان دریافتی حقوق پاکبانان رشت گفت: میزان حقوق دریافتی پاکبانان شهر رشت با توجه به میزان فعالیتی که انجام می‌دهند بسیار ناچیز است و انتظار داریم نوبت‌کاری، جمعه کاری و اضافه‌کاری کارگران این بخش به‌طور عادلانه پرداخت شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به البسه نامناسب و کهنه کارگران رفت‌وروب شهرداری رشت، تصریح کرد: برای فعالیت کارگران در روزهای برفی و بارانی باید البسه مناسب در اختیار آنان که به علائم هشداردهنده مجهز است قرار بگیرد.

شیرزاد خاطرنشان کرد: کارگاه‌های آموزشی باید به‌طور ماهانه برای پاکبانان برگزار شود و توجه به وضعیت معیشتی آنان به‌ویژه کارگرانی که در حین کار دچار حادثه شده‌اند بسیار ضروری است.

در این جلسه تعدادی از پیمانکاران بخش رفت‌وروب شهرداری رشت به ارائه گزارش پیرامون عملکرد و مشکلات خود پرداختند و خواستار پرداخت مطالبات معوقه خود از سوی شهرداری رشت شدند.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت پس از اتمام توضیحات پیمانکاران بخش رفت‌وروب اظهار کرد: مطالبات پیمانکاران بخش رفت‌وروب بسیار زیاد است و بارها این موضوع را به شهردار گوشزد کرده‌ایم.

وی گفت: حوزه سرکارگران بخش رفت‌وروب در پنج منطقه شهرداری رشت باید مورد بازبینی قرار بگیرد و سرکارگرانی انتخاب شوند که خدای‌ناکرده حقی از کسی ضایع نشود.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورا نیز بابیان اینکه با کارگران بخش رفت‌وروب مثل برده‌ها رفتار می‌شود تصریح کرد: پیامبر خدا بر دستان پینه‌بسته کارگر بوسه زد اما امروزه بر سرکارگر می‌کوبند.

وی گفت: پیمانکاران منصفانه با کارگران برخورد کنند و بدانند  خداوند ناظر بر اعمال آنان است.

محمدحسن علیپور با اذعان به اینکه رفع مشکل کارگران تنها با حرف زدن امکان‌پذیر نیست تصریح کرد:  لباس کارگری مقدس‌تر از کت‌وشلوارهایی است که به تن داریم و شرایط نامناسب زندگی کارگری لعن و نفرین خداوند را برایمان به همراه خواهد آورد.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت بیان کرد: وقتی کارگری در سرمای جانکاه مشغول به فعالیت است باید خدماتی همچون البسه مناسب و غذای گرم برایش مهیا باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورا نیز اظهار کرد: متأسفانه دو مشکل عمده وجود دارد که یکی از آن‌ها از جانب  شهرداری و دیگری از سوی  پیمانکاران است

وی گفت: تا زمانی که نگاه شهرداری رشت به پیمانکاران به‌عنوان دوست و همراه نباشد مشکلات خاتمه نخواهد یافت.

 اسماعیل حاجی پور با اذعان به اینکه بعضی از پیمانکاران بدون در نظر گرفتن توانائی‌های خود تعهداتی را مطرح می‌کنند افزود: متأسفانه برخی از پیمانکاران حقوق چندماهه کارگر را نداده‌اند و آنگاه از کارگر تعهد کتبی می‌گیرند که حقوق و مزایای آنان را  کامل پرداخت کرده‌اند و این اقدام به‌دوراز اخلاق و انسانیت است.

عضو کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورا گفت: بدهی‌های چندمیلیاردی شهرداری رشت به پیمانکاران یکی از ایرادات بزرگ است و نباید شهرداری به‌گونه‌ای عمل کند که پیمانکاران تحت‌فشار قرار بگیرند.

وی بیان کرد: باید معوقات پیمانکاری در بخش رفت‌وروب پیگیری و پرداخت شود و اگر غیرازاین عمل شود کارگران متضرر خواهند شد.

حاجی پور خاطرنشان کرد: وقتی کارگری حقوقش به تأخیر می‌افتد شادابی لازم برای خدمات‌دهی را ندارد و اعضای  شورا به‌عنوان نمایندگان هر دو جناح پیمانکاری و کارگری باید به‌درستی و منصفانه عمل کنند.

وی با اشاره به موضوع بیمه کارگران شهرداری رشت افزود: بحث بیمه جزو مباحثی است که نسبت به آن دغدغه دارم  و این مهم در  معیشت کارگران و خانواده‌هایشان نقش بسیار مهمی دارد.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت نیز در خصوص  مبحث بیمه و درمان کارگران شهرداری رشت بیان کرد: انتظار می‌رود سازمان پسماند به کمک پیمانکاران این مشکل را برطرف کند و شهرداری رشت  برای پرداخت مبلغ ۲۰ میلیارد تومان مطالبه پیمانکاران در بخش رفت‌وروب باید وارد عمل شود.

شیرزاد بابیان اینکه سفرهای یک‌روزه شهردار رشت افزایش‌یافته است افزود: با توجه به نزدیک شدن به‌روزهای پایانی سال و زمان بررسی دفترچه بودجه، شهردار رشت از سفرهای غیرضروری اجتناب کند.

وی بابیان اینکه مشکلات پیمانکاران بخش رفت‌وروب باید پرداخت شود گفت: در این راستا جلسه مشترکی با حضور شهردار و معاونت مالی شهرداری رشت به‌زودی در کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورا برگزار و مشکل مطالبات پیمانکاری و کارگری بخش رفت‌وروب تعیین تکلیف خواهد شد.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورا به مبحث تفکیک زباله اشاره و تصریح کرد: تفکیک زباله به معنای کاهش زباله است و این مقوله نیز به پیمانکاران رفت‌وروب سپرده‌شده است.

شیرزاد بیان کرد: خودروهای جمع‌آوری‌کننده زباله تفکیک‌شده باید در ۵۵ محله رشت فعالیتشان را به‌طورجدی آغاز کنند.

رئیس سازمان پسماند شهرداری رشت در جلسه امروز کمیسیون بهداشت اظهار کرد: اعضای کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورا با جدیت پیگیر مطالبات پیمانکاران و کارگران این بخش هستند.

علیرضا حاجی پور بابیان اینکه پیمانکاران رفت‌وروب  مطالبات فراوانی دارند افزود: خوشبختانه در چند ماه گذشته پرداختی‌ها به پیمانکاران  این بخش تغییر کرده و تمامی مطالبات بررسی و لحاظ شده است.

وی تصریح کرد: تقاضا دارم یک‌روال منظم به‌منظور پرداخت حقوق به کارگران و پیمانکاران این بخش مشخص شود و با دادن بخشی از مطالبات پیمانکاران شرایط لازم جهت پرداخت حقوق  پاکبانان نیز فراهم شود.

رئیس سازمان پسماند شهرداری رشت به خرید مخازن زباله اشاره و بیان کرد:  این مبحث را بارها پیگیری کرده‌ام و قرار است از طریق شهرداری‌های مناطق مخازن خریداری و نصب شوند.

حاجی پور به  جمع‌آوری زباله‌های خشک توسط  پیمانکاران بخش رفت‌وروب اشاره و گفت: از ابتدای دی‌ماه سال جاری جمع‌آوری زباله‌های خشک در سطح رشت انجام خواهد شد.

وی بابیان اینکه با جمع‌آوری زباله خشک کاهش حجم ورود زباله به سراوان اتفاق خواهد افتاد افزود: این مبحث منابع اقتصادی برای شهرداری رشت ایجاد خواهد کرد.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورا نیز اظهار کرد: انتظار داریم از ابتدای دی‌ماه شاهد جمع‌آوری زباله خشک به‌طور منظم باشیم.

مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری رشت نیز در این جلسه اظهار کرد: تعدادی از کارکنان سد معبر شهرداری رشت در قالب قراردادهای رفت‌وروب جذب‌شده‌اند و پیمانکاران این بخش حقوق آنان را پرداخت می‌کنند اما مدتی است که اضافه‌کاری آنان قطع‌شده است.

مجتبی شهرستانی گفت: از نیروهای سد معبر در طول ساعات صبح و عصر استفاده می‌شود و انتظار داریم اضافه‌کاری آنان پرداخت شود.
مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری رشت نیز اظهار کرد: در حیطه اقدامات  پسماند نیازمند یک نظام ارزیابی هستیم و باید به‌صورت ماهیانه و سالیانه  فرم ارزیابی برای پسماند تهیه شود تا شرکت‌ها به لحاظ کیفی هم موردبررسی قرار بگیرند.

 حامد بشردانش بیان کرد: در برطرف کردن مشکلات مالی همراه پیمانکاران هستیم اما نباید نسبت به  مباحث کیفی بی‌توجه باشیم.

رئیس کمیسیون بهداشت نیز در این جلسه خواستار پرداخت به‌موقع مطالبات پاکبانان شهرداری رشت شد و گفت: پرداخت حقوق آبان ماه پاکبانان به‌واسطه نزدیک شدن به شب‌های یلدا باید در اولویت قرار بگیرد.

شیرزاد در خصوص بیمه کارگران رفت‌وروب افزود: نباید بیمه‌های کارگری به‌صورت عادی ارائه شود و با توجه به حجم کارها و مشکلات، باید در زمره مشاغل سخت قرار بگیرند، اخیراً شهردار رشت اعلام کرد که مطالبات تأمین اجتماعی در حال پرداخت است.

وی با اشاره به ایام‌الله دهه مبارک فجر تصریح کرد: کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورا با همکاری پیمانکاران در ایام مبارک فجر اقدام به برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی کارگران رفت‌وروب و فضای سبز خواهد کرد و ان شاالله خدمات رفاهی و امنیت شغلی برای کارگران توسط پیمانکاران و سازمان پسماند فراهم گردد.

شیرزاد در خصوص درگیری یکی از دست‌فروشان رشت خواستار توضیح مجتبی شهرستانی مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری رشت شد.

مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری رشت نیز اظهار کرد: سد معبر شهرداری رشت در آن درگیری نقشی نداشته و تمامی خودروهای سد معبر دارای بغل نویس بوده و شهرداری اصلاً خودروی پیکان وانت ندارد.

مجتبی شهرستانی گفت: برای کارکنان سد معبر دوره‌های آموزشی متعددی برگزار نموده‌ایم و یکی از دلایل کاهش تنش‌ها در سد معبر شهرداری رشت ابلاغی است که طی آن به مستندسازی درگیری‌ها اشاره‌شده است.

شیرزاد رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورا نیز بابیان اینکه در رابطه با سد معبر اخلاق و رأفت اسلامی رعایت شود افزود: نباید به‌گونه‌ای عمل کرد که حقی پایمال گردد.

وی به سهمیه شیر پاکبانان اشاره و تصریح کرد: دادن کارت هدیه به کارگران بخش رفت‌وروب و فضای به مناسبت روز کارگر و… باید موردتوجه قرار بگیرد.

بشردانش مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری رشت نیز در خصوص آماده‌سازی چارت عملیاتی ستاد بحران شهرداری رشت اظهار کرد:  حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد خودروهای این واحد تجهیز شده‌اند و شهرداری‌های مناطق در حال عقد قرارداد با صاحبان خودروی سنگین در بخش خصوصی به‌منظور استفاده از آنان در مواقع بحرانی هستند.

وی گفت: کارگران به‌منظور فعالیت در سوز و سرمای هوا باید حتماً البسه و غذای مناسب در اختیارشان قرار بگیرد و جمع‌آوری زباله در ایام برف نباید تبدیل به بحران شود.

فارس

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.