کد خبر : 72779
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۰
-

تجارت سد بزرگ تحریم

تجارت سد بزرگ تحریم

گیلان تایمز: اتحادیه اروپا شامل ۲۸ کشور است و براساس مقزررات اتحادیه برای اینکه تصمیمی گرفته شود باید همه اعضای این اتحادیه رای مثبت بدهند . این قانون داخلی یک مانع برسرراه تحریم های گسترده تر علیه ایران از سوی این اتحادیه شده است. درحالی که فرانسه و انگلستان تلاش می کردند درنشست دوشنبه این

گیلان تایمز:

اتحادیه اروپا شامل ۲۸ کشور است و براساس مقزررات اتحادیه برای اینکه تصمیمی گرفته شود باید همه اعضای این اتحادیه رای مثبت بدهند . این قانون داخلی یک مانع برسرراه تحریم های گسترده تر علیه ایران از سوی این اتحادیه شده است.

درحالی که فرانسه و انگلستان تلاش می کردند درنشست دوشنبه این اتحادیه تحریم های تازهبرعلیه اقتصاد ایرانوضع کنند اما دوکشور اتریش و ایتالیا به این خواست جواب منفی دادند.  پیشتر گزارش شده بود که سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان پیشنهاداتی را برای تحریم اشخاص یا نهادهای ایرانی به دلیل نقش آنها در برنامه موشکی یا جنگ داخلی سوریه مطرح کرده‌اند.این سه کشور اروپایی برای تأمین نظر آمریکا و سختگیری بیشتر علیه ایران پیشنهاد تحریم‌های جدید را دادند و گفتند که این تحریم‌ها ناقض برجام نخواهند بود، چون شامل موارد هسته‌ای نیست و قرار نیست که تحریم‌های رفع‌شده در برجام دوباره برقرار شود.اما این پیشنهاد با تردید تعدادی از اعضای دیگر اتحادیه اروپا از جمله ایتالیا، اسپانیا و اتریش روبرو شد که می‌گفتند وضع چنین تحریم‌هایی نه نظر آمریکا را تأمین می‌کند و نه به سود روابط با ایران است.حدود یک هفته پیش اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را که ابتدا شش سال پیش در ارتباط با کارنامه حقوق بشر ایران وضع کرده بود برای یک سال دیگر تمدید کرد.این تحریم‌ها شامل مسدود کردن دارایی‌های ۸۲ مقام و یک نهاد ایرانی به دلیل صادرات تجهیزاتی به ایران است که “می‌توان از آنها برای سرکوب داخلی و نظارت بر ارتباطات راه دور استفاده کردبا وجود اصرار وزیران خارجه بریتانیا و فرانسه برای تصویب تحریم های جدید علیه ایران در نشست روز دوشنبه، اعضای اتحادیه اروپا تصمیم قاطع و مشخصی برای وضع تحریم ها نگرفتند.
تجارت و صلح
چرا درروز دوشنبه آلمانها ا اتحادشان با فرانسه و انگلستان راشکستند و حاضرنشدند تحریم جدید علیه ایران وضع کنند؟ چرا اتریش و ایتالیا نیز با خروج از خواست تحریم ایران راه را برای تحریم جدید مسدودکرد ند؟ به نظر می رسد امیدواری به تجارت بیشتر با ایران یکی از این دلایل باشد و بدون تردید یک دلیل بزرگ است. کارشناسان باوردارند تجارت میان کشورها می تواند دشمنی ها را میان جامعه ها کاهش دهد چون اگر تجارت وجوددارد معنایش سود بردن هردو طرف تجارت است و معنایش این است که سلامت طرف دیگر باید تضمین شود . این تجارت اگر دردنیا توسعه یافته تر باشد و به طور مثال کره شمالی و یا روسیه نیز کالاهایی برای دادو ستد داشتند بدون تردید از درجه خصومت آنها باجهان کاسته می شد. الان نیز همین تجارت بوده و هست که ایتالیا و اتریش را در برابر خواست فرانسه و انگلیس قرارداده است.
موگرینی چه می گوید
دوازدهم ماه مه، کمتر از یک ماه دیگر دونالد ترامپ تصمیم نهایی برای خروج و یا ماندن در برجام را می گیرد. تصمیمی که انتظار می رفت بر نشست وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاثیرگذار باشد اما در پایان نشست مشخص شد که اروپا همچنان نمی خواهد در برابر فشارهای آمریکا تسلیم شود تا آنجا که حتی با وجود پیش بینی ها تصمیمی مبنی بر اجرای تحریم های جدید علیه برنامه موشکی ایران گرفته نشد.البته فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست وزیران خارجه در لوکزامبورگ اعلام کرد که بزودی بحث و بررسی درباره تحریم های جدید علیه دولت ایران در سه مورد مداخله در سوریه، عدم رعایت حقوق بشر در داخل کشور و برنامه موشکی گرفته می شود.اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه نشان داد که مشتاق حفظ از برجام است. برجامی که تحت آن تهران موافقت کرده است تا حداقل یک دهه فعالیت های هسته ای خود را به حداقل برساند ولی رئیس جمهوری آمریکا پایبندی ایران را قبول ندارد و منتقد شدید آن است. کرنلیا ارنست نماینده پارلمان اروپا و نائب رئیس کمیسیون ایرانِ پارلمان اروپا در مصاحبه ای با یورونیوز گفته بود که «طرح تحریم های جدید علیه ایران بیشتر برای قانع کردن ایالات متحده برای ماندن در برجام است.»فرانسه، انگلیس و آلمان برای پاسخ به انتقادات ترامپ همچنین پیشنهاد تحریم هایی از جنس محرومیت برای فرماندهان ایرانی که در سوریه در حمایت از بشر اسد برنامه ریزی می کنند را داده است. دو کشور اصلی که در روز دوشنبه اجازه وضع تحریم های جدید علیه ایران را ندادند اتریش و ایتالیا بودند. وزیر خارجه اتریش در گفتگو با رسانه ها اعلام کرد تحریم های جدید علیه ایران تنها به نفع گروه های تندرو خواهد بود و آنها را تحریک می کند تا از توافق هسته ای که در سال ۲۰۱۵ بدست آمد خارج شوند. در این صورت منطقه پرتنش خاورمیانه باردیگر شاهد مسابقه تسلیحاتی آن هم در زمینه اتمی خواهد شد.البته هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در سخنان خود پس از این نشست اعلام کرد موضوع تحریم ها در دستور کار قرار دارد و اروپا سعی می کند در سه هفته باقی مانده تا ۱۲ ماه مه در این باره تصمیمی بگیرد. هفته گذشته اتحادیه اروپا تحریم های موجود در مورد نقض حقوق بشر علیه ایران را که انتظار می رفت پس از برجام برداشته شوند بار دیگر تمدید و کاخ سفید از اروپا به خاطر حفظ فشارها روی ایران حمایت کرد

ساعت۲۴

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.