کد خبر : 30461
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۸
دسته‌بندی نشده
-

بودن یا نبودن شهردار ، مسئله این نیست!/محمد صالح زاده

بودن یا نبودن شهردار ، مسئله این نیست!/محمد صالح زاده

بودن یا نبودن شهردار ، مسئله این نیست ! شهرداری رشت یک نهاد عمومی ، غیر دولتی در شهر رشت است . که پس از شکل گیری مشروطیت در ایران با تصویب قانون بلدیه به سال ۱۲۸۶ خورشیدی توسط حاج میرزا خلیل رسما تاسیس شد. و در زمره اولین بلدیه های ایران است. این نهاد

بودن یا نبودن شهردار ، مسئله این نیست !

شهرداری رشت یک نهاد عمومی ، غیر دولتی در شهر رشت است . که پس از شکل گیری مشروطیت در ایران با تصویب قانون بلدیه به سال ۱۲۸۶ خورشیدی توسط حاج میرزا خلیل رسما تاسیس شد. و در زمره اولین بلدیه های ایران است. این نهاد عمومی مسئولیت اداره شهر را بر عهده دارد. مدیریت این سازمان با شهردار وقت است. که از طریق آرای شورای شهر رشت که نمایندگان مردم شهر هستند ،  انتخاب می شود.

بودن یا نبودن ،  بودن یا نبودن شهردار ، مسئله این نیست ! بیاییم به فکر این شهری که سالها دور از توسعه مانده باشیم ، بیاییم به خاطر مردم فرهنگ دوست این شهر خارج از مباحث منفعتی به آینده شهر بیاندیشیم !

مهم این نیست که پنج شنبه در خانه اولین شهردار ، شصت و چهارمین شهردار رشت استیضاح خواهد شد یا که نه !مهم این است که توسعه رشت دچار بحران نشود و رشت مسیر توسعه را طی کند. بیاییم با عدالت برای این شهر و مردم تصمیم بگیریم. مهم ، بودن یا نبودن شهردار وقت نیست . مهم این مسیر توسعه کنونی و چرخه ی مستدام توسعه ی شهر است.

این کمپین های مجازی موافقان و مخالفان شهردار وقت درمان این درد ناعلاج عدم توسعه نیست . این دردی که سالها مسیر توسعه رشت را به تعویق انداخته است. دردی که نمایندگان منتخب مردم نتوانسته اند چاره ای برای علاجش بیابند. اگر آقای شهردار برای خلق ا…. کاری انجام داده است ، نباید نگران رفتن باشد. این امر بر همه موجود است که هرآمدی ،  رفتی نیز در پی دارد. و تکیه دادن به صندلی های مدیریتی امری بی فایده است ، و روزی  رفتن نیز فرا خواهد رسید. همانطور که اعضا شورا بر این امر واقف هستند که این صندلی های صحن شورا را مدیون اعتماد مردم هستند. مردم رشت به این موضوع آگاهی دارند که کمتر از یکسال مانده به انتخابات شورا پنجم ، امیدواریم این اعلام وصول استیضاح شش عضو شورا برای شهردار وقت دلیلی غیر از دفاع از منافع شهر و مردم نداشته باشد.

اعضای شورای شهر که رای خود را مدیون مردم شریف و فرهنگ دوست رشت می باشند ، باید بدانند که نظر ، منافع ، جایگاه و اعتقادات مردمی بر تمامی نظرات شخصی مقدم تر و واجب تر است. و قاعدتا هرگونه کم کاری ، تغییر رفتارها و منافع شخصی توسط مردم دیده و احساس می گردد. و هیچ چیز از دیدگاه این مردم شریف پنهان نخواهد ماند.

رشت با شهردار وقت ، بدون شهردار وقت از این چرخه ی توسعه نباید دور شود. باید به همین شکل به روند خود ادامه دهد. در این برهه زمانی که بر شهر گذشت، مدیران شهری اعم از شورانشینان و کادر  شهرداری با تدابیری عقلانی و همچنان توام با عدالت باید این مسیر تازه شکل داده  را ادامه دهند.

عضوی از شورا در مصاحبه ای اخیرا با سایت خبری در گیلان اظهار داشت:انگ زدن به افراد موافق و مخالف توسط رسانه ها درست نیست. وی افزود:موافق و مخالف استیضاح هرکدام نظارتی دارند که شنیدنی است و نقش رسانه این است که این مباحث را کارشناسی و شفاف سازی کند تا کسانی که می خواهند قضاوت کنند. و از شهروندان خواسته است که بر مبنای اطلاعات دقیق و درست قضاوت کنند.

نیاز دیدم  نسبت به ادعای این عضو شورا متذکر شوم: رسانه ها پای عهد خود نشسته اند و غیر از هویت اصلی خود که قلم زدن بر پایه ی عدالت و انتشار خبر برای مردم ، چیزی در سر نمی پرورانند. عده ای هم اگر قلم فرسایی می کنند ، آن ها رسانه های صدای مردم نیستند بلکه می توان آن ها را رسانه های حامی مسیولین نامید. آن گونه از رسانه ها که به عهد قلم پایبند نبوده اند و به هر طریقی از قلم برای مسیولین سودجویی کرده اند. و در روز روشن گردش های ۱۸۰ درجه که نه ، بلکه ۳۶۰ درجه انجام داده اند! و در این مسیر همان قدر که آنها مسیولند ، مسیولین متقابلا با آنها. آن دسته از رسانه هایی که خبر های اختصاصی شان  برای فلان شخص منتشر می شود . و آن شخص با نیم نگاهی چپکی منظور خود را می رساند که این دفعه رسانه مذکور به چه کسی حمله کند. عضو شورا شهر رشت می دانید که ؟

نکته قابل تامل این است که در این شهر و استان جوانان متخصص و تحصیل کرده بس فراوان اند که هرکدام به دلایل مختلفی از جمله نداشتن پارتی هایی با سمت مدیریتی به نبود امنیت شغلی مواجه می شوند. ولی این جوانان تحصیل کرده و متخصص با این کمبودها همچنان با توکل به خداوند پایبند کشورشان هستند.

در این شهر افرادی نالایق از پست مدیریتی شان برای مساعدت به جوانان فامیل و منسوبین سو استفاده می کنند. و بدون در نظر گرفتن عدالت و تخصص لیست های چندین صفحه ای از آشنایان را به نهادهای مربوط به خود معرفی می کنند. و به صورت کاملا ملموس احساسات پاک جوانان که سرمایه های این ملت هستند به بازی گرفته می شود.

روی دیگر سخنم با آن دسته از مدیران شهری رشت بوده که با اعلام وصول استیضاح شهرداروقت  در جلسه صدوپنجاه ویک شورا استعفا از سمت مدیریتی خود را امضا کرده اند . مردم و آینده ی شهر را به سیاسی بازی های حکم فرما در فضای شهرداری نادیده گرفته اند. و برای منافع شخصی خود ، وجدانشان را زیر پا له کرده اند.

باید بدانیم که هیچ کس در راه راست ، راهش را گم نمی کند. اگر راه سالم را پیدا کنیم ، دیگر نیازی به لابی ها و رایزنی های غیر معقولانه نیست. و همین غیر عقلانی ها مرتبا تکرار شود کار بیخ پیدا می کند. تا جایی که باج می دهیم به اولاد فرد مخالفمان تا به ضرر ولی خویش مرتکب اعمال زشت و ناپسند شود. به قول گفتنی : از اون دم بریده هر چه بگویی بر می آید !

آن راکه حساب پاک است از محاسبه چه باک است ، حساب پاک  نیازی به بالا رفتن از نردبان حیله و مکر برای رفع رذالت خویش ندارد . حتما جایی لنگ می زند و گرنه بعید میدانم کوچه علی چپ راه در رو باشد !

یکی از مهمترین پرسش ها اعضا شورا می تواند این باشد که چرا پرسنل شهرداری در طی چند ماه اخیر حقوق خود را به موقع و با دیرکردهای چند ماه دریافت می کنند . آقای شهردار پرسنل شهرداری نیز شهروند این شهر هستند وقتی که پرسنل ها  حقوق سه ماه خود را نمی گیرند چرخه اقتصادی آن نیرو نخواهد چرخید . و این بحران اقتصادی باعث می شود ، پرسنل دیگر دل و دماغی برای انجام وظایف خود در حیطه شهری نداشته باشند.

آقای شهردار به عنوان دانشجوی کارشناسی شهرسازی و یک شهروند  با خیلی از طرح ها  و پروژه های جنابعالی در حیطه شهر موافقم .ولی حق را نمی توان نادیده گرفت . و حق الناس مهمترین وظیفه ای ست که به گردن مسیولین به حق گذاشته شده است. لطفا در جلسه شورا لااقل برای  مردمی که حامی شما هستند ، چیزی برای گفتن آماده کنید تا رو سفید شوید. با اینکه می دانم  در مورد تعویق حقوق پرسنل آن هم قشر کارگران شهرداری نتوانید پاسخی منطقی بدهید . چون همان زمان در شهر پروژه های کلانی در حال شکل گیری و اجرا بود. اگر پاسخ شما این باشد که برای اجرای پروژه حقوق به تعویق افتاد ، باید به این نوع نگرش متاسف شد.

پرسش ها اعضا شورا در این مورد خلاصه نمی شود و پرسش های دیگری نیز قطعا افزوده می شود . علل خصوص در مورد بانک شهر ، جابجایی مستمر مدیران و کارکنان شهرداری ، مدیران در یکسال ۵ حکم متفاوت در شهرداری داشته اند. قرار دادهای پروژه باز آفرینی شهری رشت ، حاشیه های رودخانه دارای عرض کم ، تهاتر ساختمان دانا ، قرار داد با شرکت های غیر بومی(۵۰ درصد قرار دادها با شرکت های غیر بومی ، علل خصوص اصفهان) و……..

امیدوارم رشت شهر باران با شهردار وقت ، بدون شهردار وقت  از مسیر توسعه اش دور نشود و این طپش جاری در قلب شهر به انزوا نرود . و همین طور به شکلی که تازه خو گرفته است ادامه دار باشد . چه شهردار استیضاح شود و چه نشود .با این وجود که همه ی مردم شهر می دانند کمتر از یکسال تا انتخابات شورا باقی نمانده است . امیدواریم شورانشینان خانه میرزا خلیل بدون در نظر گرفتن منافع شخصی و انتخاباتی خود ، با عدالت برای منافع مردم گام برداشته باشند.  بیاییم فقط به شهر رشت ، آینده ی شهر ، مردم شهر و …. بیاندیشیم .

بودن یا نبودن شهردار ، مسئله این نیست !

نویسنده : محمد صالح زاده (روزنامه نگار،فعال فرهنگی و هنری )

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.