کد خبر : 40251
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۲
دسته‌بندی نشده
-

استفساریه مینو خالقی روی میز هاشمی!

استفساریه مینو خالقی روی میز هاشمی!

طرح استفساریه درباره حدود حق اظهارنظر شورای نگهبان از آنجایی کلید خورد که صلاحیت مینوخالقی منتخب مردم اصفهان، با وجود تایید صحت انتخابات این حوزه انتخابیه رد شد. به گزارش گیلان تایمز، وزیر کشور در پی این اتفاق پیشنهاد طرح استفساریه در این باره از سوی مجلس را پیش کشید و از همین رو طرح

طرح استفساریه درباره حدود حق اظهارنظر شورای نگهبان از آنجایی کلید خورد که صلاحیت مینوخالقی منتخب مردم اصفهان، با وجود تایید صحت انتخابات این حوزه انتخابیه رد شد.
به گزارش گیلان تایمز، وزیر کشور در پی این اتفاق پیشنهاد طرح استفساریه در این باره از سوی مجلس را پیش کشید و از همین رو طرح استفساریه با دو بند در مجلس مطرح شد. در ۲۷ مرداد ماه مجلس بند یک اسفساریه را مصوب و اعلام کرد:«پس از اعلام نظر قطعی، شورای نگهبان در مهلت ۲۰ روزه مذکور در تبصره ۳ ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات و بعد از انتخاب او با رای سالم مردم، این شورا نمی‌تواند اظهارنظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جدیدی درباره او به شورا رسیده باشد، این مدارک طبق ماده ۳۰ قانون آیین نامه داخلی مجلس در زمان بررسی اعتبار نامه‌های منتخبان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.» اما اگرچه بند اول این استفساریه توانست از سد برخی از نمایندگان مجلس عبور کند، اما در مرحله شورای نگهبان متوقف شده و نتوانست مهر تایید فقها و حقوقدانان این شورا را به دست آورد. علی مطهری از جمله کسانی است که معتقد است تایید این استفساریه می‌تواند اسباب بازگشت مینوخالقی به مجلس را فراهم کند. در همین رابطه نایب‌رئیس مجلس گفته بود: مصوبه مجلس درباره استفساریه قانون انتخابات مجلس احتمالا زمینه ورود مینو خالقی را به مجلس فراهم می‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان: من نبودم

سخنگوی شورای نگهبان همین چند روز پیش تاکید کرد که «درباره مساله خانم خالقی من که کاره‌ای نیستم. در آن زمان در شورای نگهبان نبودم.» عباسعلی کدخدایی که گویی اشراف کامل به استفساریه جنجالی دارد، درباره امکان تغییر در سرنوشت مینو خالقی گفت: «قانون عطف به ماسبق نمی‌شود، موضوع ایشان بعید است که با این استفساریه حل شود، اما در صورت اینکه ایشان باز هم بخواهد در دوره بعد شرکت کند، از سوی شورای نگهبان مجدد بررسی می‌شود.» اما ماجرا با توضیح کدخدای پایان نیافت و دیروز اصغر سلیمی از نمایندگان مجلس گفت: «این استفساریه پیش از این به صحن علنی آمد و بررسی شد که شورای نگهبان آن را مغایر قانون اساسی دانست و مجدد به مجلس ارجاع کرد. بعد از آن مجدد استفساریه در صحن علنی جهت تامین نظر شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و به شورا رفت که شورای نگهبان باز هم آن را با ابهام روبه‌رو دانسته و نپذیرفته است.» این نماینده مجلس افزود:«قطعا نمایندگان مجلس بر موضع خود درباره این استفساریه اصرار کرده و موضوع طبق مسیر قانونی به مجمع تشخیص مصلحت نظام جهت رفع تکلیف نهایی ارجاع می‌شود که در نهایت مجلس و شورای نگهبان تابع نظر مجمع خواهند بود.»

بر تصمیم خود ایستادگی می‌کنیم

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی دیکر نماینده مجلس هم‌نظر با سلیمی است و تاکید می‌کند:«به نظر من نمایندگان مجلس بر تصمیم خود بر طرح اصلاح قانون انتخابات ایستادگی کرده و این طرح برای تایید به مجمع تشخیص مصلح نظام ارسال می‌شود. از این رو مجلس اصرار دارد که این موضوع برای تعیین تکلیف به مجمع ارسال شود.»

مخالفان چه گفتند

مخالفان طرح استفساریه اما با شورای نگهبان همصدا هستند. نقوی حسینی، نماینده مجلس نیز در همین باره می‌گوید:«به نظرم نمایندگان مجلس به جای اصرار بر مصوبه قبلی خود، نسبت به اصلاح آن اقدام کنند تا نظر شورای نگهبان در این عرصه تامین شود.» فرارو نوشت؛وی اضافه کرد:«این طرح علاوه بر مغایرت با سیاست‌های کلی، با اصل ۱۱۰ قانون اساسی نیز مخالف است.» وی در همین رابطه افزود: «در شرایط کنونی بهترین راهکار در رابطه با طرح استفساریه تبصره ۴ ماده ۵۲ قانون انتخابات، اصلاح آن است تا شورای نگهبان آن را تایید کند.» محمدعلی پورمختار نیز ارجاع طرح استفساریه را به مجمع تشخیص مصلحت اتلاف وقت مجلس می‌داند و در همین باره می‌گوید:«به نظر من اصرار دوباره نمایندگان بر طرح استفساریه اصلاح قانون انتخابات و ارجاع آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام یک کار بیهوده است و تنها در این مسیر وقت پارلمان گرفته می‌شود.» این نماینده مجلس در زمره کسانی است که این استفساریه را خلاف سیاست‌های ابلاغ رهبری انقلاب می‌داند.

/نامه نیوز

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.