کد خبر : 86388
تاریخ انتشار : شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
-

اختصاصی/علیرضا دلشاد، یکی از تولید کنندگان پوشاک رشت:

حمایت از قشرتولید کننده،ضروری است

حمایت از قشرتولید کننده،ضروری است

گیلان تایمز: علیرضا دلشاد، یکی از تولید کنندگان پوشاک است که اکثر تولیداتش با دستهای هنرمند خودش و کارگرانش وارد بازار شهر رشت و شهرستان های مختلف می شود. وی در خصوص چگونگی وارد شدن به عرصه پوشاک گفت: از سال ۷۰ با هنر خیاطی وارد عرصه تولیدکنندگان پوشاک شدم.در ابتدا با شاگردی،کارگری شروع کردم

گیلان تایمز:

علیرضا دلشاد، یکی از تولید کنندگان پوشاک است که اکثر تولیداتش با دستهای هنرمند خودش و کارگرانش وارد بازار شهر رشت و شهرستان های مختلف می شود.

وی در خصوص چگونگی وارد شدن به عرصه پوشاک گفت: از سال ۷۰ با هنر خیاطی وارد عرصه تولیدکنندگان پوشاک شدم.در ابتدا با شاگردی،کارگری شروع کردم و در آن زمان، دوخت کت و دامن زنانه و لباس بچگانه،شلوار،سارافون در اولویت کار ما بود.

وی ادامه داد:بیشتر پارچه های مورد استفاده در آن زمان،ایرانی و از  تولیدات کارخانه های داخلی همچون شرکت ایران پوپلین و شرکت پوشش بود،البته در کنار پارچه های ایرانی از انواع پارچه های خارجی نیز استفاده می شد.

دلشاد افزود: در سال ۱۳۷۶ مستقل شده و کارگاهی را اجاره و با ۳ دستگاه چرخ خیاطی و ۳ نفر کارگر،فعالیت خود را در این عرصه ادامه دادم.

وی افزود: از سال ۸۰تا۸۴ کم کم به کارم وسعت داده و علاوه بر افزایش تعداد چرخ خیاطی،بر تعداد افراد شاغل در کارگاه نیز اضافه شد.

وی اضافه کرد: در سال ۸۸تصمیم گرفتم،فروشگاه عرضه پوشاک،راه اندازی کنم.لذا سرمایه ۷۰الی۸۰ میلیون تومان که آورده شخصی خودم بود را برای عملی شدن این تصمیم،اختصاص دادم.

دلشاد خاطرنشان کرد: مدتی پس از آغاز به کار فروشگاه،با دوران تحریم و تورم و رکود اقتصادی کشور مواجه شده و نتوانستم جوابگوی هزینه های سنگین بوده و در نهایت متضرر شده و فروشگاه تعطیل شد.

این تولید کننده پوشاک رشت،ضمن ابراز نگرانی از تعطیل شدن فروشگاه عرضه پوشاک،افزود:با تعطیلی فروشگاه،نیروهای شاغل،بیکار شده و کسی هم جوابگوی ضرر و زیان من نشد و اتحادیه صنف پوشاک هم دراین راستا فقط سکوت کرد.

وی خاطر نشان کرد: در حالیکه ما جواز فعالیت داشتیم نه اتحادیه صنف پوشاک و نه سازمان صنعت،معدن و تجارت جوابگوی ضررو زیان من و تعدادی دیگر از همکاران  نشد‌.قرار بود اتحادیه با نظرسازمان صنعت،معدن و تجارت به تولید کنندگان پوشاک وام پرداخت کند و در این میان تعدادی از همکاران از این وام بهره بردند و تعدادی دیگر مثل من ،تاکنون موفق به دریافت وام مذکور نشده ایم .

وی  ادامه داد: به ما اعلام کردند یکی از شرایط دریافت وام مذکور این است که  ۵ کارگر بیمه شده معرفی کنید، تا وام ۵۰ میلیونی با بهره ۴ درصد به شما تعلق گیرد.عده ای با استفاده از رانت و پارتی موفق به  دریافت وام شدند و هنوز پرونده ما در اتحادیه است و خبری از پرداخت وام نیست‌.

این تولید کننده پوشاک رشت اذعان داشت: اتحادیه صنف پوشاک رشت تاکنون اقدام مفید و موثری برای اعضاء انجام نداده است‌.به یاد دارم در زمان جنگ،اتحادیه  صنف پوشاک نفت و چرخ خیاطی و ابزار آلات به اعضاء می داد ولی سال هاست که اتحادیه در این راستا عملکرد مثبتی نداشته است.

دلشاد،از ادامه روند عدم حمایت از تولیدکنندگان به ویژه تولید کننده پوشاک ابراز نارضایتی کرد و گفت: تولید کنندگان کشور در عرصه های مختلف، سبب چرخش و حرکت چرخ اقتصادی جامعه هستند،لذا حمایت از این قشر ضروری است.

وی ادامه داد:اتحادیه صنف پوشاک رشت سالیانه با توجه به درجه یک یا دو بودن مجوز فعالیت مبلغ ۱۰۰الی۳۰۰ هزار تومان عوارض دریافت می کند.

وی تصریح کرد:۳سال پیش که رییس جدید صنف پوشاک رشت،تعیین شد،اعضاء طی نشستی با وی،خواستار حمایت و اختصاص بسته حمایتی از دولت شدند که پیشنهاد تقاضای وام تولید تا سقف ۱۰۰میلیون تومان مورد توافق قرار گرفت،اما هنوز پس از گذشت ۳ سال اقدامات اجرایی در این خصوص بعمل نیامده است.

وی گفت: اتحادیه مسوولیتی در قبال اعضاء بیش از  ۸۰۰ نفره خود ندارد.

این تولید کننده پوشاک راهکار برون رفت از مشکلات فعلی  را در حمایت اتحادیه از اعضاء عنوان کرد و افزود: اتحادیه با اختصاص وام، اعطاء ابزار کار و مواد اولیه برای تولید و … که در این سال ها میسر  نبوده است، می تواند موجبات دلگرمی اعضاء را فراهم آورد.

وی اضافه کرد: تولید کننده باید توانمند در عرصه تولید ظاهر شود و این توانمندی علاوه بر تخصص و هنر تولید کننده به حمایت اتحادیه و مسوولین بستگی دارد.اتحادیه ای که برای افزایش تعداد اعضاء مجوز صادر می کند ،تا عوارض دریافت کند،آیا می تواند رنج و عذاب تولید کننده واقعی را درک کند؟

دلشاد خاطر نشان کرد: اتحادیه صنف پوشاک رشت علاوه بر دریافت عوارض سالانه از اعضاء جدید در بدو ورود، مبلغ ۷۰۰تا یک میلیون تومان بابت ورود عضو جدید  به اتحادیه ،دریافت می کند.حال سوال اینجاست،اتحادیه ای که درآمد خوبی از اعضاء دارد،چرا خدمات خوبی ارائه نمی دهد؟ مبالغ دریافتی از اعضاء کجا و صرف چه کاری می شود؟

وی اظهار داشت:در سال رونق تولید،درخواست ما از مسوولین این است که از مشکلات تولید کننده کاسته تا این قشر با آرامش بیشتری در عرصه تولید ملی و داخلی مشارکت داشته باشند.

گزارش: مژگان شفاعتی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.