کد خبر : 81599
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۸:۰۱
-

اختصاصی/تنها طلبه جانباز هفتاد درصد گیلانی دفاع مقدس:

خودمحوری،جایگزین خدا محوری شده است

خودمحوری،جایگزین خدا محوری شده است

گیلان تایمز: چهره ای آرام دارد.در جنگ بوده، ترکش های هشت سال دفاع مقدس و حادثه تروریستی در عرفه کربلا و بوی خمپاره و خاک و دوستان شهیدش در لایه لایه های وجودش باقی مانده. تنها طلبه جانباز هفتاد درصد گیلانی دفاع مقدس است، اما لب باز نمی کند به گفتن و … سراسر آرامش

گیلان تایمز:

چهره ای آرام دارد.در جنگ بوده، ترکش های هشت سال دفاع مقدس و حادثه تروریستی در عرفه کربلا و بوی خمپاره و خاک و دوستان شهیدش در لایه لایه های وجودش باقی مانده. تنها طلبه جانباز هفتاد درصد گیلانی دفاع مقدس است، اما لب باز نمی کند به گفتن و …
سراسر آرامش است و تشنه آموختن دانسته هایش به دیگران.
آنچه پیش رو دارید ماحصل گفتگو با مردی است که از پایه گذاراران شجره طیبه صالحین بسیج وسالیانی معاون تعلیم و تربیت بسیجیان سپاه قدس گیلان درکنارسردارهامون محمدی از فرماندهان مستشاری این روزها و روزهای سخت تر در کشور برادر، سوریه بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدحسن حسن زاده فومنی مضافاً بر این، همسر طلبه شهیده ی عرفه کربلا بانو زهرا دقیقی و مسوول موسسه فرهنگی تربیتی منتظران مصلح (عج) گیلان و از دغدغه مندان مخلص نونهالان، نوجوان و جوانان این مرز و بوم در انتقال مفاهیم صحیح اسلام، انقلاب، و دفاع مقدس در مقابله با جنگ نرم دشمن است.
توفیقی شد تا دقایقی پای صحبت و نصایح ایشان بنشینیم و خیلی خودمانی از او حرف هایی بشنویم.
از ایشان خواستم تا برای آشنایی بیشتر مردم، خاصه جوانان و نوجوانان، کمی از انقلاب و اسلام عزیز برای مان بیشتر بگویند.
حجت الاسلام حسن زاده فومنی گفت: دین اسلام کامل ترین دین و بنا به توصیه همه انبیاء الهی که آمده بودند، پیامبر ما پیامبر خاتم و دین اسلام، دین پایانی و کامل ترین دین از ادیان الهی خواهد بود.
با کمی دقت متوجه می شویم که وقتی از پیامبر اسلام (ص) بعنوان« ختم رسل» یاد شده،چه معنی می دهد؟یعنی حضرت محمد(ص)آخرین پیامبر خدا است و بعد از او پیامبری،نخواهد آمد. و این عنایت الهی در نصب بهترین های از اشرف مخلوقات، یعنی انسان، تا آخرین لحظه برپا بودن دنیآ، از روی کره زمین دریغ نخواهد شد و به کلام عامیانه تر یعنی زمین هیچوقت خالی از حجت و ولی خدا نخواهد بود،لذا پس از نبی مکرم اسلام، امیرالمؤمنین و ائمه بعد او علیهم السلام و زمان حاظر، امام زمان مهدی موعود(عج)، حجت خدا بر ما، جهت الگوی بهتر و هادیان طریق، بوده و هستند.
اصول و احکام دین از طریق ائمه(ع)برای هدایت و رشد بشر ابلاغ و ترویج شد و آنچه که شرع، حکم می کند،مسلما عقل نیز آن را می پذیرد.
انسان آنچه را که می شنود می تواند از طریق «تفکر» و« تعقل» به درستی یا نادرستی آن پی ببرد.لذا در بسیاری از موارد انسان، حتی اگر به شرع اعتقادی نداشته باشد، پیامبر درون و عقل او تایید می کند که کار خوب، خوب، و کار بد،بد و نتایج عملکردی و فردی افراد در گفتار، رفتار و کردار، تأثیر بر اجتماع در خوب شدن و یا بد شدن فضای جامعه خواهد داشت.
خداوند،پس از آفرینش انسان و ورودش به کره خاکی،او را،رها نکرده و نخواهد کرد.از بشر خواسته تا با اطاعت از او و الگوهای ارائه شده اش(پیامبران و ائمه هدی علیهم السلام و فقهای از مجتهدین در زمان غیبت)، در مسیر رستگاری قرار گرفته و راه و رسم زندگی صحیح را بیآموزند.
ایشان در ادامه گفتند؛خدای بزرگ با فرستادن« قرآن» حجت را بر بشر، تمام کرده و انسان را به باور عقلی رسانده است که هرکس از او اطاعت و یاری اش کند، مسلما خداوند او را یاری کرده و تنها نخواهد گذاشت.
از این طلبه جانباز و یادگار دفاع مقدس و مجروح حادثه تروریستی تکفیری ها خواستیم تا برای مان ملموس تر و‌مصداقی از آثار خدا باوری و خدا محوری در دوران جنگ تحمیلی بگوید که اشاره ای نمود به فتح خرمشهر و گفت:چه کسی باور می کرد که در آزاد سازی خرمشهر، رزمندگان اسلام در برابر دشمنان تا دندان مسلح به پیروزی رسیده و بتوانند خرمشهر را آزاد کنند؟!.
چونکه رزمندگان مخلص و بی ادعا در آن زمان، گوش به فرمان امام خمینی «ره»بودند. امامی که با تهذیب نفس ۶۰ساله خویش، جز برای رضای خدا حرف نمی زد و وقتی با همان خودسازی درون اعتماد مردم را در پیروزی انقلاب به خویش جذب کرده بود، در زمان حمله استکبار جهانی بواسطه رژیم بعثی عراق به ایران اسلامی و اشغال بخشی از کشورمان از جمله خرمشهر مواجه می شود فرمان آزاد سازی خرمشهر صادر نمود و وقتی سربازان و بسیجیان مخلصش اقدام به آزادی خرمشهر می کنند و خبر آزاد سازی خرمشهر به امام رسانده می شود، امام خمینی )ره(جمله تاریخی و همیشه تاریخ، ماندگار «خرمشهر را خدا آزاد کرد» را می‌فرماید. یعنی این پیروزی ها، نتیجه با خدا بودن، برای رضای خدا حرف زدن و برای رضا خدا، عمل کردن است.
از ایشان بعنوان یادگار دفاع مقدس و کسی که بارها در دفاع مقدس مجروح شده و علاوه برمجروحیت درحادثه تروریستی عرفه کربلا، همراه با فرزندانش شاهد شهادت همسر طلبه اش بوده است، پرسیدیم چرا عده ای از مسئولان با اینکه ادعای مسلمانی و سابقه انقلابی دارند ولی در عملکرد خویش، موجب بدبینی و ناامیدی ملت می شوند؟!
ایشان گفتند:همانگونه که اسلام به ذات خود ندارد عیبی، انقلاب اسلامی نیز چنین است. تا بوده چنین بوده و این تکرار تاریخ است که به ما فهمانده، نباید خوشبین به حال ظاهر افراد بود، بلکه بفرموده امام خمینی )ره( میزان حال فعلی افراد است.
عملکرد مسئولان، نتیجه انتخاب صحیح و یا غیر صحیح خودمان است.مگر بارها، رهبر معظم انقلاب نفرمودند با بصیرت اقدام کنید و اگر نمیشناسید، اعتماد کنید به بزرگان قابل احترام و کسانیکه خدامحورند؟!
متأسفانه از آموزه های دینی، بخاطر اشخاصی که باب میل شخصی مان نیستند، دور شده ایم!، والا اگر بر اساس رهنمودهای دینی که امروز یقیناً در فرمایشات امام خامنه ای عزیز روشن و هویدا ست، عمل کنیم و مسئولان در تراز انقلاب و شأن ملت امتحان پس داده ایران، انتخاب کنیم، به یقین عوض یأس و ناامیدی ملت، شاید یأس و اضمحلال دشمن همیشه ناامید خواهیم شد.
از حجت‌الاسلام حسن زاده فومنی در مورد مقوله امر بمعروف و نهی از منکر و چگونگی برخورد با بدحجابی عده ای از شهروندان پرسیدیم که گفتند:امر به معروف و نهی از منکر و حجاب نیز مثل نماز، روزه، حج، خمس، زکات و… جزء واجبات و ضروریات غیر قابل انکار شرع مقدس اسلام بوده و انکار ضروریات دین، خلاف عقل است، چون حکمت و فلسفه واجبات و ضروریات دین، برکات فردی انسان ها به تقویت سلامت و امنیت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی جامعه خواهد رسید که همه از منافع آن بهره مند خواهیم شد و اگر بی دقت و توجه به انجام این فرائض الهی و تارک آن شدیم، امیرالمؤمنین علیه السلام نهیب مان زده که؛ فیولی علیکم شرارکم ثم تدعون، فلا یستجاب لکم. (اشرار از بین شما بر شما مسلط شده و دیگه دعاهاتونم مستجاب نمیشود).
حتماً دقت دارید که استجابت دعا، مثل چک کشیدن میماند که اگر حساب مون خالی باشد، چک کشیدن موجب وهن و تمسخر خواهد بود.
و اما در مورد وضعیت حجاب و عفاف، وظیفه اصلی با خانواده و حفظ امنیت اجتماعی در مرحله بعدی، الزاماً بعهده مسئولین و متولیان امر است.

 

خانواده از این جهت وظیفه دارد که مسئولیت تربیت و اسم و رسم فرزندان شان بنام آنان است و لذا اگر از طفولیت، فرزندان خویش را آشنا و رهنمون عملی بسوی عفت و حیا کنند یقیناً به وظایف خویش عمل کرده و خطرات از آسیب های اجتماعی کمتر خواهد شد زیرا که باور عقلی مان است هر انسان عفیفی، به یقین محجبه است و غیر حجاب، منتخب او نخواهد بود.
و اما در مورد وظایف مسئولین، عرض ما بر این است که اگر بنا به هر دلیلی خانواده ها نخواستند و یا نتوانستند به وظایف خویش عمل کنند، وظیفه مسئولان و متولیان کشورمان بر اساس اصول مصرح قانون اساسی بر این است که نسبت به کسانی که تظاهر به انجام منکرات دارند، برخورد بازدارنده داشته باشند.
حرکت خوب و پسندیده نیروی انتظامی در قالب طرح ناظر، یکی از بهترین شیوه های اجرایی برخورد با رانندگان متخلف حمل بی حجاب، سگ گردی و…، مغازه داران متخلف در امر ارائه لباس های مبتذل و…، خواهد بود که امیدواریم با انتخاب مجریان متقی و ارائه آموزش های لازم، کمکی شود در راستای مراحل بعدی تحقق دستورات ولی فقیه زمان که فرموده اند: تذکر لسانی، پیام مهربانی، وظیفه همگانی.
از مسئول مؤسسه فرهنگی تربیتی منتظران مصلح عج، پرسیدیم برای ملتی که بفرموده رهبر کبیرانقلاب (ره) از ملت حجاج در عهد پیامبر اسلام بهترند چه پیام مشخصی نسبت به حوادث و مشکلات موجود فرهنگی، اقتصادی دارید؟!
ایشان گفتند:حواله تان می دهم به سخنی حکیمانه از همان بنیانگزارانقلاب کبیری که شما در سؤال تان اشاره کردید. به صف ملت مان از زبان او،امام خمینی در سخنان حکیمانه و آینده نگرش فرموده: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت تان آسیبی نرسد.
به نظرم بهترین از این، راه کاری نداریم. ما باید در همه سطوح به کسانی رای دهیم که هماهنگ و حرف گوش کن کسی باشند که مدعیان ابرقدرتی دنیآ در مقابل او و فرامین و‌پیش بینی هایش سر تعظیم فرود آورده اند.
مگر ما برای مسایل دنیوی از متخصصان و اهل فن مثل مهندس برق، ساختمان و…، مشاوره نمی گیریم ، پس چرا برای آخرتی که محصول دنیآی ماست، به اهلش مراجعه نکنیم؟ در چنین شرایطی که تمام اجانب و دشمنان داخلی و خارجی ایران اسلامی، هم و غم خویش، بر این گذاشته اند که ملت اصیل و نجیب ایران را ازاصالت خویش تهی و دور کنند، عقل حکم می کند که از ولی و سرپرستی که از ما برتر و از ولی مطلق خدا امام زمان ارواحنا فداه پایین تراست، تبعیت کنیم.
امروز و در زمان غیبت ولی خدا، رهبرمعظم انقلاب اسلامی ایران، ناجی این ملت است. زیرا که برای همه ثابت شده است که او فردی است با درایت و آینده نگری در مواقع مختلف.
رهبری حکیم و فرزانه که در بیانات روشنگرایانه و ارائه راهکارهای ارزشمند، غیر از سربلندی و عزت، برای مردم ایران در داخل و خارج از مرزهای کشور چیز دیگری به ارمغان نیآورده است.
سفارش پایانی تان چیست ؟!
یکی از مشکلات حاضر، جایگزینی خودمحوری به جای خدا محوری است.
با اینکه حضرت آقا بعنوان حجت شرعی ما، بارها سفارش به کرسی های آزاد اندیشی، هیئات اندیشه ورز و… کرده و خواسته اند که تفهیم مان کنند جهت گام نهادن به سمت خرد ورزی های ناشی از هم اندیشی، بزرگتر محوری، استفاده بهینه ی از تجارت مثبت و منفی خودی های از انقلاب! اما متأسفانه شاهد تفکرات تک محوری، راه اندازی تشکل ها موازی و رقابتی و بعضاً عوض اینکه حافظ هم باشیم تا مستوجب برکات یدالله مع الجماعه باشیم!، دنبال حذف رفقای انقلابی و ارزشی خویش شویم!
لذا باید به باور برسیم که با تمسک به قرآن و توسل به اهل بیت علیهم السلام و اطاعت بی چون و چرا از فرامین رهبری، شاهد رفع بسیاری از مشکلات موجود که ناشی از ضعف اعتقادات فرهنگی تربیتی مان می باشد خواهیم بود و تأکید می کنم که شرط لازم، این است که ماهم مثل افراد بی بصیر بجای خدامحوری، خودمحور نگردیم ان شاءالله.

گزارش: مژگان شفاعتی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.