کد خبر : 89595
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
-

اختصاصی/معاون خدمات شهری شهرداری رشت:

برای احداث شبکه های جدید هدایت آب های سطحی، ۷۸ میلیارد تومان اعتبار لازم است

برای احداث شبکه های جدید هدایت آب های سطحی، ۷۸  میلیارد تومان اعتبار لازم است

گیلان تایمز: معاون خدمات شهری شهرداری رشت گفت:در شهر رشت طی ۶ سال گذشته بیش از ۹۰ کیلومتر شبکه جدید هدایت آب های سطحی،احداث گردیده است. علی مقصودی طی گفتگوی اختصاصی با گیلان تایمز از اقدامات بعمل آمده در خصوص عدم آب گرفتگی سطح شهر رشت خبر داد و افزود: اقدامات بعمل آمده طی ۶

گیلان تایمز:


معاون خدمات شهری شهرداری رشت گفت:در شهر رشت طی ۶ سال گذشته بیش از ۹۰ کیلومتر شبکه جدید هدایت آب های سطحی،احداث گردیده است.
علی مقصودی طی گفتگوی اختصاصی با گیلان تایمز از اقدامات بعمل آمده در خصوص عدم آب گرفتگی سطح شهر رشت خبر داد و افزود: اقدامات بعمل آمده طی ۶ سال گذشته، سبب شد تا علیرغم اینکه استان گیلان دومین استان پر بارش کشوردرعید امسال بود و با بارش های شدید در گیلان و به ویژه شهر رشت مواجه بودیم ،دچار مشکل آب گرفتگی معابر و خیابان ها نشویم.
وی اضافه کرد: درهنگام بارندگی های شدید با توجه به مشخص بودن ظرفیت شبکه ورودی آب های سطحی شهر،اگر در یک بازه زمانی کوتاه با بارش باران های رگباری مواجه شویم، قطعا انهار و خروجی ها، ظرفیت خروج این میزان از آب را ندارد و بعضا در بارندگی های شدید و در بارش بیش از ۴۰ میلی متر، شاهد آب گرفتگی موقت در سطح شهر رشت خواهیم بود.
معاون خدمات شهری شهرداری رشت خاطر نشان کرد: ما باید این نکته را بپذیریم که امکان احداث نهر آب در تمام خیابان های شهر رشت وجود ندارد و رودخانه های زرجوب و گوهر رود رشت، ظرفیت تخلیه این میزان آب های ناشی از بارش باران های رگباری ،بلافاصله پس از بارندگی را ندارد.
وی با بیان اینکه شهر رشت در حال توسعه است و این توسعه روند نامتوازنی را دنبال می کند،افزود: با توجه به بافت فرسوده حاشیه شهر،عملا زمین های پست حاشیه شهر رشت در حال تبدیل شدن به منازل مسکونی است و این عامل سبب می شود که براحتی خروجی آب های سطحی ازاین نقاط ممکن نباشد ودر نتیجه همه این آبها باید از طریق شبکه جمع آوری آب های سطحی هدایت شود.
مقصودی تصریح کرد:علیرغم احداث ۹۰ کیلومترشبکه اصلی و جدید طی ۶ سال گذشته، حجم بزرگ عملیات عمرانی و اجرایی برای احداث شبکه های آب های سطحی جدید هم در مساحت حدود ۲۵ کیلومتر ضروری است، تا بتوانیم در همین وضع موجود شهر رشت، پهنای آبگیر را به صفر برسانیم.
وی در خصوص اعتبار مورد نیازاحداث شبکه های آب های سطحی جدید گفت: طبق نظر مشاوران و کارشناسان در سال ۹۸ حدود ۷۸میلیارد تومان برای حدود ۲۵ هزار و ۸۸۹ متر لوله گذاری جدید، اعتبار لازم است.
مقصودی ادامه داد: داخل سطح شهر رشت ۹ مسیر آبگیر، شامل رودبارتان. مسیر دلدار، کوچه ولی عصر، پشت مرکز مخابرات شماره ۷،میدان گیل تا چهارراه کانال،همین مسیر رفت و برگشت،میدان فرزانه به سمت میدان جانبازان،میدان نبوت است و همچنین مسیرهای دیگری نیز در سطح شهر رشت در این راستا، وجود دارد.
وی اضافه کرد: در اجرای پروژه احداث ۹۰ کیلومتر شبکه جدید آب های سطحی که ۶ سال پیش اجرایی شده بود،از طرف دولت، لوله ها به خدمات شهری واگذارشده و طی قرارداد با پیمانکار و سایر هزینه های اجرایی، این مهم محقق شد.
معاون خدمات شهری شهرداری رشت ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع مالی شهرداری، پروژه احدات ۲۵ کیلومترشبکه هدایت آب های سطحی جدید، جزء برنامه های اجرایی قلمداد می شود؛ ولی تا زمانیکه منابع مالی مناسب وجود نداشته باشد از اجرایی شدن پروژها خبری نیست.
مقصودی در خصوص زمانبندی اجرای پروژه گفت: احداث ۹۰ کیلومتر شبکه جدید آب های سطحی طی ۶ سال اجرایی شده و برای احدات ۲۵ کیلومتر۲ الی ۳ سال زمان لازم است واعلام قطعی این زمانبندی،منوط به اختصاص اعتباراست
وی افزود: رشت شهر باران های نقره ای است و ما اعتقاد داریم که باران نشانه رحمت خدا است واجرایی شدن پروژه هدایت آب های سطحی جهت رفاه شهروندان و جلوگیری از مشکلات است.
وی اضافه کرد:احداث شبکه ها از یک طرف و نگهداری و حراست از شبکه ها از سوی دیگر حائز اهمیت است.
معاون خدمات شهری شهرداری رشت اذعان داشت: قدمت شبکه های هدایت آب های سطحی شهر رشت در مناطقی، به بیش از ۸۰ الی ۹۰ سال می رسد و در قسمت هایی از سطح شهر رشت شبکه لوله گذاری آب های سطحی به صورت سفالی وآجرچین، انجام شده است.
وی خاطر نشان کرد:این شبکه ها نیز مانند شبکه های جدیدالاحداث نیاز به مرمت و نگهداری دارد و درهمه مناطق سطح شهر رشت به صورت مستمر با لایروبی و پایش این شبکه ها ،حراست و نگهداری، اجرایی می گردد.
وی یادآور شد: شهر رشت، شهر بزرگی است و در این راستا شهرداری رشت جهت هدایت آب های سطحی و لایروبی، قرارداد۴ میلیارد تومانی را با پیمانکار منعقد کرده است وعملیاتی که برای نگهداشت شبکه ها در ۶ ماهه اول سال جاری انجام شده ،شامل لایروبی حدود۱۵ هزارو۷۱۲ متر،نگهداشت شبکه های سنتی و قدیمی و تعویض لوله های شکسته و جاگذاری لوله های جدید برای هزار و هشتصد و شصت و یک مترمی باشد.
مقصودی با بیان اینکه نگهداشت شبکه های آب های سطحی یکی از اولویت های خدمات شهری شهرداری رشت است، اضافه کرد: متاسفانه حجم خاک و رسوبات در معابر سطح شهر رشت به شدت زیاد است و با کمترین بارندگی این حجم از خاک و رسوبات وارد شبکه های آب های سطحی شده و به مرور زمان سبب مسدود شدن این شبکه ها می شود. و خوشبختانه با اقدامات بعمل آمده در عید سال جاری، علیرغم بارش های شدید،مشکلی در زمینه آبگرفتگی در سطح شهر رشت وجود نداشت.
معاون خدمات شهری شهرداری رشت ادامه داد:اگر در زمان بارش های رگباری، سطح آب رودخانه های شهر بالا بیاید، کاری نمی توان کرد. زیرا با بالا رفتن دبی رودخانه از آنجا که خروجی شبکه آب های سطحی شهر به رودخانه متصل است ما شاهد پس زدگی آب شبکه های آب های سطحی خواهیم بود. علیرغم همه اقدامات بعمل آمده باید بپذیریم که در جاهایی دیگر نمی توانیم اقدامی انجام دهیم ؛زیرا نمی توانیم جوی و نهرآب درهمه خیابان ها و معابر سطح شهر رشت،احداث کنیم.
وی با بیان این مطلب که ظرفیت انهارسازی برای خیابان ها ومعابر شامل بخش هایی محدود است، خاطر نشان کرد: وقتی با بارندگی شدید در حوزه آب ریز رودخانه های زرجوب و گوهر رود در دامنه کوه های سراوان در بالا دست مواجه می شویم،قطعا در پایین دست دچار مشکل خواهیم شد و باید آب ها در پایین دست باید به سادگی تخلیه شود.
وی افزود: درشرایط آب و هوای بارانی و طوفانی در دریا شاهد موج های بلند و تیزآب هستیم. یعنی امکان ورود آب های سطحی از ساحل به سمت دریا وجود ندارد.در شرایط عادی آب از رودخانه های مختلف وارد تالاب انزلی شده و از آنجا به سمت دریا راهی می شود؛ ولی در زمان بارش رگباری، تیزآب مانع شده و در نتیجه آب دچار پس زدگی می شود. همانطوریکه در سال های گذشته شاهد آب گرفتگی مناطقی همچون پیر بازار ،باقلاکش و نوخاله بودیم.
مقصودی اذعان داشت: موضوعات مرتبط با مدیریت بحران به شهروندان و مدیران ارتباط دارد؛ ولی بخش اعظم آن مربوط به شهروندان است. اگر ما بپذیریم که حدود مسوولیت ها و اختیارات کجاست و خود ما بعنوان شهروند در زمان بارش باران یا برف استفاده از وسیله نقلیه عمومی را به جای وسیله نقلیه شخصی ،مد نظر قراردهیم،ارزشمند است.
وی ادامه داد: از شهروندان درخواست دارم با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و بارش برف، ازپارک کردن خودروها در سطح معابر و کوچه ها خودداری کرده تا همکاران ما در حوزه خدمات شهری به راحتی، برف روبی خیابان و مسیرهای اصلی، جهت کنترل ترافیک را انجام دهند.
گزارش: مژگان شفاعتی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.