کد خبر : 85018
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۴
-

میثم عسکریان چایجان

تشکیل وزارت گردشگری در شرایط کنونی اولویت چندم دولت است؟

تشکیل وزارت گردشگری در شرایط کنونی اولویت چندم دولت است؟

گیلان تایمز: اوایل سال ۹۶ طرحی با عنوان «طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» از سوی نمایندگان به هیأت رییسه مجلس تقدیم شد که برای اولین بار در مردادماه سال ۹۷ به تصویب مجلس رسید و به شورای نگهبان ارسال شد ولی شورای نگهبان دو ایراد به آن وارد کرد. الزام به

گیلان تایمز:
اوایل سال ۹۶ طرحی با عنوان «طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» از سوی نمایندگان به هیأت رییسه مجلس تقدیم شد که برای اولین بار در مردادماه سال ۹۷ به تصویب مجلس رسید و به شورای نگهبان ارسال شد ولی شورای نگهبان دو ایراد به آن وارد کرد. الزام به قید این نکته که قوانین و مقررات خلاف شرع قبل از انقلاب در تأسیس این وزارتخانه مورد توجه نخواهد بود، ایراد اول و دومی ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی بود. اصل ۷۵ قانون اساسی بر این مسأله تأکید دارد که طرح‌های قانونی و پیشنهاد‌ها و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می‌کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه عمومی می‌انجامد، در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تأمین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد. در نتیجه نباید در شرایط اقتصادی حاضر بار مالی مضاعف بر دوش دولت تحمیل شود. اصلاح مصوبه مجلس و مردودشدن آن از سوی شورای نگهبان ادامه یافت تا اینکه بالاخره در ۲۹ تیرماه امسال، آخرین اصلاحیه‌ی این مصوبه به تأیید شورای نگهبان رسید.

دولت مکرراً با تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مخالفت کرده و معتقد است که این قانون بار مالی خواهد داشت ولی ظاهراً مجلس با قید این نکته در متن ماده‌واحده که تأسیس وزارتخانه باید «بدون توسعه تشکیلات و افزایش نیروی انسانی» باشد، توانسته نظر مثبت شورای نگهبان را جلب کند. ایراد دیگری که از سوی دولت به این مصوبه وارد شده مغایرت این قانون با بند الف ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه است؛ چرا که این ماده، دولت را به «کاهش حجم، اندازه و ساختار مجموع دستگاه‌های اجرایی» از روش‌هایی مثل «انحلال و ادغام سازمان‌ها و مؤسسات» موظف کرده است.

جالب اینجاست که در گفت‌وگویی که خبرگزاری رسمی مجلس شورای اسلامی (خانه ملت) منتشر کرد، رئیس کمیسیون مشترک طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزارتخانه، تشکیل این وزارتخانه را «یکی از افتخارات مجلس دهم» عنوان کرد و مدعی شد «مطالعات نشان می‌دهد تشکیل این وزارتخانه و فعال شدن آن، آمار توریست وارداتی برای کشور را به صورت جهشی بالا خواهد برد و از این محل درآمد بسیار خوبی کسب می‌شود؛ ضمن آنکه منابع درآمدی کشور نیز افزایش پیدا می‌کند.»

آن طور که به نظر می‌رسد اختلاف نظر دولت و مجلس در این مورد نیز تا اجرایی‌شدن این مصوبه و معرفی وزیر گردشگری که سه ماه برای معرفی آن به رییس‌جمهور فرصت داده شده است پابرجا خواهد ماند. اما نکته‌ی مهم در این گیر و دار، سهم و تأثیرپذیری استان‌های گردشگرپذیر مانند گیلان از این گونه تصمیمات کلان است. صنعت گردشگری اگر به درستی مدیریت شود به تنهایی می‌تواند حجم زیادی از معضل بیکاری در استان گیلان را مرتفع کند. البته مسأله‌ی ترافیک محورهای استان در ایام تعطیلات، توسعه‌ی اقامتگاه‌های بومگردی و همچنین مدرن، توسعه‌ی صنایع دستی استان، امکانات بهداشتی، رفاهی و تفریحی استاندارد و معضل پسماند همچنان موانع ارتقاء سطح گردشگری و درآمدزاییِ استانی‌ست که سالیانه مقصد میلیون‌ها گردشگر است. در شرایط اقتصادی کنونی که دولت دوازدهم اولویت خود را تشکیل وزارت بازرگانی (و نه گردشگری) قرار داده است، نیاز به همسویی و اتفاق‌نظر مجلس و دولت بیش از پیش احساس می‌شود. امید است این قوا از سردرگمی در تشخیص اولویت‌ها خارج شده و تصمیمی مدبرانه اتخاذ کنند.

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.