کد خبر : 87077
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
-

اختصاصی//

تاریخ “نابودی معیشت” پرستاران در گیلان

تاریخ “نابودی معیشت” پرستاران در گیلان
ابدا بحث معیشت پرستاران در اولویت قرار ندارد. رفاه و آسایش پرسنل هم همیشه بحث حاشیه ای بوده است. حالا سوال این است که این روند پرداخت قطره چکانی تا کجا و کی باید ادامه یابد؟

گیلان تایمز:

۱- ” آیا نشنیده اید حکایت آن مرد دیوانه ای را که در روز روشن فانوسی برافروخت، به میان‌بازار شتافت و پی در پی بانگ بر می آورد : “در جستجوی خدایم!”؛ چون در آن حال بسیاری از آنان که به خدا باور نداشتند به دورش حلقه زده بودند او بسیار مضحک می نمود….مرد دیوانه به میانه شان پرید و چشمهایش را به آن ها دوخت. بانگ زد : “خدا کجاست ؟” من به شما خواهم گفت. ما او را کشته ایم – شما و من. همگی قاتل اوییم. “باز هم نیچه بخوانیم، ” در چنین گفت زرتشت “و فصل ” درباره رحیمان: ” شیطان روزی با من چنین گفت: «خدا را نیز دوزخی هست. دوزخِ او عشق به انسان است.» و چندی پیش شنیدم که گفت: «خدا مرده است. رحمِ خدا به انسان او را کُشت.»( بخش دوم،درباره رحیمان ،ترجمه داریوش عاشوری ،ص ۱۰۳ ، نشرآگه ،چ سی وسه ۱۳۹۴) پرستاران نیز مهربانند، ایستاده اند همچون مسیح از جانشان می بخشند که مردگان را جانی بخشند که این رحم شان بشود مایه قتل شان.

۲- سال ۱۳۹۳ “جشن روز پرستار”، مصادف با ۵ اسفند ماه و سالن بانک صادرات پر می شود از پلاکاردهایی که کلماتشان “اجرای قانون تعرفه گذاری “! پس از یک دهه و بیشتر، بهبود معیشت، “عدالت در پرداخت ها” و پرداخت معوقات را فریاد می کشند. پروفسور برزیگر ریاست وقت دانشگاه علوم پزشکی گیلان است و سرکار خانم شیشه گران ریاست “اداره پرستاری و مامایی” وقت. تکلیف از قبل مشخص بوده است دکتر برزیگر بیش از ۱۰ میلیون تومان برای این جشن هزینه کرده است و می خواهد همه چیز خوب برگزار شود‌‌. البته او بیش از ۱۰۰ مشاور دارد که حقوق برخی از آنان بالغ بر ۸ میلیون در ماه است. و هزینه کردن ۱۰ میلیون تومان برای برگزاری نکوداشت حرفه ای با بیش از یکصد سال قدمت که چیزی نیست، تازه اگر خاطر پرستاران هم تلخ باشد از معوقات کارانه، حق مسکن، پول لباس، اضافه کار و ‌‌‌…. . ولی پرستاران نگران و عصبانی بودند آنان فریب “آب نبات چوبی “! دانشگاه را نخوردند. و حتی سخنرانی و گاها تندی دکتر تامینی (نماینده شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون بهداشت) هم‌ نتوانست پرستاران خسته از کار و در انتظار پرداخت معوقات شان را وادار به عقب نشینی کند.

۳- اسفند ماه سال ۹۳ هم گذشت، در جشن روز پرستار قول دادند که پروفسور اراده کرده معوقات را صفر کند!!!! ولی همچنان خبری از پول نبود و اگر هم بود همان پرداخت قطره چکانی. بیمارستان امام رضا ( ع) شهرستان شفت را با ۳۲ تخت مصوب در همان سال ۹۳ افتتاح کردند، که تا مدتها تنها ۲۵ تخت آن فعال بود و هنوز هم گاهی همینطور است. در حالیکه این شهرستان تنها ۲۵ کیلومتر تا شهرستان رشت فاصله داشت و حداکثر زمان دسترسی به آن ۳۵ الی ۴۰ دقیقه بود. و فاصله شفت با فومن ۱۲ کیلومتر بوده و ۱۳ دقیقه و کمتر زمان دسترسی بیماران و همراهان به بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) فومن بوده است. بیمارستانی در منطقه کردآباد فومن که تنها ۸۵ تخت‌ مصوب داشته و در سال ۱۳۷۸ افتتاح شده است. یعنی در حالیکه دانشگاهها با سیرصعودی بدهی های مالی به پرسنل خود مواجه است، بیمارستان های سفارشی در شهرستان ها از زیر زمین سبز می شود، در حالیکه فومن می توانست در کنار صومعه سرا قطب غرب گیلان باشد و دیگر نیازی به بیمارستان دیگر در شهرستان شفت نبود. در مورد افتتاح ساختمان جدید بیمارستان ۱۷ شهریور در سال ۹۴ دیگر چیزی نمی گوییم. و قضاوت را به محققان می سپاریم.

۴- شش ماه ابتدایی دوران ریاست دکتر یوسف زاده هم مصادف شد با اعتراضات پرستاران در فضاهای مجازی و تهدید برای تجمعات. در مهرماه ماه سال ۱۳۹۵ گروهی از فعالین صنفی رشت ترتیب برگزاری جمعی اعتراضی برای گفت و شنود مسائل خود را با مسئولین می دادند که به یکباره همه چیز از هم فروریخت. شرایط امنیتی بر مسائل اداری- صنفی حاکم شد. هر چند دکتر یوسف زاده تا پایان دوران ریاست خود تلاش کرد با مدیریت معاونت توسعه خود دکتر آشوبی و مدیر مالی دانشگاه دکتر ابراهیمی از میزان بدهی های دانشگاه به پیمانکاران و البته پرسنل بکاهد ولی همچنان و فقط در یک مورد کارانه پرستاران هم می توان گفت موفق نبود و در زمان تودیع ایشان هنوز دانشگاه دارای بدهی بیش از ۶۰۰ میلیارد و معوقات سرسام آور برای پرسنل بود. کارانه مرداد سال ۹۷ پرستاران هنوز پرداخت نشده بود‌!!! یعنی حدود ۱۲ ماه تاخیر بی دلیل و این در حالیست که پرداخت هر مرحله کارانه برای گروه پیراپزشکی حدود ۲ تا ۲/۵میلیارد تومان هزینه دارد. یعنی جمع مبلغ کارانه پرداختی چیزی معادل ۳۰ میلیارد تومان است و این بغیر از معوقات اضافه کاری است که با احتساب کمتر از ۸ ماه تاخیر، با مبلغی حدود ۲۰ میلیارد تومان تسویه می شود. یعنی با همین حدود ۵۰ میلیارد تومان می شود قسمت مهم بدهی پرستاران و پیراپزشکان را داد، ولی این اراده در دانشگاه دیده نمی شود،چرا؟

چون ابدا بحث معیشت پرستاران در اولویت قرار ندارد. رفاه و آسایش پرسنل هم همیشه بحث حاشیه ای بوده است. حالا سوال این است که این روند پرداخت قطره چکانی تا کجا و کی باید ادامه یابد؟ وقتی کارانه معوق یک پرستار با انواع کسورات عجیب و غریب طرح قاصدک به حدود صدهزار تومان در یکماه هم می رسد ولی کارانه چند ماه یک جراح می شود حدود یک میلیارد تومان!!!!. پرداخت معوقات یک چیز است و ناعادلانه بودن آن پرداخت ها مطلب مهم دیگر. اگر بحث بدهی ۶۰۰ میلیاردی دانشگاه مطرح است و ریاضت اقتصادی، خب، این را از دهک های بالا شروع کنند. پرستاران که بالعکس آقایان فرار مالیاتی ندارند، یک عدد کارت بانکی دارند که عموما تا اوایل ماه خالی می شود، کارت خوان هم‌ نیازی ندارند. چون بانک ها بموقع و درست و دقیق تمامی اقساط خود را از حساب آنان کسر می کنند. حالا می ماند کارانه و اضافه کار که آنهم درگیر سبد طرح قاصدک است و درآمد بخش ها. پس با این منوال سال دیگر هم باز باید بنویسیم کارانه شهریور سال ۹۸ پرستاران پرداخت شد البته با کسر ۴ صفر و این روند ادامه پیدا خواهد کرد و شنیده می شود تا تکلیف فلان بیمارستان بزرگ رشت (که به مادر بیمارستان های گیلان شهره است) مشخص نشود که با اجازه چه کسی رفته وام هنگفت با سودبالا با اعتبار دانشگاه گرفته که در کجا هزینه کند و چرا باید برآورد آن از جیب پرسنل بشود؛ و ادامه خواهد داشت تا زمانی که مدیرانی پیدا شوند که شنیده می شود کارانه سالیانه آنان حدود ۱۰۰ میلیون و یا بیشتر است؛ و ادامه خواهد داشت تا زمانی که کارانه ۱۰۰ میلیون تومانی برای معاونین منظور شود؛ و ادامه خواهد داشت تا زمانی که قراردادهای بی ضابطه و رانتی با پیمان کارانی بسته می شود که عموما از پرداخت حقوق پرسنل خود عاجز هستند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

یوسف شنبه , ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰

سلام ممنون که پیگیر مشکلات پرستاران هستید امیدوارم این پیگیری ها ادامه داشته باشه

مائده یکشنبه , ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۸:۴۵

بررسی کنید که امروز باید چیکار کرد ما که همیشه داریم سر برج رو نگاه می کنیم این حقوق هام تا وسط ماه باقی نمی مونه امروز پرستارها باید چکاری براشون انجام بشه که اینقدر در تنگنا نباشند