کد خبر : 95189
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۹:۵۲
-

اختصاصی/حمید شوقی، رییس شورای اسلامی روستای چوکام:

تیر برق های چوبی ،کابل ها و سیم برق فرسوده، مشکلات زیادی را برای ساکنین روستا فراهم آورده است

تیر برق های چوبی ،کابل ها و سیم برق فرسوده، مشکلات زیادی را برای ساکنین روستا فراهم آورده است

گیلان تایمز: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، توسعه همه جانبه در شهرها و روستاها مورد توجه مسوولین قرار گرفت. و دراین میان توسعه عمران و آبادی در روستاها ازآن نظر که قطب تولیدی و اقتصادی کشور محسوب می شود،از اهمیت بیشتری برخوردار است. در روستاهای کشورمان با روی کار آمدن نهادی به نام “شورای اسلامی

گیلان تایمز:


پس از پیروزی انقلاب اسلامی، توسعه همه جانبه در شهرها و روستاها مورد توجه مسوولین قرار گرفت. و دراین میان توسعه عمران و آبادی در روستاها ازآن نظر که قطب تولیدی و اقتصادی کشور محسوب می شود،از اهمیت بیشتری برخوردار است.
در روستاهای کشورمان با روی کار آمدن نهادی به نام “شورای اسلامی روستا” و سازمانی مدنی و نیمه دولتی به نام “دهیاری” شاهد افزایش میزان خدمات و امکانات عمومی همچون آب ، برق، گاز،آسفالت و… بوده ایم.
اعضای شورا و دهیار هر روستا، با هماهنگی و تعامل با یکدیگرو مسوولین ادارات در شهرستان و استان مورد نظر، پیگیر مسائل و مشکلات روستاییان بوده و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نکرده و نخواهند کرد.
در این راستا رییس شورای روستای چوکام طی گفتگویی،ضمن معرفی این روستا، عملکرد شورا و دهیاری و مشکلات این روستا را تشریح کرده است که در ادامه می خوانید:
گیلان تایمز: لطفا خودتان را معرفی کنید.
حمید شوقی هستم، رییس شورای اسلامی روستای چوکام.
گیلان تایمز: در مورد روستای چوکام توضیحاتی ارائه نمایید.
حمید شوقی: دهستان چوکام یکی ازروستاهای بخش خمام شهرستان رشت است.این روستا حدود ۳ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت داشته و دارای ۱۴ روستا و مرکز آن روستای بالا محله چوکام است. این روستا دارای ۵ نفر اعضای شورای دائمی و دو نفرعضو علی البدل و یک نفر دهیار است.
اسامی اعضای شورا به شرح زیر است:


از سمت راست عکس بالا، خلیل پورتقی،حمید شوقی، حسین رهبر.
ردیف پایین از سمت راست،سیده صغری سیدی،مریم فدایی،هاجر سالخورده.
گیلان تایمز: اقدامات بعمل آمده در راستای توسعه شبکه برق روستا را تشریح کنید.
حمید شوقی: در چند کوچه ترانس برق ۱۰۰ وات به صورت جداگانه نصب شده که شامل کوچه های: اردشیر باقری، شهید داوود حیدری،برهانی، خیابان کشاورزاست.
عملیات بهسازی شبکه های برق درخیابان شهید شریفی پور،خیابان شهید یوسفی پور و کوچه شهید گلستانی در دست اقدام و در کوچه شهید عباس پور نیزاین اقدام به پایان رسیده است.
تعویض تیرهای برق چوبی و فرسوده که پس از گذشت ۴۰ سال از نصب ،فرسوده و شکسته شده است و همچنین تعویض سیم و کابل برق در کوچه شهید چمران، خیابان کشاورز،کوچه معین و … اجرایی گردیده است.
به شخصه از زحمات و پیگیری های رییس و کارکنان اداره برق خمام نهایت تشکرو قدر دانی را داریم که با ساکنین روستا در خصوص تعویض سیم ، کابل ، تیرهای برق فرسوده، نصب شبکه و ترانس برق جدید، نهایت همکاری را دارند. ولی از قول همکاری برای اختصاص کابل و تیربرق بیش از دو سال گذشته است.لذا روزیک شنبه هفته گذشته جهت پیگیری این مشکل در چند کوچه و خیابان روستا،شخصا به اداره برق شهرستان رشت مراجعه و با جوهری،رییس اداره برق خمام که آنجا حضور داشت، صحبت کردم و شکواییه و گلایه های مردم روستا را در این خصوص به وی انتقال دادم؛ ولی متاسفانه وی در جواب من گفت:”گلایه کنید،نمی شنوم.در چوکام اقداماتی بعمل آمده و این اقدامات ادامه دار خواهد بود”.
بنده معتقدم پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. با نزدیک شدن به فصل سرما و بارش باران و برف در زمستان باید از الان به فکر بود. اکثر تیر برق ها ، کابل ها و سیم های برق روستا فرسوده است. اگر از الان مشکل حل شود؛ در زمستان با قطعی برق مواجه نخواهیم بود.
در روستاها این فرهنگ نهادینه شده که هر کسی در هر کجای این روستا با مشکل برق مواجه می شود، به شورا و دهیاری مراجعه می کند.ما نمی دانیم دهیاری روستا دهیاری است یا اداره برق؟!
لازم است یادآوری کنم که با همکاری شورا و دهیاری روستا ۵۰ عدد لامپ های لاک پشتی با هزینه شورا و دهیاری در طول دو سال و نیم اخیر در کوچه ها نصب شد.همچنین با هزینه شورا و دهیاری روستای چوکام،تعداد ۱۰عدد لامپ های لاک پشتی در مسیر خیابان اصلی نصب و برای نصب تیر برق در نقاطی از روستا، مبلغ ۳۰ میلیون تومان با پیمانکار در این راستا قرار داد منعقد و اجرایی گردید. در طی دو سال و نیم، بیش از ۲۰ میلیون تومان برای تعمیرات لامپ ها در سطح روستا نیز اختصاص داده شد.
دغدغه اصلی ما تیربرق چوبی شکسته ، ترک خورده و کابل های فرسوده است که با وزش باد شکسته و پاره شده و سبب ایجاد مشکلاتی برای ساکنین می شود.وقتی برق می شود و ساکنین با اداره برق تماس می گیرند؛جواب می شنوند که شورا و دهیاری باید شاخه های درختان را قطع کند، در حالیکه مشکل اصلی کابل و تیر برق های چوبی و فرسوده است.
گیلان تایمز: در خصوص اجرایی شدن پروژه آسفالت در روستا توضیحاتی ارائه دهید.
حمید شوقی: در روستاهایی که هم اکنون طرح آسفالت اجرایی می شود؛ بر اساس ابلاغیه سال ۹۶ و ۹۷ است. روستای چوکام هم در این راستا ۴ کیلومتر ابلاغ آسفالت دارد که ۲ کیلومتر روکش آسفالت شامل خیابان مرحوم اردشیر باقری و شهید سالخورده و دو کوچه دیگر به نام پوریای ولی و کوچه ولی عصر است . دو کیلومتر باقی مانده شامل کوچه شهید سالخورده و چندین کوچه دیگر است در نظر و چنانچه قیر اختصاص یابد، اجرایی خواهد شد.
گیلان تایمز: در خصوص “عمارت قدیمی” چوکام که دارای قدمت بیش از یک قرن است ،تو ضیحاتی ارائه داده و بگویید آیا ساکنین و مسافران اجازه ورود و بازدید از این اثر باستانی را دارند؟
حمید شوقی: سال دقیق تاسیس باغ و عمارت تاریخی چوکام به درستی مشخص نیست، اما به گفته ساکنین ، سال احداث آن را می توان سال ۱۲۸۸ تا ۱۲۹۰ دانست. یعنی بیش از ۱۰۰ سال قدمت!
این مجموعه باغ و عمارت متعلق به ناصر الملک نایب السلطنه احمد شاه قاجار بود که به پسرش حسین علی خان قراگوزلو واگذار کرد . وی پس از ازدواج و با همکاری تیمور تاش (حاکم وقت گیلان) این عمارت زیبا را تاسیس کرد.
برخی گفته اند این مکان به عنوان تفرجگاه وی در فصول مختلف بوده است؛اما اهمیت تاریخی این بنا از این جهت است که مسیر حمل و نقل محموله به انزلی محسوب می شده است.
این باغ دارای وسعتی حدود ۴۱ هزار و ۹۸۹ متر مربع است و دور تا دو بنا درختان قدیمی با ارتفاعی بیش از ۵۰ متر قرار دارند که سایه بانی بر این باغ هستند. سه طرف این باغ را رودخانه محصور کرده و قسمت ورودی آن در جنوب ساختمان قرار دارد.
ساختمان بنا در دو طبقه و با دیوار هایی آجری و ایوان و ستون ها و نرده های چوبی زیبا ساخته شده است.نرده ها به صورت لوزی و با ارتفاع ۶۰ سانتی متر ایجاد شده اندامکان بازدید از درون این ساختمان وجود ندارد و درب ورودی ساختمان قفل شده است.عمارت تاریخی و قدیمی دیگری در ۶۰ متری این ساختمان وجود دارد که محل سکونت مالکین فعلی است.
این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد سال ۸۴ با شماره ۱۳۲۲۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مالک این عمارت بنیاد مستضعفان بوده و طی چندین سال به چندین نفر فروخته شده و هم اکنون این عمارت دارای مالک شخصی است. مراجعه شورا و دهیاری به سازمان میراث فرهنگی و سازمان ها و ادارات ذیربط در خصوص احیاء و بازسازی و بازدید عمومی ساکنین و مسافران، نتیجه ای نداشت.


گیلان تایمز: کیفیت آب شرب روستا چگونه است؟
حمید شوقی: از لحاظ کیفیت مشکلی نداریم، ولی در فصل تابستان مشکل ضعف فشار آب روستا نگران کننده است.از آنجاییکه آب شرب روستا از لوله انتقال آب انزلی تامین می شود وساکنین روستاهای تازه آباد خواچکین و روستای بلسکله نیز ازهمین خط انتقال آب، با لوله دو اینچ استفاده می کنند، در ایام تعطیل و آخر هفته ها با افت فشار آب مواجه ایم و ساعت ها آب شرب روستای چوکام قطع می شود.
گیلان تایمز: روند ساخت و ساز و صدور پروانه در روستا را چگونه ارزیابی می کنید؟
حمید شوقی: در بسیاری از موارد و با تصویب قانون های جدید، ساخت و ساز در روستاها با مشکلاتی همراه است.هزینه تغییر کاربری و صدور پروانه از سوی بنیاد مسکن افزایش یافته و این اقدام با اعتراضات روستاییان مواجه شده است.هدف ما این است که از آمار مهاجرت روستاییان به شهرها بکاهیم. ولی با اجرای قانون های جدید عملا چاره ای برای ساکنین روستاها باقی نمی ماند، آنهایی که از نظر اقتصادی و معیشتی در تنگنا هستند، برای تامین سرپناه خود و خانواده، ساختمان را بدون دریافت پروانه ساخت می سازند و آنهایی که اوضاع بهتری داشته از روستاها به شهر مهاجرت می کنند تا هزینه هایشان را کاهش دهند. در این رابطه جلساتی را مهدوی، بخشدار خمام و کوچکی نژاد، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی برگزار و مشکلات مردم روستا را در این خصوص مطرح کرده ایم.
یکی از راهکارهای مقابله با افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها، افزایش وام های ساخت و سازهای روستایی است. در حال حاضر مبلغ وام ساخت و ساز روستا۴۰ میلیون تومان با بهره ۴ درصد و بازپرداخت ۱۱ ساله است. ولی این مبلغ با توجه به تورم و تحریم ها و افزایش قیمت ها و به ویژه مصالح و … جوابگو نیست.
و یکی دیگر از راهکارها برای افزایش ساخت و ساز در روستاها این است که همزمان با دریافت پروانه ساخت و ساز، سند زمین نیز به روستاییان داده شود تا بعنوان وثیقه بانکی و دریافت وام اختصاص داده شود.
گیلان تایمز: آیا منازل مسکونی روستاییان دارای سند است؟
حمید شوقی: بله.۶۰ درصد منازل ومغازه هایی که خارج از محدوده ۵/۲۲ باشد، سند گرفته اند، ولی با توجه به ابلاغ دستور العمل جدید، برای مغازه های خارج از این محدوده با توجه به محدودیت اداره راه، نمی توان سند صادر کرد.
گیلان تایمز: آیا بازنگری طرح هادی در روستا اجرایی شده است؟
حمید شوقی: طرح هادی در روستا در سال ۸۳ اجرایی گردید و قرار بود طرح بازنگری در سال ۹۳ انجام شود،که به علت کمبود منابع مالی ، طرح بازنگری در سال ۹۷ محقق شد. در مرحله اول نقشه برداری ها و بازنگری ها در این خصوص انجام و در مرحله دوم پیمانکار مشخص و مبلغ پیشنهادی نیز مورد تایید قرار گرفته و طی چند ماه آینده شاهد اجرای این طرح در روستا خواهیم بود.
گیلان تایمز: تکلیف زمین هایی که در ابتدا باغ بوده ، سپس به زمین مزروعی تبدیل شده وپس از سالها دیگر در آن کشاورزی صورت نگرفته،چیست؟
حمید شوقی: چنانچه نسق زمین پدری مالک تایید کننده زمین باغی باشد، فرزندان مالک ۳۰۰ متر می توانند مجوز تغییر کاربری دریافت کنند.
گیلان تایمز:حرف آخر:
حمید شوقی: از تعامل و همکاری ساکنین روستا، برای رفع مشکلات روستا تقدیر و تشکر می کنم و درخواستی که از آنان دارم این است که در خصوص مشکلات برق روستا مستقیما به اداره برق مراجعه کنند. زیرا شورا و دهیاری در این راستا فقط می تواند پیگیر مکاتبات آنها باشد.
گزارش: مژگان شفاعتی،سردبیر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.