کد خبر : 107724
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۲
-

نقی هدایتی

تکیه بر نیروی جوان؛ضرورتی حیاتی 

تکیه بر نیروی جوان؛ضرورتی حیاتی 
.

گیلان تایمز:


میلاد حضرت علی اکبر (ع) که به عنوان روز جوان نامگذاری شده است را به همه ملت عزیز ایران به ویژه جوانان بالنده و پرشور و آینده سازان کشور تبریک عرض می کنم و سعادت و شادی و تندرستی آنان را از درگاه ایزدی مسئلت می کنم .
جوانان بخش مهمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند. این غلبه کمی می‎تواند توأم با کاستن از نفوذ بزرگسالان در قلمرو عمومی جامعه و ای‌جاد زمینه برای شکل گیری فرهنگ جوانی باشد؛ اما اهمیت آن ها صرفاً مبتنی بر این غلبه کمیتی نسبت به سایر گروه های ‌سنی نیست؛ در واقع ، شرایطی که از آن به دوران گذار تعبیر می شود و از جمله توسط فرایندهای موسوم به جهانی شدن نیز تشدید می شود، جامعه ایران را در برابر امواجی از تغییر قرار می‎دهد که جوانان آن به عنوان گروهی تأثیرپذیر و همزمان تأثیرگذار، اهمیت و جایگاه ویژه ای دارند.
جوانان ، هم دامنه ای از نقش آفرینی های مؤثر در قلمرو حیات اجتماعی را دارا هستند و هم از چارچوب های کلی که آن ها را در برگرفته و البته همواره در حال تحول است، متأثر می شوند. در چنین شرایطی، توجه به واقعیات اجتماعی مرتبط با جوانان و نیز فضای ذهنی ـ فکری سیال حاکم بر آن ها ، به عنوان بخشی از تلاش عمومی برای درک پدیده های پرنفوذ و جریان های جاری در جامعه ایران ، ضرورت دارد.
روندهای رو به رشد سطح آموزش و سواد جوانان بیانگر تحول کیفی وضعیت جوانان است. بالا بودن شاخص با سوادی، کاهش فاصله زنان و مردان براساس شاخص میزان سواد و غلبه تعداد دانشجویان دختر در مراکز آموزش عالی نشان گر این تحول است. این موارد حکایت گر بالا رفتن سطح آگاهی تخصصی و عمومی جوانان و ایفاء سهم مؤثر آن ها در امور مرتبط با آموزش در سطوح مختلف است.
انعکاس این تحولات هم در نقصی که در هویت شغلی جوانان رخ می دهد، قابل مشاهده است. بخش زیادی ازجوانان حتی تحصیل کرده یا شغلی ندارند و هزینه آنان از سوی خانواده ها تامین می شود و اگر شاغل هستند به مشاغلی که به آن اشتغال دارند، علاقمند نیستند و انگیزه کافی برای انجام درست این مشاغل ندارند. این شواهد نشان می دهند چگونه تحول در شاخص‎های مربوط به سطح آگاهی و آموزش جوانان، می تواند موجب دگرگونی در نظام هنجاری آن ها در ابعاد مختلف گردد.
تغییر در ساختار ذهنی و هویتی جوانان هم چنین از نقطه نظرتأثیرگذاری های رو به گسترش رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی مهم است . عبور از محدودیت های مکانی و رسیدن به فضاهای باز و گسترده در روابط اجتماعی، به تلاش برای شناخت بیشتر و هویت یابی جدید منتهی می گردد اما آن چه مهم است این که، این تحولات به درستی فهم شود و نیز تلاش گردد هویت دینی و فرهنگی و ارزش های اجتماعی در چنین شرایط متغیر و متحول، آسیب نبیند و هویت و شخصیت و هنجارهای جامعه ، اصالت و پویایی خود را حفظ کند.
با استفاده از پتانسیل و نیروی فکری جوانان به سهولت می توان به نظام مدیریتی ما، سرمایه های تخصصی، ارتباطی و فرهنگی، نیرو و انرژی تزریق کرد و بستر تقویت آن را فراهم نمود و برای کشور و استان و شهر و روستایمان، در حوزه های مختلف علمی ، اقتصادی ، فرهنگی و ورزشی ، افتخارات زیادی کسب کرد.
دغدغه ها و پرسش های جوانان مسئولیت ما را سنگین تر می کند اما تحقق خواسته ها و مطالبات جوانان به کارهای بنیادی تری و برنامه ریزی های جدی تری در سطح ملی و استان نیاز دارد که یکی از اضلاع مهم برنامه ریزی برای حوزه جوانان ، دولت و مجلس شورای اسلامی می باشند. برای حل مشکلات جوانان به ویژه مباحث مربوط به اشتغال و مسکن ، سامان دهی امور جوانان، سامان دهی و اعتبار بخشی مراکز مشاوره، تسهیل ازدواج و تحکیم بنیان خانواده و … باید برنامه ریزی و تلاش همه جانبه ای صورت گیرد .
آن چه که در حوزه جوانان وزارت ورزش انجام می گیرد تامین کننده نیازهای کنونی جوانان نیست. حداقل آن چه که من به عنوان کسی که در حوزه ورزش سال ها خدمت کرده ام در استان گیلان می بینم حوزه ورزشی بر حوزه جوانان غلبه دارد. اگر چه بخش ورزش نیز حال و روز خوشی ندارد اما وضعیت بخش جوانان به مراتب از حوزه ورزش بدتر است. اکتفا به آمار راه اندازی تشکل های مردمی، تهیه جهیزه مختصر، وام های محدود، چند پروژه تحقیقاتی، برگزاری همایش ها و مراسمات مختلف، پاسخ گوی نیازهای جوانان نیست و باید برای حفظ جمعیت انبوه جوانان کشور و استفاده از آنان تدبیر کرد و گرنه این جمعیت بزرگ و تحصیل کرده و پرانرژی می تواند از یک فرصت بزرگ تبدیل به تهدید شود .
دولت ، صدا و سیما، ارشاد اسلامی، برنامه و بودجه، ورزش و جوانان، نمایندگان مجلس و … باید به حوزه جوانان توجه کنند و با سازمان دهی و برنامه ریزی موثر و ارتباط صمیمی تر با گروه های مختلف جوان در سطح شهر ، بخش ها و روستاها و اخذ مطالبات و انتظارات آنان، هم به نیازهایشان پاسخ بگویند و هم نقش مشارکتی جوانان در برنامه های اجتماعی را تقویت کنند.

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.