کد خبر : 100146
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۰:۴۵
-

سهیلا حیدری/کارشناسی ارشد برق، منتخب شورای عالی فرهنگیان استان زنجان

اقدامات امیر کبیر برای رشد صنایع داخلی

اقدامات امیر کبیر برای رشد صنایع داخلی
.

گیلان تایمز( زمان گیلان):


امیرکبیر در حالی که کشور را به راه صنعت ماشینی هدایت می کرد، مساعی فراوانی هم برای توسعه صنایع دستی مبذول می داشت. امیر معتقد بود این خیانت به ملت و کشور است که چیزهایی که ممکن است در داخل کشور ساخته شود از خارج وارد شود.
او برای اقتباس صنعت نو اروپا، عده ای از استادکاران با هوش و خوش ذوق ایرانی را انتخاب کرد و به سن پترز بورگ فرستاد تا رشته های مختلف صنعت جدید را بیاموزند که این افراد پس از فراگرفتن صنایع به ایران بازگشتند و کارخانه های بلورسازی تهران، کاغذسازی اصفهان و چدن و نساجی ساری و … را احداث کردند.
رسیدگی به وضع مالیه
امیرکبیر در دوران صدراعظمی خود با رشوه خواری به مبارزه برخاست. او دستور داد دریافتی‌های بی‌حساب و مواجب بی‌جهتی که از دستگاه‌های دولتی می‌گرفتند؛ قطع شود. وی حقوق شاه را کاهش داد و ماهانه به دوهزار تومان رسانید و قرار گذاشت که هر ماه به او کارسازی کنند. وی سروسامانی به قوانین مالیاتی داد و صورت عواید و مخارج آن را تعدیل کرد.  او همچنین برای ماموران دولتی حقوق ثابت تعیین کرد.
‌ اراده امیر کبیر برای احداث راه‌آهن و کارشکنی انگلیس
این نبوغ و ذهن پرتکاپو و کنجکاو امیرکبیر بود که اول بار به فکر احداث راه آهن افتاد!
قضیه جذب سرمایه خارجی در احداث راه آهن شرقی غربی ایران نیز در زمان صدارت آن بزرگمرد مطرح شد و طرح نامبرده را مهندس نامدار انگلیسی، رابرت استفن سون در ۱۸۵۰ میلادی به نخست وزیر انگلستان (پالمرسون) پیشنهاد داد.او از پیشروهای صنعت ریلی انگلیس بود و همان است که راه آهن هند را ساخت.

مملکت،ملت دانا میخواهد.

گیلان تایمز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.