کد خبر : 65210
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۰:۳۳
-

اختصاصی/ پیشکسوت تئاتر گیلان: تئاتر ما روبه پویایی حرکت می کند/ هر کسی که بدون مطالعه برای سرمایه گذاری در تئاتر گیلان آمده نتوانسته پاسخ بگیرد

اختصاصی/ پیشکسوت تئاتر گیلان: تئاتر ما روبه پویایی حرکت می کند/ هر کسی که بدون مطالعه برای سرمایه گذاری در تئاتر گیلان آمده نتوانسته پاسخ بگیرد

گیلان تایمز: تئاتر یکی از رشته های هنری است که همیشه در گیلان که قطب تئاتر کشور بوده از اهمیت به سزایی برخوردار بوده است، و ما درباره مشکلات و جذابیت های تئاتر با پیشکسوت تئاتر گیلان آقای اکبر محبوبی فر گفتگوی تفضیلی داشته ایم؛ مشروح این مصاحبه را در ادامه مطالعه کنید: گیلان تایمز:

گیلان تایمز:

تئاتر یکی از رشته های هنری است که همیشه در گیلان که قطب تئاتر کشور بوده از اهمیت به سزایی برخوردار بوده است، و ما درباره مشکلات و جذابیت های تئاتر با پیشکسوت تئاتر گیلان آقای اکبر محبوبی فر گفتگوی تفضیلی داشته ایم؛ مشروح این مصاحبه را در ادامه مطالعه کنید:

گیلان تایمز: در ابتدا خودتان را معرفی کنید و از چه سالی بازیگری را آغاز کردید؟

محبوبی فر: بنده اکبر محبوبی فر بازیگر تئاتر و تلویزیون گیلان هستم؛ از دوره ی نوجوانی کار تئاتر را آغاز کردم و در حال حاضر یکی از پیرمردهای فعال عرصه رسانه و هنر هستم.

گیلان تایمز: چرا تئاتر گیلان دچار افول شده است؟

محبوبی فر: طرز فکر ما این است که تئاتر را با سال های خیلی دور مقایسه می کنیم. در حال حاضر تئاتر ما روبه پویایی حرکت می کند. دلیل آن این است که انجمن نمایش پس از سال ها شکل گرفته و آئین نامه های آن نوشته شده و بازبینی نیز صورت گرفته است؛ اعضای خانه تئاتر مشخص شده و در حال تدوین آئین نامه هستند. از سوی دیگر سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری یک پلاتو برای تئاتر تعریف کرده و به طور منظم در آن نمایش برگزار می شود و سالن های خاتم الانبیا هم بخاطر اجرای برنامه های متعدد همیشه پر است و آموزشگاه ها نیز در ایجاد این پویایی بخاطر داشتن جشنواره ها و کشف استعدادها در پیشرفت تئاتر گیلان بسیار موثر عمل کردند. ولی اگر منظور شما مقایسه آن با زمان های خیلی دور است باید عرض کنم که تئاتر در گذشته دولتی بود و از نظر مادی حمایت می شد اما در حال حاضر تکیه بر خصوصی بودن تئاتر دارند و اسپانسر بسیار مهم است.

گیلان تایمز: آیا شما موافق خصوصی بودن تئاتر هستید یا دولتی بودن تئاتر؟

محبوبی فر: هیچ کدام از این موارد تا کنون شکل واقعی خود را نشان نداده اند و دولت بودجه ای ندارد که بخواهد به تمامی مسائل اختصاص دهد، در صورتی که خانه تئاتر که تشکیل شده برای شهرستان ها بودجه تعیین شده و در صورتی که محقق شود و واقعا شکل بگیرد باعث پیشرفت تئاتر گیلان می شود. خصوصی سازی هم هنوز شکل نگرفته چون بخش های خصوصی کار می کنند زحمت می کشند اما در میان راه برای ساخت مثلا مجمع هنریشان دچار کمبود بودجه می شوند و باید دست نیاز دراز کنند تا بتوانند کارشان را ادامه دهند.

وی در ادامه گفت: تئاتر به شکل قدیم که انتظار داریم نیست، چون تلویزیون جایگزین آن شده و تئاتر مخاطبان خاص خودش را دارد. البته برنامه هایی برای جذب مردم به سمت تئاتر تدوین شده است؛ یکی از این برنامه ها که مردم با آن ارتباط برقرار کرده اند تئاترهای خیابانی است که به عناوین مختلف اجرا می شوند و خود من هم در سه چهار ماه اخیر دو تا سه نمایش خیابانی کار کردم و چندین اجرا در پیاده راه فرهنگی رشت و شهرستان های گیلان اجرا کردیم تا مردم با تئاتر آشنا شوند. سختترین ژانر کار نمایشی اجرای خیابانی است و امیدواریم تئاتر گیلان پیشرفت خوبی پیدا کند.

گیلان تایمز: در حال حاضر دولت از تئاتر حمایت می کند؟

محبوبی فر: صد درصد دولت حمایت می کند؛ همین که سالن و ساعت های تمرین کامل به تمامی گروه های تئاتری می دهد این مسائل کمک محسوب می شود و گاهی کمک مالی از طرف دولت صورت می گیرد شاید مبلغ زیادی نباشد اما در حدی است که برخی هزینه ها را پوشش دهد.

گیلان تایمز: برای اینکه گیلان قطب تئاتر کشور شود چه پیش نیازهایی لازم است؟

محبوبی فر: از سال های خیلی دور گیلان قطب تئاتر کشور بود، اگر این مسئله را فراموش کرده اند بخاطر سهل انگاری های صورت گرفته است؛ ما از مرکز هنرهای نمایشی تهران و خانه تئاتر تهران انتظار داریم که کمک کنند. البته استان های دیگر از نظر تئاتر وضع خوبی ندارند، ما در گیلان سالن تئاتر و تماشاگر داریم اما در بسیاری از استانها سالنی برای اجرای تئاتر تعریف نشده است.

گیلان تایمز: پیشکسوتان برای پیشرفت تئاتر چه نقشی باید ایفا کنند؟

محبوبی فر: پیکسوت همراه با نیروی جوان و خلاق و هنر دوستان مستعد می تواند تاثیر بسیار خوبی داشته باشد. بنده به عنوان یک پیشکسوت چند پیشنهاد دارم اولا در هنگام کار کردن به صحنه احترام بگذاریم و ثانیا حرمت ها را حفظ کنیم چون جوانان اکثرا پیشکسوت ها را نمی شناسند و گاهی یک جوان نه همه مثلا یک جوان وقتی چند کار اجرا می کند دیگر کسی را قبول ندارد و سریع دچار خودشیفتگی می شود و این درد و دغدغه است.

گیلان تایمز: چه کارهایی برای برقراری این ارتباط باید صورت بگیرد؟

محبوبی فر: بخشی از این کار برعهده آموزشگاه هاست که این آمادگی را ایجاد کنند که فاصله بین دو نسل کم شود و دو نسل همدیگر را شناخته و در کنار هم باشند. نباید این اتفاق بیافتد که پیشکسوت جوان را ناتوان و جوان خودش را پرتوان و نسل گذشته را فسیل شده معرفی کند و اگر این مسائل را کنار بگذاریم و در کنار هم قرار بگیریم ما به موفقیت دست پیدا خواهیم کرد.

گیلان تایمز: نظر شما درباره تئاتری هایی که از تهران به گیلان می آیند چیست؟

محبوبی فر: هر کسی که بدون مطالعه برای سرمایه گذاری در تئاتر گیلان آمده نتوانسته پاسخ بگیرد. برخی ها اسم دارند و موقتا تماشاچی برای عکس گرفتن در کنار آنها به سالن می رود و بسیاری از تماشاچیان آنها بخاطر دیدن تئاتر به سالن آنها نمی روند، مثلا خانم بهاره رهنما برای اجرای تئاتر به گیلان آمد بسیاری دست و پا می شکستند که با ایشان سلفی بگیرند پس آنها برای تئاتر نیامده بودند؛ رهنما یکبار با چنین استقبالی روبه رو شد اما مطمئنا دفعات بعد چنین استقبالی صورت نخواهد گرفت.

گیلان تایمز: سپاس بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.