کد خبر : 75796
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۹
-

بازگشت مارپیچ جهنمی تورم – رکود

بازگشت مارپیچ جهنمی تورم – رکود

گیلان تایمز: تورم رکودی یا رکود تورمی دونام برای یک حالت خبیث در اقتصاد هر جامعه ای هستند که وقتی هم دست می شوند جان جامعه را به لب می رسانند و آزاردهند اند. این پدیده ترسناک این طور است که به دلایلی روشن مهار تورم و کنترل نرخ آن در محدوده منطقی از چنگ

گیلان تایمز:

تورم رکودی یا رکود تورمی دونام برای یک حالت خبیث در اقتصاد هر جامعه ای هستند که وقتی هم دست می شوند جان جامعه را به لب می رسانند و آزاردهند اند. این پدیده ترسناک این طور است که به دلایلی روشن مهار تورم و کنترل نرخ آن در محدوده منطقی از چنگ بانک مرکزی و دولت خارج می شود و در همین وضعیت کمبود تقاضا نیز به دلیل کم ارزش شدن پول دراختیار مردم و یا کاهش مخارج دولت روندی فزاینده را تجربه می کند.

این دوپدیده که دربازار باهم بیایند مارپیچ خبیثی را بر شهروندان و سایر ذینفعان تحیل می کنند که آسیب آن به دوره های بعدی منتقل می شود . این پدیده درایران به دلایل گوناگون در اواخر فعالیت دولت دوم محمود احمدی نژاد ودر اوایل دهه حاضر درایران دیده شد. رشد منفی تا ۶درصدی نرخ تورم و جهش بلند نرخ تورم تا آستانه ۴۰ درصد از یاد ایرانیان نمی رود. اکنون نیز به نظر می رسد درهمان شرایط قرار داریم. دولت روحانی نمی تواند به دلایل سیاسی از هزینه های جاری خود کاهد و باید بودجه ۱۳۹۷ را به هرترتیب با کسری بودجه پنهان ببندد. دولت با کاهش درآمد مواجه است و در همین شرایط دلارهایش و طلاهایش را ارزان تر از قیمت بازار می فروشد و همچنان بدهی خود به نهادهای گوناگون را نمی دهد. نرخ تبدیل دلار به ریال در یک مدت کمتر از دوماه رشد ۶۰ درصدی را تجربه کرد و بازار کالاهای نهایی و حتی مواد اولیه در حال سازگار شدن خود با این نرخ تازه هستند و ارزش دارایی و درآمد فقرا درحال ذوب شدن است و کمبودتقاضا را افزایش می دهد. رژیم تحریم ها با شتاب درحال کوچ به سوی ایران قراردارند و ناکارامدی دولت ادامه دارد. این ها دست دردست هم به بازگشت مارپیچ تورم – رکود مدد می رسانند. در این وضعیت است که خانواده های بی پناه ایرانی به ویژه فرودستان و حتی طبقه متوسط نگران و اندوهگین هستند. مدیران وصاحبان بنگاههای ایرانی در این روزها در محاق افتاده ونمی دانند چه باید کنند . دولت نیز به دلیل شرایط سیاست خارجی و بیم از بازگشت آسیب ساز رژیم تحریم ها تماشاچی شده است.
بازگشت تورم به مدار صعود
تیموررحمانی اقتصاد د ان ایرانی و استاد اقتصاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران که از طرفداران اقتصاد رقابتی نیز هست در باره نشانه و دلایل بازگشت مسیر تورم به مدار صعودی توضیح داده است.: نرخ تورم ۱۰ درصدی و یا کمتر از آن دلایلی دارد اما به نظر می رسد این نرخ پتاسیل برگشت به نرخ های بالا را دارد و نشانه هایی از این افزایش قیمت از سال ها قبل وجود داشته اما تاکنون به تاخیر افتاده است. به نظرمن وضعیت نرخ تورم در حال برگشت به سمت نرخ های بالا است و نرخ فعلی پایدار نیست. فشارهایی از جمله اثرات ناشی از رشدهای بالای نقدینگی که تاکنون اثرات خود را نشان نداده و تاثیر تحریم ها بر اقتصاد کشور که هزینه های واردات و مبادلات تجاری ما را افزایش می دهد، همچنین بخشی هم فشارهای ناشی از افزایش مزد و حقوق و … باعث فشار بر نرخ تورم و تشدید این موضوع می شود. لازمه پایدارسازی نرخ تورم این بود که پیش از کاهش نرخ تورم مشکلات بانکی، و بودجه دولت حل می شد و سپس برای کاهش نرخ تورم اقدام صورت می می گرفت. به دلیل اینکه در زمینه مشکلات نظام بانکی با توجه به اینکه بانک مرکزی به تنهایی نمی توانسته تمامی این شرایط را کنترل و مشکلات را حل کند، همچنان با چالش ها و مشکلاتی مواجه هستیم. اگر نهادهای ذی ربط از بانک مرکزی حمایت های لازم را می کردند به طور حتم شرایط بهتر از اکنون بود. البته در ظاهر دولت بودجه را متعادل سازی می کند اما بر همه آشکار است که فشار بودجه دولت، زمینه ناپایدار سازی تورم را فراهم می کند. به نظر من تا زمانی که مشکل نظام بانکی حل و فصل نشود و بودجه دولت به انضباط کافی نرسد نمی توان به پایدارسازی تورم امیدوار بود.

ساعت۲۴

برچسب ها : ، ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.