کد خبر : 103591
تاریخ انتشار : جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
-

علی دادخواه

تاملاتی درباره آنفلوانزا و کرونا و رنج تدریجی ما

تاملاتی درباره آنفلوانزا و کرونا و رنج تدریجی ما
بنابر حرفه ای که دارم در ۳ ماه اخیر مرتبا با انواع اپیدمی های عفونی دست به گریبان بوده ام و این شامل همه همکاران عزیز من بوده است در بخش ها و مراکز بهداشتی ودرمانی. روزی گلودرد ، درد بدن ،خلط خونی ،تب و لرز شدید ،بیحالی مفرط و روزهای بعد علائم نورولوژی( سردرد و سرگیجه) هم براین علائم عفونی سوار شده و در طول ماه گذشته علائم گوارشی( اسهال ،دردشکم و دل پیچه) هم به دیگر علایم عفونی و نورولوژی اضافه گشته اند.

گیلان تایمز:

آدمها وقتی مبدل به اعداد شوند دیگر چه فرقی می کند یک نفر کشته شود و یا هزار و پانصدنفر. این‌مسیله ای است که ابتدا به ساکن باید حل شود .این آمارهای دستکاری شده ، این اعداد سر هم بندی شده ،این نتیجه گیری های از پیش تعیین شده هیچ کاری با بقای نوع ” انسان ” و دغدغه های فردی او ندارند. پزشکی را مبدل به این آمار کردن و طبابت از طریق اعداد ( از طریق روش های کلینیکی و پاراکینیکی ) کمترین فاجعه اش تلف شدن امثال کیارستمی هاست که از آن همه آگاهیم! .

بنابر حرفه ای که دارم در ۳ ماه اخیر مرتبا با انواع اپیدمی های عفونی دست به گریبان بوده ام و این شامل همه همکاران عزیز من بوده است در بخش ها و مراکز بهداشتی ودرمانی. روزی گلودرد ، درد بدن ،خلط خونی ،تب و لرز شدید ،بیحالی مفرط و روزهای بعد علائم نورولوژی( سردرد و سرگیجه) هم براین علائم عفونی سوار شده و در طول ماه گذشته علائم گوارشی( اسهال ،دردشکم و دل پیچه) هم به دیگر علایم عفونی و نورولوژی اضافه گشته اند. ولی هرگز وضعیت این اپیدمی ( همه گیری) ها به حد اواخر بهمن و اوایل ماه جاری بحرانی بنظر نیامده است. سیل بیماران در سنین‌مختلف ( از جوان تا پیر ) و از جنسیت های مختلف به سوی مراکز درمانی شهرستان را از آمار تخت های بستری و اشغال شده و عدم توانایی ما برای پوشش مراقبت ودرمان این بیماران ( بدلیل عدم آمادگی برای شرایط اپیدمی گسترده بخوبی می توانیم در این روزهای اخیر احساس کنیم .در یکی از مراکز خصوصی شهرستان یکی از پرستاران زن از شدت وخامت حال اینتوبه شده ( لوله گذاری مجاری تنفسی) و به بخش مراقبت های ویژه ( ICU ) منتقل گردیده است.

در همین‌مرکز امروز تمامی عمل های الکتیو لغو و دو بخش جراحی به پرسنل مبتلای بیمارستان تخصیص پیدا کرده است و جالب است که در چنین شرایط بحرانی اعتبار بخشی های بیمارستانی در پیش است که یک مشت آمارهای دروغ اما دقیق از وضعیت خدمات بیمارستانی تحویل مسیولین داده شود که فردا همین آمارها می شود پایه سخنرانی های امیددهنده مسیولین وزارتی و کلان کشور.‌و جالب تر و البته مصیبت بارتر آنکه در دیدار اخیر پرستاران با رهبری معظم انقلاب ( بمناسبت روز پرستار ، در ۱۱ دی ماه ) سعید نمکی وزیر بهداشت با قاطعیت تمام از عدم شیوع اپیدمی ها پس از بالایای طبیعی سال جاری خبر داده بود! .

در استانی که یک بیمارستان بزرگ ( Mega hospital) نداردو ساختار واحدهای بهداشتی ودرمانی آن بشدت فرسوده است. در شهرستانی که هنوز بیمارستان های تک تخصصی مانند حشمت ، امیرالمومنین و شفا مشغول فعالیت هستند و این بیمارستان ها با انواع مشکلات ساختاری ،بودجه ای و مدیریتی دست به گریبانند و بطور مثال برای انجام یک مشاوره با صرف هزینه و وقت بیماران و رزیدنت ها و بیماربرها مرتبا بین مراکز درمانی در حال رفت و آمد هستند .‌در حالیکه می شد این بیمارستان ها را در یک مرکز درمانی بزرگ تجمیع کرد. در استانی که مراکز درمانی آن به شکل عجیبی و بصورت جزایر دور از هم و بنابر تمنیات سیاسی نمایندگان شهرستان ها ساخته می شوند و البته در هزینه موتورخانه خود هم درمانده اند ،در چنین استانی البته چیزهای زیادی را نمی توان نام گذاری کرد. و البته چیزهای زیادی هم هستند که حتی اگر نام گذاری هم شده باشند ،هیچ گاه توصیف نشده اند. و یکی از این‌چیزها شیوع و گسترش انواع مراکز زیبایی و جراحی سرپایی و هتل بیمارستان هاست که در جهت سوددهی و افزایش درآمد برخی جراحان در حال گسترش است. و البته که نمی شود هیچ‌توصیفی از این مراکز نمود وقتی که بر خدمات نیم بند و ناکارآمد مراکز دولتی بهداشتی ودرمانی استان‌نمی توان نامی نهاد.‌حالا چه فرقی می کند که ویروس آنفلوآنزا ( نوع H1N1) باشد و یا کرونا ویروس در هر صورتی ما دچار همان رنج تراژیک وتدریجی همیشگی هستیم.و واقعیت تلخ آن است که هیچ روشی برای پیشگیری از این بیماری ها وجود ندارد وقتی ایزوله هوایی نمی توان برای آنها در نظر گرفت و در هنگام شیوع این بیماری ها البته که بحث درمان و مراقبت فربه می شود و موضوع پیشگیری های فردی انحرافی و اتلاف وقت است.

من‌نمی خواهم وارد اتیولوژی و پاتولوژی این دو اپیدمی اخیر شوم و اینکه کدامیک کشنده هستند ، ولی یک گزاره مهم اما هشداردهنده وجود دارد علایم عمومی هر دو بیماری در بین مردم رواج پیدا کرده و این علایم بشدت آزاردهنده و رنج دهنده است . اسم بیماری ابدا مهم نیست ،تایید و تکذیب مسیولین‌هم دردی را دوا نمی کند. این ویروس های RNA دار تک رشته ای ( که در کروناویروس ها پلئومورفیک است) چه اسم شان انفلوآنزا A و یا B
و یا خوکی ( با عنوان H1N1) باشد و چه سارس و یا کرونا ( که سارس هم نوعی کرونا ویروس بوده که اپیدمی آن در شهرستان گوانگ دانگ چین در نوامبر ۲۰۰۳ شروع شد )همه بصورت سیستمیک و با تب شروع شده و با سرفه های طویل المدت ، میالژی ( درد بدن)، سردرد و بیحالی و البته شیوع اسهال ( در تعدادی از مبتلایان) و درگیری ریوی ( که گاهی ودر برخی مبتلایان بسمت ARDS واضح هم ممکن است پیش برود) خودشان را نشان می دهند.یعنی ما با یک سری علایم شبیه سرماخوردگی( رینوویروس ها) در وجه اول مواجه هستیم که در صورت عدم کنترل و محدود سازی بشدت پیش رونده،آزاردهنده و خطرناک می تواند باشند.‌ و تنها راه حل برای کنترل ،مراقبت ودرمان آن قرنطینه( Quarantine) است .و مابقی حرفها فقط اتلاف وقت و سیاسی کاری و پنهان‌کاری و حتی اهمال کاری محسوب می شود.

یافته های جهانی نشان می دهد پرسنل درمانی یکی از عوامل مهم انتقال این ویروس ها هستند ، پس اگر وضعیت مدیریت بحران اخیر در استان به این‌ شکل ادامه پیدا کند ما باید شاهد اتلاف پرسنل زحمت کش بیمارستان‌ ها و البته شیوع افسارگسیخته این بیماری ها باشیم.اکثر بیمارستان‌های استان گیلان‌( حالا با تخفیف گفتم) فاقد امکانات‌ لازم برای ایزولاسیون بیماران هستند ، وسایل حفاظت شخصی ( گان ،دستکش ،شیلد و عینک محافظ و ماسک) در اینجا یک شوخی تلخ محسوب می شوند وقتی برای اتاق های ایزوله راه تهویه جداگانه ای وجود ندارد.

امروز در گیلان مراکز زیر به عنوان سانتر کرونای استان انتخاب شده اند : بیمارستان‌های ولایت، رازی ، انزلی، رضوانشهر، تالش، رودسر ، رستم آباد
،مراکز خصوصی و تامین اجتماعی و شفت .‌خب ! برای این مراکز چه تدابیری چیده شده و آنها در روزهای آتی با سیل بیماران درگیر عفونی چه خواهند کرد این را باید ستاد ویژه مدیریت بحران در دانشگاه علوم پزشکی مشخص کند که البته امیدوارم مانند ستاد بحران استان در حد نامگذاری و تشکیل جلسات باقی نماند. در این یادداشت البته تاکید من بر جلوگیری از گسترش این اپیدمی بود و نه شرح کشندگی یک بیماری و یا کاربرد رسانه ای واژه ای بنام ” بحران ” .پرسنل بهداشتی ودرمانی استان مانند همیشه برای ادامه خدمت رسانی به مردم تلاش کرده و می کنند و همین صبر ،فداکاری و البته کاربلدی فرد فرد ‌آنان است که ضعف های مدیران رانتی و روش مندی های غیرعلمی و سیاسی مسئولین را کنار می زند.

 

علی دادخواه_کارشناس پرستاری، فعال رسانه ای و سیاسی

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.