کد خبر : 75287
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱:۰۷
-

تحمیل طرح تفصیلی به رشت/بدهی ۷۳۳ میلیارد تومانی شهرداری رشت /خلف وعده دولت درباره دستگاه زباله‌سوز رشت

تحمیل طرح تفصیلی به رشت/بدهی ۷۳۳ میلیارد تومانی شهرداری رشت /خلف وعده دولت درباره دستگاه زباله‌سوز رشت

گیلان تایمز: رئیس شورای اسلامی شهر رشت در چهل و دومین جلسه علنی شورای شهر رشت با گرامیداشت روز اهدای عضو اظهار کرد: گیلانیان همواره مظهر فرهنگ و تمدن بوده و یقیناً جایگاه ویژه‌ای در مقوله اهدای عضو داشتند و امیدوارم این اقدام حسنه نهادینه شود. سید امیرحسین علوی با اشاره به برگزاری نشستی با

گیلان تایمز:

رئیس شورای اسلامی شهر رشت در چهل و دومین جلسه علنی شورای شهر رشت با گرامیداشت روز اهدای عضو اظهار کرد: گیلانیان همواره مظهر فرهنگ و تمدن بوده و یقیناً جایگاه ویژه‌ای در مقوله اهدای عضو داشتند و امیدوارم این اقدام حسنه نهادینه شود.

سید امیرحسین علوی با اشاره به برگزاری نشستی با معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در هفته گذشته با معاون معماری و شهرسازی وزیر راه نشستی برگزار و طی آن قول‌هایی مساعدی درباره رفع مشکلات طرح تفصیلی رشت که احساس می‌شود به شهر تحمیل‌شده دادند.

وی با اشاره به پروژه‌های بازآفرینی شهر رشت بیان کرد: قرار است از ظرفیت وزارتخانه راه و شهرسازی در پروژه‌های بازآفرینی شهر رشت نیز استفاده کنیم.

علوی به ارائه طرحی با عنوان کمیسیون گردشگری توسط یکی از اعضای شورای شهر اشاره کرد و افزود: مبحث گردشگری می‌تواند به‌عنوان منبع درآمد بسیار خوبی مطرح‌شده و در دنیای امروز که بسیاری از رویدادها و مقاصد اقتصادی کشور پیرامون حوزه گردشگری در حال انجام است باید بر روی این موضوع به‌طور ویژه اقدام کرد.

وی با پیشنهاد نام‌گذاری طرح گردشگری افزود: طرح ارائه‌شده با عنوان کمیسیون گردشگری مطرح‌شده و بنده پیشنهاد عنوان کمیسیون گردشگری و اقتصادی را برای این طرح دارم.

 این طرح به‌صورت یک‌فوریتی مورد موافقت اعضای شورا قرار گرفت و قرار شد در کمیسیون‌های مربوطه شورا بررسی و سپس درباره تشکیل این کمیسیون تصمیم‌گیری شود.

علوی با مخاطب قرار دادن شهردار رشت نسبت به عدم اجرای پروژه‌های عمرانی شهر گفت: طی چند ماه اخیر در حوزه عملیاتی پروژه‌های عمرانی اقدامی انجام‌نشده است.

وی با بیان اینکه اعضای شورا همواره از شهردار رشت حمایت کرده‌اند تصریح کرد: انتظار داریم زمان مشخصی توسط شهردار رشت به‌منظور آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های عمرانی اعلام و نگرانی‌هایی که از این بابت مطرح‌شده را برطرف کند.

رئیس شورای رشت با بیان اینکه یقیناً عملکرد شورا و شهرداری رشت مورد قضاوت شهروندان است افزود: آب‌نمای میدان شهدای ذهاب رشت تبدیل به لجنزار شده و انتظار داریم مقیاس قضاوت مردم درباره چنین مباحثی موردتوجه باشد.

وی با اشاره به پرداخت ۱۸۴ میلیارد تومان بدهی توسط شهرداری رشت بیان کرد: حوزه برنامه‌ریزی شهرداری رشت باید قلب تپنده شهرداری باشد ولی عملاً در این حوزه شاهد اقدام خاصی نبوده و از معاونت‌های شهرداری رشت که بازوی اجرایی شهردار هستند خروجی مناسبی مشاهده نمی‌شود.

رئیس شورای اسلامی رشت با بیان اینکه در تقسیم پاداش‌ها به پرسنل شهرداری نیز توجه شود افزود: در پرداخت پاداش‌ها باید به پرسنل شهرداری رشت نیز توجه شود و در این دوره از فعالیت شورا و شهرداری رشت همه مباحث به‌طورجدی و شفاف بررسی‌شده و این خواسته همه اعضای شورا است.

عضو دیگر شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اقدامات انجام‌شده پیرامون جذب سرمایه‌گذار به‌منظور مشارکت در پروژه‌های عمرانی شهرداری رشت اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌های متعددی در این سازمان منعقدشده و باید نسبت به انجام فراخوان اقدام شود.

جلال‌الدین محمد شکریه به فراخوان جذب سرمایه‌گذار به‌منظور اجرای پروژه فیبر نوری در رشت اشاره کرد و گفت: تاکنون ۱۶ پروژه برای فراخوان آماده شده است.

وی با اشاره به ترمیم و بهسازی ساختمان ساعت شهرداری رشت بیان کرد: انتظار داریم شهردار رشت در اسرع وقت نسبت به بهسازی این ساختمان اقدام کند و ساختمان ساعت شهرداری بخشی از هویت این شهر است.

عضو دیگر شورای اسلامی شهر رشت در جلسه امشب شورا با بیان اینکه متأسفانه شهر رشت فاقد زیرساخت اقتصادی پویا و پایدار است اظهار کرد: در شورای چهارم رشت بودجه غیر نقدی برای شهرداری رشت مطرح و شهر با یک بدهی بزرگ به شورای پنجم رشت تحویل داده شد.

رضا رسولی با اشاره به اینکه با اشاره به اینکه برای رفع مشکلات بر جا مانده از گذشته تاکنون تلاش فراوانی انجام‌شده است گفت: یکی از مشکلات مهم درگذشته انجام تهاترهای عجیب‌وغریب در شهرداری رشت بود.

وی با اشاره به پرداخت ۱۸۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بدهی شهرداری رشت تصریح کرد: بدهی شهرداری رشت ۷۳۳ میلیارد تومان برآورد شده و در شرایطی که شهرداری‌های کشور دوران اقتصادی بسیار نامناسبی را سپری می‌کنند بسترسازی و آرام‌سازی امور در شهرداری رشت یک گام بسیار مناسب بوده و در پرداخت حقوق و دستمزد پرسنل شهرداری رشت نیز اتفاقات خوبی رقم خورده است.

رسولی خرید سهام بانک شهر را یکی از اقدامات بسیار بنیادی و اساسی در شورای پنجم رشت دانست و گفت: بانک شهر حامی شهرداری‌ها بوده و خدمات خوبی به شهرداری‌ها ارائه می‌کند و در حال حاضر ۳ و نیم درصد از کل سهام بانک شهر کشور را در اختیار داریم.

وی به راه‌اندازی تراموای شهری رشت اشاره کرد و گفت: در طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک شهر رشت راه‌اندازی تراموا حذف‌شده بود و با تلاش‌ها و پیگیری اعضای شورا این مهم در طرح قرار گرفت.

رسولی با اشاره به پارک جنگلی ۴۵۰ هکتاری سراوان افزود: با ملحق شدن پارک ۴۵۰ هکتاری سراوان فضای سبز رشت افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

احمد رمضان پور دیگر عضو شورای رشت در چهل و دومین جلسه شورای رشت با بیان اینکه با اقدامات انجام‌شده امیدواریم در سال جاری پنج پروژه عمرانی بزرگ در رشت اجرایی شود اظهار کرد: مبحث رودخانه‌ها، زباله سراوان و غیره نیازمند همراهی و تلاش همگانی بوده و تاکنون برای احداث زباله‌سوز ده میلیارد تومان در رشت پرداخت‌شده و این در حالی است که در شهر ساری ۱۶۰ میلیارد بابت زباله‌سوز جذب کردند.

رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای رشت نیز در جلسه امشب شورا اظهار کرد: در حال حاضر شهر رشت نیازمند ۱۲۰ دستگاه اتوبوس فعال بوده و تحقق این امر به دلیل وضعیت مالی شهرداری رشت امکان‌پذیر نیست.

اسماعیل حاجی پور با اشاره به اعلام آمادگی یکی از شرکت‌های خصوصی به‌منظور خرید اتوبوس موردنیاز شهر بیان کرد: شرکت (ایده نوین تجارت آویژه) موضوع خرید ۵۰ الی یک‌صد دستگاه اتوبوس نو را مطرح کرده و این مهم در قالب یک لایحه از شهرداری رشت به شورا ارسال‌شده است.

به گزارش فارس، لایحه خرید اتوبوس‌های نو با مشارکت بخش خصوصی برای رشت به‌صورت یک‌فوریتی مورد موافقت اعضای شورا واقع و مقرر شد در کمیسیون‌های مربوطه بررسی و تصمیم‌گیری شود.

عضو شورای اسلامی رشت نیز با اشاره به اینکه شهردار رشت با علم و آگاهی مدیریت شهر را پذیرفت اظهار کرد: تمامی شهرداری‌های کشور بدهی دارند و این مشکل مختص شهر رشت نیست.

فاطمه شیرزاد با بیان اینکه به رخ کشیدن بدهی شهرداری رشت و تأخیر در اجرای پروژه‌های عمرانی کار صحیحی نیست گفت: قرار نیست از یکدیگر فقط تعریف کرده و تا زمانی که منافع شهروندان و شهر تأمین شود از شهردار حمایت می‌کنیم.

وی با ابراز گلایه از وضعیت نامناسب آسفالت رشت تصریح کرد: دست‌های پشت پرده‌ای وجود دارد که در مسیر اجرای آسفالت رشت سنگ‌اندازی کرده و نمی‌خواهند اجازه بدهند کارخانه آسفالت شهرداری رشت در این حوزه فعالیت کند.

وی به عدم انجام تعهدات دولت پیرامون دستگاه زباله‌سوز رشت اشاره کرد و گفت: وضعیت زباله در سراوان بسیار نامناسب بوده و این در حالی است که دولت نسبت به انجام تعهدات خود پیرامون خرید دستگاه زباله‌سوز برای رشت خلف وعده کرده است.

شیرزاد با انتقاد از عملکرد مدیرکل اداره مالیاتی گیلان در قبال شهرداری رشت افزود: انوری باید سیاست‌های خود را نسبت به شهرداری رشت تغییر داده و به‌عنوان یک مدیر غیربومی برای ماندن در این استان تعاملات بیشتری از خود نشان بدهد.

وی وضعیت خودروهای شهرداری رشت را نامطلوب دانست و گفت: تمامی خودروهای شهرداری رشت مستهلک‌شده و نیازمند بازنگری هستند.

عضو دیگر شورای رشت نیز در این جلسه با ابراز گلایه از نحوه فعالیت برخی از مدیران شهرداری رشت اظهار کرد: مدیران شهرداری رشت در قلیان سراها دیده می‌شوند.

محمدحسن علیپور با اعتراض به هزینه کردهای شهرداری رشت در همایش‌های متعدد خارج از استان تصریح کرد: شهردار رشت درباره هزینه‌های بیهوده و میلیونی شهرداری رشت در همایش‌هایی خارج از گیلان باید پاسخگو باشد و بی‌توجهی به مراسم جشن روز کارگر در مقایسه با هزینه‌های هنگفت همایش‌های بیهوده قابل توجیه نیست.

وی با تأکید بر ارائه گزارش ماهیانه توسط واحد مالی شهرداری رشت به اعضای شورا بیان کرد: وقتی به مدیران شهرداری رشت بابت مشکلات و نواقص کاری مراجعه می‌کنیم می‌گویند ما منتصب فلان عضو شورا بوده و به مابقی اعضا پاسخگو نیستیم.

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی رشت نیز با بیان اینکه شهردار نیویورک نیز قادر به رفع مشکلات رشت نیست اظهار کرد: اگر موضوعی را به‌عنوان مشکل مطرح می‌کنیم نباید فقط از دیدگاه انتقادی باشد و باید برای رفع آن تلاش کنیم.

فرهام زاهد با اشاره به اینکه شهردار رشت عملکرد خوبی داشته است گفت: در بیان مطالب به سمتی حرکت کنیم که در مسیر چرخه توسعه رشت مشکل و خللی ایجاد نشود.

شهردار رشت نیز با حضور در جلسه امشب شورای با بیان اینکه در تمامی شهرداری های کشور زمانیکه شرایط اقتصادی مناسب حاکم است طرح های مطالعاتی متعددی مهیا می شود اظهار کرد: برای اجرای پروژه های مورد نیاز شهر رشت طرحی وجود ندارد و در زمان تصویب بودجه سال ۹۷ به ناچار مطالعه و طراحی پروژه ها نیز انجام شد.

مسعود نصرتی با اشاره به اینکه بودجه رشت با آرمان و اهداف بزرگ برای سال جاری تصویب شده است بیان کرد: با تمامی گرفتاریها و مشکلات مالی که در شهرداری رشت وجود دارد تمامی شهرداری های مناطق رشت امورات خود را انجام و برای پروزه های بزرگ رشت نیز ۲۰ مدیر پروژه معرفی شده و مشغول فعالیت هستند.

وی به اطلاع‌رسانی به‌موقع و تحلیل صحیح وضعیت اقتصادی شهر رشت اشاره کرد و افزود: طرح تفصیلی شهر رشت با ۵۱ مشکل برای معاون عمرانی استاندار ارسال‌شده و در تلاشیم تا بتوانیم مبحث صدور پروانه را در شهر آغاز کنیم.

شهردار رشت با اشاره به وضعیت بازگشایی معابر، خرید دستگاه زباله‌سوز و غیره تصریح کرد: در شرایطی که وضعیت اقتصادی کشور مناسب بود باید نسبت به خرید دستگاه زباله‌سوز، بازگشایی معابر و غیره در رشت اقدام می‌شد و در شرایط فعلی و مشکلات اقتصادی باید مباحث مهم و اولویت‌دار ازجمله آسفالت، ایجاد فضای سبز و غیره را که برای شهروندان بسیار حائز اهمیت است انجام بدهیم.

نصرتی به عدم تفریق بودجه شهر رشت طی هفت سال گذشته اشاره کرد و افزود: شهر رشت طی هفت سال اخیر تفریق بودجه نداشته و در تلاشیم تا این موضوع را به‌گونه‌ای در وزارت کشور خاتمه بدهیم.

وی رشت را آبستن مشکلاتی ازجمله عدم پرداخت حقوق به‌موقع پرسنل در گذشته دانست و بیان کرد: در گذشته پرسنل شهرداری رشت حقوق خود را با تأخیر پنج‌ماهه دریافت می‌کردند و در حال حاضر فقط ۱۰۲ میلیارد تومان به اداره مالیات بدهکار بوده و ۷۳۰ میلیارد تومان بدهی مستند برای شهرداری رشت وجود دارد.

شهردار رشت با تأکید بر حفظ اتحاد مابین شورا و شهرداری رشت گفت: درزمانی که این مسئولیت را پذیرفتم وضعیت بسیار نامناسب و در روزهایی جلوی درب ورودی شهرداری رشت به علت مشکلات مالی و بدهی‌ها امکان بروز درگیری فیزیکی وجود داشته که خوشبختانه با اتفاقات اخیر این مشکلات برطرف و فضایی توأم با آرامش و همدلی حاکم شده است.

فارس

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.