کد خبر : 78238
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
-

اختصاصی/حقوقدانی که بازیگر شد

اختصاصی/حقوقدانی که بازیگر شد

گیلان تایمز/  آیلین دایمی بانوی هنرمند و حقوقدان گیلانی ۲۵ مرداد ۱۳۶۴ در شهر رشت متولد شد و در مقطع کارشناسی رشته حقوق؛ مقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق جزا و جرم شناسی به تحصیل پرداخته است و در حال حاضر دانشجوی مقطع دکتری رشته کیفر شناسی و جرم شناسی است . وی به عنوان یک خانم

گیلان تایمز آیلین دایمی بانوی هنرمند و حقوقدان گیلانی ۲۵ مرداد ۱۳۶۴ در شهر رشت متولد شد و در مقطع کارشناسی رشته حقوق؛ مقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق جزا و جرم شناسی به تحصیل پرداخته است و در حال حاضر دانشجوی مقطع دکتری رشته کیفر شناسی و جرم شناسی است .

وی به عنوان یک خانم وکیل در شغل وکالت فعالیت می کند و در کنار آن به تدریس در دانشگاه مشغول است اما عشق به هنر باعث این شده است با تمام درگیری های کاری زمانی را هم به هنر و حرفه بازیگری اختصاص دهد .

۱_ چرا رشته حقوق را انتخاب کردید؟

به این دلیل که از کودکی به این رشته علاقه مند بودم و معتقدم خانم های ما باید در جامعه از حق و حقوق خودشان مطلع باشند و علاوه بر این می توانند با آگاهی به هم نوع خودشان کمک کنند و جامعه نیازمند به این هست در چنین مشاغلی خانم ها در آن ورود کنند و احساس می کنم چون خانم ها در هر جایی که ورود می کنند دقیق تر کارشان را انجام می دهند می توانند موفق تر هم باشند.

۲_ چگونه و چرا کار بازیگری را شروع کردید ؟

من از سال ۱۳۹۲ با سریال خط به کارگردانی عباس رنجبر به صورت رسمی به تلویزیون ایران و شبکه سوم ورود کردم اما قبل از آن از سال ۱۳۹۰ کار تاتر انجام می دادم و سال ۱۳۸۹ هم یک دوره کوتاه کلاس بازیگری را گذراندم و کار بازیگری را بیشتر با تجربه گذراندم نه آکادمیک اما به صورت یک حرفه دوم برایم به وجود آمد.

و دلیل چرایی ماجرا این بود که به شخصه فرد تنوع طلبی هستم و زندگی روزمره نمی تواند من را قانع کند احساس می کنم بازیگری این فرصت را به من می دهد که فضاها و شخصیت های مختلفی را تجربه کنم و این موضوع خیلی برای من هیجان انگیز هست زیرا از طرفی هم عمر آدمی کوتاه است و انسان خیلی زمان تجربه کردن همه چیز را ندارد.

هنگامی که من در دنیای بازیگری در یک موقعیت یا کاراکتری ایفای نقش می کنم یک همزاد پنداری نزدیکی بین من با آن کاراکتر داستان به وجود می آید و این سبب می شود من برای مدت کوتاهی هم که شده آن کاراکتر را زندگی کنم و این خود بسیار هیجان انگیز است .

۳_ آیا حقوق، وکالت، تدریس در دانشگاه و فعالیت در هنر به خصوص بازیگری ارتباطی با هم دارند؟

باید بگویم بله و صد در صد زیراشغل ما یک شغل قانونمند و خشک است و به نظر من هر فردی از لحاظ شخصیتی ظرفیت ها و ابعاد مختلفی دارد که باید به آن پرداخته شود یکی از آن ظرفیت ها ظرفیت انضباطی و قانونمند بودن است که ما در مسیر حرفه ای کار خودمان آن را تجربه می کنیم و به هر حال موکل های مختلفی که به دفتر من رجوع می کنند سبب این می شود من پرونده های مختلفی را ببینم که در این مسیر درد های مختلفی هم اینجا جا گذاشته می شود و اگر ما این فرصت را نداشته باشیم که خود را تخلیه روانی بکنیم صرفا فقط در یک بعد زندگی رشد می کنیم .

به عقیده من بازیگری حداقل این فرصت را به من می دهد که وقتی در صحنه در حال ضبط یک کار هستم فارغ از تمام دغدغه ها یک آدم جدید را تجربه کنم که می تواند ظرفیت های مختلف از ذهن و توانمندی های خودش را نشان بدهد که این نمی تواند بی ربط باشد و جدای از این تلویزیون و سینمای ایران در حال تبدیل شدن به یک صنعت است و به این احتیاج دارد که اگر بخواهد مخاطبان خود را جذب کند باید بروز باشد و در حال حاضر عمده مسایلی که دارد در تلویزیون ساخته می شود مسایل روزمره خانواده هایی است که به نوعی با مشکلات قانونی سر و کار پیدا می کنند و باید در این بخش ها از متخصصان مرتبط با آن مسله هم استفاده شود.

اگر ما می خواهیم یک اثری با کیفیت الف ارایه بدهیم علاوه بر تجهیزات و عوامل خوب و حرفه ای نیازمند به اطلاعات محتوایی خوبی هم هستیم یعنی اثر تولیدی باید اطلاعات محتوایی خوبی را به مخاطب منتقل کند و به همین دلیل قصه من را خیلی جذب می کند و انتخاب آثارم بیشتر بر اساس کیفیت محتوایی اثر است و کارهایی که در آن نقشی را ایفا می کنم عمدتا موضوعیت جنایی داشته است که می توانم با آن نقش ارتباط نزدیکی را هم ایجاد کنم و اگر در این بین نقص حقوقی هم مشاهده کنم حتما به نویسنده و کارگردان کار تذکر می دهم.

۴_ دوست دارید در کدام حرفه فعال تر باشید ؟

قطعا اگر روزی قرار باشد انتخاب کنم دانشگاه را با تمام سختی های خودش انتخاب می کنم زیرا زمانی را که در کلاس های درسم هستم تمام دنیا را فراموش می کنم و این بهترین اتفاق و فرصت هست .

برای یک انسان لذتی بالاتر از این نیست که علمی را به فرد دیگری آموزش دهد .

۵_ دوست دارید چه نقشی را بازی کنید که تا به امروز در آن موقعیت قرار نگرفته اید ؟

خیلی خیلی دوست دارم در یک کاراکتر تاریخی ایفای نقش کنم دلم می خواهد اگر یک داستان تاریخی ساخته می شود یکی از کاراکتر های زنان تاریخی که در ایران وجود داشته است را بازی کنم .

۶_ بازیگر مورد علاقه شما ؟

البته همه کسانی که پرکارند موفق هستند ولی به شخصه معتقدم کسی که مراحل پیشرفت را طی کرده است خیلی برجسته تراز کسی است که همیشه موفق بوده است برای همین من ب ه رشد پلکانی افراد خیلی اعتقاد دارم و سرکار خانم پریناز ایزدیار یکی از افرادی هستند که در تلویزیون و سینما یک رشد خیلی خوبی را داشته اند و هنگامی که آثار ایشان را از بدو ورود تا به امروز مقایسه می کنیم با توجه به ایفای نقششان در کاراکتر های مختلف می بینیم که واقعا جای تقدیر دارند چرا که می شود پیشرفت را در ایشان دید و همچنین سرکار خانم سحر دولتشاهی .

۷_ در حوزه وکالت و تدریس اسطوره شما کیست ؟

در حوزه وکالت نمی توانم نظری بدهم به این دلیل که همه وکلا از همکاران من هستند و برایم قابل احترام هستند اما در حوزه تدریس ما اساتید برجسته و بزرگی را در ایران داریم که دانشجوهای خیلی خوبی تربیت کردند و مسیر حرفه ای خیلی از من و ما ها را تغییر دادند و من هم از این قاعده مستثنی نبودم بنده ارادت خاصی را به استاد مرحومم دکتر صالح ولیدی از جرم شناسان خیلی خوب ایران داشتم و همچنین جناب آقای دکتر رشادتی از اساتید من بودند که مسیر حرفه ای من را تغییر دادند و از ایشان سپاس گزارم .

بنده سرکار خانم عظیم زاده را به عنوان یک بانوی موفق قبول دارم و برای سرکار خانم دکتر عباچی احترام خیلی ویژه ای قایل هستم .

۸_ آیا تاهل تاثیری بر روند فعالیت شما داشته است ؟

قاعدتا تاهل بر فعالیت زندگی همه تاثیر گذار است اما در زندگی شخصی ما این قاعده کمی متفاوت بوده به جهت این که همسر من از یک خانواده هنری هستند و خب ایشان از کودکی زمانی که ۱۳ سال داشتند وارد حرفه تلویزیون و سینما شدند و به نوعی زندگی خانوادگیشان مدلی بوده که این مسایل برایشان جا افتاده تر نسبت به سایر خانواده ها بوده است و خب همسرم از فردای عروسیمان ۴۰ روز سر فیلمبرداری در استان اصفهان بودند وپس از آن سه روز بودند و ۲ ماه و نیم سر یک پروژه دیگری بودند ما مدتی را که با هم هستیم بسیار محدود است اما زمانی که با هم هستیم درک متقابلمان خیلی زیاد هست.

۹_ با همسرتان چگونه آشنا شدید ؟

آشنایی من با همسرم در فضای سینما بود یکی از دستیاران کارگردان جناب آقای کشاورز از دوستان مشترک ما بودند که برای یک کاری ما را به هم معرفی کردند همسر بنده هم در آن پروژه بود اما نکته جالب ماجرا این بود که قسمت نشد من در آن کار باشم اما آنجا باب آشنایی من و همسرم بود .

۱۰_ آیا همسرتان با فعالیت شما موافق هستند ؟

قطعا موافق هستند فکر می کنم هر مرد باهوشی با فعالیت خانم خود موافق است زیرا وقتی خانم فعالیت اجتماعی داشته باشد قطعا از همسرش درک متقابل بیشتری دارد .

۱۱_ با توجه به این همه فعالیت کارهای منزل را چه کسی انجام می دهد ؟

همسرم البته خودم خیلی کمک می کنم و نکته قابل توجه این است که هر دو انسان های به شدت تمییزی هستیم و به شدت در خانه ما هرکسی کار خود را انجام می دهد یعنی من تا حالا هیچ کار شخصی برای همسرم انجام نداده ام حتی اتو کشیدن یک پیراهن همسرم همه کارهای شخصی را خودش انجام می دهد و بزرگترین کاری که انجام می دهد این است که خانه را کثیف نمی کند و روز های جمعه معمولا به اتفاق هم خانه را تمییز می کنیم اما خارج از آن هم هر کس به شخصه نظافت خودش را رعایت می کند و فرزند هم نداریم و خانه همیشه تمییز است .

۱۲_ بهترین و بدترین خاطره دوران کاریتان چیست ؟

بهترین اتفاق دوران کاری من آشنایی با همسرم بود چون هنوز آن لحظه ای که همسرم را برای اولین بار دیدم در ذهنم برایم یادآوری می شود.

بدترین اتفاق هم در سریال برنا یکی از عوامل سر کار فوت شدند که بسیار ناراحت کننده بود .

۱۳_ علت موفقیت شما در خانواده و کار چه کسانی هستند ؟

من خودم را موفق نمی دانم چون هنوز به ایده آل ذهنم نرسیده ام و به نظر من اگر کسی بخواهد موفق باشد باید یک بستر خانوادگی خوبی داشته باشد یعنی حتما باید یک آرامش نسبی از اطرافیان دریافت کند و خدا را شکر من این خانواده را دارم و قسمت بزرگتر این ماجرا فکر می کنم بخاطر انتخاب های دوره نوجوانی من است یعنی انتخاب نوع دوستانی که داشته ام کتاب هایی که می خواندم و حضورم در مکان ها و موقعیت های مختلف و همه این عوامل در رشد تاثیر گذار است .

۱۴_ این انرژی مثبت و حال خوب را از کجا در یافت می کنید که این همه فعال هستید ؟

واقعا می توانم بگویم از عشق به هستی وقتی که آدم تمام ذرات موجود در کاینات را دوست داشته باشد هر مقدار هم احساس خستگی بکند گذرا است وقتی آدم به هر چیزی عشق بدهد عشق می گیرد و من نسبت به زندگی عشق می دهم و عشق هم دریافت می کنم .

۱۵_ در خصوص فیلم برنا چه نظری دارید ؟

سریال برنا سریالی است که هنوز به روی آنتن نیامده است و قرار است به زودی در شبکه سوم سیما پخش شود واقعیت امر این است به دلیل هم زمان شدن این سریال با فعالیت دانشگاهی من و امتحانات دانشگاه شرایط سختی شد و قرار بود یک نقش کوتاه داشته باشم

اما این کاراکتر تبدیل شد به یک کاراکتر اصلی از آن جایی که من در این سریال نقش دخترخاله شخصیت اصلی یعنی برنا را داشتم و نقش یک وکیل را بازی می کنم چون تو مسیر حرفه ای من بود و از آنجایی که شغل من وکالت است اگر به صورت کلی یک نکته مثبت در خصوص آن بگویم فیلمنامه ای است که پشت آن امید است چرا که می خواهد به همه آدم ها بگوید کار وجود دارد منتهی این منیت آدم ها است که باعث می شود سال ها حتی بدون شغل و حرفه ای باشند و من خودم به شخصه تجربه کردم و اگر قرار باشد شما شغلی داشته باشید و درآمدی کسب کنید باید بلند پروازی های زیادی نکنید از ابتدا یاعلی بگویید و واقعا می توانید درآمد کسب کنید این سریال مشاغل مختلفی را در سطح ایران نشان می دهد و من فکر می کنم این سریال یک اطلاع رسانی خوبی است چرا که هدف فیلم باید ارتقا سطح اطلاعات عمومی مردم باشد .

۱۶_ در آینده چه کارهایی را از شما می بینیم ؟

من بخاطر مشغله ی زندگی ۳ سال است که دیگر کار تاتر انجام نمی دهم چون تاتر سختی های خودش را دارد من عاشق تاتر هستم و از تاتر شروع به کار کردم اما به این دلیل که تاتر تمرین زیادی را میطلبد و در نهایت باید مورد بازبینی قرار بگیرد تا مجوز اجرا کسب کند و ممکن است تمام تلاش و تمرین شما در بازبینی مورد قبول واقع نشود و برای من که دارم مشاغل مختلفی را اداره می کنم کار بسیار سختی است اما در کار تلویزیونی یک پیشنهاد دارم که فیلمنامه آن را تا قسمتی مطالعه کرده ام و به نظر بنده سریال موفقی خواهد بود و احتمال زیاد بخش اعظم آن هم در گیلان باشد .

۱۷_ به دستپخت خودتان چه نمره ای می دهید و عاشق دستپخت چه کسی هستید ؟

از نظر من دستپختم خیلی خوب نیست چون به غذا پختن علاقه مند نیستم ولی به پخت شیرینی و کیک به شدت علاقه مند هستم و می توانم کیک های چند طبقه و شیرینی های هیجان انگیز درست کنم اما دوستان و خانواده می گویند آشپزیم خیلی خوب است اما خودم خیلی علاقه مند نیستم و قطعا عاشق دستپخت مادرم هستم که متاسفانه خیلی وقت هم هست از آن محرومم .

۱۸_ جمله پایانی ؟

من واقعا از صمیم قلبم برای تمام جوانان این مملکت آرزوی امید و خوشبختی دارم به این دلیل که فکر می کنم هر شخصی که امید داشته باشد خوشبخت است و هر شخصی که امید نداشته باشد قطعا خوشبختی از آن روی بر می گرداند .

خبرنگار: علیرضا حسین زاده

 

 

 

گیلان تایمز حامی هنرمندان گیلان زمین

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.